Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 1 października 2021 r.
Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
1 października 2021 r.
BIEŻĄCY PRZEGLĄD WYDARZEŃ W ENERGETYCE JĄDROWEJ NA ŚWIECIE
JAK PROJEKT BARAKAH W ZEA USTANOWIŁ STANDARD DLA NOWYCH KRAJÓW JĄDROWYCH Kiedy drugi blok czteroblokowej elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich został podłączony do sieci na początku września tego roku, dostarczając pierwsze megawaty energii elektrycznej, właściciel projektu Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) stwierdził, że zbliżono się o kolejny krok na drodze do osiągnięcie celu, jakim jest wykorzystanie energii jądrowej do pokrycia nawet jednej czwartej krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną przez 24 godziny na dobę, przy jednoczesnej redukcji emisji dwutlenku węgla – głównej przyczyny zmian klimatu. CHIŃSKA FLOTA REAKTORÓW JĄDROWYCH MOŻE PO 2030 R. STAĆ SIĘ NAJWIĘKSZĄ NA ŚWIECIE Jeśli Chiny mają spełnić cele porozumienia paryskiego dotyczące neutralności węglowej, energetyka jądrowa w tym kraju może szybko się rozwijać, rosnąć prawie pięciokrotnie w latach 2020-2060 i potencjalnie stać się największą komercyjną flotą energetycznych reaktorów jądrowych na świecie po 2030 roku. ENERGIA JĄDROWA WRACA NA AGENDĘ WE WŁOSZECH W obliczu zmian klimatu i rosnących kosztów energii elektrycznej Włochy ponownie rozważają powrót do energii jądrowej jako wsparcie dla zaawansowanych technologii reaktorowych. ZATWIERDZENIE BUDOWY NOWEGO REAKTORA BADAWCZEGO W RPA Rząd Republiki Południowej Afryki zatwierdził budowę wielozadaniowego reaktora jądrowego (Multipurpose Reactor, MPR), który ma zastąpić reaktor badawczy Safari-1 działający obecnie w ośrodku badań jądrowych w Pelindabie. Operator Safari-1, firma Necsa, poinformował, że zapewnia to czas potrzebny do zagwarantowania nieprzerwanej produkcji radioizotopów. Firma wyraziła również poparcie dla niedawno wydanej zgody krajowego organu regulacyjnego ds. energetyki na zakup nowych mocy wytwórczych w elektrowniach jądrowych. |
1. JAK PROJEKT BARAKAH W ZEA USTANOWIŁ STANDARD DLA NOWYCH KRAJÓW JĄDROWYCH
Kiedy drugi blok czteroblokowej elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich został podłączony do sieci na początku września tego roku, dostarczając pierwsze megawaty energii elektrycznej, właściciel projektu Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) stwierdził, że zbliżono się o kolejny krok na drodze do osiągnięcie celu, jakim jest wykorzystanie energii jądrowej do pokrycia nawet jednej czwartej krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną przez 24 godziny na dobę, przy jednoczesnej redukcji emisji dwutlenku węgla – głównej przyczyny zmian klimatu.
Podłączenie do sieci bloku nr 2 nastąpiło pięć miesięcy po tym, jak blok nr 1 rozpoczął działalność komercyjną jako pierwszy energetyczny blok jądrowy w świecie arabskim.
Według ENEC te ostatnie sukcesy operacyjne pokazują światu, że ZEA poważnie podchodzą do wysiłków na rzecz wykorzystania energii jądrowej do dalszych działań na rzecz łagodzenia zmian klimatu poprzez dekarbonizację sektora produkcji energii elektrycznej. Ale korzyści płynące z projektu Barakah – jednej z największych elektrowni jądrowych na świecie – sięgają głębiej, ponieważ obiekt zapewnia bezpieczeństwo energetyczne oraz napędza wzrost społeczny i gospodarczy, zapewniając miejsca pracy o wysokiej wartości i wspierając całkowicie nową gałąź przemysłową.
Ponad 2000 firm z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest częścią łańcucha dostaw dla Barakah, a wartość zawartych lokalnych kontraktów wynosi 4,8 miliarda dolarów. „Lokalny łańcuch dostaw jest i będzie miał zasadnicze znaczenie dla działania Barakah w ciągu najbliższych 60 lat” – powiedział ENEC. „Pomoże to zapewnić dostawę usług i komponentów, których potrzebujemy”.
