Obchody 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister Piotr Dziadzio uczestniczyli w obchodach 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych, które odbyły się 10 września 2021 r. w Różanie.
Jak podkreślił minister Kurtyka, Polska posiada wieloletnie doświadczenie w bezpiecznym postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi.
"Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych to jedyne w Polsce składowisko przeznaczone dla odpadów promieniotwórczych, gdzie odpady są składowane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa" – powiedział.
W trakcie spotkania minister podkreślił, że wydarzenie, takie jak to ukazuje, że możemy z wiarygodnością i zaufaniem czerpać energię z atomu.
"Odpady promieniotwórcze pochodzą głównie z ratującej ludzkie zdrowie i życie medycyny nuklearnej, ośrodków badawczych i badawczego reaktora jądrowego Maria. Polskie instytucje zaangażowane w postępowanie z odpadami promieniotwórczymi ściśle współpracują z innymi krajami i organizacjami międzynarodowymi. Polska ma wymagane doświadczenie i wiedzę niezbędną do zapewnienia efektywnego, bezpiecznego i zrównoważonego postępowania z odpadami promieniotwórczymi" – mówił.
Minister klimatu i środowiska podczas obchodów podziękował także pracownikom Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych za wieloletnią wzorową pracę i zaangażowanie.
Uhonorowanie Złotym Krzyżem Zasługi
W trakcie wydarzenia szef resortu klimatu i środowiska wręczył odznaczenie Złotego Krzyża Zasługi byłemu dyrektorowi Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Andrzejowi Cholerzyńskiemu.
Odsłonięcie tablicy okolicznościowej
Obchody 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych były także dobrą okazją do odsłonięcia tablicy okolicznościowej i nadania imienia Henryka Daszewskiego Sali konferencyjnej na terenie KSOP.