W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 19 kwietnia 2022 r.

19.04.2022

Materiał informacyjny opracowany przez Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska

jądrowe wiadomości ze świata

I. Bieżące Wydarzenia w Energetyce Jądrowej na Świecie

1. Ponad połowa Niemców popiera energię jądrową

Według sondażu ponad połowa niemieckiego społeczeństwa opowiada się za przedłużeniem eksploatacji pozostałych reaktorów jądrowych w kraju, ponieważ rząd stara się zakończyć swoją zależność od rosyjskiego gazu i ropy.

W ciągu ostatniej dekady Niemcy zamknęły wszystkie oprócz trzech swoich komercyjnych elektrowni jądrowych, które mają zostać wyłączone do końca roku, mimo że nadal wytwarzają około 13% energii elektrycznej.

Wycofanie się z energetyki jądrowej, ogłoszone po raz pierwszy pod koniec lat 90., a następnie potwierdzone przez Angelę Merkel w następstwie katastrofy w Fukushimie w 2011 roku, cieszyło się ogromną popularnością. Jednak zawyżone ceny energii i ryzyko geopolityczne związane z uzależnieniem od Rosji skłoniły do odwrócenia trendu. Pomysł był krótko rozważany, ale następnie odrzucony przez niemieckie ministerstwo energetyki, które stwierdziło, że niesie ze sobą zagrożenia dla bezpieczeństwa, przeszkody techniczne i niewielkie korzyści w zakresie zastąpienia rosyjskiego gazu.

Jednak sondaż Allensbach Institute opublikowany przez gazetę Frankfurter Allgemeine Zeitung wykazał, że 57% Niemców poparło przyznanie reaktorom zezwolenia na dalszą pracę. Tylko 25% było przeciwnych.

Niemieckie stowarzyszenie energetyki jądrowej KernD odrzuciło argumenty rządu przeciwko przedłużaniu życia elektrowni jądrowych, twierdząc, że nie ma żadnych przeszkód prawnych ani powodów związanych z bezpieczeństwem, dla których reaktory nie mogą dalej wytwarzać energii elektrycznej.

W grudniu zamknięto trzy zakłady – Brokdorf, Grohnde i Gundremmingen C. Trzy kolejne – Isar-2, Emsland i Neckarwestheim-2 – nadal działają, ale mają zostać zamknięte do końca roku.

2. Projekt mobilnego mikroreaktora Pele będzie kontynuowany

Biuro ds. Zdolności Strategicznych Departamentu Obrony USA (SCO) ogłosiło, że przystąpi do realizacji projektu Pele, którego celem jest zbudowanie i zademonstrowanie prototypowego mobilnego mikroreaktora zasilanego paliwem TRISO w laboratorium Idaho National Laboratory (INL). Będzie to pierwszy w USA reaktor IV generacji wytwarzający energię elektryczną.

Nowo wydany protokół decyzji (ROD) SCO jest następstwem ogłoszenia ostatecznego raportu o oddziaływaniu na środowisko (EIS) reaktora, który został opublikowany w lutym po okresie publicznych komentarzy.

Mikroreaktor jest konstrukcją z natury bezpieczną, która będzie mogła być transportowana przez Departament Obrony (DOD) i będzie w stanie generować energię elektryczną z mocą 1-5 MWe przez co najmniej trzy lata. Będzie to pierwszy reaktor jądrowy IV generacji wytwarzający energię elektryczną zbudowany w USA, stwierdza DOD.

„Zaawansowana energetyka jądrowa ma potencjał, aby zmienić strategiczne zasady gry w Stanach Zjednoczonych, zarówno dla DOD, jak i sektora komercyjnego” – powiedział Jeff Waksman, kierownik programu Project Pele. Aby reaktor został przyjęty, musi najpierw zostać pomyślnie zademonstrowany w rzeczywistych warunkach operacyjnych.

