Zwiększenie skuteczności reagowania ukraińskich służb ratowniczych na sytuacje kryzysowe - etap III
W toku realizacji projektu osiągnięto wszystkie cele zaplanowane w dokumentacji projektowej. Wzmocnienie potencjału administracji publicznej w obwodach chersońskim, odeskim i iwanofrankiwskim oraz Kijowie w zakresie zapobiegania i reagowania na sytuacje kryzysowe, stanowiące cel ogólny projektu, nastąpiło w wyniku przeprowadzenia zaplanowanych działań szkoleniowo-edukacyjnych. Realizacja wyszczególnionych w projekcie celów szczegółowych tj.:
a) Podniesienie kompetencji przedstawicieli ukraińskich formacji ratowniczych w zakresie ratownictwa techniczno-drogowego – nastąpiło w wyniku opracowania i udostępnienia stronie ukraińskiej materiału szkoleniowego do nauczania zdalnego w zakresie ratownictwa techniczno-drogowego ze szczególnym uwzględnieniem zdarzeń z udziałem pojazdów wyposażonych we wszystkie dostępne alternatywne źródła zasilania (m.in. pojazdy elektryczne, hybrydowe, o napędzie wodorowym itd.);
b) Podniesienie kompetencji przedstawicieli ukraińskich formacji ratowniczych w zakresie pożarów wewnętrznych - nastąpiło w wyniku opracowania i udostępnienia stronie ukraińskiej materiału szkoleniowego do nauczania zdalnego w zakresie pożarów wewnętrznych;
c) Podniesienie kompetencji przedstawicieli ukraińskich formacji ratowniczych w zakresie działań ratowniczych w związku z epidemią SARS-CoV-2 – nastąpiło w wyniku opracowania
i udostępnienia stronie ukraińskiej materiału szkoleniowego do nauczania zdalnego w przedmiotowym zakresie. Na potrzeby właściwej dystrybucji ww. materiałów szkoleniowych oraz organizacji procesu kształcenia zdalnego, ukraińscy partnerzy projektu wyznaczyli swoich przedstawicieli. Ze względu na ograniczenia w infrastrukturze technicznej oraz zakaz gromadzenia się niemożliwym było przeprowadzenie szkolenia zdalnego jednocześnie dla wszystkich zainteresowanych osób. W związku z tym podjęto decyzję, aby przygotowany materiał szkoleniowy udostępniany był przez ww. osoby w sposób dostosowany do możliwości technicznych i organizacyjnych w danej jednostce.
d) Zwiększenie potencjału sprzętowego ukraińskiej służby ratowniczej poprzez nieodpłatne przekazanie sprzętu wykorzystywanego w czasie szkoleń – nastąpiło w wyniku zakupu na potrzeby ukraińskich partnerów projektu wyposażenia technicznego związanego z tematyką szkoleń tj. m.in.: środków ochrony indywidualnej (ubrania, buty strażackie, hełmy), ratowniczych narzędzi hydraulicznych, kamer termowizyjnych, namiotów, urządzeń dezynfekujących – zamgławiaczy termicznych i in.
e) Promowanie standardów UE w zakresie funkcjonowania służb ratowniczych oraz wspieranie współpracy PL-UA w dziedzinie ratownictwa, a także wizerunku PL i oraz polskich dostawców na arenie międzynarodowej.
f) Wzmocnienie potencjału oraz efektywności działań ukraińskich służb ratowniczych.
Potencjał i efektywność działań ukraińskiej służby ratowniczej zostały wzmocnione poprzez włączenie do podziału bojowego nowoczesnych środków ochrony indywidualnej oraz specjalistycznego sprzętu ratowniczo-gaśniczego, a także zwiększenie kompetencji ratowniczych w zakresie działań podczas zdarzeń losowych lub wywołanych aktem terroryzmu. Na szczególne podkreślenie zasługują działania towarzyszące realizacji projektu jakimi było przekazanie stronie ukraińskiej trzech pojazdów ratowniczo-gaśniczych uznanych za zbędne w małopolskich jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych. Stan techniczny pozwolił na natychmiastowe włączenie ich do podziału bojowego w ukraińskich formacjach ratowniczych.
Podmiot wdrażający: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (KG PSP/KW PSP w Krakowie)
Wstępna wysokość dofinansowania: 369 009,99 PLN