Wsparcie programu kształcenia kadr i rozwoju systemu ratownictwa medycznego oraz zwiększenie dostępu do usług medycznych
W roku 2019 Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia Palestyny, Palestyńskim Stowarzyszeniem Czerwonego Półksiężyca (PRCS) i Palestyńską Agencją Współpracy Międzynarodowej przy palestyńskim MSZ (PICA), rozpoczęło realizację dwuletniego projektu służącego poprawie systemu ratownictwa medycznego na Zachodnim Brzegu. Inicjatywa ta została dopasowana do rzeczywistych potrzeb beneficjentów i wpisała się w trwającą od kilku lat reformę systemu zarządzania kryzysowego i ratownictwa medycznego w Palestynie. Działania dotyczyły wsparcia technicznego (przekazano specjalistyczny sprzęt medyczny) i szeroko zakrojonych szkoleń dla służb medycznych. W projekcie położono nacisk na zmiany systemowe poprzez przygotowanie regulacji określających uprawnienia i zasady pracy ratowników medycznych oraz systemu ustawicznego kształcenia ratowników, w tym także kadry instruktorskiej. Dostarczono wyposażenie medyczne dla blisko 100 karetek, Izby Przyjęć w Palestyńskim Centrum Medycznym w Ramallah, jak również Zespołu Szybkiego Reagowania i Ratownictwa PICA. W oficjalnej uroczystości przekazania sprzętu wzięli udział liczni przedstawiciele strony palestyńskiej, w tym Minister Spraw Zagranicznych Palestyny i Minister Zdrowia Palestyny. Była to także okazja do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy PICA, PRCS, Ministerstwem Zdrowia oraz Obroną Cywilną, regulującego zasady współpracy w ramach palestyńskiego zespołu szybkiego ratowania i ratownictwa.
W ramach projektu przeprowadzono także szereg szkoleń z pierwszej pomocy dla ludności cywilnej, w szczególności w Strefie C, gdzie dotarcie do opieki medycznej jest bardzo utrudnione. Blisko 340 uczestników tych szkoleń zostało wyposażonych w apteczki pierwszej pomocy, aby móc jeszcze sprawniej udzielać pomocy, gdy jest to potrzebne. Kolejne przeszło 50 sztuk dużych apteczek zostało przekazanych do szkół i budynków użyteczności publicznej.
Projekt będzie kontynuowany w roku 2020.
Podmiot wdrażający: Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
Wysokość dofinansowania: 662 534 PLN
Miejsce realizacji: Ramallah, Palestyna