W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 13 września 2021 r.

Jądrowe wiadomości ze świata

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
13 września 2021 r.

BIEŻĄCY PRZEGLĄD WYDARZEŃ W ENERGETYCE JĄDROWEJ NA ŚWIECIE

PROJEKT MBIR WCHODZI W FAZĘ INSTALACJI

Rosyjski wielofunkcyjny reaktor badawczy MBIR chłodzony sodem znajduje się obecnie w fazie instalacji, poinformował dyrektor generalny Rosatomu Aleksiej Lichaczow. Zapowiedź Lichaczowa została podana podczas roboczej podróży do miasta Dimitrowgrad w obwodzie Uljanowsk w celu monitorowania budowy reaktora, która rozpoczęła się na terenie Instytutu Badawczego Reaktorów Jądrowych (NIIAR) we wrześniu 2015 roku.

WYŁĄCZENIA REAKTORÓW W USA

Izba Reprezentantów stanu Illinois uchwaliła w czwartek ustawę o energii, która może powstrzymać firmę energetyczna Exelon przed wyłączeniem na stałe czterech komercyjnych reaktorów jądrowych w dwóch lokalizacjach, poczynając od elektrowni jądrowej Byron w poniedziałek 13 września.

AUTORZY RAPORTU NA TEMAT PALIWA JĄDROWEGO DOSTRZEGAJĄ POZYTYWNĄ DŁUGOTERMINOWĄ PRZYSZŁOŚĆ

Zgodnie z przewidywaniami zawartymi w najnowszym wydaniu raportu na temat paliwa jądrowego Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (WNA), światowe moce wytwórcze energii jądrowej będą kontynuować trend wzrostowy, a zapotrzebowanie na paliwo uranowe będzie wzrastać w okresie do 2040 roku. Zasoby uranu są więcej niż wystarczające do zaspokojenia tego popytu, ale w bieżącej dekadzie potrzebny będzie intensywny rozwój nowych projektów, aby uniknąć potencjalnych zakłóceń dostaw.

NIEZBĘDNA JEST GLOBALNA WSPÓŁPRACA, GDY PRZEMYSŁ JĄDROWY PRZYGOTOWUJE SIĘ DO WPROWADZENIA NOWYCH TECHNOLOGII REAKTOROWYCH

Współpraca międzynarodowa ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia w jak największym stopniu harmonizacji podejścia do certyfikacji projektów, ponieważ przemysł jądrowy i decydenci przygotowują się do wprowadzenia nowych technologii, takich jak małe reaktory modułowe.

KOMPONENTY REAKTORA DLA EJ VC SUMMER ZMIERZAJĄ NA UKRAINĘ

Zakończenie budowy 4 bloku elektrowni jądrowej Chmielnicki na Ukrainie zostanie przyspieszone przez wykorzystanie głównych komponentów elektrowni znajdujących się w magazynach, ponieważ budowa nowych reaktorów w VC Summer w USA została anulowana.


1. PROJEKT MBIR WCHODZI W FAZĘ INSTALACJI

Rosyjski wielofunkcyjny reaktor badawczy MBIR chłodzony sodem znajduje się obecnie w fazie instalacji, poinformował dyrektor generalny Rosatomu Aleksiej Lichaczow. Zapowiedź Lichaczowa została podana podczas roboczej podróży do miasta Dimitrowgrad w obwodzie Uljanowsk w celu monitorowania budowy reaktora, która rozpoczęła się na terenie Instytutu Badawczego Reaktorów Jądrowych (NIIAR) we wrześniu 2015 roku.

Projekt MBIR przeszedł do etapu prac instalacyjnych, "które idą pełną parą", poinformował Rosatom. Podczas wizyty Lichaczow podkreślił wagę dotrzymania harmonogramu prac i omówił ze specjalistami kluczowe aspekty produkcyjne projektu.

