Wzrost gospodarczy i godna praca
Możliwość wykonywania pracy zarobkowej ma fundamentalne znaczenie dla godności człowieka. Niestety, często warunki i zasady zatrudnienia, zwłaszcza osób z marginalizowanych grup społecznych, urągają podstawowym standardom, wolnościom i są sprzeczne z prawami człowieka.
Polska pomoc wspiera tworzenie nowych miejsc pracy oraz poprawę warunków zatrudnienia, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kobiet, osób młodych oraz osób z niepełnosprawnością.
Tworzenie godnych warunków pracy jest nierozerwalnie powiązane z przyjęciem przez przedsiębiorstwa odpowiedzialności za poszanowanie praw człowieka. Dotyczy to wszystkich przedsiębiorstw, bez względu na ich wielkość, branżę, kontekst działalności, własność i strukturę.
Społeczeństwa, których członkowie posiadają satysfakcjonującą pracę i płacę mają większe szanse na zbudowanie zrównoważonych i innowacyjnych gospodarek. Mając na uwadze dynamiczne i wielokierunkowe zmiany demograficzne w krajach rozwijających się w najbliższych latach wyzwaniem będzie wspieranie tworzenia dobrej jakości miejsc pracy dla młodych ludzi dostosowanych do potrzeb lokalnych gospodarek i rynków pracy. Już dziś jedna piąta młodych ludzi na świecie nie jest włączona w procesy kształcenia, zatrudnienia i szkoleń. Zaniedbanie tej grupy może znacząco zagrozić realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju i zwiększyć jej podatność na uleganie negatywnym wpływom, zwłaszcza w sytuacjach konfliktu, a także przyczynić się do wzrostu zjawiska nieuregulowanej migracji.
Współpraca między Polską a krajami rozwijającymi się skupi się na transferze technologii i wiedzy. Celem jest promocja pełnego i produktywnego zatrudnienia oraz zapewnienia godnej pracy dla wszystkich.
Przedsiębiorczość przyczynia się do zmniejszenia bezrobocia, otwiera drogę do innowacyjności i wzrostu gospodarczego, może także przyczynić się do redukcji nierówności społecznych. W krajach rozwijających się stanowi często jedyną możliwość zarobkowania, w sytuacji, kiedy państwo nie jest w stanie utworzyć dla swoich obywateli wystarczającej liczby miejsc pracy.
Promujemy przedsiębiorczość, szczególnie wśród młodzieży i kobiet oraz na obszarach wiejskich. Wzmacniamy mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w ich rozwoju, by były konkurencyjne i innowacyjne. Wspieramy lokalne start-upy. Wspieramy produkcję towarów lokalnych.
Szczególną wagę poświęcamy młodym przedsiębiorcom rozwijającym swoje pomysły w nowoczesnych gałęziach gospodarki i wytwarzającym dobra o wysokiej wartości dodanej.
Polska pomoc wspiera tworzenie i rozwój już istniejących centrów innowacji, nowoczesnych klastrów biznesowych.
Polska dąży do zapewnienia wsparcia regionalnych i lokalnych strategii rozwojowych skierowanych na wzrost gospodarczy. Nasze działania będą służyć zwiększeniu atrakcyjności inwestycyjnej, rozwojowi turystyki, rekreacji, a także promowaniu lokalnej kultury.