W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na w polsko-japońskiej konferencji nt. roli energetyki jądrowej

03.10.2022

Wiceminister klimatu i środowiska, Adam Guibourgé-Czetwertyński i Ambasador Japonii, Akio Miyajima otworzyli 29 września 2022 r. w Warszawie polsko-japońską konferencję nt. roli energetyki jądrowej jako kluczowego instrumentu zwiększania bezpieczeństwa energetycznego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Współpracy Międzynarodowej Japońskiego Forum Przemysłu Jądrowego we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska (Departamentem Energii Jądrowej).

Polsko-japońska konferencja nt. roli energetyki jądrowej

Dzisiejsze wydarzenie podkreśla, jak kluczowe jest wykorzystanie energii jądrowej w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, walki ze zmianami klimatycznymi, a także rozwoju społeczno-gospodarczego. Wojna na Ukrainie i gwałtownie rosnące ceny energii wymuszają przemyślenie polityk energetycznych w kierunku energetyki jądrowej.

 - zaznaczył  wiceminister klimatu i środowiska.

Musimy podtrzymać solidarność i doprowadzić do tego, aby Rosja nie odniosła zwycięstwa. Ważną kwestią jest wzmocnienie niezależności od dostaw surowców rosyjskich. Należy wspierać silne ambicje rozwoju dużych reaktorów w programach energetyki jądrowej.

- podkreślił ambasador Japonii.

Podczas konferencji zaprezentowano korzyści i zalety płynące z wdrożenia energetyki
jądrowej dla bezpieczeństwa energetycznego w perspektywie długoterminowej. W trakcie wydarzenia przedstawiono główne elementy zaktualizowanego Programu polskiej energetyki jądrowej, Polityki Energetycznej Polski do 2040 oraz założenia do aktualizacji PEP2040 przyjęte przez Radę Ministrów w marcu br. Ponadto omówiono aktualizację strategii energetycznej Japonii oraz kwestie uwzględnienia w niej energetyki jądrowej. 

Prelegenci wskazali na rolę energetyki jądrowej w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej.
Prezentacje wygłosili goście z Japonii – przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu oraz Japońskiego Instytutu Ekonomii Energetyki, a także eksperci Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

{"register":{"columns":[]}}