„Projekt wielofunkcyjnego prędkiego reaktora badawczego jest połączeniem kompetencji branżowych naukowców, inżynierów i konstruktorów maszyn w celu stworzenia unikalnego obiektu światowej klasy” – powiedział Lichaczow. „To także wyjątkowy projekt budowlany, współpraca firm inżynierskich, organizacji budowlanych, branżowych i prywatnych, która pozwala nam iść do przodu w dynamicznym tempie. I wreszcie jest to współpraca międzynarodowa. Jesteśmy gotowi zapewnić część zdolności obiektu naukowego do rozwiązywania problemów naszym zagranicznym partnerom”.

Podczas wizyty podpisano pakiet porozumień o współpracy Rosatomu z regionem Uljanowsk w celu stworzenia „nowoczesnej infrastruktury społecznej” wokół projektu budowy MBIR.

MBIR (Многоцелевой Быстрый Исследовательский Реактор), to reaktor prędki chłodzony sodem o mocy 150 MWt, którego projektowany okres eksploatacji wynosi do 50 lat. Będzie to wielopętlowy reaktor badawczy przeznaczony do testowania chłodziw ołowiowych, ołowiowo-bizmutowych i gazowych, zasilany paliwem MOX (mieszanina tlenku uranu i plutonu). NIIAR zamierza stworzyć na miejscu instalacje zamkniętego cyklu paliwowego dla MBIR, wykorzystując pirochemiczne przetwarzanie wypalonego paliwa, które opracowano na skalę pilotażową.

Projekt MBIR ma być otwarty na współpracę zagraniczną, w ramach Międzynarodowego Projektu Innowacyjnych Reaktorów Jądrowych i Cyklów Paliwowych (INPRO) realizowanego przez MAEA.

Rosatom planuje uzyskać zezwolenie na eksploatację MBIR w 2027 roku i przeprowadzić do końca tamtego roku fizyczny rozruch reaktora. Rozruch energetyczny MBIR planowany jest na rok 2028, a jego oddanie do użytku zaplanowano na czwarty kwartał.

MBIR zastąpi eksperymentalny reaktor prędki BOR-60, który rozpoczął pracę w instytucie NIIAR w 1969 roku.

Źródło: https://world-nuclear-news.org/Articles/MBIR-project-enters-installation-phase

2. WYŁĄCZENIA REAKTORÓW W USA

Izba Reprezentantów stanu Illinois uchwaliła w czwartek ustawę o energii, która może powstrzymać firmę energetyczna Exelon przed wyłączeniem na stałe czterech komercyjnych reaktorów jądrowych w dwóch lokalizacjach, poczynając od elektrowni jądrowej Byron w poniedziałek 13 września.

Ustawa, uchwalona głosami w stosunku 83-33, obejmuje 694 mln dolarów subsydiów dla podatników w zamian za zobowiązanie Exelon do utrzymania działania elektrowni jądrowych Byron, Dresden i Braidwood.

Dokument przeszedł przez Izbę późno w czwartek, a następnie wraca do Senatu. Senat pierwotnie uchwalił ustawę na początku tego miesiąca, ale musi ją ponownie rozważyć, ponieważ wprowadzono pewne zmiany.

„To, co Izba osiągnęła dziś wieczorem, jest monumentalne i zmienia życie dla przyszłych pokoleń Illinois” – powiedział przewodniczący Izby Reprezentantów Emanuel „Chris” Welch, demokrata. „Illinois jest na drodze do bardziej ekologicznej przyszłości, która priorytetowo traktuje redukcję emisji dwutlenku węgla, ratuje miejsca pracy, dywersyfikuje sektor energetyczny i zajmuje się niezbędną reformą etyki”. Chociaż elektrownie jądrowe wytwarzają toksyczne odpady, dla których w Stanach Zjednoczonych wciąż nie ma stałego składowiska, są one również chwalone przez niektórych ekologów i polityków, ponieważ generują duże ilości energii praktycznie bez emisji. Mają też tendencję do zapewniania jednych z najlepiej płatnych miejsc pracy w branży energetycznej.

Przewodniczący Senatu Don Harmon, powiedział w oświadczeniu, że Senat ma spotkać się w poniedziałek, aby „przesłać tę istotną propozycję na biurko gubernatora, żeby mogła stać się prawem”.

