W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wstępne dane OECD na temat ODA w 2019 r. już znane!

16 marca 2020 roku odbyła się konferencja prasowa DAC OECD prezentująca wstępne dane państw członkowskich na temat Oficjalnej Pomocy Rozwojowej (ODA) w 2019 r. Wyniosła ona 152,8 mld USD i była realnie wyższa o 1,4% w stosunku do roku poprzedzającego.

Wyższe kwoty przeznaczono zarówno na kraje Afryki (o 1,3%), jak i najmniej rozwinięte państwa świata – Least Developed Countries (o 2,6%). W odniesieniu do łącznego Dochodu Narodowego Brutto (DNB) członków DAC, ich wspólna ODA stanowiła 0,3%. Podobnie jak w 2018 r. cel 0,7% ODA/DNB udało się osiągnąć Danii, Luksemburgowi, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. 18 donatorów spośród krajów DAC odnotowało wzrost środków przeznaczonych na ODA (m.in. Finlandia, Węgry czy Grecja), zaś 11 spadek (m.in. Polska, Portugalia czy Szwecja).

Polska wg wstępnych szacunków przeznaczyła w 2019 r. na ODA 684 mln USD (2 628 mln PLN), co stanowiło 0,12 % jej DNB. Ostateczne dane wraz z podziałem na kraje beneficjentów i sektory wsparcia będą znane w drugiej połowie 2020 roku.

Kraje członkowskie DAC wydały wspólny komunikat informujący, że w dobie pandemii COVID-19 kraje DAC będę starały się chronić budżety ODA wspierając jednocześnie kraje najbardziej narażone na negatywne skutki nowego kryzysu.

 

Materiały

Treść komunikatu DAC OECD nt. wstępnych danych ODA 2019
{"register":{"columns":[]}}