W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 13 sierpnia 2021 r.

Jądrowe wiadomości ze świata

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska

13 sierpnia 2021 r.

Bieżący Przegląd Wydarzeń w Energetyce Jądrowej na Świecie

Komentarz: Energia jądrowa jest kluczem do przyszłości zielonej energii w południowym Teksasie, twierdzi Mike Chapline

Miliony Teksańczyków straciły zasilanie w energię elektryczną, gdy zimowa burza Uri uderzyła w stan i zniszczyła elektrownie węglowe, gazowe i jądrowe, które nie były przygotowane na mroźne temperatury wywołane przez burzę. Turbiny wiatrowe, które dostarczają szacunkowo 24% energii dla tego stanu, także przestały działać, gdy zamarzły.

Ostatnia kontrola lodołamaczy arktycznych przed ich uruchomieniem

Światowe Stowarzyszenie Operatorów Jądrowych (World Association of Nuclear Operators, WANO) zakończyło wzajemny przegląd (peer review) w Rosji lodołamaczy arktycznych Atomflotu nowej generacji Arktika i Sibir.

Polityka musi pozwolić, aby energia jądrowa odgrywała istotną rolę w redukcji emisji

Według nowego raportu technologicznego Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (United Nations Economic Commission for Europe, UNECE) energetyka jądrowa może być, obok wdrażania innych zrównoważonych technologii nisko- lub bezemisyjnych, częścią szerszego programu działań mających na celu dekarbonizację światowego systemu energetycznego i energochłonnych gałęzi przemysłu.

Delegacja USA odwiedza Rumunię w celu omówienia planów rozbudowy EJ Cernavodă

Delegacja Departamentu Energii USA odwiedziła Rumunię, aby omówić dwustronną współpracę energetyczną i plany rozbudowy jedynej elektrowni jądrowej w Rumunii - dwublokowej EJ Cernavodă. Przewodniczyła jej Kathryn Huff, pełniąca obowiązki głównego zastępcy dyrektora Biura Energii Jądrowej Departamentu Energii.

 

***

 

1. Komentarz: Energia jądrowa jest kluczem do przyszłości zielonej energii w południowym Teksasie, twierdzi Mike Chapline

Miliony Teksańczyków straciły zasilanie w energię elektryczną, gdy zimowa burza Uri uderzyła w stan i zniszczyła elektrownie węglowe, gazowe i jądrowe, które nie były przygotowane na mroźne temperatury wywołane przez burzę. Turbiny wiatrowe, które dostarczają szacunkowo 24% energii dla tego stanu, także przestały działać, gdy zamarzły.

W niedawno opublikowanym raporcie komitetu zarządzania kryzysowego miasta San Antonio (City of San Antonio Community Emergency Preparedness Committee) zatytułowanym A Response to the February 2021 Winter Storm, uderzają czytelnika dwie rzeczy. Po pierwsze, odnawialne źródła energii wiatrowej i słonecznej nie są uważane za część podstawy zasilania miasta. Po drugie, nie ma wzmianki o energii jądrowej jako realnej opcji dla przyszłego podstawowego źródła energii, mimo że energia jądrowa jest jedynym z naszych trzech źródeł energii, które nie pozostawia śladu węglowego.

Reaktory jądrowe nie tylko zapewnią zawsze dostępną energię po przystępnej cenie, ale mogą zwiększyć niezawodność odnawialnych źródeł energii, zapewniając w razie potrzeby 100% czystej energii. Powinny być postrzegane jako znaczące uzupełnienie, a nie konkurencja dla odnawialnych źródeł energii.

Opierając się na swojej historii jako niezawodnego, solidnego i bezpiecznego źródła, energia jądrowa będzie podstawą naszych źródeł energii w przyszłości, a wybrani liderzy przemysłowi muszą mieć odwagę i siłę woli, aby skoncentrować się na energii jądrowej w ramach naszej strategii energetycznej.

Podczas mojej służby na czterech okrętach podwodnych doceniłem wybitny rekord amerykańskiej marynarki wojennej, bezpiecznego przebycia ponad 134 milionów mil na napędzie jądrowym. Siły podwodne mają protokoły, które uznają potrzebę zrównoważenia bezpieczeństwa siłowni jądrowej z bezpieczeństwem napędzanego przez nią okrętu. Adm. Hyman Rickover, „ojciec jądrowej marynarki wojennej”, stworzył kulturę bezpieczeństwa reaktora wbudowaną w rygor inżynieryjny, ale co ważniejsze, w selekcję i szkolenie operatorów. Przemysł komercyjny wyrósł z tej niezwykłej historii i kulturze bezpieczeństwa.

