Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 16 sierpnia 2021 r.
Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
16 sierpnia 2021 r.
BIEŻĄCY PRZEGLĄD WYDARZEŃ W ENERGETYCE JĄDROWEJ NA ŚWIECIE
PRZYGOTOWANIA DO BUDOWY KOLEJNEGO BLOKU JĄDROWEGO W EJ AKKUYU W TURCJI Akkuyu Nuclear potwierdziło, że rozpoczęły się przygotowania do budowy czwartego bloku energetycznego w tureckiej elektrowni jądrowej Akkuyu w prowincji Mersin. Obecnie trwają wykopy pod budynek reaktora, halę turbin, budynek pomocniczy i inne główne obiekty. Jednocześnie na zlecenie tureckiego przedsiębiorstwa energetycznego EUAS International ICC, holenderska firma Fugro zajmująca się badaniami geotechnicznymi, zakończyła 6-miesięczny projekt charakterystyki terenu na półwyspie Sinop - potencjalnej lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej. CIĘŻKIE KOMPONENTY DOSTARCZONE DO ROOPPUR Na miejsce budowy drugiego reaktora jądrowego budowanego w Rooppur w Bangladeszu dostarczono już główne ciężkie komponenty konstrukcji reaktora. Zbiornik ciśnieniowy reaktora i cztery wytwornice pary ważą łącznie 1700 ton. US NUCLEAR UTILITY SKŁADA ZAMÓWIENIE NA PIERWSZY ELEKTROLIZER DO PRODUKCJI ZIELONEGO WODORU Złożono zamówienie na elektrolizer o mocy 1,25 MW, który ma zostać zainstalowany w amerykańskiej elektrowni jądrowej w ramach „przełomowego” projektu bezemisyjnej lub „zielonej” produkcji wodoru. |
1. PRZYGOTOWANIA DO BUDOWY KOLEJNEGO BLOKU JĄDROWEGO W EJ AKKUYU W TURCJI
Akkuyu Nuclear potwierdziło, że rozpoczęły się przygotowania do budowy czwartego bloku energetycznego w tureckiej elektrowni jądrowej Akkuyu w prowincji Mersin. Obecnie trwają wykopy pod budynek reaktora, halę turbin, budynek pomocniczy i inne główne obiekty. Jednocześnie na zlecenie tureckiego przedsiębiorstwa energetycznego EUAS International ICC, holenderska firma Fugro zajmująca się badaniami geotechnicznymi, zakończyła 6-miesięczny projekt charakterystyki terenu na półwyspie Sinop - potencjalnej lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej.
Prace ziemne w EJ Akkuyu są prowadzone zgodnie z ograniczonym pozwoleniem wydanym 30 czerwca przez Urząd Regulacji Jądrowych Republiki Turcji, poinformowało przedsiębiorstwo Akkuyu Nuclear. Zajmują one powierzchnię 655 metrów kwadratowych i do maksymalnej głębokości prawie 12,5 metra. Łącznie zostanie usuniętych prawie 600 tys. m3 ziemi i przeprowadzone zostanie wzmocnienie gruntu pod przyszłym fundamentem reaktora.
W tym roku firma spodziewa się otrzymać pozwolenie na budowę bloku 4 i na początku przyszłego roku rozpocząć pełnowymiarowe prace budowlane. Do końca bieżącego roku rozpocznie się budowa betonowego podkładu pod płyty fundamentowe budynku reaktora i turbiny, a następnie zostanie wykonane zbrojenie płyt.
Siergiej Butckikh, pierwszy wiceprezes Akkuyu Nuclear twierdzi, że będzie to największy na świecie projekt jądrowy, w którym równolegle będą budowane cztery bloki energetyczne.
„Równoczesna budowa czterech bloków elektrowni jądrowej będzie wymagała dużej koncentracji zasobów, ale jesteśmy na to w pełni przygotowani” – dodał.
Rosyjska państwowa korporacja jądrowa Rosatom buduje w Akkuju cztery reaktory WWER-1200 w ramach tzw. modelu BOO (build-own-operate). Budowa pierwszego bloku rozpoczęła się w 2018 r., a uruchomienie planowane jest na 2023 r. Po jej ukończeniu elektrownia będzie dysponowała mocą 4800 MWe, co ma zaspokoić około 10% zapotrzebowania Turcji na energię elektryczną.
Prace badawcze na płw. Sinop
W tym samym czasie firma Fugro poinformowała, że jej nowo ukończony 6-miesięczny projekt charakterystyki lokalizacji nad morzem na płw. Sinop będzie wspierał studia wykonalności dla drugiej elektrowni jądrowej w Turcji. Firma zrealizowała szereg zadań geologicznych i geotechnicznych oraz pobierała próbki skał z głębokości 20-50 metrów. Wyniki zostały przeanalizowane przez zespoły w Turcji i Houston w Teksasie.
Badanie opiera się na kilku wcześniejszych pomiarach przeprowadzonych od 2013 roku i „ujawniło nowy wgląd w warunki podpowierzchniowe terenu, aby pomóc inżynierom w bezpiecznym projektowaniu konstrukcji przybrzeżnych i środków zabezpieczających przed trzęsieniami ziemi” – podała firma.
Sinop, na wybrzeżu Morza Czarnego, od dawna rozważany jest jako miejsce budowy drugiej elektrowni jądrowej. Na tym terenie zaproponowano wcześniej budowę czterech jednostek ATMEA1.
Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Preparations-begin-for-next-Turkish-unit
2. CIĘŻKIE KOMPONENTY DOSTARCZONE DO ROOPPUR
Na miejsce budowy drugiego reaktora jądrowego budowanego w Rooppur w Bangladeszu dostarczono już główne ciężkie komponenty konstrukcji reaktora. Zbiornik ciśnieniowy reaktora i cztery wytwornice pary ważą łącznie 1700 ton.
