Zakup prasy do karité dla kooperatywy kobiet GIE w Kédougou
Inicjatywa miała na celu wzmocnienie przedsiębiorczości w regionie Kédougou poprzez wzrost wydajności produkcji przy przetwarzaniu masła karité (shea). Grupa Interesu Gospodarczego Koba Klub z regionu Kédougou, na rzecz której zrealizowano ten projekt, to kooperatywa zrzeszająca kobiety zajmujące się przetwórstwem produktów rolnych i leśnych, m.in. hibiskusa, miodu, owocu baobabu i tamaryndowca oraz karité.
Przetwarzanie owoców karité to jedna z głównych form zarobkowania w regionie; zajmują się nim przede wszystkim kobiety. Stosowana przez nie tradycyjna metoda obróbki to proces długi i uciążliwy - ze 100 kg świeżych owoców otrzymuje się 20 kg migdałów, które dają 4 kg masła karité. Wymaga to blisko 30 godzin pracy jednej osoby (bez uwzględnienia czasu potrzebnego na zebranie owoców). Wydajność produkcji na jedną pracownicę zazwyczaj nie przekracza 20 kg na sezon i nie pokrywa popytu.
Dzięki mechanizacji produkcji z wykorzystaniem prasy do przetwarzania owoców karité czas pracy został skrócony o 80%, a zdolności produkcyjne kooperatywy wzrosły do 400 kg migdałów dziennie. Na większych możliwościach produkcyjnych zyskały również osoby trudniące się pozyskiwaniem surowca, na który jest większe zapotrzebowanie. Korzyści z większej podaży masła karité odnieśli także pośrednicy zajmujący się handlem wytwarzanymi na jego bazie produktów.
REALIZATOR: Ambasada RP w Dakarze
MIEJSCE REALIZACJI: Senegal, region Kédougou
WARTOŚĆ PROJEKTU: 32 487 PLN