Bilans bezpieczeństwa energetyki jądrowej w naszym regionie nie ma sobie równych. Elektrownia jądrowa South Texas działała bardzo bezpiecznie i niezawodnie przez cały okres swojego istnienia, z zaledwie trzema wyłączeniami reaktora w ciągu ostatnich kilku lat. W 2016 roku blok nr 1 został automatycznie wyłączony z powodu blokady głównego generatora. Wcześniej, w 2013 r., blok 2 doświadczył automatycznego wyłączenia reaktora z pełnej mocy, spowodowanego pożarem głównego transformatora, a w lutym tego roku zamrożony element systemu zasilania (niejądrowy) spowodował automatyczne wyłączenie reaktora w bloku nr 1.

Podczas lutowej burzy pozostałe trzy reaktory w regionie, dwa w EJ Comanche Peak oraz w bloku nr 2 w South Texas, działały w 100%. Ilu jeszcze ludzi byłoby bez prądu, gdyby nie zostały one zbudowane?

Ponieważ słońce nie zawsze świeci, a wiatr nie zawsze wieje, wiatr i słońce mogą generować tylko 10-30% swojej maksymalnej mocy. Generatory na paliwa kopalne mogą pracować na 60% ich maksimum, natomiast energia jądrowa jest liderem na poziomie 90%.

Energia jądrowa ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów środowiskowych, ale jest także ogromną szansą gospodarczą. Aby zastąpić 2-gigawatową elektrownię jądrową energią słoneczną, potrzebne byłoby pokrycie panelami słonecznymi dwupasmowej autostrady z Waszyngtonu do Los Angeles i z powrotem. Wiatr po prostu nie może być głównym źródłem energii przez cały rok, a raport komitetu zarzadzania kryzysowego słusznie to wyartykułował.

Nic dziwnego, że wypadki jądrowe wywołały nastroje antynuklearne. Ważne jest, aby awarie takie jak w Czarnobylu czy Fukushimie nie przeszkodziły w opracowaniu i wdrożeniu bezpieczniejszych reaktorów. Połączenie żałośnie ułomnego projektu, inżynierii, operacji i szkolenia spowodowało te dwie tragedie. Te filary są niezbędne dla bezpieczeństwa reaktorów działających w elektrowniach jądrowych w USA.

Dzięki innowacjom otwierają się przed nami obiecujące perspektywy. Liderzy branży odkryli, jak sprawić, by elektrownie jądrowe były bezpieczne przy niższych kosztach. Znaczy to, że nie jest potrzebna interwencja człowieka, aby wyłaczyć elektrownię, jeśli coś pójdzie nie tak. Ponadto wiele z tych nowych reaktorów pracuje na zużytym paliwie. Te nowe technologie nie są mrzonkami. Jako ekscytujący przykład, mały reaktor modułowy NuScale przechodzi obecnie proces licencjonowania przez Komisję Regulacji Jądrowych i pracuje nad umowami z dostawcami energetycznymi. Te przełomowe rozwiązania inżynieryjne nie tylko rozwiązują kwestie bezpieczeństwa, ale także drastycznie obniżają koszty.

Energetyka jądrowa jest najbardziej uregulowaną branżą w kraju. Dostrzegamy pewne ulepszenia, ale potrzebujemy śmielszej i szybszej modernizacji federalnej polityki jądrowej. Jeśli zastanowimy się, jak najlepiej zająć się ryzykiem technicznym i zgodzimy się, że rząd ma do odegrania rolę, zrozumiałe jest, że chcemy zapewnić, aby wszelkie obciążenia regulacyjne, które nakładamy na projektantów, właścicieli i operatorów technologii energetycznych, przekraczały ryzyko. Wtedy pojawia się pytanie: W jakich scenariuszach i jaki duży ma być margines ryzyka.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nigdy nie było ofiar śmiertelnych ani nawet poważnych obrażeń w elektrowni jądrowej w USA z powodu promieniowania.

