W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa zdjęć z projektu wspierającego przyszłych weterynarzy w Senegalu

23.03.2023

Do 30 marca 2023 r. w galerii pod schodami w Bibliotece Głównej SGGW można obejrzeć zdjęcia dokumentujące wspólny projekt SGGW i Fundacji Nauka dla Rozwoju pn. „Doskonalenie standardów nauczania akademickiego w zakresie diagnostyki i leczenia chorób zwierząt w Senegalu”, który został sfinansowany ze środków Polskiej pomocy.

Ludzie oglądają wystawę zdjęć

W Senegalu niemal 60% ludności zamieszkującej tereny wiejskie jest dotkniętych ubóstwem. Dbanie o stan zdrowia posiadanych przez Senegalczyków stad zwierząt, będących ich podstawowym źródłem dochodów, ma bezpośrednie przełożenie na poprawę jakości życia rodzin i społeczności wiejskich. Wydział Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu w Dakarze (EISMV) jest jedynym miejscem kształcenia lekarzy weterynarii dla 14 krajów rejonu Afryki Zachodniej. Lepiej wyedukowani lekarze weterynarii pracujący na nowocześniejszym sprzęcie to lepsza jakość usług lekarsko-weterynaryjnych.

Wspólny projekt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) i Fundacji Nauka dla Rozwoju był realizowany w latach 2021-2022. W 2021 r. unowocześniono bazę szkoleniową uniwersytetu dakarskiego. Przeprowadzono prace remontowo-modernizacyjne w laboratorium dydaktycznym i zaadaptowano pomieszczenia, które następnie wyposażono w nowoczesny sprzęt. Ponadto pracownicy naukowo-dydaktyczni SGGW poprowadzili szkolenia z diagnostyki klinicznej i parazytologicznej zwierząt dla wykładowców i studentów.

Działania prowadzone w 2022 r.  stanowiły poszerzenie tematyki szkoleń z zakresu diagnostyki klinicznej oraz rozpoznawania inwazji pasożytniczych zwierząt gospodarskich i towarzyszących. Wykonano prace remontowo-modernizacyjne w Klinice Małych Zwierząt EISMV. W gruntownie wyremontowanym pomieszczeniu mieści się obecnie laboratorium diagnostyczne, które jest dostosowane technicznie do użytkowania nowoczesnego sprzętu analitycznego. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie „na miejscu” szerokiego zakresu analiz. Wykorzystanie zakupionej aparatury umożliwia przeprowadzenie pełnego badania klinicznego i postępowania ,,od objawów do rozpoznania”. W nowo otwartym laboratorium można prowadzić zajęcia dla studenckich grup stażowych lub lekarzy weterynarii. Przebudowano również szpital dla psów, kotów oraz owiec i kóz – pacjentów kliniki weterynaryjnej.

Więcej informacji o projekcie oraz relacja filmowa i zdjęciowa z otwarcia wystawy są dostępne na stronie SGGW: https://bg.sggw.edu.pl/relacja-zdjeciowa-ze-spotkania-podsumowujacego-projekt-w-ramach-programu-polskiej-pomocy-rozwojowej-2021-ministerstwa-spraw-zagranicznych-rp/

Więcej informacji o projekcie: https://www.gov.pl/web/polskapomoc/doskonalenie-standardow-nauczania-akademickiego-w-zakresie-diagnostyki-i-leczenia-chorob-zwierzat-modul-1

{"register":{"columns":[]}}