W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 15 kwietnia 2024 r.

15.04.2024

Jądrowe Wiadomości

JĄDROWE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
15 kwietnia 2024 r.
 

1. Japonia i USA tworzą strategiczne partnerstwo na rzecz fuzji jądrowej

Nowe partnerstwo łączy amerykański Departament Energii (DOE) i japońskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii w celu przyspieszenia demonstracji i komercjalizacji energii termojądrowej. Ogłoszenie to miało miejsce podczas wizyty premiera Fumio Kishidy w USA.

Partnerstwo, ogłoszone przez zastępcę sekretarza ds. energii USA Davida Turka oraz japońskiego ministra edukacji, sportu, nauki i technologii Masahito Moriyamę, zamierza skupić się na rozwijaniu amerykańskiej wizji komercyjnej energii termojądrowej i strategii partnerstw międzynarodowych, a także japońskiej strategii innowacji w dziedzinie energii termojądrowej. Będzie ono wykorzystywać długą historię japońsko-amerykańskich wspólnych działań w dziedzinie fuzji jądrowej, objętych przez Komitet Koordynacyjny ds. Energii Termojądrowej (CCFE), który został ustanowiony w 1979 roku i jest obecnie realizowany na mocy umowy międzyrządowej z 2013 roku. Oba kraje są również uczestnikami wielonarodowego projektu fuzji jądrowej ITER.

We wspólnym oświadczeniu premier Kishida i prezydent Biden potwierdzili swoje zaangażowanie w przyspieszenie globalnego przejścia na energię o zerowej emisji i przedstawili kroki, jakie podejmują w tym kierunku, w tym rozpoczęcie nowego dialogu na wysokim szczeblu na temat tego, w jaki sposób oba kraje wdrażają odpowiednie środki krajowe i maksymalizują ich synergię i wpływ.

 

2. ČEZ podkreśla korzyści płynące ze zwiększenia produkcji istniejących jednostek

Modernizacja istniejących bloków jądrowych w Republice Czeskiej zwiększyła ich moc o wartość odpowiadającą mocy dużej elektrowni węglowej, poinformował operator ČEZ. Spółka podała, że najnowszym osiągnięciem był trzeci blok elektrowni Dukovany, który osiągnął moc cieplną 1475 MWt - co odpowiada 511 MWe - wzrost o 2,3% osiągnięty bez wzrostu zużycia paliwa lub emisji.

Bloki w elektrowni jądrowej Dukovany zostały uruchomione w latach 1985-1987 i są to reaktory VVER-440, pierwotnie o mocy 440 MWe. Moc zainstalowana każdego z nich została zwiększona po dziewięcioletnim programie modernizacji do 500 MWe w 2009 roku. Bloki w elektrowni jądrowej Temelin również zostały zmodernizowane z 981 MWe do 1086 MWe.

Przygotowania do ostatniego zwiększenia mocy rozpoczęły się w pełni w 2020 r. w ramach programu, który obejmował również przejście z 11-miesięcznego na 16-miesięczny cykl paliwowy. Przygotowania obejmowały modernizację niektórych systemów technologicznych i bezpieczeństwa, a temperatura wody na wylocie reaktora wzrosła z 298,4°C do 300,4°C. ČEZ twierdzi również, że spodziewa się wzrostu rocznej produkcji elektrowni Dukovany w 2025 r. o około 300 000 MWh po zmodyfikowaniu wszystkich bloków.

 

3. Rumuński proces wyboru lokalizacji dla reaktorów SMR zatwierdzony przez MAEA

Misja monitorująca Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej stwierdziła, że wybór Doicesti jako miejsca rozmieszczenia małych reaktorów modułowych był zgodny ze standardami bezpieczeństwa agencji. Wyniki misji kontrolnej IAEA Site and External Events Design (SEED) zostały ogłoszone przez rumuńską spółkę energetyczną Nuclearelectrica i RoPower Nuclear, spółkę zajmującą się projektem małych reaktorów modułowych (SMR).

Misja została poproszona przez Nuclearelectrica o niezależną ocenę procesu pod kątem standardów bezpieczeństwa MAEA, przed przejściem do kolejnej fazy oceny lokalizacji przed złożeniem wniosku o licencję na lokalizację w Doicesti, gdzie zostanie zastąpiona elektrownia cieplna.

