W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie reformy samorządowej - wdrożenie modelu partycypacyjnego planowania strategicznego w gromadach centralno-północnej i zachodniej Ukrainy

Polska dzieli się doświadczeniem z przeprowadzenia reformy samorządowej z Ukrainą

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej zrealizowała projekt wspierający proces decentralizacji na Ukrainie we współpracy z ukraińskimi partnerami: Europejskim Dialogiem (Lwów), Fundacją Charytatywną Centrum Kreatywne (Kijów), Siwerskim Instytutem Badań Regionalnych (Czernihów), NGO „Biuro analizy polityki” (Sumy) oraz Organizacją Charytatywną „Fundusz Rozwoju Regionalnego i Lokalnego Synergia” (Połtawa).

 

W wyniku realizacji projektu opracowano m.in. kompleksowe strategie rozwoju dla wybranych gromad. Wzmocniono zdolność jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych i innych interesariuszy do stosowania mechanizmów partycypacyjnych podczas prac nad dokumentami strategicznymi. Organizacje pozarządowe będące partnerami w projekcie podniosły swoje zdolności dotyczące świadczenia usług konsultacyjno-doradczych dla samorządów ukraińskich w zakresie partycypacyjnego planowania strategicznego i stały się HUBami wspierającymi procesy wdrażania i monitorowania partycypacyjnego planowania strategicznego w gromadach.


W 20 gromadach wdrożono model partycypacyjny planowania strategicznego opartego na dobrych doświadczeniach polskich samorządów. Projekt był wdrażany w partnerstwie z 5 organizacjami ukraińskimi, które stały się HUBem tj. centrum wiedzy i upowszechniania dobrych praktyk w zakresie planowania strategicznego wspierającymi procesy reformy decentralizacyjnej w Ukrainie.

Podmiot wdrażający:

Wysokość dofinansowania:

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

223 103 PLN

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}