Polska na World Nuclear Exhibition WNE’2023
28.11.2023
Po raz kolejny Polska będzie obecna na największych targach sektora jądrowego na świecie – World Nuclear Exhibition, które odbywają się w Paryżu w dniach 28-30 listopada 2023 r. Jest to już piąta edycja tych targów, natomiast po raz czwarty nasz kraj będzie prezentował swoją ofertę w formule pawilonu narodowego.
WNE to cykliczne wydarzenie o charakterze targowym organizowanym co dwa lata w Paryżu. Pomimo faktu, że organizowane jest ono w stolicy Francji, kraju będącego jednym z liderów w energetyce jądrowej, ma ono charakter międzynarodowy. W tym roku wśród wystawców (blisko 750) jak i zarejestrowanych gości (blisko 20 000) blisko połowa to podmioty pochodzące z innych krajów: praktycznie wszystkich krajów kontynentu europejskiego, Ameryki północnej i południowej oraz Azji. Oprócz przedstawicieli samego przemysłu, wśród zwiedzających będą reprezentanci świata nauki, instytucji dozorowych, uniwersytetów, sektora finansowego oraz rządów.
Polski pawilon wystawowy – J135 - będzie wśród 16 innych - zorganizowanych w formule narodowej, obok takich krajów jak: USA, Korea Płd. Chiny, Kanada, Wielka Brytania, Republika Czeska, Słowenia, Argentyna, Rumunia, Belgia, Niemcy, Japonia, Finlandia, Włochy, Hiszpania, Argentyna oraz oczywiście Francja.
Nasz kraj jest reprezentowany przez 67 przedsiębiorstw/organizacji przemysłowych oraz naukowych, z czego 27 z nich w charakterze współwystawcy na polskim pawilonie narodowym:
1. APS Energia
2. Agencja Rozwoju Przemysłu
3. Chemar Piping
4. Chemar S.A.
5. Dominion
6. Ecol
7. Elektrotim
8. Energop Sochaczew
9. Enetecs
10. Energomontaż Północ Gdynia
11. Euroweld
12. Famet
13. Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska
14. JT S.A.
15. KB Pomorze
16. KMW Engineering
17. MCKB
18. Metal Expert
19. Monta Material Handling
20. Mostostal Kraków
21. Polna
22. Powen Waffapomp
23. PUT Firmus
24. Rockfin
25. Stomil Bydgoszcz
26. Zarmen/Elektrobudowa
27. ZKS Ferrum
Znakomita większość tych podmiotów działa już od lat na rynkach jądrowych.
W trakcie targów organizowane są liczne debaty, panele dyskusyjne oraz prezentacje na temat określonych obszarów sektora jądrowego, jak: budowa nowych reaktorów, innowacji, SMR-ów, kwestii odpadów promieniotwórczych, R&D, druku 3D, zaangażowania łańcuchów dostaw, itd.
W trzecim dniu targów planowana jest sesja prezentująca polski program jądrowy oraz możliwości polskiego przemysłu w kontekście włączenia w światowe łańcuchy dostaw tego sektora.