Zwiększenie dostępu do opieki zdrowotnej oraz usług wzmacniających odporność i potencjał mieszkańców zagrożonych społeczności Strefy C w rejonie Hebronu i Jeninu
Pierwszy moduł projektu realizowanego w 2022 r. zapewnił Palestyńczykom zamieszkującym odległe wsie Zachodniego Brzegu dostęp do usług medycznych. W jego ramach powstała sieć klinik, prowadzonych przez międzynarodowe i krajowe organizacje pozarządowe. Każda z mobilnych klinik zgodnie z ustalonym harmonogramem odwiedza podległe miejscowości. Rozwiązanie zapewnia mieszkańcom dostęp do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jak i lekarza specjalisty. W skład każdej kliniki mobilnej wchodzi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ginekolog, technik laboratoryjny, dwóch medycznych pracowników terenowych oraz kierowca.
Działanie sieci klinik mobilnych wsparło uruchomienie nowej trasy dla kliniki mobilnej, która jako jedyna dociera z pomocą medyczną do blisko 6 tys. mieszkańców z 7 miejscowości, ogrodzonej murem od rdzennej części Palestyny.
Klinika mobilna otrzymała nowoczesne przenośne USG dla rejonu Jeninu. Działanie pozwoliło przeprowadzić comiesięczne badania prenatalne ok. 150 ciężarnych kobiet.
W celu przeprowadzenia badań Fundacja przekazała niezbędny sprzęt medyczny: ciśnieniomierze, otoskopy, spirometry, gleukometry. Projekt umożliwił społeczności dostęp do badań przesiewowych, co przyczyniło się do wczesnego wykrywania chorób przewlekłych, raka piersi u kobiet, nieprawidłowości rozwojowych i niepełnosprawności u dzieci oraz zaburzeń psychiatrycznych dla ponad 3 200 mieszkańców w 32 miejscowościach.
W celu uświadomienia o najczęstszych problemach zdrowotnych przeprowadzono sesje, w których społeczność dowiedziała się w jaki sposób chronić się przed COVID-19, jak zapobiegać chorobom zakaźnym oraz jak dbać o zdrowie kobiet.
W trakcie projektu przeprowadzono dwie ogólnokrajowe kampanie profilaktyki zdrowotnej, dotyczącej tematyki nowotworów piersi oraz chorób zakaźnych (nadciśnienie, cukrzyca). Stworzono i przeszkolono 18 grup wolontariackich, których zadaniem będzie prowadzenie szkoleń z pierwszej pomocy w obrębie swoich społeczności lokalnych w ramach drugiego modułu projektu, który będzie realizowany w 2023 r.
Zatwierdzona (wydatkowana) kwota dotacji: 820 656,25 PLN
Miejsce realizacji: Palestyna, Strefa C
Podmiot realizujący: Fundacja „Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej” we współpracy z PMRS