Realizując Projekt Pele w marcu 2020 r. wydano Zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia analizy środowiskowej (NoI) zgodnie z ustawą o polityce ekologicznej państwa, uruchamiając jednocześnie dwuletni konkurs na projekt mikroreaktora. BWXT Advanced Technologies i X-energy LLC zostały następnie wybrane do opracowania ostatecznego projektu prototypowego mobilnego wysokotemperaturowego reaktora gazowego wykorzystującego paliwo HALEU typu TRISO. Paliwo do reaktora będzie produkowane w zakładach BWXT przy wykorzystaniu zasobów wysoko wzbogaconego uranu Departamentu Energii (DOE).

Oba wybrane zespoły opracowały projekty reaktorów, które można zbudować tak, aby spełniały minimalne wymagania techniczne SCO, jednak tylko jeden projekt zostanie wybrany i ogłoszony później tej wiosny – poinformował DOD.

DOD zużywa obecnie około 30 TWh energii elektrycznej rocznie i ponad 10 milionów galonów paliwa dziennie, a spodziewana elektryfikacja nietaktycznej floty pojazdów i spodziewany wzrost energochłonnych zdolności oznacza, że zużycie to prawdopodobnie jeszcze wzrośnie. Bezpieczny, mały, przenośny reaktor jądrowy zaspokoiłby to rosnące zapotrzebowanie dzięki odpornemu, bezemisyjnemu źródłu energii, które nie zwiększyłoby jego zapotrzebowania na paliwo, jednocześnie wspierając operacje o znaczeniu krytycznym w odległych i surowych środowiskach.

Projekt Pele jest opisywany jako wysiłek całego rządu, czerpiący z wiedzy DOE, NRC, Korpusu Inżynieryjnego Armii Stanów Zjednoczonych, NASA i Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego. Reaktor ma być pojedynczym prototypem, który zostanie zademonstrowany tylko w USA pod nadzorem DOE. DOD zadecyduje, czy wykorzystać tę technologię operacyjnie w przyszłości, ale reaktor może również służyć jako pionier komercyjnego przyjęcia takich technologii, powiedział DOD.

DOD ma długą historię napędzania amerykańskich innowacji, a energia jądrowa jest jednym z wielu wybitnych przykładów – stwierdza dyrektor SCO Jay Dryer.

„Projekt Pele jest ekscytującą okazją do zwiększenia odporności energetycznej i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, jednocześnie pomagając w kształtowaniu standardów bezpieczeństwa i nieproliferacji dla zaawansowanych reaktorów na całym świecie”.

W osobnym projekcie Siły Powietrzne USA w 2021 r. ogłosiły plany zbudowania pierwszego mikroreaktora w bazie sił powietrznych Eielson w Fairbanks na Alasce, który miałby zostać uruchomiony w 2027 r.

3. Framatome i Westinghouse dostarczą paliwo dla EJ Temelín

Westinghouse z USA i Framatome z Francji zawarły długoterminowy kontrakt z czeskim zakładem energetycznym ČEZ na dostawę zestawów paliwa jądrowego do elektrowni jądrowej Temelín.

ČEZ poinformował, że w przetargu, który został ogłoszony w kwietniu 2020 r., wzięło udział trzech oferentów - Framatome, Westinghouse i rosyjski TVEL.

„Ze względu na konieczność dywersyfikacji ostatecznie wybrano dwóch dostawców, aby Grupa CEZ mogła w przyszłości niezawodnie zapewnić ciągłość dostaw zestawów paliwowych do reaktorów elektrowni jądrowej Temelín, minimalizując w ten sposób ryzyko ewentualnej przerwy w dostawach”, podała spółka.

Zgodnie z umową, o której ČEZ powiedział, że jest warta „miliardy koron”, dostawy paliwa rozpoczną się w 2024 r. i potrwają około 15 lat.

Westinghouse, z zakładem produkcyjnym w Szwecji, już od dziesięciu lat od momentu uruchomienia dostarcza zestawy paliwowe do Temelína. Framatome jest jedynym producentem z siedzibą w Unii Europejskiej, który dostarcza zestawy paliwowe do większości zachodnioeuropejskich elektrowni jądrowych.

