W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nabór do Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR

04.03.2024

Nabór do Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR

Komisja Europejska ustanowiła zapowiedziany w listopadzie ub.r. Sojusz Przemysłowy na rzecz małych reaktorów modułowych (small modular reactors - SMR), którego  celem  jest ułatwienie i przyspieszenie rozwoju, demonstracji i wdrożenia tej technologii w UE na początku  lat 30.

Sojusz jest skierowany do szerokiego grona interesariuszy technologii SMR, w tym dostawców, przedsiębiorstw użyteczności publicznej, wyspecjalizowanych przedsiębiorstw jądrowych oraz szerzej - przemysłowych, instytucji finansowych, organizacji badawczych, ośrodków szkoleniowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Kluczowym celem Sojuszu jest wzmocnienie jądrowego łańcucha dostaw w Europie poprzez rozwój jego potencjału produkcyjnego i innowacyjnego oraz wzmocnienie współpracy w tym zakresie w ramach UE. Zakres działań sojuszu ma objąć w szczególności:

  • wzmacnianie europejskiego łańcucha dostaw energii jądrowej poprzez identyfikację i usuwanie luk oraz promowanie ścisłej współpracy między zainteresowanymi stronami;
  • wspieranie  deweloperów projektów SMR w opracowywaniu, demonstrowaniu i wdrażaniu ich na rynku UE i poza nim, poprzez identyfikację i usuwanie barier oraz współpracę z inwestorami finansowymi, przemysłem i władzami lokalnymi;
  • ustanowienie sposobów informowania i angażowania potencjalnych użytkowników przemysłowych SMR, takich jak przemysł energochłonny, producenci wodoru  czy ciepłownictwo miejskie;
  • ułatwianie i koordynowanie projektów mających na celu zaspokojenie przyszłych potrzeb w zakresie BiR, w szczególności zaawansowanych reaktorów modułowych w ramach programu badawczo-szkoleniowego Euratom, oraz poprzez utworzenie akademii umiejętności jądrowych przy wsparciu platformy przemysłowej Net-Zero
  • promowanie wiedzy i zaangażowania społecznego na rzecz SMR poprzez współpracę z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i pozarządowymi, a także współpracę z organizacjami międzynarodowymi, aby pomóc europejskim projektom SMR dotrzeć na rynki międzynarodowe.

Szczegółowe informacje znajdują się pod linkiem:
https://energy.ec.europa.eu/news/commission-ally-industry-small-modular-reactors-2024-02-09_en

Do 12 kwietnia trwa nabór na członków sojuszu. Kwestionariusz znajduje się pod linkiem:
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/ApplicationSMRIA

22 marca odbędzie się w Brukseli spotkanie inaugurujące, którego celem jest przedstawienie zakresu, celów i nadchodzących działań Sojuszu Przemysłowego na rzecz  SMR. Późna wiosną odbędzie się pierwsze spotkanie jego Zgromadzenia Ogólnego.

{"register":{"columns":[]}}