Według agencji Reuters, kluczowa poprawka, wspierana przez grupy pracownicze i zajmujące się ochroną środowiska, wymaga, aby elektrownie węglowe, w tym Prairie State, największy emitent dwutlenku węgla w stanie, obniżyły obecne emisje o 45% do 2035 r. i były w 100% wolne od emisji dwutlenku węgla lub zbliżone do zera do 31 grudnia 2045. Zakłady mogą wykorzystywać dowolną technologię, w tym spalanie wodoru wytwarzanego przez energię odnawialną, aby osiągnąć te poziomy.

Stany Zjednoczone mają 93 reaktory jądrowe, więcej niż jakikolwiek inny kraj, ale jest to mniej niż 104 w 2012 r., ponieważ starzejące się elektrownie walczą z energią wytwarzaną przez farmy słoneczne i wiatrowe oraz elektrownie spalające gaz ziemny. Gina McCarthy, doradca ds. klimatu prezydenta Joe Bidena, powiedziała, że utrzymanie niektórych istniejących elektrowni jądrowych jest „absolutnie niezbędne”, aby osiągnąć cele USA dotyczące dekarbonizacji sieci elektrycznej do 2035 r., a administracja poparła federalne zachęty dla przemysłu jądrowego.

Ponieważ ustawa Illinois przeciągała się przez ponad dwa lata, Exelon (EXC.O) zapowiedział, że zamknie elektrownię jądrową Byron we wrześniu i Dresden w listopadzie, jeśli program stanowy lub federalny nie przyjdzie z pomocą.

Exelon ostrzegł w ubiegłym tygodniu, że prawodawcy Izby muszą sfinalizować ustawę w ciągu dwóch tygodnie, aby zapobiec wyłączeniu reaktorów, zaczynając od dwóch bloków w elektrowni Byron 13 września.

„Aby było jasne, w Byron wyczerpie się paliwo jądrowe i zostanie trwale zamknięta 13 września, chyba że uchwalone zostaną nowe przepisy prawne”, powiedział rzecznik Exelon Paul Adams.

Exelon powiedział, że EJ Byron zostanie wyłączona 13 września 2021 r., a następnie EJ Dresden w listopadzie 2021 r. Dwa bloki jądrowe w Byron mają licencję na działanie przez kolejne 20 lat, a w Dresden przez kolejną dekadę.

We wcześniejszym oświadczeniu rzecznik Exelon Paul Adams powiedział, że firma kontynuuje przygotowania do zamknięcia zakładów. Exelon ustanowił plany awaryjne, które pozwolą mu odwrócić tę decyzję, jeśli prawodawcy przyjmą przepisy z wystarczającą ilością czasu, aby bezpiecznie przeładować paliwo w elektrowniach. W EJ Byron wyczerpie się paliwo i zostanie trwale zamknięta 13 września, chyba że zostanie uchwalone nowe prawo umożliwiające ekonomiczną eksploatację elektrowni.

„Z niecierpliwością czekam na szybkie uchwalenie ustawy w Senacie i jak najszybsze jej podpisanie, aby stała się obowiązującym prawem, ponieważ nasza planeta i mieszkańcy Illinois nie powinni dłużej czekać” – powiedział gubernator stanu Illinois J.B. Pritzker.

Źródła: https://www.nucnet.org/news/illinois-house-approves-energy-bill-as-deadline-approaches-for-byron-reactor-closures-9-5-2021,
Https://www.reuters.com/world/us/illinois-legislature-edges-toward-saving-two-nuclear-power-plants-2021-09-09/

3. AUTORZY RAPORTU NA TEMAT PALIWA JĄDROWEGO DOSTRZEGAJĄ POZYTYWNĄ DŁUGOTERMINOWĄ PRZYSZŁOŚĆ

Zgodnie z przewidywaniami zawartymi w najnowszym wydaniu raportu na temat paliwa jądrowego Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (WNA), światowe moce wytwórcze energii jądrowej będą kontynuować trend wzrostowy, a zapotrzebowanie na paliwo uranowe będzie wzrastać w okresie do 2040 roku. Zasoby uranu są więcej niż wystarczające do zaspokojenia tego popytu, ale w bieżącej dekadzie potrzebny będzie intensywny rozwój nowych projektów, aby uniknąć potencjalnych zakłóceń dostaw.

