W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie osób z albinizmem w Tanzanii

01.12.2022

W Tanzanii, jak i w innych krajach Afryki Subsaharyjskiej, dyskryminacja osób z albinizmem jest jednym z problemów społecznych. W tym regionie świata albinizm występuje często, a według szacunków w samej Tanzanii osób z albinizmem może być nawet około 150 000. Zdarza się, że osoby te są okaleczane lub wykluczane przez rodzinę, wspólnotę lokalną, system edukacji oraz rynek pracy.

Zdjęcie grupowe uczestników projektu

W celu zmiany tej postawy oraz zapewnienia pomocy grupie osób z albinizmiem, w latach 2021 – 2022 Fundacja ADRA Polska realizuje projekt rozwojowy pt. Wsparcie przedsiębiorczości i zatrudnienia osób z albinizmem.

Według Krajowego Planu Działań Tanzanii na rzecz osób dotkniętych albinizmem na lata 2020-2024, 65% osób z tej grupy to osoby bezrobotne. Większość z nich nie ma dostępu do informacji o ofertach pracy lub stosownych programach rządowych nie tylko z powodu ograniczeń w komunikacji, ale także z uwagi na brak pewności siebie i bierność zawodową. Społeczność osób dotkniętych albinizmem nie jest odpowiednio zorganizowana i przygotowana do tego, aby szukać informacji o możliwościach zatrudnienia. Wyjątkowo trudną sytuację na rynku pracy mają kobiety z albinizmem, które są dodatkowo dyskryminowane ze względu na płeć.

W ramach tegorocznego projektu w Morogoro i Dodomie utworzono grupy szkoleniowe dla osób w wieku 18 – 40 lat. Każda z tych grup przeszła szkolenia m.in. w zakresie dynamiki grupy i umiejętności samodzielnego zarządzania, tak aby uczestnicy szkoleń w przyszłości mogli działać w swych społecznościach jako liderzy zmian.

Oprócz szkoleń uczestnicy projektu mieli możliwość uzyskania wsparcia w procesie aplikowania o pracę, uczestniczenia w treningu wspierającego przedsiębiorczość oraz krótkich stażach opartych na konkretnych umiejętnościach zawodowych m. in. w zakresie rzemiosła, sprzedaży artykułów spożywczych,  hodowli zwierząt gospodarskich, krawiectwa.

W wyniku konkursu grantowego wyłoniono 61 osób (w tym 34 kobiety), które otrzymały wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}