W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa konferencja regulatorów poświęcona energii jądrowej w Warszawie

14.06.2024

W dniach 12-13 czerwca w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja regulatorów rynku energii „Nuclear Energy Regulatory Forum 2024” po raz pierwszy poświęcona energii jądrowej (pl. Forum Regulacyjne Energetyki Jądrowej). Gospodarzem Forum był Urząd Regulacji Energetyki (URE) a organizatorem Regionalne Stowarzyszenie Regulatorów Energetyki (Energy Regulators Regional Association - ERRA) we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Międzynarodowa konferencja regulatorów poświęcona energii jądrowej w Warszawie

Celem „Nuclear Energy Regulatory Forum 2024” była wymiana doświadczeń i wiedzy między organami regulacyjnymi, które posiadają doświadczenie w realizacji inwestycji w zakresie energetyki jądrowej oraz tymi, którzy planują wprowadzenie energii jądrowej w swoich krajach.

Polska jest częścią systemowej transformacji energetycznej, która ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej. Wiele unijnych i światowych planów dekarbonizacji opiera się na nowych, przełomowych technologiach. Nie możemy jednak pozwolić sobie na odrzucenie już dostępnych, niezawodnych, bezemisyjnych źródeł. W ciągu następnej dekady niemal na nowo zbudujemy miks energetyczny – oparty na bezemisyjnym duecie energetyki jądrowej i OZE. Jestem przekonany, że transformacja energetyczna, której jesteśmy częścią, jest jednym z kluczowych elementów wzrostu gospodarczego naszego kraju

– powiedział podczas Forum Wiceminister Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Maciej Bando.

Misją ERRA jest „wspieranie wzmacniania i ulepszania ram regulacyjnych”, a wizją „bycie punktem odniesienia dla praktyki i wiedzy w stale zmieniającym się otoczeniu regulacyjnym”. Tym bardziej cieszę się, że to właśnie ERRA zorganizowała w Warszawie Forum i dołączyła do tak dziś potrzebnej i ważnej debaty. Prawdopodobnie jest to pierwsze w historii wydarzenie poświęcone energii jądrowej, gdzie regulatorzy spotkali się z ekspertami sektora, aby wymienić się wiedzą i doświadczeniami w tym obszarze. Rozmawialiśmy m.in. o potrzebie stymulowania inwestycji w energię jądrową i jednoczesnym zapewnieniu warunków dla rozwoju i sprawnego funkcjonowania infrastruktury sieciowej. Podczas Forum wielokrotnie podkreślano, że wyzwania energetyki jądrowej bezwzględnie muszą być rozwiązywane z uwzględnieniem zabezpieczenia interesów odbiorców energii. Taka rola spoczywa przede wszystkim na regulatorach sektorowych, a URE od lat aktywnie uczestniczy w dyskusji mającej na celu wypracowanie rozwiązań służących wszystkim uczestnikom rynku

– powiedział podczas Forum Prezes URE Rafał Gawin.

Realizacja Programu polskiej energetyki jądrowej w zakresie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych jest kluczowa z punktu widzenia strategii i bezpieczeństwa energetycznego państwa. Wielkoskalowa energetyka jądrowa to stabilne i tanie źródło energii elektrycznej, które skutecznie przyczyni się do zmniejszenia udziału paliw kopalnych w krajowym miksie energetycznym. Małe reaktory jądrowe (SMR), w przypadku ich komercjalizacji, również mogą odegrać ważną rolę w dekarbonizacji Polski. SMR mogą znaleźć zastosowanie w ciepłownictwie sieciowym i przemyśle. Należy podkreślić, że zastosowanie tej technologii nie pozwoli wypełnić głównych celów transformacji energetycznej w Polsce związanych z potrzebą zapewnienia dużego wolumenu „czystej” energii elektrycznej. SMR będą stanowić jedynie uzupełnienie względem wielkoskalowych elektrowni jądrowych stanowiących podstawowy element systemu energetycznego

– powiedział Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Paweł Pytlarczyk podczas panelu o nowych technologiach jądrowych.

„Nuclear Energy Regulatory Forum 2024” stanowiło platformę do przygotowania  urzędów regulacji rynków energetycznych i podjęcia współpracy w obszarze energetyki jądrowej, w związku z planami  rozbudowy mocy jądrowych w wielu krajach członkowskich  ERRA. Wydarzenie zgromadziło ok. 100 osób, głównie regulatorów sektora, ekspertów z dziedziny energii jądrowej oraz przedstawicieli międzynarodowych organizacji jądrowych takich jak MAEA, NEA OECD czy WNA. Uczestnicy konferencji  omówili główne wyzwania czekające urzędy regulacyjne w związku z rozwojem energetyki jądrowej na świecie oraz podkreślili potrzebę aktywnego dialogu w tym zakresie. W dyskusji i prezentacjach udział wzięli przedstawiciele polskich instytucji zaangażowanych w realizację Programu polskiej energetyki jądrowej w tym, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Biura Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Urzędu Regulacji Energetyki oraz spółki PEJ, przygotowującej budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.  

ERRA to Regionalne Stowarzyszenie Regulatorów Energetyki „not-for-profit” o charakterze regionalnym, zrzeszającym regulatorów z 43 krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz regionu Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu oraz USA.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}