W scenariuszu referencyjnym Raportu Paliw Jądrowych WNA: The Nuclear Fuel Report: Global Scenarios for Demand and Supply Availability 2021-2040, ogłoszonym podczas dorocznego sympozjum World Nuclear Association 2021 oczekuje się, że jądrowe moce wytwórcze będą rosły o 2,6% rocznie, osiągając 615 GWe do 2040 r. W 2020 r. dostawy uranu pierwotnego pokryły zapotrzebowania reaktorów tylko w 74 %.

Dwudziesta edycja raportu z 8 września 2021 r. jest najnowszym z serii raportów publikowanych w dwuletnich odstępach czasu od 1975 roku.

Opracowany przy udziale ponad 80 ekspertów ze światowego przemysłu jądrowego, którym współprzewodniczył Alexander Boytsov z Tenex i James Nevling z Exelon Generation, raport wykorzystuje publicznie dostępne informacje zebrane od organizacji działających w jądrowym cyklu paliwowym – zarówno członków, jak i osób niebędących członkami Stowarzyszenia – w celu opracowania prognoz dotyczących mocy jądrowych i produkcji uranu. Jego trzy scenariusze – referencyjny, górny i dolny – obejmują szereg możliwych kierunków rozwoju energetyki jądrowej do 2040 r.

W tym wydaniu autorski model wykorzystywany przez WNA do przygotowywania prognoz dotyczących zapotrzebowania na paliwo został gruntownie zweryfikowany, przy czym dokonano ponownej oceny różnych czynników wpływających na zapotrzebowanie na paliwo jądrowe, takich jak parametry sprawności cieplnej, poziomy wzbogacenia i wypalenia paliwa.

Małe reaktory modułowe (SMR) są rozpatrywane w raporcie z jakościowego punktu widzenia, ale nie zostały jeszcze uwzględnione ilościowo w modelu, poza włączeniem zaprojektowanych przez Rosję reaktorów KLT-40S, z których dwa są obecnie eksploatowane w pływającej elektrowni jądrowej Akademik Łomonosow. Przedstawiając raport, Nevling powiedział, że spodziewa się, iż niektóre z projektów obecnie przewidywanych na późniejsze lata w okresie objętym raportem doprowadzą do pojawienia się klastrów SMR. „Oczekujemy, że do 2023 r. rynek SMR dojrzeje na tyle, że będziemy mogli przejść od ich traktowania jakościowego do ilościowego” – powiedział.

Energetyka jądrowa wytwarza obecnie około 10% energii elektrycznej na świecie. Oczekuje się, że w przyszłości będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę z powodów, takich jak prawie zerowa emisja dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, jej niezawodny i bezpieczny charakter, możliwość elastycznej pracy na żądanie (w systemie nadążnym) oraz długoterminowa konkurencyjność pod względem kosztów. Ponadto jej zdolność do wytwarzania ciepła o niemal zerowej emisji dwutlenku węgla może pomóc w dekarbonizacji wielu sektorów gospodarki trudnych do zmniejszenia emisji. Stoi przed kilkoma konkurencyjnymi wyzwaniami ze strony innych źródeł wytwarzania energii elektrycznej, zwłaszcza na rynkach zderegulowanych, ale chociaż wzrost popytu na energię elektryczną w niektórych krajach uległ spowolnieniu, sektor jądrowy pozostaje silny w wielu krajach rozwijających się.

Wzrost wydajności

W połowie 2021 r. globalna moc jądrowa wynosiła około 394 GWe (z 444 reaktorami czynnymi), a około 56 GWe (54 jednostek) było w budowie. W scenariuszu referencyjnym oczekuje się wzrostu mocy jądrowej o 2,6% rocznie, osiągając 439 GWe do 2030 r. i 615 GWe do 2040 r. W górnym (Upper) scenariuszu przewiduje się wzrost do 521 GWe w 2030 r. i 839 GWe w 2040 r. Nawet w scenariuszu dolnym (Lower) w całym okresie sprawozdawczym obserwuje się stały wzrost prognoz wydajności.

