W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

6. edycja szkoleń dla nauczycieli „Jak uczyć o energii jądrowej"

13 lutego 2021 roku rozpoczęła się szósta edycja szkoleń „Jak uczyć o energii jądrowej" dla nauczycieli i doradców metodycznych ds. nauczania m.in. fizyki, chemii, geografii, biologii, przyrody i wychowania do bezpieczeństwa w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Koordynator szkoleń, Wojciech Ronatowicz z firmy Wojron Edu

Sobotnie szkolenie w wersji online zorganizowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Wydziałem Biologii i Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2015 r. przeszkolono już 680 nauczycieli z całego kraju.

Rozwój energetyki jądrowej w Polsce wymaga odpowiedniego kształcenia i przygotowania zawodowego. Dzięki nauczycielom, poznawanie zagadnień związanych z energią jądrową może wzbudzić wśród uczniów pasję i zaowocować w przyszłości rozwojem kariery zawodowej w sektorze jądrowym – jednym z najbardziej innowacyjnych w światowej gospodarce.

Celem szkoleń jest poszerzenie wiedzy o energii jądrowej oraz udoskonalenie warsztatu metodycznego nauczycieli tak, aby mogli prowadzić zajęcia z uczniami w nowy i atrakcyjny sposób. Program szkoleń odpowiada potrzebom nauczycieli, jest zgodny z celami Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i podzielony na trzy części – wykładową, merytoryczną oraz praktyczną.

W trakcie szkolenia nauczyciele mogli wysłuchać wykładów ekspertów dotyczących m.in.: rodzajów, źródeł, skutków i sposobów wykorzystywania promieniowania jonizującego, a także powstawania i pozyskiwania energii z procesów rozszczepienia i nukleosyntezy oraz zasad bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej.

Po szkoleniu nauczyciele otrzymają przesyłkę z pakietem edukacyjnym tzw. edu-boxa, który zawiera m.in.: gry planszowe, puzzle, memo, przykładowe scenariusze lekcji, instrukcje zadań, karty pracy i kalendarz nauczyciela na rok 2020/2021. Każdy uczestnik otrzyma również urządzenie do samodzielnego badania poziomu promieniowania jonizującego wraz z aplikacją na smartfona oraz płytę CD z materiałami popularno-naukowymi. Dzięki tym pomocom nauczyciele będą mogli przeprowadzać eksperymenty oraz ćwiczenia modelujące i symulacyjne w klasie, a tym samym przybliżać uczniom zagadnienia związane z energetyką jądrową.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}