Jednostka nr 1 w Barakah jest największym pojedynczym źródłem energii elektrycznej podłączonym do sieci ZEA, a dodanie jednostki nr 2 w nadchodzących miesiącach zapewni znaczące bezpieczeństwo energetyczne, umożliwiając elektryfikację kluczowych działów gospodarki.
Po pełnym uruchomieniu cztery energetyczne bloki jądrowe w Barakah zapobiegną około 21 milionom ton emisji dwutlenku węgla rocznie i potencjalnie będą napędzać inne technologie czystej energii, takie jak produkcja ekologicznego wodoru. W czerwcu Enec podpisał wstępną umowę z francuską państwową grupą energetyczną EDF, aby docelowo współpracować w zakresie badań i rozwoju w sektorze energetyki jądrowej – badań, które mogą obejmować produkcję zielonego wodoru zasilaną energią jądrową.
Dyrektor generalny ENEC, Mohamed al-Hammadi, powiedział na początku tego roku Globalnemu Forum Energetycznemu Rady Atlantyckiej, że istnieją odpowiednie warunki dla komercyjnych elektrowni jądrowych do produkcji ekologicznego wodoru, przy opłacalnych kosztach kapitałowych, które spadły o 50% w ciągu ostatnich pięciu lat.
Korzyści wykraczają więc daleko poza produkcję czystej energii elektrycznej. Stworzenie w kraju nowego sektora energetyki jądrowej, wraz z tysiącami wykwalifikowanych miejsc pracy i ścieżkami kariery dla obywateli ZEA, a także zdobyta wiedza i doświadczenie krajowe oznaczają, że Barakah napędza wzrost społeczny i gospodarczy. ENEC uważa, że energia jądrowa może również wspierać innowacje w powiązanych sektorach, takich jak eksploracja kosmosu i rolnictwo.
Elektrownia Barakah znajduje się w regionie Al Dhafra w Abu Zabi i jest jedną z największych elektrowni jądrowych na świecie, z czterema blokami wyposażonymi w reaktory konstrukcji koreańskiej APR-1400. Budowa elektrowni rozpoczęła się w 2012 roku, a blok nr 1 rozpoczął pracę komercyjną 1 kwietnia 2021 r. Bloki 3 i 4 znajdują się w końcowej fazie rozruchu, odpowiednio ukończone w 95 i 91 procentach. Budowa całej elektrowni Barakah jest obecnie zaawansowana w ponad 96 procentach. Po pełnym uruchomieniu elektrownia będzie wytwarzać 5,6 gigawatów czystej energii elektrycznej przez ponad pół wieku i pokryje 25 procent zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.
Dla ZEA, jako nowego kraju w dziedzinie energetyki jądrowej, rozwój zdolności był kluczowy. Od początku ENEC szkolił obywateli ZEA, aby zapewnić wykwalifikowanym specjalistom, współpracującym z międzynarodowymi ekspertami, możliwość obsługi i utrzymania obiektu. Zjednoczone Emiraty Arabskie dysponują teraz wieloma ośrodkami akademickimi, które oferują zdobycie kwalifikacji w dziedzinie nauk jądrowych oraz szkolenie zawodowe w powiązanych zastosowaniach. Celem zawsze było zapewnienie, że ZEA mają zaplecze edukacyjne, aby wspierać pokolenia pracowników wchodzących do sektora jądrowego.
Lokalny zespół operatorów kierowany przez ekspertów z Emiratów z powodzeniem zsynchronizował i podłączył Barakah-2 do sieci elektroenergetyczną ZEA w dniu 14 września 2021 r.
Prawie 60% z 3000-osobowego personelu elektrowni to obywatele ZEA, w tym prawie połowa starszych operatorów reaktorów. Kobiety stanowią 20% siły roboczej, co stanowi jeden z najwyższych odsetków kobiet zajmujących się energetyką jądrową na świecie.
Siedemdziesiąt procent wszystkich pracowników Barakah ma mniej niż 35 lat. Współpracując z uniwersytetami i szkołami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ENEC wyszkolił i certyfikował ponad 500 młodych inżynierów.