W lutym 2016 r. ČEZ wybrał Westinghouse na dostawę sześciu zestawów testowych (LTA) dla zakładu w Temelínie. W tym czasie ówczesny wiceprezes Westinghouse ds. produkcji paliwa jądrowego i komponentów, José Emeterio Gutiérrez, stwierdził, że decyzja ČEZ o uruchomieniu programu LTA dla swojej elektrowni jądrowej Temelín gwarantuje bezpieczeństwo dostaw poprzez dywersyfikację źródeł paliwa jądrowego.

W sierpniu 2018 r. ČEZ ogłosił plany przetestowania sześciu prętów paliwowych Westinghouse w bloku nr 1 zakładu w Temelínie. Rosyjski TVEL był dotychczas jedynym dostawcą paliwa jądrowego do Temelína i innej czeskiej elektrowni jądrowej Dukovany.

Temelín ma obecnie unikalną konstrukcję paliwową i dlatego wymagane były staranne testy z ograniczonym wprowadzaniem paliwa przez okres dwóch lat, aby zapewnić bezpieczną kompatybilność z istniejącym paliwem. Firma Westinghouse opracowała zmodyfikowaną konstrukcję zestawu paliwowego Westinghouse do użytku w firmie Temelín. Nowy projekt obejmuje mniej siatek dystansowych, aby zespół był kompatybilny z paliwem innym niż Westinghouse, a także ulepszenia materiałowe w celu dalszej poprawy ekonomiki i wydajności paliwa.

4. Westinghouse rozszerza współpracę z Czechami

Westinghouse Electric Company podpisała Memoranda of Understanding (MoU) z dziesięcioma firmami w Czechach, obejmujące współpracę w zakresie potencjalnego zastosowania reaktora AP1000 dla projektu budowy bloku nr 5 w EJ Dukovany, jak również innych potencjalnych projektów budowy AP1000 w Europie Środkowej.

Porozumienia dotyczą nawiązania współpracy z następującymi firmami: Valvea, producent zaworów, małych modułów i skidów; Hutní montáže, dostawca i instalator konstrukcji stalowych, urządzeń technologicznych i usług dźwigowych; Spálovský, specjalista w zakresie oprzyrządowania i sterowania (I&C); Grupa Armatury, producent zaworów; TES Vsetin, producent sprzętu pomocniczego; Elektrotechnika, specjalista ds. AKPiA; Grupa ZVVZ, producent małych modułów i skidów; PPA Controll, dostawca automatyki i aparatury sterowniczej i terenowej; oraz Chemcomex, producent systemów rurociągowych, montaż i demontaż zespołów technologicznych oraz dostawca konstrukcji stalowych.

Te protokoły ustaleń stanowią uzupełnienie siedmiu umów podpisanych w styczniu z lokalnymi firmami w Czechach. Umowy zostały zawarte z: Královopolská, dostawcą technologicznych konstrukcji stalowych, takich jak konstrukcje urządzeń nośnych lub platformy; Vítkovice, grupa inżynieryjna dostarczająca moduł do elektrowni jądrowej; PNE. Praga, projektant, producent i serwis zaworów przemysłowych dla przemysłu jądrowego i energetycznego; I&C Energo, dostawca usług w zakresie systemów sterowania i kierowania, przemysłowych systemów informatycznych, działalności elektrotechnicznej i inżynierskiej w zakresie energetyki jądrowej; NOPO, specjalista od suwnic bramowych, platform lakierniczych, manipulatorów, a zwłaszcza suwnic o udźwigu do kilkuset ton; Sigma Group, producent średnich, ciężkich i unikalnych pomp odśrodkowych przeznaczonych do zastosowania w gospodarce energetycznej; oraz Infer, specjalista w dostarczaniu systemów rurowych, zespołów technologicznych, zaworów i materiałów hutniczych.

„Współpraca z lokalnymi dostawcami wzmacnia nasze podejście wykonawcze do rozszerzania i maksymalizacji zamówień krajowych z korzyścią dla projektu jądrowego i lokalnej gospodarki” - powiedział Elias Gedeon, starszy wiceprezes ds. operacji handlowych w Westinghouse Energy Systems.