Światowe zapotrzebowanie reaktorów energetycznych na uran szacowane na około 62500 tU w 2021 r. w scenariuszu referencyjnym wzrośnie do 79400 tU w 2030 r. i do 112300 tU w 2040 r.; jednak światowa produkcja uranu znacznie spadła z 63207 ton uranu (tU) w 2016 roku do 47731 tU w 2020 roku.

„Obecnie kryzys na rynku uranu spowodował nie tylko gwałtowny spadek działalności związanej z poszukiwaniem uranu (o 77% z 2,12 mld USD w 2014 r. do prawie 483 mln USD w 2018 r.), ale także ograniczenie produkcji uranu w istniejących kopalniach, z ponad 20500 bezczynnymi tonami rocznej produkcji”, zauważa raport. „Przewiduje się, że wielkość produkcji uranu w istniejących kopalniach pozostanie dość stabilna do końca lat dwudziestych, a następnie spadnie o ponad połowę od 2030 do 2040 roku”.

Przewiduje się, że wtórne źródła uranu będą odgrywać stopniowo zmniejszającą się rolę na rynku światowym i chociaż zapasy komercyjne w niedalekiej perspektywie pomogą wypełnić lukę między podażą a popytem, to rynek nadal będzie miał niedostateczną podaż, wynika z raportu.

W dłuższej perspektywie branża musi co najmniej podwoić liczbę nowych projektów rozwojowych do 2040 r. „Istnieje więcej niż wystarczająca liczba projektów, zasoby uranu i inne projekty w przygotowaniu, aby zaspokoić tę potrzebę, ale kluczowe jest, aby rynek wysyłał sygnały potrzebne do rozpoczęcia rozwoju tych projektów”, zauważa.

„Intensywny rozwój nowych projektów będzie potrzebny w obecnej dekadzie, aby uniknąć w przyszłości potencjalnych przerw w dostawach. Szereg projektów na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju czeka na poprawę sytuacji na rynku podażowo-popytowym, aby rozpocząć produkcję uranu” – czytamy w raporcie.

Poza górnictwem

Raport uwzględnia również podaż i popyt w sektorach konwersji, wzbogacania i produkcji paliwa. Krótkoterminowe wymagania dotyczące sześciofluorku uranu zostaną spełnione dzięki zapasom komercyjnym oraz ponownym uruchomieniu istniejących obiektów do 2023 r., ale w dłuższej perspektywie potrzebne będą większe zdolności konwersji.

Istniejąca zdolność wzbogacania jest wystarczająca do spełnienia wymagań reaktorów. Dodatkowe moce mogą być potrzebne w drugiej połowie następnej dekady w ramach scenariusza referencyjnego – oraz już w obecnej dekadzie w ramach górnego scenariusza – ale modułowy charakter technologii wirówkowej i czas budowy reaktorów jądrowych oznaczają, że rozszerzenie mocy wzbogacania może być realizowana w odpowiednim czasie i nie oczekuje się wyzwań związanych z dostawami.

Rynek produkcji paliwa różni się od pozostałych etapów jądrowego cyklu paliwowego specyfiką produktu: zespoły paliwowe to wysoce przetworzone i specjalistyczne produkty przeznaczone do zastosowania w konkretnym rdzeniu reaktora, a sam rynek ma charakter bardziej regionalny niż globalny. „Obecne przesunięcie geograficzne, przy rosnącym popycie na paliwo jądrowe w Azji i malejącym na Zachodzie, może spowodować, że dostawcy paliw przejdą z regionalnego na bardziej globalne podejście rynkowe” – czytamy w raporcie.

„Biorąc pod uwagę unikalną kombinację atrybutów – niezawodność, przystępność cenową, niskoemisyjność i uniwersalność zastosowań – jasne jest, że energia jądrowa będzie odgrywać jeszcze większą rolę w systemach elektrycznych i energetycznych jutra” – powiedziała dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Jądrowego Sama Bilbao y León, po opublikowaniu raportu. „Raport na temat paliwa jądrowego wyjaśnia, że istnieją wystarczające zasoby uranu, aby sprostać spodziewanemu wzrostowi energetyki jądrowej, ale rynek uranu musi zostać zrównoważony, aby zachęcić do inwestycji w wydobycie uranu w celu wsparcia ekspansji globalnej floty jądrowej”.

Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Nuclear-fuel-report-sees-positive-long-term-future

4. NIEZBĘDNA JEST GLOBALNA WSPÓŁPRACA, GDY PRZEMYSŁ JĄDROWY PRZYGOTOWUJE SIĘ DO WPROWADZENIA NOWYCH TECHNOLOGII REAKTOROWYCH

Współpraca międzynarodowa ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia w jak największym stopniu harmonizacji podejścia do certyfikacji projektów, ponieważ przemysł jądrowy i decydenci przygotowują się do wprowadzenia nowych technologii, takich jak małe reaktory modułowe.

Rumina Velshi, prezes i dyrektor generalna Kanadyjskiej Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego (CNSC), powiedziała na sympozjum Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (WNA), że potrzeba współpracy jest szczególnie istotna w przypadku SMR, których planowanie projektów wdrożeń nabiera tempa w wielu krajach, szczególnie jako narzędzie w walce ze zmianami klimatu oraz do osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego.
„Jestem zdecydowanym zwolennikiem harmonizacji w największym możliwym stopniu, co moim zdaniem jest warunkiem wstępnym dla bezpiecznego i udanego wdrożenia SMR na całym świecie” – powiedziała.

„Wiemy, że na całym świecie istnieje duże i rosnące zainteresowanie SMR do różnych zastosowań. To sprawia, że należy wykonać wszystkie możliwe prace przygotowawcze, aby być gotowym na tę innowację”.

W 2020 r. Velshi została przewodniczącą komisji ds. standardów bezpieczeństwa (CSS) MAEA, która ustanawia normy dotyczące bezpieczeństwa jądrowego, radiacyjnego, transportu i odpadów oraz gotowości i reagowania na sytuacje kryzysowe. Velshi poinformowała, że CSS priorytetowo potraktuje prace nad ustanowieniem zharmonizowanych norm międzynarodowych, które są „neutralne technologicznie, współmierne do występującego ryzyka i minimalnie wystarczające dla potrzeb wszystkich krajów”.

Powiedziała, że harmonizacja norm międzynarodowych jest ważnym pierwszym krokiem do głębszej harmonizacji w środowisku dozoru jądrowego. Prawdopodobnym pierwszym krokiem będzie udostępnienie przeglądów regulacyjnych organom regulacyjnym o podobnych poglądach. W 2019 r. CNSC podpisało notatkę o współpracy z amerykańską Komisją ds. Regulacji Jądrowych (NRC), aby pokierować wspólnymi wysiłkami w zakresie SMR – wysiłki, które obejmują udostępnianie spostrzeżeń regulacyjnych z przeglądów projektów technicznych i poszukiwanie wspólnych wytycznych dotyczących przeglądu wniosków o wydanie licencji na nowe konstrukcje.

Współpraca z NRC to „czynienie dobrych postępów” – porównywanie praktyk, współpraca przy przeglądach trzech projektów i dzielenie się spostrzeżeniami z przeglądów certyfikacji w USA dla innego projektu. Podobna umowa została podpisana z brytyjskim Urzędem Regulacji Jądrowych w 2020 r., a Velshi powiedziała, że jest optymistycznie nastawiona, iż praca z Wielką Brytanią będzie postępowała tak samo, jak z USA.

Powiedziała, że harmonizacja nie jest niechybna, ale organy regulacyjne nie chcą być niepotrzebną barierą dla rozwoju i wdrażania nowej i innowacyjnej technologii jądrowej. Sukces będzie zależał od tego, czy dostawcy i zwolennicy wcześnie zaangażują organy regulacyjne, dostarczą pełnych informacji i zademonstrują argumenty dotyczące bezpieczeństwa. Będzie to również zależało od pracy nad rozwijaniem relacji i zaufania do społecznej akceptacji proponowanych projektów.