Po trwającym ponad dwa lata procesie produkcyjnym w fabryce Atommash w Wołgodońsku w południowej Rosji, dostawa części dla elektrowni w Rooppur zajęła ponad dwa miesiące.
Zbiornik ciśnieniowy reaktora waży 334 tony, a cztery wytwornice pary ważą każda po 340 ton. Po przewiezieniu na platformach kołowych z zakładu Atommash na wyspecjalizowane molo na brzegu Zbiornika Cynliańskiego, części zostały przewiezione barkami do czarnomorskiego portu w Noworosyjsku. Następnie rozpoczął się transport morski statkiem towarowym Anna na odległość 14 000 km przez Morze Czarne i Kanał Sueski do portu Mongla w Bangladeszu, następnie lądem kolejne 360 km do Rooppur. Komponenty dla reaktora w bloku Rooppur 1 zostały dostarczone w październiku ubiegłego roku, a zbiornik reaktora ma zostać zainstalowany w przyszłym miesiącu.
Rosja buduje dwa reaktory ciśnieniowe WWER-1200 w EJ Rooppur, około 150 km od stolicy Dhaki, w ramach umowy generalnej podpisanej w 2015 roku. Pierwszy beton dla Rooppur-1 został wylany w listopadzie 2017, a dla Rooppur-2 w lipcu 2018. Oddanie do eksploatacji bloku Rooppur 1 planowane jest na 2023 r., a rok później Rooppur 2.
W międzyczasie wysokiej rangi delegacja z Bangladeszu odwiedziła 11 sierpnia Rosatom Mashinostroitelny Zavod (MSZ - Machine-Building Plant) w m. Elektrostal w obwodzie moskiewskim, część przedsiębiorstwa paliwowego Rosatom TVEL, które będzie dostarczać paliwo jądrowe do obu bloków energetycznych w elektrowni Rooppur do końca ich okresu eksploatacji.
Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Heavy-components-delivered-to-Rooppur
3. US NUCLEAR UTILITY SKŁADA ZAMÓWIENIE NA PIERWSZY ELEKTROLIZER DO PRODUKCJI ZIELONEGO WODORU
Złożono zamówienie na elektrolizer o mocy 1,25 MW, który ma zostać zainstalowany w amerykańskiej elektrowni jądrowej w ramach „przełomowego” projektu bezemisyjnej lub „zielonej” produkcji wodoru.
Firma Nel Hydrogen US poinformowała, że otrzymała zamówienie na elektrolizer MC250 PEM o wartości około 2,6 mln USD od wiodącego dostawcy z siedzibą w USA.
Gdy klient otrzyma zamówiony elektrolizer, zostanie on w 2022 roku zainstalowany w elektrowni do samodzielnego wytwarzania wodoru na jej własne potrzeby do chłodzenia turbiny i kontroli procesów chemicznych.
Nel Hydrogen, której główna siedziba znajduje się w Oslo w Norwegii, nie podała nazwy tego klienta, ale z doniesień wiadomo, że zarówno Exelon, jak i Energy Harbor planują przetestować technologię produkcji wodoru w elektrowni jądrowej.
Exelon, największy operator elektrowni jądrowej w USA, ma zainstalować elektrolizer o mocy 1 MW w jednym z 21 reaktorów. Departament Energii DOE powiedział, że podzieli koszty budowy z tym gigantem energetycznym. Według Physics Today, Exelon planuje zakończyć demonstrację technologii w kwietniu 2023 roku i będzie na miejscu wykorzystywać wytwarzany wodór.
Energy Harbor, przedsiębiorstwo energetyczne z Ohio, zamierza zainstalować elektrolizer o mocy 2 MW w swojej elektrowni jądrowej Davis-Besse. Sprzęt mógłby zostać zainstalowany podczas kolejnej przerwy na przeładunek paliwa w marcu 2022 roku.
Partnerami demonstracji technologii są Xcel Energy, która posiada trzy reaktory w dwóch lokalizacjach oraz Arizona Public Service, która obsługuje trzy reaktory w elektrowni jądrowej Palo Verde.
DOE zapewnia 9,2 mln USD z 11,5 mln kosztów projektu, a wytworzony wodór będzie sprzedawany do użytku poza terenem zakładu.
Energy Harbor będzie eksploatować swój elektrolizer przez sześć do ośmiu miesięcy, aby ustalić, czy istnieje uzasadnienie biznesowe dla zwiększenia produkcji. „Zdecydowanie postrzegamy wodór, jako wschodzącą technologię i rozwijający się rynek” – powiedział rzecznik firmy.
DOE poszukuje sposobów na opracowanie nowych technologii, aby skutecznie zwiększyć produkcję wodoru przy użyciu wszystkich krajowych źródeł energii, w tym jądrowej. DOE ocenia, że pojedynczy reaktor jądrowy o mocy 1000 MWe może wyprodukować ponad 200 000 ton wodoru rocznie.
W czerwcu firmy energetyczne, instytuty badawcze i stowarzyszenia w Europie podpisały wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym podkreślają możliwość wykorzystania energii jądrowej do produkcji wodoru.
W ubiegłorocznym raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) zatytułowanym The Future of Hydrogen stwierdzono, że „teraz nadszedł czas”, aby zwiększyć skalę technologii i obniżyć koszty, aby umożliwić szerokie zastosowanie wodoru.
Źródło: https://www.nucnet.org/news/us-nuclear-utility-places-order-for-first-electrolyser-8-4-2021
Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NucNet, WNA, NEInt