Inną kluczową lekcją dla krajów wdrażających po raz pierwszy energetykę jądrową jest to, że od samego początku potrzebna jest jasna polityka i pełne wsparcie rządowe – nie tylko pod względem zaangażowania w nowe budowle i ich finansowanie, ale także w obszarach takich jak bezpieczeństwo, jakość i przejrzystości.
Zjednoczone Emiraty Arabskie współpracowały bezpośrednio z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA), wykorzystując etapowe podejście agencji do budowy nowych elektrowni jądrowych w celu stworzenia kompleksowego i systematycznego przewodnika, który może być stosowany przez inne nowe kraje planujące uruchamianie reaktorów komercyjnych.
Hamad al Kaabi, stały przedstawiciel Zjednoczonych Emiratów Arabskich przy MAEA, powiedział podczas seminarium internetowego, że MAEA odegrała kluczową rolę we wsparciu UEA w przygotowaniu infrastruktury, ustanowieniu prawa jądrowego i nadzorowaniu fazy rozwoju, budowy i rozruchu EJ Barakah.
Powiedział, że teraz zadaniem ZEA jest podzielenie się swoim doświadczeniem z innymi państwami członkowskimi MAEA. „Mamy teraz studium przypadku, a nie tylko teoretyczne wytyczne” – powiedział al Kaabi. „Inne kraje mogą go wykorzystać do rozwoju infrastruktury jądrowej zgodnie z najlepszymi praktykami”.
Dyrektor generalny MAEA Mariano Grossi powiedział, że droga ZEA do energetyki jądrowej „jest już postrzegana jako przykładowa”. Powiedział: „Zrobili to w sposób, który jest mierzalny i może być oglądany przez resztę społeczności międzynarodowej”.
Grossi stwierdził, że dzięki temu, co osiągnęły ZEA „mamy teraz kompletny, udany przykład, logiczną sekwencję kroków, które mogą wykonać ci, którzy chcieliby zbudować elektrownie jądrowe. Doświadczenia zdobywane podczas budowy każdej jednostki można było zastosować przy budowie następnej. Przyniosło to znaczne korzyści pod względem redukcji siły roboczej, wydajności i zrównoważonego rozwoju”.
Według ENEC, Barakah zapewnia udane studium przypadku dotyczące rozwoju nowych projektów jądrowych, szczególnie dla krajów wdrażających energetykę jądrową. Pokazuje, że możliwe jest stworzenie przez państwo energetyki jądrowej w ramach działań na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji bilansu energetycznego i dekarbonizacji wytwarzania energii elektrycznej. Model Barakah, twierdzi ENEC, jest przykładem do naśladowania dla innych.
Źródło: https://www.nucnet.org/news/how-uae-nuclear-project-has-set-standard-for-newcomer-countries-9-2-2021
2. CHIŃSKA FLOTA REAKTORÓW JĄDROWYCH MOŻE PO 2030 R. STAĆ SIĘ NAJWIĘKSZĄ NA ŚWIECIE
Jeśli Chiny mają spełnić cele porozumienia paryskiego dotyczące neutralności węglowej, energetyka jądrowa w tym kraju może szybko się rozwijać, rosnąć prawie pięciokrotnie w latach 2020-2060 i potencjalnie stać się największą komercyjną flotą energetycznych reaktorów jądrowych na świecie po 2030 roku.
Produkcja energetyki jądrowej może znacznie wzrosnąć, gdy jej udział w bilansie wytwórczym wzrośnie z 5% w 2020 r. do 10% w 2060 r. – co oznaczałoby uruchamianie co roku średnio czterech reaktorów każdy o mocy 1 GWe. Budowa koncentruje się na regionach przybrzeżnych, a chińska flota reaktorów jądrowych przewyższy 93 bloki jądrowe w USA, aby po 2030 roku stać się największą na świecie.
Prognozy zawarte w raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej na temat planu działania sektora energetycznego na rzecz neutralności węglowej w Chinach - An energy sector roadmap to carbon neutrality in China opierają się na „scenariuszu ogłoszonych zobowiązań” (announced pledges scenario, APS) odzwierciedlającym cele zadeklarowane przez Chiny w 2020 r., w którym emisje CO2 osiągną szczyt przed 2030 r. i zero netto do 2060 roku.
Około 85% skumulowanych redukcji emisji CO2 w APS w stosunku do roku 2020 pochodzi z odnawialnych źródeł energii i energetyki jądrowej, które są głównymi technologiami niskoemisyjnymi.
