Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 13 października 2021 r.
Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
13 października 2021 r.
BIEŻĄCY PRZEGLĄD WYDARZEŃ W ENERGETYCE JĄDROWEJ NA ŚWIECIE
DEPARTAMENT ENERGII USA FINANSUJE PRODUKCJĘ WODORU Z ENERGII JĄDROWEJ Projekt demonstrujący produkcję czystej energii wodorowej z energii jądrowej w elektrowni jądrowej Palo Verde w Arizonie ma otrzymać 20 mln USD funduszy federalnych w ramach działań Departamentu Energii USA (DOE) zmierzających do obniżenia kosztów czystego wodoru do 1 USD za kilogram. Ogłoszenie to ma miejsce w dniu, w którym DOE obchodzi Dzień Wodoru i Ogniw Paliwowych. NAUKOWCY WYKORZYSTUJĄ RZECZYWISTOŚĆ ROZSZERZONĄ DO WYKRYWANIA DEFEKTÓW SPOWODOWANYCH PROMIENIOWANIEM W REAKTORACH JĄDROWYCH Naukowcy z Michigan Ion Beam Laboratory w Ann Arbor stworzyli nową platformę uczenia maszynowego, która wykrywa i określa ilościowo defekty spowodowane promieniowaniem części i materiałów testowych w reaktorach jądrowych. ENERGETYKA JĄDROWA KLUCZOWA DLA OSIĄGNIĘCIA CELU ZEROWEJ EMISJI NETTO PRZEZ JAPONIĘ Energetyka jądrowa jest niezbędna do obniżenia emisyjności Japonii, powiedział we wtorek minister przemysłu Koichi Hagiuda, co świadczy o tym, że nowy rząd premiera Fumio Kishidy będzie usilnie dążył do ponownego uruchomienia reaktorów w kraju. BANGLADESZ PLANUJE KOLEJNĄ ELEKTROWNIĘ JĄDROWĄ Bangladesz chce zbudować kolejną elektrownię jądrową po ukończeniu pierwszej, powiedziała wczoraj premier Sheikh Hasina, gdy prace w elektrowni Rooppur osiągnęły krytyczny kamień milowy. "Jeśli uda nam się zbudować kolejną elektrownię jądrową, nie będziemy już dłużej borykać się z kryzysem energetycznym" - powiedziała po inauguracji instalacji zbiornika ciśnieniowego reaktora w Rooppur 1. USTALONO SIEDEM GŁÓWNYCH PRZYCZYN DEFEKTU PALIWA W REAKTORZE TESTOWYM W USA Dochodzenie w sprawie lutowego defektu paliwa i spowodowanego nim alarmu w reaktorze testowym w USA zidentyfikowało siedem przyczyn źródłowych, w tym nieodpowiednie szkolenie operatorów i niekompletne procedury, jak wynika z dokumentów przedłożonych przez NIST do Komisji Nadzoru Jądrowego. |
1. DEPARTAMENT ENERGII USA FINANSUJE PRODUKCJĘ WODORU Z ENERGII JĄDROWEJ
Projekt demonstrujący produkcję czystej energii wodorowej z energii jądrowej w elektrowni jądrowej Palo Verde w Arizonie ma otrzymać 20 mln USD funduszy federalnych w ramach działań Departamentu Energii USA (DOE) zmierzających do obniżenia kosztów czystego wodoru do 1 USD za kilogram. Ogłoszenie to ma miejsce w dniu, w którym DOE obchodzi Dzień Wodoru i Ogniw Paliwowych.
Projekt w Arizonie, prowadzony przez firmę PNW Hydrogen, przyczyni się do postępów w wielosektorowej inicjatywie DOE H2@Scale na rzecz czystego wodoru i pomoże w osiągnięciu celu pod nazwą Hydrogen Shot, jakim jest obniżenie kosztów czystego wodoru o 80% do 1 USD za kilogram w ciągu dekady - poinformował wczoraj departament. Hydrogen Shot jest pierwszą z inicjatyw DOE w ramach Energy Earthshots, rozpoczętą w czerwcu tego roku.
