Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 12 lutego 2024 r.
12.02.2024
JĄDROWE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA
Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
12 lutego 2024 r.
Firma Westinghouse Electric Company podpisała umowę z Community Nuclear Power (CNP), która może doprowadzić do uruchomienia w Wielkiej Brytanii pierwszej prywatnie finansowanej floty małych reaktorów modułowych (SMR) wykorzystujących technologię reaktora AP300 firmy Westinghouse.
Umowa dotyczy budowy czterech reaktorów AP300 SMR w regionie North Teesside w północno-wschodniej Anglii. Region ten rozwija się przemysłowo i gospodarczo, co według firm napędza rosnące zapotrzebowanie na bezemisyjną energię elektryczną.
Jeśli projekt zostanie ukończony, może stać się pierwszym wdrożeniem SMR w Wielkiej Brytanii. Mogłoby to również oznaczać pierwsze wdrożenie przez Westinghouse AP300 tj. modelu SMR, który firma wprowadziła na rynek w maju 2023 roku. Ponadto projekt jest pierwszym prywatnie finansowanym projektem wdrażającym SMR w Europie.
AP300 SMR bazuje na istniejącej wielkoskalowej jednostce AP1000 firmy Westinghouse. Cztery jednostki AP1000 działają komercyjnie w Chinach, a jedna, Vogtle-3, w Stanach Zjednoczonych. Drugi blok w Vogtle jest bliski uruchomienia.
2. Prace w Paks II postępują zgodnie z planem
Prace nad rozbudową elektrowni jądrowej Paks II przebiegają sprawnie, co umożliwi Węgrom utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego, zachowanie wyników obniżki cen energii elektrycznej i dalsze wzmocnienie ochrony środowiska, oświadczył minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó.
Projekt Paks II został uruchomiony w 2014 r. na mocy umowy międzyrządowej między Węgrami a Rosją obejmującej dwa reaktory WWER-1200 (bloki 5 i 6), które mają zostać dostarczone przez Rosatom. Kontrakt został wsparty rosyjską pożyczką państwową na sfinansowanie większości projektu. Węgierski Urząd Energii Atomowej wydał licencję na oba bloki w sierpniu 2022 roku. W grudniu następnego roku węgierski parlament zatwierdził przedłużenie okresu eksploatacji czterech istniejących bloków energetycznych WWER-440 w elektrowni jądrowej Paks o kolejne 20 lat.
Budowa dwóch nowych reaktorów zwiększy udział energii jądrowej w węgierskich dostawach energii elektrycznej do około 70%. Rozbudowa Paks zmniejszy również import gazu ziemnego o 3-3,5 mld metrów sześciennych rocznie, a także zmniejszy emisję dwutlenku węgla o około 17 mln ton.
3. Tepco informuje o wycieku radioaktywnej wody w Fukushimie
Tokyo Electric Power Company (Tepco), właściciel-operator japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi, poinformował, że pracownicy kontraktowi zidentyfikowali radioaktywny wyciek z systemu uzdatniania wody. Wyciek nastąpił z rury podłączonej do urządzenia do adsorpcji cezu.
Woda, używana do chłodzenia rdzeni reaktorów stopionych w następstwie katastrofy w 2011 roku, jest przechowywana w około 1000 ogromnych zbiornikach na terenie elektrowni. Ponad 1,3 miliona ton radioaktywnej wody jest obecnie poddawane rozcieńczaniu i ostatecznie odprowadzane do morza. Woda jest najpierw oczyszczana za pomocą sprzętu filtrującego cez i stront w celu usunięcia większości zanieczyszczeń. Następnie jest ona oczyszczana w urządzeniu ALPS (Advanced Liquid Processing System) w celu usunięcia większości pozostałych materiałów radioaktywnych z wyjątkiem trytu.
