W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 15 listopada 2021 r.

aktualności jądrowe

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
15 listopada 2021 r.

BIEŻĄCY PRZEGLĄD WYDARZEŃ W ENERGETYCE JĄDROWEJ NA ŚWIECIE

HAIYANG PIERWSZE W KRAJU Z SYSTEMEM CIEPŁOWNICZYM ZASILANYM ENERGIĄ JĄDROWĄ

Według Chińskiego Stowarzyszenia Energii Jądrowej (CNEA) Haiyang we wschodniej prowincji Shandong w Chinach jest pierwszym miastem w kraju, które ma swój system ciepłowniczy zasilany energią jądrową. Dwa reaktory jądrowe AP-1000, dostarczone przez Westinghouse, działają komercyjnie w pobliskiej elektrowni jądrowej Haiyang od 2018 i 2019 roku. CNEA podała, że kogeneracja za pośrednictwem pięciu obiektów wymiany ciepła w Haiyang-1 zastąpiła 12 kotłów węglowych używanych do ogrzewania gospodarstw domowych w Haiyang, nadmorskim mieście liczącym 200 000 mieszkańców.

Operacja pomogła zmniejszyć emisje CO2 o 180 000 ton, stwierdza CNEA. Projekt kogeneracji w Haiyang rozpoczął się w 2019 r. i był stopniowo rozbudowywany poprzez budowę dodatkowej stacji wymiany ciepła, aby docelowo całe miasto objąć systemem ciepłowniczym. Kogeneracja z energii jądrowej oznacza, że ciepło wytworzone w elektrowni jądrowej podczas produkcji energii elektrycznej – ciepło, które normalnie zostałoby utracone – może być wykorzystane do ogrzewania gospodarstw domowych lub procesów przemysłowych.

Para pod wysokim ciśnieniem z systemu reaktora jądrowego jest doprowadzana do obiektów wymiany ciepła oraz do sieci ciepłowniczej, wykorzystując tylko wysokie temperatury, ale bez przesyłania wody. Reaktory jądrowe wytwarzają ciepło na ogromną skalę. Typowa elektrownia jądrowa wytwarza około 3,4 GW ciepła – co odpowiada około 100 000 domowych kotłów gazowych – które jest wykorzystywane do wytwarzania około 1,2 GW energii elektrycznej. Obecnie około 65% energii jest tracone podczas konwersji jako ciepło odpadowe.

EDF „BĘDZIE GOTOWA” NA REALIZACJĘ WSZELKICH ZAMÓWIEŃ NA NOWE ELEKTROWNIE JĄDROWE EPR2

Francuska państwowa firma energetyczna i operator jądrowy EDF poinformowała, że poczyniła znaczne postępy w programie „doskonałości przemysłowej” w sektorze jądrowym i będzie gotowa spełnić wszelkie zamówienia dotyczące budowy reaktorów nowej generacji EPR2 we Francji.

Program o nazwie Excell został zaprezentowany w grudniu 2019 r. po tym, jak rząd dał EDF miesiąc na dostarczenie planu rozwiązania problemów w projekcie EPR grupy Flamanville-3 w Normandii. W raporcie zleconym przez rząd skrytykowano EDF za brak „kultury jakości”, co znajduje odzwierciedlenie w opóźnieniach i przekroczeniach kosztów w Flamanville. Wskazano na kilka problemów nękających francuski przemysł jądrowy, w tym brak konkretnych umiejętności w EDF, słabe zarządzanie projektami i problemy, jakie grupa miała z integracją działalności jądrowej jej konkurenta Arevy.

Excell został wdrożony w 2020 r., a na lata 2020-2021 na jego realizację przeznaczono 100 mln euro. Program ma na celu poprawę jakości produkcji, podniesienie umiejętności i zaostrzenie zarządzania głównymi projektami jądrowymi. Obejmuje również zgodność w produkcji i budownictwie, lepsze relacje z dostawcami oraz standaryzację w celu wzmocnienia jakości i bezpieczeństwa.

Przedstawiciel EDF powiedział Le Figaro, że spełniono 22 z 25 kluczowych zobowiązań w programie. „Sektor się zmienia i będzie gotowy” – powiedział przedstawiciel, dodając, że EPR mogą zostać dostarczone zgodnie z budżetem i harmonogramem.

W ubiegłym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w telewizyjnym wystąpieniu, że Francja zbuduje nowe reaktory jądrowe, aby pomóc krajowi zmniejszyć jego zależność od zagranicznych krajów w zakresie dostaw energii, osiągnąć cele związane z globalnym ociepleniem i utrzymać ceny pod kontrolą. Macron powiedział, że w nadchodzących latach ożywi francuski program jądrowy poprzez budowę elektrowni jądrowych EPR2.

Alain Gauvin, dyrektor generalny Onet Technologies i jeden z liderów związku przemysłu jądrowego Gifen, powiedział: „Nasze firmy przygotowały się i uważają, że są gotowe na nowe projekty. Aby skonsolidować te osiągnięcia, potrzebujemy z czasem nowych projektów, nowych kontraktów”.