Westinghouse jest jednym z trzech finalistów przetargu na rozbudowę elektrowni jądrowej Dukovany. W ubiegłym miesiącu Ministerstwo Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej oficjalnie wyraziło zgodę po zakończeniu oceny bezpieczeństwa trzech zatwierdzonych oferentów - EDF z Francji, Westinghouse z USA i Korea Hydro & Nuclear Power z Korei Płd.

Oferenci mają czas na złożenie ofert wstępnych do listopada, przy czym ČEZ spodziewa się, że oceni oferty i przedłoży swój raport do zatwierdzenia przez państwo w terminie umożliwiającym sfinalizowanie kontraktów w 2024 roku.

Nowa elektrownia w Dukovanach ma powstać obok istniejącej elektrowni, której pierwszy blok został oddany do użytku w 1985 roku. W marcu ubiegłego roku Państwowy Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego wydał zezwolenie na budowę dwóch nowych bloków energetycznych na terenie EJ Dukovany. Czechy już wykorzystują energię jądrową do produkcji 34% energii elektrycznej, wytwarzając ją z czterech reaktorów w Dukovanach i dwóch w Temelinie, a także rozważają budowę nowych bloków w Temelinie.

Inne wiadomości

Według Neila Longfellowa, dyrektora i przewodniczącego zarządu państwowego przedsiębiorstwa wydobywczego uranu Kazatomprom, naturalny uran pochodzenia kazachskiego nie powinien być kojarzony z Rosją w związku z zaproponowanym przez USA zakazem importu rosyjskiego uranu. Longfellow stwierdził, że naturalny uran z Kazachstanu wysyłany do klientów przez Kazatomprom lub jego wschodnich lub zachodnich partnerów operacyjnych, nie zmienia tytułu ani pochodzenia po przybyciu do zachodniego zakładu przetwarzania, niezależnie od wykorzystywanej trasy transportu. Według danych firmy Kazatomprom miał jedną czwartą udziału w światowej produkcji pierwotnej uranu w 2021 roku.

Moltex Energy Canada i SNC-Lavalin Group ogłosiły partnerstwo na rzecz rozwoju energetyki jądrowej. Firma SNC-Lavalin poinformowała, że będzie wspierać rozwój i wdrażanie innowacyjnych technologii jądrowych firmy Moltex. Moltex to prywatna firma rozwijająca technologie jądrowe, w tym reaktor na stopione sole – Wasteburner (SSR-W), który wykorzystuje jako paliwo przetworzone odpady jądrowe oraz posiada zbiorniki magazynujące energię cieplną GridReserve, które pozwalają reaktorowi uzupełniać przerywaną pracę odnawialnych źródeł energii. Moltex buduje pierwsze tego rodzaju jednostki dla NB Power w New Brunswick w Kanadzie i zamierza budować kolejne w kraju i za granicą.

Spring Valley Acquisition Corporation, która zamierza połączyć się z NuScale Power, poinformowała, że 7 kwietnia amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ogłosiła skuteczność oświadczenia o rejestracji na formularzu S-4. Transakcja spowoduje, że NuScale będzie pierwszą notowaną na giełdzie spółką skoncentrowaną na technologii małych reaktorów modułowych. Spring Valley zorganizuje 28 kwietnia specjalne zgromadzenie, na którym akcjonariusze będą głosować nad zatwierdzeniem i przyjęciem umowy o połączeniu jednostek gospodarczych.

Europejska firma zajmująca się inżynierią jądrową Tractebel otworzyła biuro w rejonie Greater Toronto, aby wspierać wprowadzanie małych reaktorów modułowych. Ta lokalna obecność umożliwi firmie Tractebel świadczenie najnowocześniejszych usług w zakresie inżynierii jądrowej, które uzupełnią wiedzę lokalnych i krajowych interesariuszy i przyczynią się do sukcesu kanadyjskiego planu działania SMR.