Tepco szacuje, że z rury wyciekło około 5,5 tony wody, która może zawierać 22 mld bekereli materiałów radioaktywnych, takich jak cez i stront. Stwierdzono, że woda wycieka z otworu wentylacyjnego drugiego urządzenia do adsorpcji cezu zainstalowanego na wschodniej ścianie budynku spalarni wysokotemperaturowej i wysokociśnieniowej. Otwór wentylacyjny odprowadza wodór wytwarzany w urządzeniu adsorpcyjnym. Drugie urządzenie do adsorpcji cezu nie działało i było przepłukiwane przefiltrowaną wodą w celu przeprowadzenia kontroli zaworów.
Tepco twierdzi, że wyciek został zatrzymany, a incydent jest badany i zostaną podjęte odpowiednie środki, aby zapobiec jego ponownemu wystąpieniu.
4. Grossi odwiedza elektrownię jądrową w Zaporożu
Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Mariano Grossi po raz czwarty odwiedził elektrownię jądrową w Zaporożu. Przybył do elektrowni w ubiegłą środę wraz z czterema inspektorami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), którzy zapewnią szesnastą rotację ekspertów stacjonujących w elektrowni.
Elektrownia jądrowa w Zaporożu, która posiada sześć bloków i jest największą na Ukrainie i w Europie, znajduje się pod rosyjską kontrolą wojskową od początku marca 2022 roku. Znajduje się bardzo blisko linii frontu rosyjsko-ukraińskiego. Podczas wizyty Grossi został poinformowany o obecnym stanie elektrowni przez dyrektora Jurija Czernichuka. Dyrektor Czernichuk przedstawił podjęte kroki, takie jak wywiercenie 11 nowych studni w celu zapewnienia stałego zaopatrzenia w wodę po uszkodzeniu zbiornika Kachowka w czerwcu ubiegłego roku. Podczas spaceru po terenie elektrowni Grossi skontrolował niektóre z nowych studni.
Przed wizytą Grossi wyrażał obawy o stan personelu w zakładzie - dotyczące nie tylko stresu, w jakim pracują ludzie, ale także spadku liczby licencjonowanych pracowników oraz decyzji o wykluczeniu wszystkich obecnych pracowników, którzy odmówili podpisania nowej umowy o pracę z rosyjską spółką operatorską. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni Grossi uda się do Moskwy na dalsze rozmowy dotyczące kwestii bezpieczeństwa i ochrony elektrowni.
5. Utworzono europejski sojusz przemysłowy na rzecz SMR
Komisja Europejska ustanowiła sojusz przemysłowy SMR Alliance poświęcony małym reaktorom modułowym (SMR), którego celem jest ułatwienie rozwoju SMR w Europie do początku lat trzydziestych. Ogłoszenie to nastąpiło, gdy Komisja przedstawiła swoją ocenę celu klimatycznego dla UE na rok 2040.
W czerwcu ubiegłego roku Komisja Europejska utworzyła europejskie partnerstwo wstępne na rzecz SMR, którego ogólnym celem jest określenie warunków i ograniczeń, w tym finansowych, w zakresie bezpiecznego projektowania, budowy i eksploatacji SMR w Europie w następnej dekadzie.
O członkostwo w sojuszu mogą ubiegać się wszystkie publiczne i prywatne podmioty prawne, które spełniają szereg kryteriów kwalifikowalności. Ponadto w przyszłym miesiącu w Brukseli ma zostać zorganizowane spotkanie informacyjne obejmujące zakres, cele i działania sojuszu przemysłowego.
Europejski organ handlu energią jądrową Nucleareurope odegrał kluczową rolę w utworzeniu SMR Alliance. Ogłoszenie uruchomienia sojuszu przemysłowego na rzecz reaktorów SMR nastąpiło w momencie, gdy Komisja opublikowała szczegółową ocenę wpływu na możliwe ścieżki osiągnięcia uzgodnionego celu, jakim jest uczynienie Unii Europejskiej neutralną dla klimatu do 2050 roku. Celem klimatycznym UE na rok 2030 jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% w stosunku do roku 1990. W oparciu o najnowszą ocenę skutków, Komisja Europejska zaleca redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90% do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.
Opracowano w DEJ na podstawie NucNet, NEI Magazine, WNN