O przemyśle turbinowym dla energetyki jądrowej na sympozjum w Gdańsku
27.11.2024
26 listopada 2024 r. w Gdańsku przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu uczestniczyli w sympozjum pt. „Energetyka jądrowa szansą dla polskiego przemysłu turbinowego”, które zostało zorganizowane przez Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk.
Dyrektor Departamentu Energi Jądrowej Ministerstwa Przemysłu Paweł Gajda podczas debaty zaznaczył, że w ramach wdrażania energetyki jądrowej podejmowane są działania mające na celu zapewnienie odpowiedniej ilości kadr dla polskiego programu – zarówno po stronie przyszłego operatora elektrowni jądrowych, instytucji dozorowych, jak i polskiego łańcucha dostaw. Wpisuje się to w szerszy zakres działań podejmowanych przez Ministerstwo Przemysłu dla budowy kompetencji kadrowych w Polsce, takich jak działania szkoleniowe dedykowane polskim przedsiębiorstwom czy przygotowywany wspólnie z NCBR program Nukleostrateg.
W wydarzeniu wzięło udział blisko 100 przedstawicieli sektora, związanych z polskim przemysłem turbinowym, który zlokalizowany jest głównie na północy Polski – w okolicach Elbląga i Gdańska. W tej części kraju znajdują się czołowe podmioty pracujące dla tego sektora: zarówno zakłady produkujące turbiny (obecnie w strukturach koncernu GE Vernova) oraz liczni polscy kooperanci jak i uczelnie techniczne i podmioty naukowe (Politechnika Gdańska i IMP PAN) zlokalizowane w Gdańsku.
Historycznie, elbląskie zakłady turbinowe produkowały komponenty dla budowanej w Polsce elektrowni jądrowej Żarnowiec, natomiast w okresie transformacji polityczno-ekonomicznej zostały włączone w struktury międzynarodowych koncernów energetycznych: ABB, Alstom i obecnie GE Vernova. Zakłady te z powodzeniem produkują komponenty wyspy turbinowej dla wielu zagranicznych projektów jądrowych: do Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Indii, Szwecji, Kanady.
Intencją Rządu RP jest możliwie duża polonizacja polskiego programu jądrowego tak, aby zaangażować w jego realizację krajowe przedsiębiorstwa, uczelnie oraz ośrodki naukowe.