W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

V4 Nuclear Training Course

Od poniedziałku 12 kwietnia trwa "V4 Nuclear Training Course". Jest to inicjatywa czterech uczelni z krajów grupy Wyszehradzkiej: Uniwersytetu Technologiczno-Ekonomicznego w Budapeszcie, Czeskiego Uniwersytetu Technicznego w Pradze, Politechniki Słowackiej w Bratysławie oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

V4 Nuclear Training Course

Podczas 5-dniowego spotkania organizowane są wykłady z międzynarodowymi ekspertami, warsztaty eksperymentalne na reaktorze mocy zerowej VR-1, warsztaty symulacyjne oraz wirtualna wizyta w elektrowni jądrowej w Temelinie. Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy na temat zaawansowanych zagadnień fizyki reaktorowej, wymiana doświadczeń, a także dyskusja na temat przyszłych wspólnych projektów, potencjalnych badań, wymiany akademickiej i studenckiej między czterema uniwersytetami. W szkoleniu, realizowanym w formule online, bierze udział 30 studentów i doktorantów, w tym 8 z Wydziału Fizyki i Wydziału Chemii UW.

"Jesteśmy przekonani, że wspólna historia i kultura oraz ścisła współpraca gospodarcza pomogą w dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem, zapewniając programy szkoleniowe i edukacyjne dla studentów, badaczy i specjalistów wśród uniwersytetów krajów Grupy Wyszehradzkiej" - zapewniają organizatorzy.

Wszystkie kraje wyszehradzkie eksploatują elektrownie jądrowe lub planują je budować. W Czechach około 29% energii elektrycznej wytwarzane jest w elektrowniach jądrowych, na Węgrzech 50%, a na Słowacji 55%. Polska planuje wprowadzić energię jądrową do swojego systemu energetycznego do 2033 r. zgodnie z aktualnym Programem PEJ.

Więcej informacji o projekcie "V4 Nuclear Training Course" na stronie internetowej: http://v4nuclear.fuw.edu.pl/.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez granty wyszehradzkie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją Funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}