Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 18 marca 2024 r.
18.03.2024
JĄDROWE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA
Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
18 marca 2024 r.
1. MAEA wyraża zadowolenie z procesu uwalniania uzdatnionej wody w Fukushimie
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) wyraża zadowolenie z procesu uwalniania do morza oczyszczonej wody z uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi, powiedział dyrektor generalny MAEA Rafael Marino Grossi podczas wizyty w Japonii. Wcześniej, w towarzystwie prezesa Tokyo Electric Power Company (Tepco) Tomoaki Kobayakawy, Grossi przeprowadził inspekcję zabezpieczeń związanych ze zrzutem wody i po raz pierwszy osobiście obserwował trwający zrzut. Zbadał również stację pobierania próbek wody.
Grossi odbył również rozmowy z minister spraw zagranicznych Yoko Kamikawą oraz ministrem gospodarki i przemysłu Kenem Saito w celu omówienia współpracy w zakresie rozbrojenia nuklearnego, nierozprzestrzeniania broni jądrowej, problemów Korei Północnej i Iranu, a także pokojowego wykorzystania energii jądrowej.
Podczas rozmów z Saito, Grossi zaoferował pomoc techniczną w celu usprawnienia wyłączonej elektrowni jądrowej Kashiwazaki-Kariwa w Niigata, obsługiwanej przez Tepco, która ma zostać jak najszybciej ponownie uruchomiona. Bloki nr 6 i 7 elektrowni Kashiwazaki-Kariwa przeszły testy bezpieczeństwa przeprowadzone przez organy regulacyjne, ale dalsze przygotowania zostały wstrzymane po ujawnieniu problemów z bezpieczeństwem w 2021 roku. MAEA wkrótce wyśle zespół ekspertów do elektrowni, aby pomóc Tepco w odzyskaniu zaufania publicznego.
Podczas swojej podróży do prefektury Fukushima Grossi spotkał się również ponownie z lokalnymi grupami interesariuszy, aby wysłuchać ich opinii na temat usuwania skutków awarii i podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat dotychczasowych postępów. W spotkaniach uczestniczyli m.in. lokalni burmistrzowie, szefowie stowarzyszeń rybackich i rolniczych oraz studenci z miejscowych uczelni.
2. Niemcy chcą zbudować elektrownię opartą na fuzji jądrowej
Federalna minister ds. badań Bettina Stark-Watzinger ogłosiła nowy program finansowania badań nad fuzją jądrową, którego celem jest utorowanie drogi do budowy pierwszej elektrowni termojądrowej w Niemczech do 2040 roku.
We wrześniu ubiegłego roku minister Stark-Watzinger ogłosiła, że Niemcy zwiększą finansowanie badań nad fuzją jądrową o dodatkowe 370 mln euro (403 mln USD) w ciągu najbliższych pięciu lat. Wraz z funduszami już przeznaczonymi dla instytucji badawczych, ministerstwo zapewni ponad 1 miliard euro na badania nad fuzją jądrową do 2028 roku.
Począwszy od sierpnia 2011 r. Niemcy stopniowo wycofywały się z eksploatacji elektrowni jądrowych. Ostatnie trzy bloki - Emsland, Isar 2 i Neckarwestheim 2 - zostały zamknięte w kwietniu ubiegłego roku.
3. Turcja kontynuuje negocjacje w sprawie nowych elektrowni jądrowych
Turecki minister energetyki Alparslan Bayraktar powiedział, że ma nadzieję na uruchomienie pierwszego bloku w Akkuyu do końca roku - podczas gdy negocjacje w sprawie dwóch kolejnych elektrowni jądrowych są kontynuowane.
Elektrownia Akkuyu o mocy 4800 MWe w południowej prowincji Mersin jest pierwszą turecką elektrownią jądrową. Budowa pierwszego bloku rozpoczęła się w 2018 roku. Oprócz planów budowy drugiej elektrowni jądrowej w Sinop, istnieją również plany budowy trzeciej elektrowni w regionie Tracji, w północno-zachodniej części kraju. Zaspokoiłoby to 10% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Turcja opracowuje również plany dotyczące małych reaktorów modułowych, których celem jest zwiększenie mocy o 5 GWe do 2050 r. - co oznaczałoby łącznie co najmniej 16 pojedynczych reaktorów SMR.
Belgijska firma Tractebel (część francuskiego Engie) i jej spółka zależna RED opublikowały analizę dotyczącą tego, w jaki sposób zaawansowane reaktory, w tym małe reaktory modułowe (SMR), mogą dostarczać energię do wielkich centrów przetwarzania danych. Przewiduje się, że łączne zużycie energii elektrycznej przez firmy z branży Big Tech przekroczy zużycie w niektórych krajach rozwiniętych ze względu na hiper-wykładniczy wzrost liczby centrów przetwarzania danych.
Raport analizuje studium przypadku zintegrowanego planu wdrożenia SMR i DC w ramach mikrosieci, kierując się zasadami skalowalności i wydajności, wykorzystując synergię między fazami wzrostu, tworzeniem zielonych miejsc pracy oraz długoterminową stabilnością i zrównoważeniem dostaw energii.
Ustanowienie takiego partnerstwa, zdaniem autorów analizy, może umożliwić sektorowi centrów przetwarzania danych odegranie kluczowej roli w kształtowaniu przyszłości zeroemisyjnej infrastruktury energetycznej.
Uruchomienie przez firmę Atomic Canyon systemu Neutron - innowacyjnej platformy wyszukiwania dla sektora energetyki jądrowej opartej na sztucznej inteligencji - zostało ogłoszone przez CEO i założyciela firmy Treya Lauderdale'a.
Platforma Neutron została zaprojektowana w celu poprawy wydajności procesu zatwierdzania przepisów regulacyjnych. Została zaopatrzona w dane pochodzące z 52 milionów stron dokumentów amerykańskiej Komisji Nadzoru Jądrowego (NRC).
Używany dotąd przez NRC system ADAMS (Agency-wide Documents Access and Management System) oferuje dostęp do milionów dokumentów dotyczących obiektów jądrowych, jednak proces odpowiadania na wnioski NRC i uzyskiwania zezwoleń regulacyjnych jest obecnie skomplikowany i mało wydajny. Atomic Canyon twierdzi, że skracając czas wyszukiwania o rzędy wielkości, Neutron identyfikuje i usprawnia wzorce i procesy związane z zatwierdzaniem przepisów regulacyjnych, przyczyniając się do rozwoju sektora jądrowego.
Opracowano w DEJ na podstawie NEI Magazine i WNN