Polsko-amerykańska umowa o rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej podpisana
Umowa dotyczy współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.
W ciągu 18 miesięcy czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej przeprowadzą prace przygotowawcze i projektowe w zakresie budowy elektrowni jądrowych w Polsce – to jedno z głównych postanowień polsko-amerykańskiej umowy, którą podpisał w imieniu rządu RP Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM.
Równolegle – oprócz prac przygotowawczych – przedstawiciele obu rządów, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, przygotują propozycje struktury finansowania Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
Rola Komitetu Sterującego
Całość prac koordynować będzie wspólny, polsko-amerykański Komitet Sterujący. W jego pracach przez najbliższe miesiące uczestniczyć będą przedstawiciele obu rządów, ale także agend i instytucji finansowych, oraz eksperci z doświadczeniem w realizacji strategicznych inwestycji w sektorze energetyki. Komitet przygotuje końcowy raport koncepcyjno-wykonawczy, który stanowić będzie podstawę dla polskiego rządu do decyzji o wyborze technologii oraz strategicznego partnera przy realizacji 20-letniego programu budowy elektrowni jądrowych w Polsce.
Polsko-amerykańska umowa – co jeszcze zawiera?
W perspektywie wieloletniej umowa definiuje całe spektrum obszarów współpracy pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. Dotyczy to zarówno wsparcia zaangażowanych podmiotów gospodarczych, jak i działań na poziomie rządowym. Działania te będą dotyczyć m.in.:
- regulacji, badań, szkolenia kadr,
- rozwoju łańcuchów dostaw,
- kampanii mających na celu wzrost świadomości społecznej w zakresie cywilnej energetyki jądrowej,
- współpracy przy projektach w energetyce jądrowej w Europie.
Zawarta umowa wpisuje się w przygotowania do realizacji przyjętej 2 października 2020 r. przez rząd RP aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. W sierpniu tego roku projekt umowy został notyfikowany na podstawie artykułu 103 Traktatu EURATOM, a Komisja Europejska nie wniosła do niego uwag.
Ze strony amerykańskiej umowa została podpisana przez sekretarza energii USA, Dana Brouilletta 19 października 2020 r. Umowa podlegać będzie zatwierdzeniu przez rząd i wejdzie w życie po wymianie not dyplomatycznych pomiędzy Polską i USA.
Źródło: premier.gov.pl