Wsparcie kompleksowego rozwoju pszczelarstwa w Mołdawii (moduł 3)
Wsparcie rozwoju pszczelarstwa w Mołdawii nie tylko daje szansę prowadzenia biznesu, ale jest też kluczowe dla rolnictwa – ważnego sektora gospodarki krajowej. Wydajność upraw rolniczych zależy w ponad 80% od zapylaczy, natomiast brak zapotrzebowania na produkty pszczelarskie na rynku wewnętrznym powodował ich niedobór.
W ramach trzeciego modułu projektu zrealizowanego w 2023 r. zakupiono 195 innowacyjnych uli pionowych, które dzięki wykorzystania styropianu są bardzo lekkie, co ułatwia ich transport. Zakup uli u lokalnego producenta był dodatkowym wsparciem jego działalności.
Kolejnym elementem projektu było wsparcie kilku ośrodków pszczelarstwa w różnych regionach Mołdawii. Pierwszym wspartym ośrodkiem jest regionalna modelowa pasieka we wsi Zaim, prowadzona od 2010 r. przez doświadczonego pszczelarza. Wsparcie pasieki poprzez zakup linii do produkcji woszczyny ma wesprzeć jej rozwój, a także stanowić wzór dla okolicznych pszczelarzy.
We wsi Palivan w rejonie Orhei wsparto Regionalną bazę pszczelarską, dla której zakupiono formę do produkcji uli ze styropianu. Kolejnym beneficjentem jest Centrum Rozwoju Pszczelarstwa we wsi Cojușna w rejonie Strășeni, które wsparto w zakupie paneli fotowoltaicznych. Ze środków Polskiej pomocy pokryto także koszty zakupu paneli fotowoltaicznych dla spółdzielni produkcyjnej Sandic Honey Group we wsi Persecina w rejonie Orhei. Zakład eksportu produktów pszczelarskich w mieście Orhei wsparto natomiast dofinansowaniem zakupu wielofunkcyjnego wózka samojezdnego.
We wsi Peresecina w rejonie Orhei zorganizowano warsztaty pt. "Rozwój współpracy, kooperacji i specjalizacji w sektorze pszczelarskim w Mołdawii", w których uczestniczyły 24 osoby. Podjęto takie tematy jak korzyść ze współpracy z konkurencją, pozyskiwanie środków, biznes odpowiedzialny społecznie. Uczestnicy odwiedzili także nowoczesną przetwórnię produktów pszczelarskich Spółdzielni produkcyjnej „Sandic Honey Group”.
Wdrożenie projektu pozwoliło na utworzenie do końca 2023r. w miejscowościach wiejskich w sumie 66 nowych miejsc pracy i osiągnięcie w latach 2021-2023 wzrostu łącznych przychodów ze sprzedaży o 242%.
Numer projektu: DWR/PPR 2021/012/3/2023
Miejsce realizacji: Mołdawia
Podmiot realizujący: Fundacja „Wschód”
Zatwierdzona kwota dotacji: 779 090 PLN