Trwa nabór gmin zainteresowanych posiadaniem na swoim terenie nowego składowiska odpadów promieniotwórczych
05.03.2024
Trwa nabór gmin zainteresowanych posiadaniem na swoim terenie nowego składowiska odpadów promieniotwórczych. „Gmina, w której znajdzie się takie składowisko będzie ważnym elementem całego strategicznego systemu energetyki jądrowej w Polsce” - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach 4 marca 2024 r.
„Do 30 czerwca br. chętne gminy mogą zgłaszać zainteresowanie posiadaniem na swoim terenie nowego składowiska powierzchniowego odpadów promieniotwórczych” – poinformował podczas panelu dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) Paweł Pytlarczyk. „Gmina-gospodarz stworzy sobie możliwości długoterminowego rozwoju. Będzie miała także z tego tytułu korzyści finansowe - dodatkowe fundusze z budżetu państwa w wysokości 4-krotności dochodów gminy z tytułu podatku od nieruchomości - maksymalnie 10,5 miliona złotych rocznie” - dodał.
Polska już od ponad 60 lat - w Krajowym Składowisku Odpadów Promieniotwórczych w Różanie - skutecznie i bezpiecznie zarządza odpadami promieniotwórczymi, powstającymi w wyniku działania reaktora badawczego Maria oraz wykorzystywania substancji promieniotwórczych w nauce, medycynie i przemyśle. Rozwój energetyki jądrowej i medycyny nuklearnej spowoduje wzrost strumieni odpadów nisko- i średnioaktywnych, dlatego potrzebne jest nowe składowisko, w którym jednak nie będzie składowane wypalone paliwo jądrowe z elektrowni.
Składowisko odpadów promieniotwórczych jest obiektem bezpiecznym, stale monitorowanym, w którym odpady są oddzielone od człowieka i środowiska przez cały cykl swojego życia. „Odpadami promieniotwórczymi mogą być rzeczy, które spotykamy w życiu codziennym, np. rękawiczka użyta przy badaniach w szpitalu czy element rurociągu, którym płynęła ciecz zawierająca izotopy promieniotwórcze” – wyjaśniała dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Aneta Korczyc podczas panelu na Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach.
Dyrektor Paweł Pytlarczyk z MKiŚ podkreślił, że edukacja i transparentność to podstawa w procesie wyboru i powstawania nowego składowiska. „Zależy nam na tym, aby cały czas edukować społeczeństwo i informować o szczegółach projektu” – dodał.
W panelu: „Odpady promieniotwórcze w Polsce w kontekście rozwoju gmin” udział wzięli: Paweł Pytlarczyk - dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, prof. Grażyna Zakrzewska - Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Adam Roguski - Państwowy Instytut Geologiczny, Państwowy Instytut Badawczy (PiG-PIB), Aneta Korczyc - dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, Piotr Świderski – Burmistrz Gminy Różan.
Na tegorocznym Kongresie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych zorganizował stoisko edukacyjne, aby przekazać - obecnym na wydarzeniu przedstawicielom samorządów z całego kraju - informacje o polskim systemie zarządzania odpadami promieniotwórczymi oraz o trwającym naborze gmin zainteresowanych posiadaniem na swoim terenie nowego składowiska odpadów promieniotwórczych.
Proces wyboru nowej lokalizacji będzie transparentny i obejmie gminy, które zgłoszą się do 30 czerwca br. Szczegółowe informacje na stronie https://www.gov.pl/web/polski-atom/nowe-skladowisko-odpadow-promieniotworczych-nisko-i-srednioaktywnych-krotkozyciowych---nabor-gmin
Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce, gdzie spotkają się liderzy samorządowi, przedstawiciele elit regionalnych, reprezentanci administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. Tegoroczna IX edycja kongresu odbywa się w dniach 4-5 marca 2024 r. w Mikołajkach: https://www.forum-ekonomiczne.pl/event/ix-europejski-kongres-samorzadow/