Węgiel nadal dominuje w wytwarzaniu energii elektrycznej, chociaż jego względne znaczenie znacznie spadło w ostatnich latach wraz z rosnącym przyrostem mocy ze źródeł odnawialnych i jądrowych.
Pomimo utrzymującej się dominacji paliw kopalnych, znacznie wzrosło w ciągu ostatniej dekady wykorzystanie nowoczesnych paliw i technologii niskoemisyjnych, w tym energii jądrowej, wodnej, bioenergii i innych odnawialnych źródeł energii, a ich udział w zużyciu energii pierwotnej zwiększył się z 9% w 2011 r. do 14% w 2020 roku.
Wyraźnie wzrosła energetyka jądrowa, w latach 2000-2020 oddano do eksploatacji 48 reaktorów, co dało w sumie 52 i zwiększyło udział energii jądrowej w zużyciu energii pierwotnej z 0,4% do 2,7% oraz udział w produkcji energii elektrycznej z 1,2% do ponad 5%.
Źródła odnawialne, w tym energia wodna i energia jądrowa, stanowiły około 30% produkcji energii w 2020 r., w porównaniu z zaledwie 18% w 2000 r. Ich ekspansja pomogła obniżyć emisyjność wytwarzania energii elektrycznej do 610 g CO2/kWh w 2020 r. z 650 g CO2/kWh pięć lat wcześniej i blisko 900 g CO2/kWh w 2000 roku.
IEA stwierdziła, że Chiny znajdują się na dobrej pozycji, aby przyspieszyć przejście w inwestycjach do niskoemisyjnego wytwarzania energii i uniknąć blokowania dodatkowych emisji CO2 z aktywów długowiecznych. Chiny są światowym liderem we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki, wiatru i wody, a także jednym z wiodących krajów we wdrażaniu energetyki jądrowej. Całkowite inwestycje w te technologie produkcji czystej energii osiągnęły w 2020 roku około 130 miliardów dolarów – około sześć razy więcej niż w elektrownie na paliwa kopalne.
Czternasty plan pięcioletni tego kraju na lata 2021-2026 oznacza zmianę akcentu, podkreślając znaczenie „ekstensywnego rozwoju” energii słonecznej i wiatrowej. Ponadto wyznacza cel 70 GW zainstalowanych mocy jądrowych, w porównaniu z 52 GW w połowie 2021 r. oraz udział paliw niekopalnych w zużyciu energii pierwotnej na poziomie 20% do 2025 r., w porównaniu z nieco poniżej 16% w 2020 r. Plan określa zakres inwestycji w ciągu nadchodzących pięciu lat w moce jądrowe, morskie elektrownie wiatrowe i sieci przesyłowe, których celem jest wyprzedzenie energii wodnej zarówno przez energię słoneczną, jak i wiatrową wkrótce po 2025 r., aby stać się wiodącymi technologiami wytwarzania energii, zaraz po węglu.
Dokumenty wspierające plan pięcioletni, opublikowane od czasu jego wydania w 2020 r., określają oczekiwania dotyczące innowacji energetycznych. Biała księga „Rozwój energetyczny w nowej erze” ustanawia ogólne wytyczne dotyczące wzmocnienia „siły napędowej innowacji technologicznych” i rozwoju wschodzących branż strategicznych w świetle nowych celów Chin w zakresie neutralności węglowej. Dokument wzywa do realizacji dużych projektów naukowych i technologicznych w zakresie ropy naftowej i gazu, energetyki jądrowej trzeciej i czwartej generacji, nowych pojazdów energetycznych, inteligentnych sieci, wydobycia i wykorzystania węgla, odnawialnych źródeł energii, wodoru i ogniw paliwowych oraz magazynowania energii.
Wykorzystanie ciepła wytwarzanego w elektrowniach jądrowych (kogeneracji) będzie wymagało skoordynowanego długoterminowego planowania na szczeblu krajowym, wojewódzkim i gminnym. Na przykład szacuje się, że reaktory jądrowe w północnych Chinach mogłyby wytwarzać energię elektryczną, dostarczając jednocześnie ciepło do około 8% powierzchni budynków, czyli około pięciu miliardów metrów kwadratowych.