Energetyka jądrowa to nasz najlepszy wybór, ale rozczarowujące jest, że tak mało dyskutuje się o jej przyszłości w południowym Teksasie. Przywrócenie energii jądrowej do głównego nurtu producentów energii elektrycznej będzie wymagało odważnego przywództwa, zwłaszcza ze strony sektora prywatnego. Odpowiedzialne dziennikarstwo, z dokładnym przekazem informacji  opartym na faktach, może bardzo pomóc. Powinniśmy prowadzić aktywny dialog na temat przyszłości energetyki jądrowej jako podstawowego źródła produkcji energii w San Antonio i Teksasie. Ignorowanie energii jądrowej jest stratą dla naszego długoterminowego planowania energetycznego.

Mike Chapline jest emerytowanym oficerem okrętów podwodnych marynarki wojennej i dyrektorem IT w H-E-B i Capital Group. Obecnie jest właścicielem małej destylarni i spędza czas ucząc młodych profesjonalistów. Mike jest absolwentem Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i Katolickiego Uniwersytetu Ameryki.

Źródło: https://sanantonioreport.org/author/mike-chapline/

2. Ostatnia kontrola lodołamaczy arktycznych przed ich uruchomieniem

Światowe Stowarzyszenie Operatorów Jądrowych (World Association of Nuclear Operators, WANO) zakończyło wzajemny przegląd (peer review) w Rosji lodołamaczy arktycznych Atomflotu nowej generacji Arktika i Sibir.

Prace przy przeglądzie lodołamaczy przed ich uruchomieniem trwały dwa tygodnie. Firma, która jest częścią państwowego koncernu jądrowego Rosatom i ma siedzibę w Murmańsku, na dalekim północnym zachodzie Rosji, poinformowała, że eksperci z moskiewskiego centrum WANO przestudiowali procedury i kryteria uruchamiania lodołamaczy jądrowych, zapoznali się z procesami pracy na statkach oraz omówiono wyszkolenie i kwalifikacje personelu.

Zespół WANO przedstawił szereg zaleceń mających na celu poprawę bezpieczeństwa podczas eksploatacji statków, które przeszły już próby morskie i są bliskie rozpoczęcia pełnej eksploatacji w rejonie Arktyki.

Jednostki Arktika i Sibir zostały zbudowane przez Stocznię Bałtycką w Sankt Petersburgu. Oba statki należą do specjalnej klasy pięciu lodołamaczy „Projekt 22220” (LK-60Ya) i są napędzane za pomocą dwóch reaktorów jądrowych RITM-200. RITM-200 to ciśnieniowy reaktor wodny o mocy 175 MWth, opracowany przez OKBM Afrikantov (rosyjska firma zajmująca się inżynierią mechaniczną).

Trzy inne lodołamacze Projektu 22220 to Ural, Jakucja i Czukotka. Moscow Times podał, że każdy statek kosztuje około 400 milionów dolarów. Jednostki tego projektu mają 33 530 t wyporności i wymiary 173,3x33x10,5 m. Moc mechaniczna napędu jądrowego wynosi 81 000 KM, co pozwala im na rozwijanie prędkości maksymalnej wynoszącej 22 w. oraz kruszenie lodu do grubości 2,8 m. Zapas paliwa jądrowego wystarczy na eksploatację przez okres 7 lat, zaś załoga liczyć będzie 75 ludzi. Na jednostkach tego typu zastosowano nowe rozwiązania, mające usprawnić pływanie na akwenach zalodzonych, a także żeglugę w górę syberyjskich rzek (dual-draught).

Rosatom powiedział, że utworzenie w Rosji nowoczesnej floty lodołamaczy o napędzie jądrowym, zdolnej do zapewnienia regularnej, całorocznej żeglugi po wodach Północnej Drogi Morskiej, jest strategicznym celem Moskwy.

Rosja planuje wykorzystać lądową wersję reaktora RITM-200 do budowy elektrowni jądrowej w Jakucji, znanej również jako Sacha, autonomicznej republice 4 000 km na wschód od Moskwy, między Syberią a dalekim wschodem Rosji.

Źródło: https://www.nucnet.org/news/wano-completes-pre-startup-peer-reviews-of-new-generation-icebreakers-8-2-2021

3. Polityka musi pozwolić, aby energia jądrowa odgrywała istotną rolę w redukcji emisji

Według nowego raportu technologicznego Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (United Nations Economic Commission for Europe, UNECE) energetyka jądrowa może być, obok wdrażania innych zrównoważonych technologii nisko- lub bezemisyjnych, częścią szerszego programu działań mających na celu dekarbonizację światowego systemu energetycznego i energochłonnych gałęzi przemysłu.

