W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 11 marca 2024 r.

11.03.2024

Jądrowe Wiadomości

JĄDROWE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
11 marca 2024 r.


1. Francja ogłasza długoterminowe plany recyklingu paliwa jądrowego

Minister gospodarki, finansów, przemysłu i suwerenności cyfrowej Bruno Le Maire ogłosił decyzję o kontynuowaniu francuskiej strategii przetwarzania i recyklingu zużytego paliwa jądrowego po 2040 r. Le Maire ogłosił trzy działania, które zostaną podjęte w tym celu: program zrównoważonego rozwoju, przedłużający żywotność zakładów recyklingu La Hague i Melox, rozpoczęcie badań nad nowym zakładem produkcji paliwa MOX w zakładzie La Hague, oraz rozpoczęcie prac nad nowym zakładem przetwarzania zużytego paliwa do 2050 roku.

Od samego początku swojego programu jądrowego Francja zdecydowała się na zamknięty cykl paliwowy, przerabiając zużyte paliwo jądrowe w celu odzyskania uranu i plutonu do ponownego wykorzystania. Przetwarzanie i recykling paliwa również znacznie zmniejsza aktywność i objętość odpadów promieniotwórczych wymagających ostatecznego składowania.

Około 10% energii jądrowej we Francji jest obecnie generowane dzięki recyklingowi paliwa jądrowego (paliwo MOX), a liczba ta może wzrosnąć do blisko 40% jeśli zużyte paliwo MOX będzie poddawane recyklingowi w kolejnych latach.

 

2. Orano podpisuje umowę na usługi wzbogacania uranu dla ČEZ

W ramach umowy podpisanej podczas wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Czechach, firma Orano dostarczy usługi wzbogacania uranu, które będą wykorzystywane w elektrowni jądrowej Dukovany należącej do ČEZ. Jest to następstwem długoterminowej umowy na wzbogacanie uranu podpisanej z Orano pod koniec 2023 r. dla elektrowni jądrowej Temelín.

Republika Czeska wykorzystuje energię jądrową do produkcji 34% energii elektrycznej, wytwarzanej przez cztery reaktory w Dukovanach i dwa w Temelinie. Obecne plany dotyczące rozbudowy elektrowni jądrowych obejmują do czterech nowych bloków, a także ewentualne wprowadzenie małych reaktorów modułowych.

 

3. Przyłączenie do sieci bloku Vogtle 4

Firma Georgia Power z siedzibą w Atlancie (USA) ogłosiła, że blok nr 4 elektrowni jądrowej Vogtle w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia został przyłączony do sieci elektroenergetycznej. Nastąpiło to po osiągnięciu początkowego stanu krytycznego w połowie lutego. Przyłączenie do sieci jest częścią trwających testów rozruchowych bloku Vogtle 4. Operatorzy będą nadal zwiększać moc reaktora podczas przeprowadzania testów na różnych poziomach mocy, aż do osiągnięcia 100%. Gdy wszystkie testy rozruchowe zostaną zakończone, Vogtle 4 rozpocznie działalność komercyjną. Przewidywany termin oddania do użytku bloku nr 4 to drugi kwartał 2024 roku.

Vogtle 3 i 4 to reaktory wodne ciśnieniowe (PWR) Westinghouse AP1000 o mocy 1 117 MWe. Na terenie elektrowni Vogtle znajdują się już dwa działające reaktory wodne ciśnieniowe. Blok nr 3 - pierwszy nowy blok jądrowy zbudowany w USA od ponad trzech dekad - osiągnął początkową krytyczność w marcu i rozpoczął działalność komercyjną w lipcu ubiegłego roku.

 

4. ENEC ogłasza uruchomienie bloku Barakah 4

Firma Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) ogłosiła, że z powodzeniem uruchomiła reaktor bloku nr 4 elektrowni jądrowej Barakah w regionie Al Dhafra w Abu Zabi. Oznacza to pierwszą produkcję ciepła w wyniku rozszczepienia jądrowego, wykorzystywanego do wytwarzania energii elektrycznej poprzez turbinę parową. W nadchodzących tygodniach blok nr 4 zostanie przyłączony do krajowej sieci elektroenergetycznej i stopniowo zwiększy swoją moc wyjściową.

Barakah jest pierwszą wieloblokową elektrownią jądrową w świecie arabskim. Budowa elektrowni jądrowej Barakah rozpoczęła się w 2011 roku. Korea Electric Power Company (Kepco) przewodziła konsorcjum, które buduje elektrownię składającą się z czterech reaktorów APR1400. Blok nr 1 został przyłączony do sieci w 2020 roku, a blok nr 2 w 2021 roku. Blok nr 1 rozpoczął działalność komercyjną w kwietniu 2021 r., blok nr 2 w marcu 2022 r., a blok nr 3 został przyłączony do sieci w październiku 2022 r. Gdy wszystkie cztery bloki będą działać z pełną mocą, będą zaspokajać do 25% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Tymczasem Federalny Urząd Regulacji Jądrowych ZEA (FANR) oficjalnie uruchomił Emirates Nuclear & Radiation Academy (ENRA). ENRA to platforma cyfrowa oferująca programy szkoleniowe i rozwojowe, które umożliwiają zaspokojenie obecnego i przyszłego zapotrzebowania na siłę roboczą w sektorze jądrowym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

5. Holtec i Hyundai E&C współpracują z brytyjskimi firmami w celu przyspieszenia brytyjskiego projektu SMR

Południowokoreańska firma Hyundai Engineering & Construction, amerykański Holtec International oraz brytyjska firma budowlana Balfour Beatty i firma inżynieryjna Mott McDonald zgodziły się współpracować w ramach oferty Holtec-u na budowę małego reaktora modułowego w Wielkiej Brytanii.

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zwiększyć moc elektrowni jądrowych do 24 GW do 2050 r., a flota małych reaktorów modułowych jest kluczowym elementem tej strategii. W ubiegłym roku rząd i nowy organ Great British Nuclear (GBN), utworzony w celu zapewnienia dodatkowych mocy, rozpoczęły proces selekcji technologii SMR. W październiku EDF, GE Hitachi Nuclear Energy, Holtec, NuScale Power, Rolls Royce SMR i Westinghouse zostały zaproszone do składania ofert.

Opracowany przez Holtec reaktor SMR o mocy 160 MWe to ciśnieniowy reaktor lekkowodny wykorzystujący paliwo z niskowzbogaconego uranu. Projekt przeszedł pierwszą fazę przeglądu przedlicencyjnego przeprowadzanego przez Kanadyjską Komisję Bezpieczeństwa Jądrowego (Canadian Nuclear Safety Commission) i jest w trakcie działań przedlicencyjnych prowadzonych przez amerykańską NRC.


Opracowano w DEJ na podstawie NEI Magazine i WNN

{"register":{"columns":[]}}