Kolejna seria szkoleń przygotowujących polski przemysł do budowy elektrowni jądrowych
16.06.2023
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło kolejną serię szkoleń, które przygotowują polski przemysł do budowy elektrowni jądrowych. Szkolenia odbywają się od 12 do 23 czerwca 2023 r. w Warszawie.
Duże zaangażowanie krajowego przemysłu w program jądrowy jest naszym kluczowym celem oraz istotnym elementem całości uzgodnień ze stroną amerykańską
– powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Włączenie polskich firm w łańcuchy dostaw światowego sektora jądrowego to ich szansa na rozwój i ekspansję oraz korzyści dla całej polskiej gospodarki
– dodała.
Podczas szkoleń, w czasie każdej z tygodniowych sesji, uczestnicy zapoznają się z wymaganiami technicznymi, organizacyjno-jakościowymi oraz biznesowymi, obowiązującymi w sektorze jądrowym, które stawiane są firmom podwykonawczym (m.in. przedsiębiorstwom budowlano-montażowym, produkcyjnym, inżynieryjnym).
Jest to kontynuacja rozpoczętych w 2022 r. szkoleń dla kolejnych polskich przedsiębiorstw, które posiadają potencjał do wejścia w łańcuchy dostaw, jednak nie posiadają jeszcze żadnego doświadczenia w sektorze jądrowym. Podobnie jak w ubiegłym roku – szkolenia mają na celu przygotowanie krajowych przedsiębiorstw do uczestnictwa w polskim programie jądrowym wedle wybranej w listopadzie 2022 r – technologii amerykańskiej AP1000, jak i projektów eksportowych w innych technologiach (głównie francuska i koreańska).
W związku z bardzo dużym zainteresowaniem szkoleniami Ministerstwo Klimatu i Środowiska było zmuszone dokonać redukcji zgłoszeń. Zarówno w bieżącym roku, jak i w ubiegłym na 180 miejsc szkoleniowych (odpowiednio – po 30 w każdej z grup: elektryczna, budowlana, mechaniczno-spawalnicza) otrzymano blisko 300 zgłoszeń. Dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje w IV kwartale 2023 r. zorganizować kolejne sesje szkoleniowe.