Publikacja wskazuje energetykę jądrową jako ważne źródło energii niskoemisyjnej, które może przyczynić się do osiągnięcia neutralności emisyjnej, a decydenci, którzy chcą osiągnąć cele klimatyczne i zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem energii jądrowej, powinni dostarczać pozytywnych, długoterminowych sygnałów politycznych dla rozwoju nowej energetyki jądrowej.

Raport dotyczący technologii jądrowych zatytułowany TECHNOLOGY BRIEF: NUCLEAR POWER jest jednym z serii raportów dotyczących technologii energetycznych opublikowanych przez UNECE, które mają pomóc w łagodzeniu zmian klimatu i przyspieszeniu wdrażania technologii niskoemisyjnych. Nowa publikacja została przygotowana przez grupę zadaniową UNECE ds. neutralności węglowej oraz specjalny zespół międzynarodowych ekspertów wysokiego szczebla z całej społeczności energetycznej. Opublikowany materiał informacyjny odzwierciedla ustalenia warsztatów na temat roli energii jądrowej w osiąganiu neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w regionie UNECE, które odbyły się 23 listopada 2020 r., oraz warsztatów subregionalnych na temat osiągania neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w regionie UNECE, które odbyły się 24 listopada 2020 r.

„Energia jądrowa jest ważnym źródłem niskoemisyjnej energii elektrycznej i ciepła, które przyczyniają się do osiągnięcia neutralności emisji węglowej” – czytamy w dokumencie. „Odgrywa ona do tej pory dużą rolę w unikaniu emisji dwutlenku węgla. Dekarbonizacja energetyki to znaczące przedsięwzięcie, które wymaga wykorzystania wszystkich dostępnych technologii niskoemisyjnych. Analizy wskazują, że światowe cele klimatyczne nie zostaną osiągnięte, jeśli zostaną wykluczone technologie jądrowe".

W regionie UNECE działa obecnie około 292 reaktorów jądrowych, które odpowiadają za 20% całkowitej produkcji energii elektrycznej i 43% produkcji niskoemisyjnej. Jednak paliwa kopalne nadal stanowią ponad połowę produkcji energii elektrycznej w tym obszarze.

20 krajów należących do UNECE obecnie eksploatuje reaktory energetyczne, przy czym energia jądrowa odpowiada za ponad 30% całkowitej produkcji energii elektrycznej w 11 krajach (Belgia, Bułgaria, Czechy, Finlandia, Francja, Węgry, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria i Ukraina). W piętnastu krajach nowe reaktory są budowane lub opracowywane. Siedem państw członkowskich po raz pierwszy opracowuje programy energetyki jądrowej.

Raport technologiczny wskazuje, że wiele krajów – w tym Kanada, Czechy, Finlandia, Francja, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania i USA – wyraźnie stwierdziło, że energia jądrowa będzie odgrywać ważną rolę w zmniejszaniu krajowych emisji w przyszłości. Belgia i Niemcy ogłosiły, że wycofują się z energii jądrowej odpowiednio w 2025 i 2023 roku.

Od 2000 r. w regionie UNECE wyłączono ponad 70 reaktorów z powodów politycznych, ekonomicznych lub technicznych. W większości przypadków zostały one przynajmniej częściowo zastąpione przez wytwarzanie energii z paliw kopalnych, co stanowi przeszkodę w działaniach na rzecz łagodzenia zmiany klimatu. Zapobieganie przedwczesnemu zamykaniu kolejnych elektrowni jądrowych jest postrzegane przez Międzynarodową Agencję Energii i Międzynarodową Agencję Energii Atomowej jako priorytet w walce ze zmianami klimatu.

Energetyka jądrowa ma potencjał, aby zwiększyć swoją integrację z innymi niskoemisyjnymi źródłami energii w ramach przyszłego bezemisyjnego miksu energetycznego, mówi raport technologiczny. Ponieważ elektrownie jądrowe wytwarzają zarówno niskoemisyjną energię elektryczną, jak i ciepło, stwarzają one również możliwości dekarbonizacji energochłonnych gałęzi przemysłu. Na przykład istnieje możliwość dekarbonizacji sektorów trudnych do ograniczenia emisji poprzez zwiększenie skali bezemisyjnej produkcji stali, wodoru i produkcji chemicznej.

Energia jądrowa jest konkurencyjną cenowo opcją wytwarzania energii elektrycznej w wielu częściach świata. Niskie koszty finansowania i ramy rynkowe mogą zmniejszyć obciążenie wysokimi początkowymi kosztami kapitałowymi wynoszącymi od 5 do 10 miliardów USD w przypadku dużych elektrowni jądrowych. Przyszłe mikroreaktory i małe reaktory modułowe (SMR) będą prawdopodobnie łatwiejsze do finansowania i mogą wzajemnie wspierać się ze zmienną energią odnawialną.

