W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dlaczego energia jądrowa to przyszłość każdego z nas?

26.09.2022

W jaki sposób możesz doświadczyć korzyści wynikających z rozwoju energetyki jądrowej w Polsce? Co może zmienić się w życiu Twoim oraz Twoich bliskich? Dowiedz się, co właśnie Tobie może przynieść energia jądrowa.

Dlaczego energia jądrowa to przyszłość każdego z nas?

Jutro z energią jądrową

Energia jądrowa może być istotnym elementem przyszłości gospodarczej i energetycznej naszego kraju. Na całym świecie ludzie potrzebują energii, która jest niedroga, a jej dostawy niezawodne. Jako społeczeństwo nie możemy przecież wybierać między tak podstawowymi potrzebami jak chociażby ogrzewanie czy jedzenie. Potrzebujemy również energii, która pozwoli łagodzić niekorzystne zmiany klimatyczne i będzie proekologiczna. I choć budowa elektrowni jądrowej jest kosztowną inwestycją, to jednak przy odpowiednim modelu finansowania oraz efektywnym przeprowadzeniu całości prac, w długiej perspektywie to działanie zdecydowanie opłacalne. I co najważniejsze – gwarantuje niezależność energetyczną, o czym ostatnio mówi się coraz głośniej.

Co zmieni w Twoim życiu energia jądrowa?

Wdrożenie korzystania z energii jądrowej, a także długoterminowa eksploatacja reaktorów pozwala na ustabilizowanie cen rynkowych, co jest w dzisiejszych czasach dużą wartością. W praktyce zatem może prowadzić to nie tylko do zahamowania wzrostu kosztów energii, ale również ich obniżenia. Elektrownie jądrowe to szansa nie tylko na powszechniejszy dostęp do energii, ale również niższe rachunki za prąd.

Potencjalnie niższe koszty energii są korzyścią dość intuicyjną, a taka zmiana z pewnością w dużej mierze wpłynie na życie każdego z nas. Okazuje się, że energia jądrowa w znacznie szerszym zakresie oddziałuje na codzienność nas wszystkich. Tak naprawdę pozytywny wpływ można odczuć już na etapie budowania elektrowni jądrowej. Sam tylko ten proces, który potrwa około dekady, stworzy  nawet 12 000 nowych miejsc pracy. Wbrew pozorom nie są to wyłącznie stanowiska specjalistyczne. W elektrowni jądrowej i przy jej budowie nie pracują fizycy jądrowi. W miejscu realizacji potrzebni są wykwalifikowani specjaliści od robót budowlanych i montażowych. Z kolei większość pracowników funkcjonującej elektrowni musi mieć dokładnie takie same kwalifikacje jak w klasycznej elektrowni: potrzebni są spawacze, elektrycy, inżynierowie energetycy, technicy oraz obsługa biurowa i ochroniarze. Cały europejski przemysł jądrowy zapewnia ponad milion miejsc pracy, to szansa na ożywienie rynku pracy i znalezienie zatrudnienia przez osoby bezrobotne, a także te, które chcą się przebranżowić i zawodowo związać z energetyką jądrową.

Sąsiedztwo elektrowni jądrowej nie wpływa negatywnie na ruch turystyczny, a może nawet go stymulować. Należy przypomnieć, że elektrownia jądrowa nie emituje zanieczyszczeń w trakcie eksploatacji, nie generuje dużego natężenia ruchu kolejowego czy kołowego, a do tego cały teren zajmuje tylko kilkaset hektarów. W rzeczywistości to niewielka powierzchnia, co jest równoznaczne ze znacznie mniejszą ingerencją w lokalny krajobraz. To bardzo istotne z uwagi na minimalizowanie wpływu na zaburzenie bioróżnorodności w regionie, w którym znajduje się elektrownia jądrowa. Wystarczy dodać, że trzy gminy w Szwecji (Varberg, Oskarshamn i Osthammar), które na swoich terenach dysponują infrastrukturą energetyki jądrowej, zajmują wysokie miejsca w rankingu atrakcyjności turystycznej w tym kraju. Sąsiedztwo elektrowni jądrowej chwali sobie nawet branża turystyczna z okolic czeskiego Temelína, w którym działa taka elektrownia. Bliskość elektrowni jądrowej nie wpłynie zatem na prowadzoną w jej pobliżu działalność turystyczną.

Gdzie jeszcze wykorzystywana jest energia jądrowa?

W Polsce przy składaniu życzeń zwykle zaczyna się od zdrowia, co sugeruje, że to właśnie zdrowie jest najważniejsze. Te same procesy fizyczne, które mają zastosowanie w energetyce jądrowej, mają też bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. W Polsce od niemal 50 lat działa reaktor badawczy MARIA, którego tydzień pracy zapewnia leki dla 100 000 pacjentów. Nie da się ukryć, że to dziedzina, w której innowacje mają ogromne znaczenie, zarówno w obszarze metod diagnostycznych, jak i leczenia. Nie trzeba być lekarzem, aby wiedzieć, jak ważne jest wczesne wykrywanie poważnych schorzeń i wczesne rozpoczęcie leczenia. Techniki jądrowe są wykorzystywane w profilaktyce m.in. nowotworów czy choroby Alzheimera, a także w leczeniu np. nadczynności tarczycy. Szacuje się, że z osiągnięć medycyny nuklearnej skorzysta w swoim życiu nawet co druga osoba! Oczywiście stale pracuje się też nad szerszym wykorzystaniem technik jądrowych w medycynie.

Energia jądrowa ma też więcej zastosowań, z których wszyscy będziemy korzystać. Pełni np. ważną rolę w kosmonautyce, gdzie jest źródłem zasilania łazików marsjańskich oraz sond kosmicznych badających układ słoneczny. Dzięki temu dowiemy się więcej o wszechświecie, w którym żyjemy.

Techniki związane z reaktorami jądrowymi pomagają również poznać naszą przeszłość – to przy ich użyciu datuje się wykopaliska archeologiczne, paleontologiczne czy próbki geologiczne. Oprócz tego energia jądrowa wykorzystywana jest przy badaniu jakości wznoszonych konstrukcji budowlanych czy do badania zanieczyszczeń w zbiornikach wodnych. Promieniowanie jest także używane do sterylizacji żywności, kosmetyków oraz jednorazowych materiałów medycznych. Nie powoduje to oczywiście, że stają się one promieniotwórcze, lecz usuwa grzyby, pleśnie, bakterie i inne szkodliwe mikroorganizmy.

Nie ulega wątpliwości, że energia jądrowa powinna nam towarzyszyć w przyszłości, a jej bliskość odczujemy dosłownie wszyscy. Strach przed nią jest przesadzony i nieuzasadniony, często opiera się na utrwalonych stereotypach, które nie mają potwierdzenia w faktach, a to przecież one w świecie nauki są najważniejsze. Zgodnie z danymi Eurostatu, im społeczeństwo posiada lepszą wiedzę o energetyce jądrowej, tym wyższe uzyskuje ona poparcie. Dotyczy to również regionów bezpośrednio sąsiadujących z potencjalnymi elektrowniami jądrowymi. Warto wiedzieć więcej o energetyce jądrowej!

{"register":{"columns":[]}}