W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O przemyśle turbinowym dla energetyki jądrowej na sympozjum w Gdańsku

27.11.2024

26 listopada 2024 r. w Gdańsku przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu uczestniczyli w sympozjum pt. „Energetyka jądrowa szansą dla polskiego przemysłu turbinowego”, które zostało zorganizowane przez Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk.

O przemyśle turbinowym dla energetyki jądrowej na sympozjum w Gdańsku

Dyrektor Departamentu Energi Jądrowej Ministerstwa Przemysłu Paweł Gajda podczas debaty zaznaczył, że w ramach wdrażania energetyki jądrowej podejmowane są działania mające na celu zapewnienie odpowiedniej ilości kadr dla polskiego programu – zarówno po stronie przyszłego operatora elektrowni jądrowych, instytucji dozorowych, jak i polskiego łańcucha dostaw. Wpisuje się to w szerszy zakres działań podejmowanych przez Ministerstwo Przemysłu dla budowy kompetencji kadrowych w Polsce, takich jak działania szkoleniowe dedykowane polskim przedsiębiorstwom czy przygotowywany wspólnie z NCBR program Nukleostrateg.
W wydarzeniu  wzięło udział blisko 100 przedstawicieli sektora, związanych z polskim przemysłem turbinowym, który zlokalizowany jest głównie na północy Polski – w okolicach Elbląga i Gdańska. W tej części kraju znajdują się czołowe podmioty pracujące dla tego sektora: zarówno zakłady produkujące turbiny (obecnie w strukturach koncernu GE Vernova) oraz liczni polscy kooperanci jak i uczelnie techniczne i podmioty naukowe (Politechnika Gdańska i IMP PAN) zlokalizowane w Gdańsku.
Historycznie, elbląskie zakłady turbinowe produkowały komponenty dla budowanej w Polsce elektrowni jądrowej Żarnowiec, natomiast w okresie transformacji polityczno-ekonomicznej zostały włączone w struktury międzynarodowych koncernów energetycznych: ABB, Alstom i obecnie GE Vernova. Zakłady te z powodzeniem produkują komponenty wyspy turbinowej dla wielu zagranicznych projektów jądrowych: do Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Indii, Szwecji, Kanady.
Intencją Rządu RP jest możliwie duża polonizacja polskiego programu jądrowego tak, aby zaangażować w jego realizację krajowe przedsiębiorstwa, uczelnie oraz ośrodki naukowe.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}