3. ENERGIA JĄDROWA WRACA NA AGENDĘ WE WŁOSZECH
W obliczu zmian klimatu i rosnących kosztów energii elektrycznej Włochy ponownie rozważają powrót do energii jądrowej jako wsparcie dla zaawansowanych technologii reaktorowych.
Włochy zamknęły ostatnie elektrownie jądrowe Caorso i Enrico Fermi, w lipcu 1990 r. po referendum w następstwie katastrofy w Czarnobylu w 1986 r. Sondaże opinii publicznej sugerują, że pomimo głosowania za wycofaniem komercyjnej energetyki jądrowej, rośnie poparcie dla wdrażania zaawansowanych technologii jądrowych, w tym małych reaktorów modułowych.
Według sondażu przeprowadzonego przez firmę badawczo-konsultingową SWG, 56% respondentów stwierdziło, że nie należy wykluczać stosowania zaawansowanych technologii jądrowych lub SMR po ich przetestowaniu i przygotowaniu. Tylko 33% stwierdziło, że rozważyłoby wykorzystanie energii jądrowej przy użyciu dostępnych technologii reaktorów wielkoskalowych. Sześćdziesiąt procent respondentów przyznało, że jest słabo poinformowanych lub nie zna się na energetyce jądrowej.
Ankieta została przeprowadzona dla Nucleare e Ragione, stowarzyszenia non-profit specjalistów i badaczy jądrowych, oraz dwóch edukacyjnych stron internetowych, L'Avvocato dell'Atomo i La Fisica che non ti aspetti, z których obie promują neutralne, oparte na nauce podejście do energetyki jądrowej.
Na początku września minister ds. transformacji ekologicznej Roberto Cingolani dodał impulsu do debaty, mówiąc, że jeśli okaże się, że reaktory jądrowe IV generacji są bezpieczne i niedrogie, ich ocena nie może być tematem tabu. „Podczas gdy zmiany klimatyczne przyspieszają, nie byłoby mądrze wykluczyć alternatywy z powodu radykalnych ideologii ekologicznych, które są gorsze niż sama zmiana klimatu” – powiedział Cingolani.
Według drugiego sondażu opinii przeprowadzonego przez SWG po komentarzach Cingolaniego, 42% respondentów stwierdziło, że zgadza się z nim co do możliwej roli technologii jądrowej w transformacji energetycznej kraju. Odsetek ten wyniósł ponad 50% wśród ludzi młodych i osób z wysokim poziomem wykształcenia.
Komentarze Cingolaniego pomogły skoncentrować debatę polityczną na polityce energetycznej w kraju, w którym rachunki za energię elektryczną mają wzrosnąć o 40% w następnym kwartale, głównie z powodu rosnących cen gazu, którego Włochy są importerem netto. Rząd rozważa wydanie 3,5 mld euro na złagodzenie ich wpływu na konsumentów.
Włoska prawicowa partia Lega Nord poinformowała, że popiera możliwe plany budowy elektrowni jądrowych w północnych Włoszech. Populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd, Partia Demokratyczna, Partia Zielonej Europy i stowarzyszenia ekologów są albo sceptyczne, albo zdecydowanie przeciwne energii jądrowej.
Włochy były pionierem energetyki jądrowej i miały cztery komercyjne elektrownie jądrowe – Caorso, Enrico Fermi, Garigliano i Latina – zapewniające prawie 5% udziału w produkcji energii elektrycznej w kraju w szczytowym okresie 1986-1987. Włochy zamknęły ostatnie zakłady, Caorso i Enrico Fermi, w lipcu 1990 r. po referendum w następstwie katastrofy w Czarnobylu w 1986 r.
4. ZATWIERDZENIE BUDOWY NOWEGO REAKTORA BADAWCZEGO W RPA
Rząd Republiki Południowej Afryki zatwierdził budowę wielozadaniowego reaktora jądrowego (Multipurpose Reactor, MPR), który ma zastąpić reaktor badawczy Safari-1 działający obecnie w ośrodku badań jądrowych w Pelindabie. Operator Safari-1, firma Necsa, poinformował, że zapewnia to czas potrzebny do zagwarantowania nieprzerwanej produkcji radioizotopów. Firma wyraziła również poparcie dla niedawno wydanej zgody krajowego organu regulacyjnego ds. energetyki na zakup nowych mocy wytwórczych w elektrowniach jądrowych.
