W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sposoby realizacji pomocy rozwojowej

W zależności od sposobu realizacji pomocy możemy wyróżnić pomoc dwustronną oraz wielostronną. Pomoc dwustronna jest kierowana bezpośrednio do instytucji, organizacji i osób w kraju partnerskim. Pomoc wielostronna jest udzielana za pośrednictwem wyspecjalizowanych organizacji i instytucji międzynarodowych.

W praktyce pomoc dwustronna to realizacja przedsięwzięć rozwojowych finansowanych ze środków pozostających w dyspozycji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz z budżetów innych ministerstw. Wsparcia państwom partnerskim udzielają organizacje pozarządowe, administracja rządowa, samorząd terytorialny, szkoły wyższe i inni partnerzy społeczni. W działania pomocowe angażują się także polskie placówki dyplomatyczne oraz Fundacja Solidarności Międzynarodowej. 

W ramach pomocy wielostronnej Polska corocznie, poprzez składki i wpłaty dobrowolne, wspiera działania rozwojowe i humanitarne wybranych organizacji. Głównie współfinansuje przedsięwzięcia UE, ONZ i OECD mające na celu redukcję ubóstwa, transformację systemową, promocję praw człowieka i demokracji, zwalczanie chorób zakaźnych, poprawę opieki zdrowotnej, dostępu do edukacji. Zapewniają również pomoc humanitarną ofiarom katastrof naturalnych i konfliktów w krajach rozwijających się. 

W 2019 r. pomoc wielostronna stanowiła 71% ogółu środków przeznaczanych przez Polskę na współpracę rozwojową. Największą część tej pomocy to składka Polski do budżetu ogólnego UE, której część przeznaczana jest na unijne działania pomocowe. Drugą co do wielkości pozycję była składka wniesiona przez MSZ na rzecz Europejskiego Funduszu Rozwoju (ang. European Development Fund, EDF).

{"register":{"columns":[]}}