XI Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC
23.11.2020
W poniedziałek 23 listopada 2020 r. rusza XI edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC. Przez tydzień widzowie z całej Polski będą mieli szansę, by obejrzeć doskonałe dokumenty ze świata i spojrzeć na niego z innej perspektywy.
W tym roku, z powodu pandemii COVID-19, Festiwal obędzie się w formule online na platformie https://vod.humandoc.pl. Jednocześnie, by sprawić widzom niespodziankę, organizatorzy zdecydowali się rozszerzyć formułę festiwalu i zamiast zwyczajowych trzech dni będzie trwał aż siedem. Ponadto wszystkie pokazy będą darmowe.
Na widzów czeka 25 filmów opowiadających niezwykłe historie z różnych zakątków globu, piękne obrazy, w tym chwytające za serce ujęcia przyrody oraz wspaniała muzyka. Słowacki reżyser Juraj Mravec pokaże w zbliżeniu, bez upiększeń, za to z prawdziwymi emocjami pracę medyków na wojnie (Utracony Dom / ang. Lost Home). Fińscy twórcy filmu Kolumbia: Niebezpieczne Związki / ang. Colombia in My Arms, zabiorą w podróż do ogarniętego chaosem kraju, w którym baron i plantator kokainy zastanawiają się, jak uratować swój kraj. Ten film to niemal baśniowa opowieść z bajecznymi zdjęciami. Zaś ukraiński dokument Wejście Przez Balkon / ang. Enter Through The Balcony, to doskonałe studium społecznego buntu wyrażanego poprzez architekturę.
Tygodniowa uczta filmu dokumentalnego zakończy się pokazem specjalnym filmu nominowanego do Oskara Wszystko dla Samy/ ang. For Sama, który jest swoistym listem miłosnym młodej matki do córki pisanym z coraz bardziej pogrążanej konfliktem Syrii. Pokaz specjalny filmu zaplanowany jest na 29 listopada, tuż po gali Festiwalu, na której zostaną wyłonieni zwycięzcy tegorocznej edycji w kategoriac: film zagraniczny, film polski i nagroda specjalna.
Pokazom filmowym będą towarzyszyły wydarzenia dodatkowe. Widzowie będą mieli szansę na spotkania z twórcami - z reżyserem Maciejem Cuske, który w tym roku otrzymał tytuł za film Wieloryb z Lorino (do zobaczenia na HumanDOC w piątek 28.11.2020 r.) oraz z reżyserem Tomaszem Knittlem tuż po projekcji jego najnowszego filmu Agonia. Eliza Kubarska reżyserka Ściany Cieni poprowadzi Mistrzowski Warsztat Reżyserii, w którym opowie m.in. o tym, jak budować relację z bohaterem, jak się kręci filmy w języku, którego nie znamy czy o tym, jak pozyskać środki na swój własny film.
Odbędą się dwa panele dyskusyjne, które przybliżą widzom przedstawione w dokumencie historie. Pierwszy panel dotyczy emancypacji kobiet w świecie arabskim na podstawie filmu Wodoodporne. Natomiast punktem wyjścia do dyskusji o zmianach klimatycznych jest film Można panikować, który w Polsce obejrzało już ponad 800 tys. osób.
Od 23 listopada do końca roku wybrane dokumenty będzie można bezpłatnie zobaczyć na platformie vod.pl w sekcji festiwalu HumanDOC. Pokazy online od wielu lat były tradycją festiwalu i organizowano je po to, by widzowie z kraju, którzy nie mogli uczestniczyć w pokazach kinowych mieli szansę na zobaczenie, choć część wspaniałych dokumentów.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska pomoc.