"Opracowanie i wdrożenie czystego wodoru może być kluczową częścią drogi do osiągnięcia przyszłości o zerowej emisji dwutlenku węgla netto i zwalczania zmian klimatycznych" - powiedział zastępca sekretarza energii David Turk. "Wykorzystanie energii jądrowej do produkcji energii wodorowej jest ilustracją zaangażowania DOE w finansowanie pełnego zakresu innowacyjnych ścieżek tworzenia przystępnego cenowo, czystego wodoru, w celu osiągnięcia celu "Hydrogen Shot" i przyspieszenia naszego przejścia do bezemisyjnej przyszłości."
PNW Hydrogen będzie głównym odbiorcą grantu, na który składa się 12 mln USD z Biura Technologii Wodoru i Ogniw Paliwowych (HFTO) DOE oraz 8 mln USD z Biura Energii Jądrowej. W ramach projektu w Palo Verde będzie produkowany wodór. Sześć ton wodoru będzie przechowywane i wykorzystywane do produkcji około 200 MWh energii elektrycznej w okresach wysokiego zapotrzebowania, może on być również wykorzystywany do produkcji chemikaliów i innych paliw. Pozwoli to na uzyskanie informacji na temat integracji energii jądrowej z technologiami produkcji wodoru oraz na temat przyszłych zastosowań czystego wodoru na skalę przemysłową, jak twierdzi DOE.
PNW Hydrogen będzie współpracować z wieloma interesariuszami z obszaru badań, środowiska akademickiego, przemysłu i władz stanowych, w tym z Idaho National Laboratory (INL), National Energy Technology Laboratory, National Renewable Energy Laboratory, OxEon, Electric Power Research Institute, Arizona State University, University of California Irvine, Siemens, Xcel Energy, Energy Harbor i Los Angeles Department of Water and Power.
Palo Verde to trzyjednostkowa elektrownia z reaktorem wodnym ciśnieniowym, zarządzana przez Arizona Public Service i zlokalizowana w pobliżu Phoenix. Elektrownia została wybrana w 2019 roku do współpracy z INL w projekcie mającym na celu zbadanie potencjalnego wykorzystania wodoru wytwarzanego w elektrowni jądrowej jako magazynu energii.
Dzień Wodoru
Według HFTO, Dzień Wodoru i Ogniw Paliwowych - 8 października - "wyznacza symboliczną okazję każdego roku, aby świętować wodór i rozmawiać o roli, jaką może on odegrać podczas przechodzenia do czystszej i bardziej sprawiedliwej przyszłości energetycznej."
HFTO koordynuje działania związane z wodorem w całym DOE, w tym Hydrogen Shot.
Źródło: https://world-nuclear-news.org/Articles/US-DOE-funds-hydrogen-production-from-nuclear-powe
2. NAUKOWCY WYKORZYSTUJĄ RZECZYWISTOŚĆ ROZSZERZONĄ DO WYKRYWANIA DEFEKTÓW SPOWODOWANYCH PROMIENIOWANIEM W REAKTORACH JĄDROWYCH
Naukowcy z Michigan Ion Beam Laboratory w Ann Arbor stworzyli nową platformę uczenia maszynowego, która wykrywa i określa ilościowo defekty spowodowane promieniowaniem części i materiałów testowych w reaktorach jądrowych.
Wykorzystując rzeczywistość rozszerzoną (AR) do testowania komponentów jądrowych, naukowcy twierdzą, że platforma ta może odegrać kluczową rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez przyspieszenie rozwoju komponentów dla zaawansowanych reaktorów jądrowych.
Kevin Field, profesor nadzwyczajny inżynierii jądrowej i nauk radiologicznych na Uniwersytecie Michigan i wiceprezes startupu Theia Scientific zajmującego się widzeniem maszynowym, powiedział, że widzą wyraźne ścieżki do przyspieszenia odkryć w sektorze energetycznym, transportowym i biomedycznym.
"Technika interpretacji może zostać zaadaptowana do innych rodzajów mikroskopii opartej na obrazie", powiedział Field. "Jeśli ekspozycja na promieniowanie sprawia, że twój metal przypomina ser szwajcarski zamiast dobrego cheddara z Wisconsin, wiedziałbyś, że nie będzie on miał integralności strukturalnej".