PODWÓJNA KRYTYCZNOŚĆ W CHIŃSKIEJ INSTALACJI DEMONSTRACYJNEJ HTR-PM

Jak poinformował China Huaneng, drugi z reaktorów wysokotemperaturowych chłodzonych gazem ze złożem usypanym w module HTR-PM w zakładzie Shidaowan w chińskiej prowincji Shandong po raz pierwszy osiągnął stan krytyczny. Pierwszy z bliźniaczych reaktorów bloku osiągnął pierwszą krytyczność we wrześniu.

Według China Huaneng – wiodącej organizacji w konsorcjum budującym jednostkę demonstracyjną – drugi reaktor osiągnął pierwszą krytyczność 11 listopada i będzie teraz poddawany podobnym testom jak w przypadku pierwszego reaktora. Budowa demonstracyjnego HTR-PM, w skład którego wchodzą dwa reaktory o mocy 250 MWt, które będą napędzać pojedynczą turbinę o mocy 210 MWe, rozpoczęła się w grudniu 2012 roku.

Pomyślna eksploatacja bloku powinna utorować drogę dla komercyjnych bloków 600 MWe (6x250 MWt, łącznie 655 MWe). Pierwszy reaktor HTR-PM, który osiągnął pierwszą krytyczność 12 września, zakończył obecnie testy fizyczne przy zerowej mocy w atmosferze helowej, poinformował China Huaneng.

ROZPOCZĘCIE BUDOWY KOPALNI URANU DOBROVOLNOYE

Rozpoczęły się prace budowlane w Dobrovolnoye w Rosji, zagospodarowujące złoże uranu poza operację pilotażową, która trwa od roku. Kopalnia powinna utworzyć 300 miejsc pracy, a rozpoczęcie wydobycia rudy uranowej zaplanowano na grudzień 2022 roku.

Budowa jest prowadzona przez firmę ARMZ - spółkę zależną Rosatomu zajmującą się wydobyciem uranu oraz własną spółkę zależną JSC Dalur. ARMZ poinformował, że jego firma Rusburmash zajmująca się badaniami geologicznymi i wierceniami rozpoczęła prace związane z wierceniem szybów, składowaniem odpadów i budową dróg dojazdowych.

Z czasem powstanie w pełni wyposażony zakład produkcyjny ługów in-situ i blok technologiczny, a także budynki biurowe i socjalne, magazyny i inne obiekty. ARMZ podał, że uruchomienie złoża Dobrovolnoye - którego rezerwy szacuje się na 7067 tU - pozwoli JSC Dalur zwiększyć wielkość wydobycia uranu z obecnych 590 ton rocznie do 700 ton do 2025 roku.

INNE WIADOMOŚCI

Amerykańska firma Jacobs ogłosiła zdobycie dwóch kontraktów na odpady w Czechach. Wykorzysta technikę enkapsulacji geopolimerowej do zestalenia 250 ton nisko- i średnioaktywnych odpadów w elektrowni jądrowej ČEZ Dukovany. Będzie również udzielać porad technicznych i dotyczących bezpieczeństwa SÚRAO, organowi odpowiedzialnemu za program składowiska geologicznego w kraju.

Kazatomprom ogłosił dziś zawarcie dwóch kontraktów na dostawy koncentratu uranu do Chin: jeden z China National Uranium Company Limited; a drugi z State Nuclear Uranium Resources Development Company Limited. „Zawarcie tych umów z głównymi chińskimi firmami energetycznymi przyczyni się do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania Chin na czystą, bezemisyjną energię elektryczną, jednocześnie wzmacniając historyczne, długoterminowe relacje między dwoma krajami w przemyśle jądrowym” – powiedział Kazatomprom. Ilości i warunki umowy nie zostały ujawnione.

Cztery partie, które obecnie prowadzą rozmowy w sprawie utworzenia kolejnej koalicji rządowej w Holandii, dyskutują o budowie „jednej lub dwóch nowych elektrowni jądrowych”, podał ogólnokrajowy dziennik Volkskrant, powołując się na źródła bliskie negocjacjom. Dwie partie – Liberalna VVD i Chrześcijańscy Demokraci – obie chcą zbudować osiem reaktorów i uczyniły z tego formalną część dyskusji „w nadziei, że jeden lub dwa zmaterializują się”, napisano w gazecie.

Koncern Greenland Minerals ogłosił, że szuka dalszych porad prawnych, w jaki sposób przepisy przyjęte przez parlament Grenlandii w dniu 9 listopada zakazujące wydobywania złóż minerałów o stężeniu uranu wyższym niż 100 części na milion (ppm) mogą wpłynąć na proponowaną strategię rozwoju projektu Kvanefjeld dotyczącego pierwiastków ziem rzadkich. Kvanefjeld zawiera 0,036% uranu, który, zgodnie z obecnie proponowaną strategią rozwoju, stanowiłby około 5% przychodów projektu, gdyby został odzyskany jako produkt uboczny produkcji ziem rzadkich. Greenland Minerals powiedział, że „poszukuje jasności co do tego, w jaki sposób nowe prawodawstwo skutecznie zmodyfikuje istniejące zezwolenia”.

Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NucNet

{"register":{"columns":[]}}