„Dla krajów, które zdecydują się na wdrożenie tej technologii, energetyka jądrowa jest ważnym źródłem niskoemisyjnej energii elektrycznej i ciepła, które może przyczynić się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, a tym samym pomóc w łagodzeniu zmian klimatu i realizacji Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” – powiedziała sekretarz wykonawcza UNECE Olga Algayerova.

Potrzebna jest korzystna polityka

UNECE twierdzi, że decydenci, którzy chcą osiągnąć cele związane z klimatem i zrównoważonym rozwojem przy użyciu energetyki jądrowej, powinni: ustanowić równe warunki działania dla wszystkich technologii niskoemisyjnych; dostarczać pozytywnych, długoterminowych sygnałów politycznych dotyczących rozwoju nowej energii jądrowej; przyspieszyć rozwój i wdrażanie SMR i zaawansowanych technologii reaktorów; oraz zapewnić długoterminową eksploatację istniejących elektrowni jądrowych.

Raport UNECE stwierdza, że spójne polityki i jasne ramy rynkowe umożliwią inwestycje w nowe projekty energetyki jądrowej i będą wspierać stabilne łańcuchy dostaw. W wyraźnym odniesieniu do europejskiej taksonomii zrównoważonych finansów stwierdza się, że „klasyfikacje zielonych finansów powinny opierać się na metodologiach neutralnych pod względem naukowym i technologicznym”. Banki wielostronne i międzynarodowe instytucje finansowe powinny rozważyć projekty jądrowe jako część swojej „zrównoważonej działalności kredytowej”.

„Ten materiał informacyjny został opracowany w ramach oceny zintegrowanych podejść do realizacji światowych celów klimatycznych” – powiedział Scott Foster, dyrektor Działu Zrównoważonej Energii UNECE. „Nasze analizy pokazują, że cele klimatyczne nie mogą zostać osiągnięte, jeśli wykluczy się technologie takie jak energia jądrowa. Ta rzeczywistość stwarza dla rządów imperatyw wprowadzenia ram politycznych, które realizują światowe cele społeczne, środowiskowe i gospodarcze w agnostyczny, neutralny pod względem technologicznym sposób”.

King Lee, wiceprzewodniczący Grupy Ekspertów UNECE ds. Czystszych Systemów Energii Elektrycznej, wraz z ekspertami ze środowisk jądrowych i energetycznych, wspierał opracowanie raportu w ramach projektu UNECE Carbon Neutrality. Lee stwierdza, że: „Materiał zawiera przegląd ważnej roli technologii jądrowych – zarówno istniejących reaktorów wielkoskalowych, jak i innowacyjnych technologii SMR – jako części niskoemisyjnego miksu energetycznego w świadczeniu szeregu usług energetycznych, takich jak dyspozycyjna energia elektryczna, ciepłownictwo, wysokotemperaturowe ciepło procesowe i produkcja wodoru."

Publikację informacji o technologii jądrowej z zadowoleniem przyjęła Sama Bilbao y León, dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Jądrowego.

„Pochwalam UNECE za publikację tego raportu technologicznego na temat technologii jądrowej, który dostarcza cennych informacji dla rządów pragnących opracować wybiegające w przyszłość sygnały polityczne, które ułatwią rozwój nowej energetyki jądrowej” – powiedziała. „Przemyślane przywództwo rządów i decydentów jest niezbędne, aby wzbudzić zaufanie i zachęcić do długoterminowego planowania i inwestycji w projekty jądrowe, które mogą odegrać bardzo ważną rolę w dekarbonizacji całej gospodarki w wielu krajach”.

Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Policies-must-allow-nuclear-to-play-its-vital-role

4. Delegacja USA odwiedza Rumunię w celu omówienia planów rozbudowy EJ Cernavodă

Delegacja Departamentu Energii USA odwiedziła Rumunię, aby omówić dwustronną współpracę energetyczną i plany rozbudowy jedynej elektrowni jądrowej w Rumunii - dwublokowej EJ Cernavodă. Przewodniczyła jej Kathryn Huff, pełniąca obowiązki głównego zastępcy dyrektora Biura Energii Jądrowej Departamentu Energii.