W oświadczeniu prasowym, naukowcy powiedzieli, że użyli wiązki kryptonu do przetestowania próbki żelaza, chromu i aluminium - materiału odpornego na promieniowanie, mającego zastosowanie zarówno w reaktorach rozszczepieniowych, jak i termojądrowych. Jony kryptonu uderzające w próbkę tworzą defekty radiacyjne. Tradycyjnie, badacze oceniali defekty spowodowane promieniowaniem poprzez analizę filmu i liczenie każdego defektu w wybranych klatkach.
Field mówi, że zamiast ręcznego liczenia, zespół mógł określić ilościowo defekty wywołane promieniowaniem natychmiast podczas eksperymentu.
"Oprogramowanie wyświetla wyniki w postaci grafiki nałożonej na obraz z mikroskopu elektronowego, która oznacza defekty - podając ich rozmiar, liczbę, lokalizację i gęstość - i podsumowuje te informacje jako miarę integralności strukturalnej", powiedział Field.
Field uważa, że dzięki temu naukowcy będą mogli analizować i kwantyfikować znacznie więcej danych, a informacje zwrotne w czasie zbliżonym do rzeczywistego oznaczają, że naukowcy mogą teraz szybciej podejmować decyzje.
"Proste rzeczy, takie jak "czy to dobra próbka?" lub "czy pobrałem wystarczającą ilość danych?" są dostarczane pod mikroskopem, a to prowadzi do szybszego tempa odkryć i może jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo reaktorów jądrowych" - powiedział Field.
Field uważa, że jeśli społeczność przyjmie AR, będzie to oznaczało całkowitą zmianę kultury w sposobie projektowania, wykonywania i weryfikowania eksperymentów prowadzonych w reaktorach jądrowych.
"Studenci nie będą musieli spędzać dni lub tygodni na analizowaniu obrazów, a grupy badawcze będą mogły skupić się na nauce, co oznacza lepsze pomysły, koncepcje i strategie poprawy naszego zrozumienia materiałów" - powiedział Field. "Ostatecznie może to wpłynąć na sposób, w jaki postępujemy z tymi materiałami".
Faza pierwsza projektu otrzymała finansowanie z U.S. Department of Energy Small Business Innovation Research Program. Firma twierdzi, że spodziewa się, że egzemplarze przedprodukcyjne będą dostępne w 2022 roku.
3. ENERGETYKA JĄDROWA KLUCZOWA DLA OSIĄGNIĘCIA CELU ZEROWEJ EMISJI NETTO PRZEZ JAPONIĘ
Energetyka jądrowa jest niezbędna do obniżenia emisyjności Japonii, powiedział we wtorek minister przemysłu Koichi Hagiuda, co świadczy o tym, że nowy rząd premiera Fumio Kishidy będzie usilnie dążył do ponownego uruchomienia reaktorów w kraju.
Większość japońskich reaktorów jądrowych jest wyłączona od czasu awarii w elektrowni Fukushima Daiichi w 2011 roku, ze względu na zaostrzone przepisy i utrzymującą się nieufność społeczeństwa wobec energetyki jądrowej. Hagiuda zasugerował jednak, że nie ma innego sposobu na osiągnięcie przez Japonię celu, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku.
"Musimy wykorzystać każdą opcję, aby osiągnąć zerową emisję netto”, powiedział Hagiuda, który kieruje Ministerstwem Gospodarki, Handlu i Przemysłu, w wywiadzie dla wielu mediów.
"Energetyka jądrowa jest niezbędna, jeśli myślimy o tym, jak zapewnić stabilne i przystępne cenowo dostawy energii elektrycznej, jednocześnie przeciwdziałając zmianom klimatycznym" - powiedział, podkreślając, że bezpieczeństwo będzie najważniejszym priorytetem w każdym scenariuszu związanym z energetyką jądrową.
"Będziemy pracować nad ponownym uruchomieniem japońskich reaktorów jądrowych, skupiając się na bezpieczeństwie i rozumiejąc potrzeby lokalnych społeczności”, powiedział. Poprzedni minister środowiska Shinjiro Koizumi niechętnie odnosił się do tej opcji.