Rząd Republiki Południowej Afryki zatwierdził 14 września projekt zastąpienia działającego od 1965 r. reaktora Safari-1 o mocy 20 MWt, który ma zostać wyłączony na stałe w 2030 r. Reaktor jest obsługiwany przez firmę Necsa - Południowoafrykańską Korporację Energii Jądrowej – i służy do produkcji radioizotopów za pośrednictwem spółki zależnej NTP Radioistopes należącej w całości do Necsy.
Safari-1 jest jednym z czterech wiodących producentów radioizotopów medycznych na świecie wykorzystywanych do leczenia milionów pacjentów rocznie. Wspiera także badania naukowe, rozwój i innowacje w medycynie, rolnictwie, paleontologii i naukach biologicznych.
„Zastąpienie wyłączonego reaktora zapewni, że RPA pozostanie jednym z wiodących krajów w tych dziedzinach i skorzysta z nowych technologii w tym środowisku. Projekt będzie prowadzony przez szereg powiązanych działów i firmę Necsa jako jego głównego klienta” – poinformował rząd w oświadczeniu podsumowującym posiedzenie z 14 września, które opublikowano 20 września.
Przedstawiciel Necsa powiedział, że decyzja rządu pozwala firmie określić czas potrzebny na wdrożenie zamówień i budowę MPR, tak aby produkcja radioizotopów mogła być kontynuowana bez przerw w ich dostawach.
„Zatwierdzenie przez rząd wymiany reaktora Safari-1 jest kamieniem milowym dla RPA, kontynentu i całego świata” – powiedział dyrektor generalny Necsa Loyiso Tyabashe. „Realizacja projektu MPR zapewni, że RPA pozostanie wśród czterech największych światowych producentów radioizotopów, a także zapewni kontynuację badań i rozwoju technologii jądrowej” – dodał.
Safari-1 jest głównym dostawcą radioizotopów medycznych w Afryce i może zaspokoić do 25% światowego zapotrzebowania na molibden-99. Został przekształcony z wysoko wzbogaconego uranu na nisko wzbogacony uran i od 2010 roku używa nisko wzbogaconego uranu do produkcji radioizotopów.
Według Necsa, oprócz produkcji radioizotopów, MPR znacznie rozszerzy możliwości badawcze. Nowy reaktor ma być wyposażony w źródło zimnych neutronów, które będzie jedynym dostępnym w Afryce.
„Oczekuje się, że projekt MPR przyniesie krajowi znaczące korzyści społeczne, gospodarcze i środowiskowe” – powiedział prezes Necsy, David Nicholls. Dodał, że „znaczna część” produktów wykorzystywanych do jego budowy będzie pozyskiwana lokalnie, podczas budowy powstanie około 5000 bezpośrednich i 26000 pośrednich miejsc pracy. Reaktor zapewni około 750 pełnoetatowych miejsc pracy i 38000 innych podczas prowadzenia badań w okresie jego eksploatacji.
Krok we właściwym kierunku
Jednoczesnie Necsa stwierdziła, że niedawna decyzja krajowego organu regulacyjnego ds. energetyki Republiki Południowej Afryki (Nersa) o zatwierdzeniu ministerialnych planów zakupu 2500 MWe nowych mocy jądrowych jest „krokiem we właściwym kierunku”, dla zapewnienia, że energia jądrowa będzie częścią przyszłego bilansu energetycznego kraju.
„Energia jądrowa odgrywa obecnie i nadal będzie odgrywać ważną rolę w rozwiązaniu kryzysu energetycznego w kraju, ponieważ jest jednym z niezawodnych źródeł energii o wysokim współczynniku dostępności. Realizacja tego planu będzie oznaczać pewną ulgę dla krajowej sieci elektroenergetycznej” – podała firma.
Zgoda Nersy pojawia się w krytycznym momencie dla gospodarki RPA podnoszącej się po pandemii COVID-19, ale także przyniesie korzyści całemu kontynentowi, powiedział Nicholls. „Jeżeli RPA zbuduje drugą elektrownię jądrową, to nadal będzie w czołówce w Afryce, a w jej ślady pójdą takie kraje jak Egipt i Nigeria” – dodał.
Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Cabinet-approval-for-new-South-African-research-re
Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NucNet, NEInt