Wiadomość o delegacji, która odwiedziła Rumunię pod koniec zeszłego miesiąca, pojawiła się, gdy Rumunia i Kanada ogłosiły podpisanie umowy o zacieśnieniu współpracy w zakresie energii jądrowej – w tym współpracy w zakresie modernizacji reaktorów Candu i nowych projektów budowlanych.

Kanadyjski rząd powiedział, że protokół ustaleń pozycjonuje Kanadę jako „partnera z wyboru we wspieraniu rozwoju jądrowego w Rumunii”.

Wcześniej, w październiku 2020 r., Rumunia podpisała deklarację intencyjną z Francją, która zawierała plany współpracy z „strategicznymi partnerami” w zakresie budowy bloków 3 i 4 Cernavodă oraz remontu bloku 1.

Nuclearelectrica, państwowa spółka zarządzająca EJ Cernavodă, powiedziała, że amerykańska wizyta „przewiduje kontynuację współpracy” na podstawie umowy międzyrządowej zatwierdzonej 16 lipca przez rumuńskiego prezydenta Klausa Iohannisa. Umowa została parafowana w Waszyngtonie w październiku 2020 r. i ratyfikowana przez rumuński senat w czerwcu stosunkiem głosów 129 do 1.

Porozumienie, o wartości około 7 mld euro, dotyczy współpracy w zakresie dokończenia budowy bloków 3 i 4 w EJ Cernavodă oraz remontu bloku 1. Komisja Europejska zatwierdziła umowę w listopadzie ubiegłego roku.

Projekt budowy bloków 3 i 4 składa się z trzech etapów: etap przygotowawczy trwający 24 miesiące, etap prac przygotowawczych trwający 18-24 miesiące oraz etap budowy 69-78 miesięcy. Przedsiębiorstwo oszacowało, że blok 3 rozpocznie działalność komercyjną w 2030 r., a blok 4 w 2031 r.

Cosmin Ghita, dyrektor generalny Nuclearelectrica, powiedział niedawno, że podjęcie decyzji inwestycyjnej w sprawie budowy nowych bloków w EJ Cernavodă i organizacja placu budowy przewidywane są na 2024 rok.

W listopadzie 2015 r. Nuclearelectrica podpisała porozumienie ramowe z China General Nuclear Power Corporation (CGN) dotyczące rozwoju, budowy, eksploatacji i likwidacji bloków 3 i 4, a w maju 2019 r. obie strony podpisały wstępne porozumienie.

Jednak w sierpniu 2019 r., zaledwie kilka dni po tym, jak rząd amerykański umieścił CGN na czarnej liście w związku z rzekomą kradzieżą amerykańskiej technologii jądrowej do celów wojskowych, prezydent Iohannis i były prezydent Donald Trump podpisali wspólną deklarację, w której m.in.: „USA i Rumunia rozważą, w jaki sposób najlepiej poprawić klimat inwestycji energetycznych w Rumunii w sposób korzystny dla obu krajów. Ponadto zachęcamy nasz przemysł do ścisłej współpracy w celu wspierania rumuńskich celów w zakresie energii jądrowej”.

EJ Cernavodă posiada dwa działające komercyjnie ciśnieniowe reaktory ciężkowodne Candu 6 o mocy 650 MWe dostarczone przez Atomic Energy of Canada Ltd i zbudowane pod nadzorem kanadyjsko-włoskiego konsorcjum AECL i Ansaldo. Obie jednostki zapewniają około 20% udziału w produkcji energii elektrycznej w kraju.

Jednostka 1 rozpoczęła komercyjną działalność w 1996 roku, a jednostka 2 w 2007 roku. Wysiłki mające na celu wznowienie prac nad blokami Cernavodă-3 i -4, które zostały wstrzymane niedługo po upadku reżimu Ceausescu w 1989 roku, rozpoczęły się w 2003 roku.

Projekt Cernavodă-3 i -4 obejmuje ukończenie i uruchomienie dwóch bloków typu Candu 6, każdy o mocy 720 MWe. Według Nuclearelectrica istniejące konstrukcje dla dwóch bloków obejmują budynek reaktora, budynek turbogeneratora i konstrukcje obwodów hydrotechnicznych. Są one na różnych etapach realizacji i zostaną wykorzystane do przyszłej budowy.

Źródło: https://www.nucnet.org/news/us-delegation-visits-romania-to-discuss-plans-for-nuclear-station-expansion-8-3-2021

 

Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NucNet, WNA, NEInt

{"register":{"columns":[]}}