W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krótkie filmy edukacyjne o energii jądrowej w kinach już od 24 maja

24.05.2024

Od piątku 24 maja 2024 r. w 280 kinach w całej Polsce będzie można obejrzeć 3-minutowe filmy edukacyjne o energii jądrowej. Powstały one w ramach działań informacyjnych realizowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Krótkie filmy edukacyjne o energii jądrowej w kinach już od 24 maja

Ministerstwo przygotowało serię 3-minutowych filmów edukacyjnych w serii „Studio Atom”, zrealizowanej w ramach kampanii „Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień”. Do tej pory filmy były dostępne tylko w Internecie. Od 24 maja pięć odcinków będzie można obejrzeć także w tradycyjnych kinach.

Filmy w formule „Studio Atom” to rozmowy członków rodziny Atomickich – Antka i Ani – z ekspertami. W kinach zobaczymy rozmowę z prof. Szymonem Malinowskim z Uniwersytetu Warszawskiego, który opowie o zmianach klimatu i o tym, jak elektrownie jądrowe mogą pomóc w zmniejszeniu emisji CO2. Odwiedzimy elektrownię jądrową w czeskim Temelinie, gdzie nie tylko zobaczymy obiekt, ale też porozmawiamy z władzami miasta. W filmach edukacyjnych zajrzymy też do reaktora badawczego Maria, pracującego w Otwocku czy odwiedzimy działające w Polsce od ponad 60 lat składowisko unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych.

Wszystkie filmy „Studio Atom” można obejrzeć na kanale https://www.youtube.com/@PolskiAtom.

Poparcie społeczne dla energetyki jądrowej, podobnie jak dla wielu innych obiektywnie bezpiecznych technologii, rośnie wraz ze wzrostem poziomu wiedzy na jej temat. Rola edukacji i informacji społecznej jest kluczowa w procesie realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Istotne jest zapewnienie społeczeństwu aktualnej, obiektywnej i rzetelnej wiedzy z zakresu energii i energetyki jądrowej, opartej na podstawach naukowych.

Główne zadania informacyjne i edukacyjne państwa określone w PPEJ to m.in.: reagowanie na potrzeby społeczne w zakresie dostępu do informacji, a w szczególności przekazywanie wiedzy na temat zasad eksploatacji i bezpieczeństwa elektrowni i innych obiektów jądrowych oraz postępowania z odpadami promieniotwórczymi.

{"register":{"columns":[]}}