Rumuński projekt SMR ma na celu osiągnięcie mocy zainstalowanej 462 MW, przy użyciu technologii NuScale z sześcioma modułami, każdy o mocy zainstalowanej 77 MW. Szacuje się, że projekt SMR stworzy prawie 200 stałych miejsc pracy, 1500 miejsc pracy przy budowie i 2300 miejsc pracy przy produkcji i montażu komponentów, a także miejsca pracy przy obsłudze i konserwacji obiektu w ciągu 60-letniego okresu eksploatacji obiektu.

 

4. Nowy chiński reaktor zaczyna dostarczać energię elektryczną

Blok Fangchenggang 4 - drugi demonstracyjny reaktor Hualong One (HPR1000) w elektrowni w chińskim regionie autonomicznym Guangxi - został podłączony do sieci, poinformowała spółka China General Nuclear (CGN). Firma poinformowała, że reaktor wodny ciśnieniowy o mocy 1180 MWe  został pomyślnie podłączony do sieci o godzinie 20:29 w dniu 9 kwietnia,  co oznacza, że jednostka ma zdolność wytwarzania energii i wykonała kolejny kluczowy krok w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest komercyjna eksploatacja.

CGN podaje, że przeprowadzona zostanie seria kolejnych testów w celu dalszej weryfikacji różnych parametrów jednostki w komercyjnych warunkach pracy. Oczekuje się, że reaktor zostanie uruchomiony w "wysokiej jakości produkcji" w pierwszej połowie tego roku.

Pierwszy beton został wylany na wyspę jądrową bloku nr 3 Fangchenggang w grudniu 2015 r., podczas gdy beton na blok nr 4 został wylany rok później. Pierwotnie zakładano, że blok nr 3 zostanie uruchomiony w 2019 roku, a blok nr 4 w 2020 roku. Oba uruchomienia zostały następnie przełożone na 2022 rok. Jednak w styczniu 2022 r. CGN ogłosiło, że uruchomienie Fangchenggang 3 i 4 zostało ponownie przełożone z powodu opóźnień spowodowanych pandemią COVID-19.

Chińska Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA) przyznała CGN licencję operacyjną dla Fangchenggang 4 w dniu 27 lutego, umożliwiając rozpoczęcie załadunku paliwa do rdzenia reaktora. Proces ładowania paliwa został zakończony 2 marca. Reaktor osiągnął pierwszy stan krytyczny 3 kwietnia. Elektrownia Fangchenggang ma pomieścić sześć reaktorów. Pierwsza faza obejmuje dwa reaktory CPR-1000, które zostały uruchomione komercyjnie w 2016 roku. Oczekuje się, że bloki 5 i 6 będą wyposażone w reaktory Hualong One.

 

5. Postępy w licencjonowaniu i testowaniu innowacyjnego paliwa torowego

Kilka dni po ogłoszeniu rozpoczęcia przyspieszonych testów napromieniowania i kwalifikacji opatentowanego paliwa torowego ANEEL i nisko wzbogaconego uranu (HALEU) w Idaho National Laboratory, firma Clean Core Thorium Energy ogłosiła, że zakończyła pierwszą fazę procesu przeglądu przedlicencyjnego prowadzonego przez kanadyjskiego regulatora jądrowego.

ANEEL jest pierwszym paliwem na bazie toru dla reaktorów Candu, które pomyślnie ukończyło pierwszą fazę procesu przedlicencyjnego Kanadyjskiej Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego (CNSC) dla nowych projektów paliwowych. Proces Vendor Design Review (VDR) obejmował zgłoszenia w dziewięciu głównych obszarach, budując podstawy licencyjne i bezpieczeństwo paliwa.

Eksperyment napromieniowania CCTE-ANEEL-1A ma rozpocząć się w tym miesiącu i osiągnąć docelowe wartości wypalenia do 60 GWd na tonę. Po osiągnięciu każdego zaplanowanego celu wypalenia, kapsuły testowe zawierające napromienione pelety ANEEL zostaną wysłane do INL's Materials and Fuels Complex w celu przeprowadzenia niszczących i nieniszczących badań po napromieniowaniu.


Opracowano w DEJ na podstawie WNN

{"register":{"columns":[]}}