W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jądrowe szanse dla regionu - seminarium w Gdańsku.

W dniach 21-22 stycznia br. w Gdańsku odbyło się seminarium „Kierunki rozwoju i szanse dla regionu związane z budową elektrowni jądrowej”.

Zbigniew Kubacki - Zastępca Dyrektora Departamentu Energii Jądrowej w tle widoczna reklama stojąca z napisem Energia jądrowa ratuje planetę

Seminarium zostało zorganizowane przez zorganizowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Akademię Pomorską w Słupsku.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli samorządu i instytucji Województwa Pomorskiego zaangażowanych w realizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która będzie największą inwestycją gospodarczą w naszym kraju. W wydarzeniu uczestniczyli zagraniczni eksperci z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Wielkiej Brytanii i Finlandii, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem przy realizacji projektów jądrowych na świecie.

„Celem seminarium było pokazanie na przykładzie innych krajów, że budowa elektrowni jądrowej stwarza duże możliwości rozwoju gospodarczego dla regionu, w którym powstaje” – powiedział Zbigniew Kubacki, Zastępca Dyrektora Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Aktywów Państwowych. „Spotkaliśmy się, aby skorzystać z dobrych światowych wzorców w realizacji tego typu inwestycji - pamiętając, że budowa siłowni jądrowej to wyzwanie nie tylko dla inwestora, ale również dla województwa, powiatów i gmin, w których zlokalizowana będzie elektrownia”  – dodał Wicedyrektor.

Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bonna przypomniał w swoim wystąpieniu, że dwie z rozważanych lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej znajdują się na Pomorzu a władze samorządowe „od lat konsekwentnie starają się aktywnie uczestniczyć w działaniach mających na celu realizację tego przedsięwzięcia”. Marszałek podkreślił, że w ramach Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych spółka PGE EJ 1 w latach 2015-2019 przeznaczyła 9,2 mln zł na dofinansowanie 120 przedsięwzięć edukacyjnych, kulturalnych i tych związanych z lokalną infrastrukturą.

Wśród prelegentów seminarium byli eksperci zagraniczni oraz przedstawiciele polskich firm m.in. PGE i PSE. W trakcie wydarzenia dyskutowano o  wpływie elektrowni jądrowej na rozwój gmin i regionów oraz roli społeczności lokalnej. Poruszono także kwestie przygotowania infrastruktury technicznej do budowy oraz badań środowiskowych w potencjalnych lokalizacjach. Przybliżono także temat bezpieczeństwa elektrowni jądrowych z reaktorami generacji III/III+ oraz ich oddziaływania radiacyjnego na środowisko.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}