Departament Energii Stanów Zjednoczonych ogłosił 1 milion dolarów finansowania w ciągu dwóch lat na trzy nagrody w celu przyspieszenia oceny nowo opracowanych radioizotopów pod kątem potencjalnego zastosowania w badaniach przedklinicznych i klinicznych. Finansowanie jest częścią kluczowego programu federalnego DOE Isotope Program, który produkuje krytyczne izotopy niedostępne w inny sposób dla amerykańskiej nauki, medycyny i przemysłu. Trzech laureatów to Oak Ridge National Laboratory, University of Wisconsin w Madison i University of California w San Francisco. Finansowane tematy mają na celu sprostanie kluczowym wyzwaniom związanym z postępem terapeutycznych izotopów promieniotwórczych, które dają nadzieję na leczenie raka i chorób zakaźnych z niezwykłą precyzją – w niektórych przypadkach do poziomu pojedynczej komórki.

Miasto Tomioka w japońskiej prefekturze Fukushima w dniu 11 kwietnia rozpoczęło program przygotowawczy umożliwiający przesiedlonym mieszkańcom nocleg w swoich domach w strefie ewakuacji utworzonej po wypadku w marcu 2011 r. w pobliskiej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi, donosi Jiji Press. Program mający pomóc mieszkańcom przygotować się do proponowanego zniesienia nakazu ewakuacji rządu centralnego wiosną przyszłego roku obejmuje obszar około 3,9 miliona metrów kwadratowych. Spośród ogółu mieszkańców tzw. obszaru przyczółka odbudowy, do programu zgłosiło się tylko 11 osób z dziewięciu rodzin.

Operacje utylizacji odpadów w zakładzie izolacji odpadów transuranowych WIPP w Nowym Meksyku zostały wstrzymane 9 kwietnia po tym, jak stwierdzono, że niewielka ilość płynu na dnie pojemnika TRUPACT-II ma niski poziom skażenia promieniotwórczego. 3 godziny później miejsce zostało uznane za bezpieczne, bez ryzyka uwolnienia radiologicznego i żadnego zagrożenia dla społeczeństwa lub środowiska. Żaden pracownik nie został ranny w wypadku i nie stwierdzono skażenia personelu pracującego w pobliżu. Badanie źródła cieczy jest w toku, powiedział WIPP

II. Opinie, komentarze

Wybory prezydenckie we Francji: Przyszłość energetyki jądrowej i EDF zależy od wyborców

13 kwietnia 2022 r.,EURACTIV.fr

Nelly Moussu

Zarówno Emmanuel Macron, jak i Marine Le Pen, kandydaci zakwalifikowani do drugiej tury francuskich wyborów prezydenckich, popierają odrodzenie energetyki jądrowej. Różnią się jednak ambicjami, strategiami i modus operandi. Dzięki pronuklearnym programom energetyki Macrona i Le Pen, EDF - francuska państwowa firma dostarczająca energię elektryczną, prawdopodobnie stanie w obliczu zwiększonej presji finansowej związanej z wysokimi kosztami inwestycji w konserwację eksploatację i budowę reaktorów.

Francuski przywódca Emmanuel Macron i pretendentka Marine Le Pen zakwalifikowali się w niedzielę (10 kwietnia) do bardzo zaciekłej tury wyborów prezydenckich 24 kwietnia, w której proeuropejski liberał gospodarczy zostanie postawiony przeciwko skrajnie prawicowej nacjonalistce.

EDF chce zdywersyfikować posiadane źródła energii – w szczególności skupiając swoją podstawową działalność na energetyce jądrowej. Postęp ten hamuje jednak do tej pory szereg trudności, które podważyły finanse giganta energetycznego: wyłączanie reaktorów do remontu oraz obowiązek obniżenia cen energii narzucony przez państwo.

Dwóch polityków pronuklearnych

Przedstawiając swój program wyborczy w Belfort 10 lutego, Macron ogłosił plan budowy sześciu nowych reaktorów jądrowych typu EPR 2, zbadania możliwości uruchomienia ośmiu innych projektów i przedłużenia eksploatacji istniejących elektrowni na ponad 50 lat, we współpracy z organem ds. bezpieczeństwa jądrowego.