Hagiuda powiedział jednak, że w tej chwili nie ma żadnych zmian w stanowisku rządu w kwestii odbudowy istniejących lub budowy nowych obiektów jądrowych.
Zgodnie z obowiązującymi w Japonii przepisami, reaktory jądrowe mogą być eksploatowane jedynie przez 60 lat. Oznacza to, że wszystkie istniejące obecnie obiekty zostaną wyłączone najpóźniej w latach 2060-2070.
Niektórzy członkowie rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej chcą, by rząd zezwolił na wymianę istniejących reaktorów. Hagiuda nie przedstawił żadnych średnio- i długoterminowych planów dotyczących energetyki jądrowej, poza ponownym uruchomieniem istniejących obiektów.
Jeśli chodzi o energię odnawialną, Hagiuda zobowiązał się do podjęcia szybkich działań w celu wyeliminowania niedociągnięć w istniejących sieciach energetycznych, które w przeszłości zmusiły farmy fotowoltaiczne do ograniczenia produkcji. Jako przykład podał szersze wykorzystanie akumulatorów.
Nowy gabinet, który rozpoczął pracę w poniedziałek, ma do końca października zatwierdzić nowy podstawowy plan energetyczny Japonii, opracowany pod kierownictwem byłego premiera Yoshihide Sugi.
Hagiuda we wtorek poruszył również temat przemysłu półprzewodnikowego. Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu stara się przekonać Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, największego na świecie producenta układów scalonych, do założenia przedstawicielstwa w Japonii, aby lepiej zaspokoić popyt krajowy.
"Chcę promować sprowadzanie kolejnych zakładów produkujących chipy do naszego kraju," powiedział Hagiuda i dodał, że zamierza zabezpieczyć niezbędny budżet, aby tak się stało.
Jednym z celów Kishidy jako premiera jest stworzenie "pozytywnego cyklu wzrostu i dystrybucji". W ramach tego dążenia Hagiuda powiedział, że będzie dążył do wprowadzenia silniejszych środków, aby powstrzymać duże korporacje przed nękaniem mniejszych dostawców, np. poprzez żądanie cen znacznie poniżej wartości rynkowej.
"Będziemy myśleć o tym, jak możemy stworzyć ramy, w których dostawcy czują się bezpiecznie," powiedział.
4. BANGLADESZ PLANUJE KOLEJNĄ ELEKTROWNIĘ JĄDROWĄ
Bangladesz chce zbudować kolejną elektrownię jądrową po ukończeniu pierwszej, powiedziała wczoraj premier Sheikh Hasina, gdy prace w elektrowni Rooppur osiągnęły krytyczny kamień milowy. "Jeśli uda nam się zbudować kolejną elektrownię jądrową, nie będziemy już dłużej borykać się z kryzysem energetycznym" - powiedziała po inauguracji instalacji zbiornika ciśnieniowego reaktora w Rooppur 1.
Słowa Hasiny zostały podane przez oficjalną krajową agencję prasową Bangladesh Sangbad Sangstha po informacji od jej sekretarza prasowego Ihsanula Karima na temat spotkania z szefem Rosatomu Aleksiejem Lichaczowem. Lichaczow i Hasina wzięli udział w wydarzeniu z okazji instalacji zbiornika ciśnieniowego reaktora bloku Rooppur 1, pierwszego z dwóch reaktorów w pierwszej budowanej obecnie elektrowni atomowej w Bangladeszu.
Przemawiając podczas uroczystości w swojej oficjalnej rezydencji Ganabhaban, Hasina powiedziała, że instalacja ta uczyniła ten dzień "dniem radości i dumy" dla narodu bengalskiego. Od tej chwili, powiedziała, "potwierdzamy naszą pozycję w branży jądrowej i przyczyniamy się do pokojowego wykorzystania technologii jądrowej."