Największym wyzwaniem dla CNSC w zakresie SMR jest liczba rozważanych technologii. Dwanaście technologii przechodzi proces wstępnego licencjonowania, a to pochłania dużo zasobów analityków.

„Wyzwanie polega na tym, jak nadać priorytet, przy ograniczonym zasobach, dla tych technologii, które naszym zdaniem dotrą do mety” – powiedziała Velshi. „Określenie, które technologie mają największy potencjał wymaga wysiłku i pomocy wszystkich osób w tej przestrzeni, niezależnie od tego, czy są to zwolennicy, przemysł, decydenci, czy regulatorzy”.

Źródło: https://www.nucnet.org/news/global-collaboration-essential-as-nuclear-industry-prepares-for-rollout-of-new-reactor-technologies-9-5-2021

5. KOMPONENTY REAKTORA DLA EJ VC SUMMER ZMIERZAJĄ NA UKRAINĘ

Zakończenie budowy 4 bloku elektrowni jądrowej Chmielnicki na Ukrainie zostanie przyspieszone przez wykorzystanie głównych komponentów elektrowni znajdujących się w magazynach, ponieważ budowa nowych reaktorów w VC Summer w USA została anulowana.

Szef Energoatomu zwiedził magazyny Westinghouse, aby sprawdzić stan komponentów reaktora AP1000. „Dostępny jest kompletny zestaw elementów wyspy jądrowej elektrowni” – powiedział Petro Kotin, p.o. dyrektora Energoatomu. Dzięki ich wykorzystaniu „będziemy w stanie znacznie skrócić czas budowy Chmielnickiego 4, ponieważ nie musimy poświęcać czasu na produkcję tego sprzętu” – dodał.

Kotin podpisał w ubiegłym tygodniu Memorandum o współpracy (MoC) z Patrickiem Fragmanem, prezesem i dyrektorem generalnym Westinghouse, które przewiduje ukończenie bloku Chmielnicki 4 „przy użyciu technologii AP1000”. W 1987 roku reaktor przewidziany do instalacji w bloku był projektu WWER, ale budowa utknęła przy zaawansowaniu w 28%.

Energoatom opublikował zdjęcia Kotina sprawdzającego szereg komponentów w magazynie w stanie Karolina Południowa, gdzie projekt budowy dwóch AP1000 w zakładzie VC Summer został porzucony w 2017 roku. Zdjęcia przedstawiają zbiornik reaktora, generator pary, co najmniej trzy główne pompy obiegowe, stabilizator ciśnienia, generator, a także zamknięte w skrzyniach elementy wewnętrzne reaktora.

Na zdjęciach Energoatomu widoczne są również dwa zintegrowane pakiety głowic. Te 215-tonowe moduły zawierają wszystko, co jest potrzebne do demontażu głowicy zbiornika reaktora i prętów sterujących w celu uzupełnienia paliwa: platformę podnoszącą, ograniczniki sejsmiczne dla mechanizmów napędowych prętów sterujących, wsporniki przewodów wentylacyjnych głowicy reaktora, kable zasilające, kable i kanał do oprzyrządowania rdzenia, wsporniki kabli i zespół osłony chłodzącej.

Zgodnie z umową ugodową zawartą we wrześniu 2020 roku, zdemontowane komponenty wykonane dla jednostek VC Summer 2 i 3, które mogą być ponownie wykorzystane w nowych projektach budowlanych, są własnością i są przechowywane przez Santee Cooper, a odpowiedzialność za ich marketing i sprzedaż spoczywa na Westinghouse. Wpływy zostałyby podzielone odpowiednio 67%-33%.

Oprócz ukończenia bloku Chmielnicki 4, ostatnia umowa między Energoatomem i Westinghouse przewiduje budowę do czterech innych bloków AP1000 w innych elektrowniach na Ukrainie. Firmy będą kontynuować rozmowy w przyszłym tygodniu w Kijowie, powiedział Energoatom.

Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Components-for-Summer-headed-to-Ukraine

Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NucNet, WNA, NEInt, Reuters

{"register":{"columns":[]}}