Ma zostać powołana międzyresortowa dyrekcja programowa poświęcona nowej energetyce jądrowej, której zadaniem byłoby zarządzanie, koordynacja procedur administracyjnych oraz zapewnienie przestrzegania kosztów i terminów realizacji projektów. Macron ogłosił również nowe rozporządzenie dotyczące energii jądrowej, zastępujące regulowany dostęp do historycznej energii jądrowej (Accès Régulé à l’Electricité Nucléaire Historique, ARENH). Ten system, który pozwala wszystkim dostawcom energii kupować energię elektryczną od EDF na warunkach określonych przez państwo, wygaśnie w 2025 roku.

Nicolas Goldberg, ekspert ds. energii w Terra Nova, powiedział EURACTIV, że podejście Macrona jest wiarygodne i opisał je jako metodę „dobrego ucznia”. „Kandydat był prezydentem przez pięć lat, zlecił badanie różnym grupom eksperckim, jest wykonany audyt, szacunki i harmonogramy” – wyjaśnił.

Le Pen ma też szerokie ambicje jądrowe. W swoim planie, nazwanym „Marie Curie”, kandydatka ogłosiła, że chce przedłużyć okres eksploatacji istniejących elektrowni do 60 lat, ponownie uruchomić elektrownię w Fessenheim (która została zamknięta w 2020 roku), zbudować pięć par reaktorów EPR do 2031 roku i pięć par EPR 2 do 2036 r.

Jednak zdaniem Goldberga te prognozy niekoniecznie są wiarygodne.

W swojej notatce opublikowanej 11 kwietnia przez think tank Terra Nova podkreślił, że zapowiedzi Le Pen stoją w sprzeczności z tym, za czym opowiada się przemysł jądrowy: według niezależnych audytów przeprowadzonych w imieniu państwa, decyzja o ożywieniu energetyki jądrowej oznaczałaby, że w najlepszym przypadku pierwsza para EPR mogłaby być dostępna dopiero w latach 2035–2037 […]. Należy również pamiętać, że sama branża wyraziła pewne wątpliwości co do jej zdolności zbudowania ponad 14 reaktorów EPR do 2050 r.

Ale kogo to obchodzi? Dzięki takiemu programowi Le Pen wykazała się ambicją i zwróciła uwagę na sprzeczności swojego przeciwnika, w tym na fakt, że przed swoim pronuklearnym przemówieniem Macron zamknął elektrownię jądrową w Fessenheim. Należy jednak zaznaczyć, że Macron nie ponosi odpowiedzialności za tę decyzję, gdyż to w 2017 roku, za kadencji François Hollande'a, został wydany dekret zezwalający na zamknięcie tego obiektu.

„Chce pokazać, że prawdziwymi pronuklearnymi [ludźmi] są oni, Rassemblement National” – powiedział Goldberg. Nawet jeśli 20 EPR ogłoszonych przez kandydata to tylko „deklaracja polityczna”, to jest to propozycja niewykonalna.

Ku nacjonalizacji EDF?

Aby realizować swoje projekty jądrowe, Macron i Le Pen polegaliby na EDF, którego 84 proc. należy obecnie do państwa.

„Państwo weźmie na siebie odpowiedzialność za zabezpieczenie sytuacji finansowej EDF i jego zdolności finansowania w perspektywie krótko- i średnioterminowej, aż do realizacji strategii rentownego rozwoju w ramach transformacji energetycznej” – zapowiedział w lutym Macron podczas przemówienia w Belfort.

Niektórzy zinterpretowali to stwierdzenie jako otwarte drzwi do nacjonalizacji. „Emmanuel Macron doskonale wie, że aby mieć tanią energię jądrową, potrzebne są fundusze publiczne”, twierdzi Goldberg. Po nacjonalizacji stopy pożyczkowe EDF nie byłyby takie same; ani też dzielenie się ryzykiem.

18 lutego francuski minister gospodarki Bruno Le Maire stwierdził w RTL, że „EDF [miał] wyemitować nowe akcje, a państwo, które posiada dokładnie 83,9% EDF, będzie uczestniczyć w tym dokapitalizowaniu do prawie 84%. […]. To nie ma nic wspólnego z nacjonalizacją”. Ponadto Macron podał w wątpliwość nacjonalizację EDF. „W ramach najbardziej suwerennych działań należy wziąć pod uwagę, że państwo musi odzyskać część kapitału, co idzie w parze z szerszą reformą wiodącej francuskiej firmy energetycznej” – powiedział na konferencji prasowej 18 marca.

