Baza wiedzy o energii/energetyce jądrowej
-
Szansa dla polskiego przemysłuDługoterminowe kontrakty, tysiące nowych, wartościowych miejsc pracy oraz realny rozwój wielu gałęzi gospodarki, to tylko niektóre korzyści, jakie niesie za sobą realizacja programu polskiej energetyki jądrowej.
-
Bezpieczeństwo energetyczne podstawą rozwoju społeczeństwaCiągłość zasilania w energię elektryczną jest nieodzownym warunkiem dla istnienia i stałego rozwoju nowoczesnych społeczeństw.
-
Dotacje BJORJednym z zadań ministerstwa/DEJ jest przyznawanie dotacji celowych udzielanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej kraju (BJOR) przy stosowaniu promieniowania jonizującego.
-
Energia jądrowa i turystykaDoświadczenia innych krajów wskazują jednak, że turystyka w sąsiedztwie obiektów energetyki jądrowej rozwija się nie gorzej niż gdzie indziej.
-
Promieniowanie jonizujące wokół elektrowni jądrowejEksploatacja elektrowni jądrowej wiąże się z koniecznością rozwiązania dwóch zasadniczych problemów dotyczących pracy reaktora jądrowego.
-
Kto w Polsce odpowiada za monitorowanie promieniowania jonizującego?Kontrolowanie promieniowania jonizującego należy do zadań Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (PAA).
-
Zapobieganie wypadkom w nowoczesnych elektrowniach jądrowych - systemy bezpieczeństwaRozwijane i doskonalone przez dziesiątki lat, systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych elektrowniach jądrowych mają trojaki charakter.
-
Filozofia bezpieczeństwaZgodnie z zasadą „obrony w głąb”, wszystkie cechy i systemy stanowiące o bezpieczeństwie elektrowni muszą układać się w formie kolejnych barier.
-
Kultura bezpieczeństwa i zarządzanie bezpieczeństwemWśród ludzi niezwiązanych z energetyką bezpieczeństwo elektrowni jądrowej utożsamiane jest głównie z rodzajem zastosowanej przy jej budowie technologii.
-
Mity o terrorystycznych zagrożeniach energetyki jądrowejCo stanie się z elektrownią jądrową, gdy uderzy w nią kierowany przez terrorystów samolot?