W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

46 prośrodowiskowych organizacji pozarządowych żąda lepszego uwzględnienia atomu w taksonomii UE

46 organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska - w liście skierowanym do Przewodniczącej Komisji Europejskiej (KE) Ursuli Von Der Leyen - żąda, by dla dobra klimatu, energetyka jądrowa została w lepszym stopniu uwzględniona w europejskiej taksonomii.

Flaga Unii Europejskiej

W liście podpisanym 26 marca 2021 r. organizacje pozarządowe przypominają, że paliwa kopalne są odpowiedzialne za ciągłe emisje dwutlenku węgla i zanieczyszczenie powietrza, które pochłaniają 1,5 miliona istnień ludzkich rocznie tylko w samej Europie a Unia Europejska jest odpowiedzialna za emisje gazów cieplarnianych jako drugi rynek konsumencki na świecie (12% globalnych emisji). Sygnatariusze proszą przewodniczącą KE „aby wszystkie niskoemisyjne źródła energii były traktowane jednakowo w toczących się i przyszłych dyskusjach prowadzonych na szczeblu Komisji Europejskiej, w tym na temat taksonomii zrównoważonych inwestycji”. Organizacje proszą także „aby UE wspierała opartą na dowodach ocenę wszystkich dostępnych opcji” oraz przedstawiała na temat energii jądrowej „dokładne i rzeczowe fakty wsparte naukowo”.

Sygnatariusze listu zwracają uwagę, że zakłócenia w przyrodzie stają się coraz bardziej dotkliwe, a ich skutki są bardziej namacalne. Podkreślają, iż z ocen naukowych jasno wynika, że energia jądrowa jest niezbędna do rozwiązywania tych problemów a „ograniczone uznanie tego niskoemisyjnego, dyspozycyjnego źródła energii ze strony Komisji Europejskiej jest w najlepszym przypadku paradoksalne i z pewnością przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego”.

46 organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska zwraca uwagę na polityczne traktowanie energii jądrowej. Podkreślają, że „opinia publiczna została wprowadzona w błąd przez sfałszowane informacje i opinie napędzane strachem, co doprowadziło do sytuacji, w której polityka i politycy dążą do zamknięcia czystych i bezpiecznych długoterminowych źródeł energii jądrowej i odwołują te już zaplanowane”. Dodają, że „społeczeństwa zaakceptowały systematyczne utrudnianie rozwoju energetyki jądrowej, ponieważ dowody naukowe są nadal przyćmiewane przez zbudowane wokół nich mity”. Sygnatariusze zwracają uwagę, że „ciągłe, wieloaspektowe fałszywe przedstawianie awarii Fukushima Daichi utrudniło rozwój energetyki jądrowej, pierwszego źródła energii niskoemisyjnej w Unii Europejskiej i zmusiło do utrzymania pracy elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi, utrudniając wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatu, zachowania suwerenności energetycznej Europy i ograniczania zanieczyszczenia powietrza”.

Pod listem do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli Von Der Leyen podpisało się 46 organizacji z 18 krajów (Francja, Niemcy, Belgia, Dania, Włochy, Holandia, Szwajcaria, Szwecja, Finlandia, Kanada, Filipiny, USA, Australia, Wielka Brytania, Tajwan, Korea Południowa, Norwegia), w tym Fota4Climate, Fundacja Aquila i Instytut Zrównoważonej Energetyki z Polski.

Źródło: https://www.voix-du-nucleaire.org/en/46-environmental-ngos-request-nuclear-energy-fair-recognition-in-the-european-taxonomy/

{"register":{"columns":[]}}