„Dla Emmanuela Macrona  jest to skomplikowane” – powiedział Goldberg. „Jednocześnie istnieje wola utrzymania zintegrowanej grupy, do publicznego finansowania energetyki jądrowej i pozostania na rynkach europejskich”. Nacjonalizacja jest dla Macrona sprawą niepewną i może być tylko częściowa.

Nacjonalizacja jest mniej niepewna dla Le Pen, powiedział Goldberg. „To nacjonalizacja bez względu na koszty” – mówi ekspert. Kandydatka nie podała jednak w swoim programie żadnych szczegółów na ten temat. W tej sprawie EURACTIV skontaktowała się z jej zespołem ds. kampanii, aby uzyskać więcej informacji, ale nie uzyskała odpowiedzi.

Bez względu na to, kto wygra wybory prezydenckie, dwie rzeczy są pewne: nastąpi przyspieszenie rozwoju energetyki jądrowej, a EDF znajdzie się w centrum uwagi.

III. Czy wiesz, że …

Energetyka jądrowa przyczynia się do osiągnięcia 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Cel 10: Mniej Nierówności

Energia jądrowa chroni gospodarstwa domowe o niskich dochodach, które są nieproporcjonalnie dotknięte przez zmienne ceny energii elektrycznej

Paliwo jądrowe ma zróżnicowany łańcuch dostaw i może być przechowywane na miejscu w elektrowni

  • Całkowite koszty wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych są mniej podatne na wahania cen paliwa niż w przypadku elektrowni na paliwa kopalne. Rosnące koszty paliwa mogą mieć nieproporcjonalnie wysoki wpływ na gospodarstwa domowe o niższych dochodach.
  • Wykorzystywanie energetyki jądrowej pozwala krajom z ograniczonymi rezerwami paliw kopalnych, mieć większą kontrolę nad własnymi systemami energetycznymi.

Nierówny dostęp do energii w obrębie krajów i pomiędzy nimi ma znaczny szkodliwy wpływ na jednostki i gospodarki na całym świecie, począwszy od zanieczyszczenia otaczającego powietrza po wstrząsy cenowe wywołane niedoborami podaży. Energia może być – i była wykorzystywana jako narzędzie polityczne i systemy energetyczne, które w dużym stopniu polegają na imporcie paliw kopalnych, są podatne na wpływy zewnętrzne. To często szkodzi podmiotom jak również krajom podatnym na zagrożenia. Energia jądrowa może pomóc w zmniejszeniu tych nierówności.

Uran, który zasila reaktory jądrowe, można znaleźć w znacznych ilościach w wielu lokalizacjach na całym świecie. Paliwo jądrowe może być łatwo przechowywane na miejscu przez wiele lat, co zapewnia ochronę przed potencjalnymi problemami z brakiem jego dostaw. Ten zróżnicowany łańcuch dostaw i łatwość przechowywania zapewniają krajom większą kontrolę nad ich własnymi systemami energetycznymi, zmniejszając w ten sposób znaczne nierówności, które obecnie istnieją wśród nich.

Reaktory jądrowe pomagają również chronić podmioty przed szokowymi zmianami cen, które w nieproporcjonalny sposób dotykają gospodarstwa domowe o niskich dochodach. Podczas gdy koszty paliwa dla elektrowni opalanych paliwami kopalnymi stanowią bardzo duży procent ich całkowitych kosztów – narażając w ten sposób konsumentów na skutki ekstremalnych zmian cen – to koszty paliwa elektrowni jądrowej stanowią mniej niż 10% całkowitych kosztów, więc różnice w cenach uranu mają znacznie mniejszy wpływ na ogólne koszty wytwarzania. Oznacza to, że energia jądrowa również może pomóc zmniejszać nierówności poprzez ochronę gospodarstw domowych o niskich dochodach przed ponoszeniem nieproporcjonalnych kosztów zmienności rynku.

Opracowano w DEJ na podstawie: WNA, NucNet, NEInt, MAEA

{"register":{"columns":[]}}