Ponieważ energia jądrowa jest niskoemisyjna, kontynuowała Hasina, "jest zatem przyjazna dla środowiska i pomaga zwalczać negatywne skutki zmian klimatycznych. Zgodnie z naszymi planami rozwoju kraju, nasza elektrownia pomoże nam osiągnąć Cele Zrównoważonego Rozwoju do 2030 roku i przyczyni się do stopniowego przejścia do roli kraju uprzemysłowionego do 2041 roku."
Lichaczow mówił na terenie zakładu w Rooppur: "Rozwój energetyki jądrowej nie tylko rozwiąże problem dostaw energii do Republiki Bangladeszu, ale także pomoże w rozwoju regionu i podniesieniu poziomu życia ludzi. Współpraca między Rosją a Bangladeszem ma charakter strategiczny. Jestem pewien, że rosyjscy i bengalscy specjaliści będą mogli zrealizować niejeden wspólny projekt zarówno w dziedzinie energetyki, jak i w innych dziedzinach" - powiedział.
Budowa elektrowni Rooppur rozpoczęła się w listopadzie 2017 roku. Pierwszy reaktor powinien produkować energię w 2023 roku, a drugi w 2024 roku. Są to jednostki typu VVER-1200.
Rooppur znajduje się 160 km na północny zachód od Dhaki nad brzegiem Gangesu w dystrykcie Pabna. Hasina powiedziała, że następny projekt z zakresu energetyki jądrowej będzie realizowany na południu kraju, ale nie podała lokalizacji.
Lichaczow pochwalił 20 tys. pracowników, którzy obecnie pracują w Rooppur. Lichaczow i Hasina rozmawiali o szkoleniu pracowników i ekspertów z Bangladeszu, którzy będą odgrywać wiodącą rolę w eksploatacji elektrowni.
Źródło: https://world-nuclear-news.org/Articles/Bangladesh-plans-another-nuclear-power-plant
5. USTALONO SIEDEM GŁÓWNYCH PRZYCZYN DEFEKTU PALIWA W REAKTORZE TESTOWYM W USA
Dochodzenie w sprawie lutowego defektu paliwa i spowodowanego nim alarmu w reaktorze testowym w USA zidentyfikowało siedem przyczyn źródłowych, w tym nieodpowiednie szkolenie operatorów i niekompletne procedury, jak wynika z dokumentów przedłożonych przez NIST do Komisji Nadzoru Jądrowego.
Operator reaktora, amerykański Narodowy Instytut Norm i Technologii Centrum Badań Neutronowych w Gaithersburgu w stanie Maryland (NIST), oświadczył, że podejmie 18 działań naprawczych, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu takiej sytuacji i ubiega się o pozwolenie NRC na ponowne uruchomienie jednostki o mocy 20 MW(t), wykorzystywanej do produkcji zimnych i termicznych neutronów do badań naukowych.
NIST poinformował w oświadczeniu, że czterech zewnętrznych ekspertów dokona teraz przeglądu analiz, planowanych działań naprawczych i reakcji na zdarzenie. NRC zakończy specjalną inspekcję i wyda swój własny raport przed pełnym rozpatrzeniem wniosku o ponowne uruchomienie.
Do zdarzenia doszło 3 lutego, gdy reaktor był uruchamiany po załadunku paliwa, który miał miejsce 4 stycznia. Gdy reaktor zbliżał się do pełnej mocy, kilka monitorów promieniowania, w tym monitor promieniowania stosu, wykazało nagły wzrost, co wskazywało na uwolnienie produktów rozszczepienia i prawdopodobne uszkodzenie okładzin paliwowych.
Reaktor automatycznie się wyłączył i ogłoszono stan alarmowy. Według NIST inspekcja wideo rdzenia po wypadku ujawniła, że jeden element paliwowy, który nie został prawidłowo zatrzaśnięty, podniósł się z pozycji w dolnej płycie siatki rdzenia i przekrzywił się.
W tej pozycji element paliwowy nie miał odpowiedniego chłodzenia i w ciągu kilku minut doszło do awarii okładzin paliwowych. Potwierdzono, że przyjęte dawki promieniowania były poniżej limitów ustalonych dla obsługi reaktora, a żadne struktury reaktora, poza pojedynczym elementem paliwowym, nie zostały uszkodzone.
Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, Forbes, Nikkei, NucNet