W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 20 lutego 2024 r.

20.02.2024

Jądrowe Wiadomości

JĄDROWE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
20 lutego 2024 r.


1. ČEZ przygotowuje się na dostawę paliwa od Westinghouse w Dukovanach

Czeska spółka energetyczna ČEZ poinformowała, że przygotowuje się do dostawy paliwa jądrowego od amerykańskiej firmy Westinghouse w ramach strategii dywersyfikacji dostawców. Pod koniec bieżącego roku do elektrowni Dukovany powinna dotrzeć pierwsza partia zestawów paliwowych od Westinghouse. Planowane dostawy dla Temelína nastąpią kilka miesięcy później.

W elektrowni Dukovany pracują obecnie cztery reaktory WWER-440, których eksploatacja rozpoczęła się w latach 1985-1987. W Temelínie działają dwa bloki WWER-1000, które rozpoczęły pracę w latach 2000 i 2002. ČEZ rozpoczął proces dywersyfikacji dostawców paliwa zgodnie z polityką Unii Europejskiej, ogłaszając przetarg w 2018 roku. Wcześniej paliwo było dostarczane przez rosyjską spółkę paliwową TVEL. ČEZ nadal przechowuje część zestawów paliwowych od TVEL dla obu elektrowni jądrowych, w tym co najmniej roczny zapas paliwa dla elektrowni Dukovany.

Westinghouse zaprojektował zestawy paliwowe dedykowane dla reaktorów WWER-440, które obecnie są testowane w ukraińskiej elektrowni jądrowej Rivne. ČEZ poinformował, że w elektrowni Dukovany Westinghouse wykorzysta paliwo oparte na projekcie Rivne.

 

2. Hyundai E&C zakwalifikowany do przetargu na budowę nowych bloków w Kozłoduju

Południowokoreańska firma Hyundai Engineering & Construction jest jedynym z pięciu kandydatów, którzy spełnili wymagania przetargu na budowę i uruchomienie dwóch nowych bloków Westinghouse AP1000 w bułgarskiej elektrowni jądrowej Kozłoduj.

Kryteria kwalifikacyjne obejmują m.in. doświadczenie w budowie i uruchomieniu co najmniej dwóch bloków jądrowych w ciągu ostatnich 15 lat. Wnioskodawcy muszą również wykazać obroty w wysokości co najmniej 6 mld USD w okresie poprzednich pięciu lat. Kandydaci z Federacji Rosyjskiej zostali całkowicie wykluczeni.

Bułgaria planuje budowę dwóch nowych bloków Westinghouse AP1000 w elektrowni jądrowej Kozłoduj. Celem jest osiągnięcie ceny około 6 mld EUR (6,5 mld USD) za każdy z bloków. Kiedy decyzja o budowie reaktorów AP1000 w Kozłoduju została zatwierdzona przez radę ministrów w październiku, docelową datą ukończenia pierwszego bloku był rok 2033, a drugi miał powstać dwa lub trzy lata po pierwszym. Bułgarski rząd stwierdził również, że kolejne bloki będą potrzebne do zastąpienia bloków 5 i 6 do 2050 roku.

 

3. Westinghouse rozpoczyna proces licencjonowania AP300 w Wielkiej Brytanii

Firma Westinghouse oficjalnie złożyła wniosek do brytyjskiego Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero o zgodę na przystąpienie do ogólnej oceny projektu (GDA) dla małego reaktora modułowego AP300.

Westinghouse jest jednym z sześciu dostawców małych reaktorów modułowych (SMR) zakwalifikowanych w październiku 2023 r. do ubiegania się o wsparcie rządu Wielkiej Brytanii w ramach planów czterokrotnego zwiększenia krajowej mocy z energii jądrowej do 24 GW do 2050 r. Konstrukcja reaktora o mocy 300 MWe oparta jest na technologii AP1000 firmy Westinghouse, która jest już licencjonowana w Wielkiej Brytanii.

Proces GDA jest przeprowadzany przez dwa brytyjskie organy regulacyjne - Urząd Regulacji Jądrowej i Agencję Ochrony Środowiska - w celu oceny aspektów bezpieczeństwa oraz aspektów środowiskowych dla projektów elektrowni jądrowych SMR. Umożliwia on organom regulacyjnym ocenę bezpieczeństwa, ochrony i wpływu na środowisko nowych projektów reaktorów, niezależnie od wniosków o ich budowę w konkretnych lokalizacjach.

 

4. Współpraca Wielkiej Brytanii i Kanady w celu przyspieszenia rozwoju fuzji jądrowej

United Kingdom Atomic Energy Authority (UKAEA) i Canadian Nuclear Laboratories (CNL) podpisały umowę ramową o współpracy w zakresie rozwoju technologii związanych z wykorzystaniem trytu jako paliwa dla fuzji jądrowej. Nastąpiło to po podpisaniu protokołu ustaleń (MOU) przez brytyjską sekretarz ds. energii Claire Coutinho i kanadyjskiego ministra ds. energii i zasobów naturalnych Jonathana Wilkinsona na spotkaniu ministerialnym Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) w Paryżu.

Umowa między UKAEA i CNL ustanawia ramy, w których obie organizacje będą prowadzić wspólne projekty badawcze, ułatwiać oddelegowywanie personelu, dzielić się wiedzą specjalistyczną w zakresie usług doradczych oraz współpracować w celu świadczenia usług dla przemysłu w obszarze fuzji jądrowej.

Pierwszy projekt obejmie próbki materiałów mogących służyć do separacji izotopów, które będą analizowane zarówno w zakładach CNL w Chalk River w Ontario, jak i w zakładach UKAEA w Culham w Oxfordshire.

Zarówno obiekty UKAEA jak i CNL zostaną również wykorzystane w ramach tego partnerstwa w celu rozwoju technologii wykorzystania trytu do zastosowań w fuzji jądrowej, w tym do projektowania zakładów przetwarzania trytu, opracowywania materiałów kompatybilnych z trytem, technologii instalacji do wytwarzania izotopów trytu, odkażania trytu i sprzętu laboratoryjnego oraz do modelowania procesów związanych z wytwarzaniem trytu.

 

5. Brytyjska inicjatywa mająca na celu wzmocnienie kadr w sektorze jądrowym

Brytyjskie cywilne i wojskowe sektory jądrowe uruchomiły pierwszą wspólną inicjatywę międzysektorową określaną jako Destination Nuclear, mającą na celu wzmocnienie siły roboczej, aby pomóc w realizacji krajowych planów ekspansji w sektorze jądrowym.

Sektor rozpoczyna inicjatywę mającą na celu przyciągnięcie i rekrutację pracowników w ciągu najbliższych dwóch dekad. Liczba cywilnych i wojskowych pracowników sektora jądrowego będzie musiała podwoić się w ciągu najbliższych 20 lat, co przełoży się na około 80 000 dodatkowych miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników w całej Wielkiej Brytanii.

Nowa inicjatywa będzie łączyć działania rządu, organizacji sektora prywatnego i ich łańcuchów dostaw oraz instytucji edukacyjnych. Ma na celu przyciąganie i rekrutowanie większej liczby osób do branży, aby pomóc wypełnić krytyczne luki w umiejętnościach.

Kampania Destination Nuclear będzie skierowana do osób rozważających zmianę kariery i posiadających  umiejętności, które można wykorzystać w sektorze jądrowym, a także będzie wspierać zaangażowanie w praktyki zawodowe i programy dla absolwentów oraz zwiększać możliwości dla doktorantów w wiodących organizacjach branżowych. Sektor jądrowy będzie współpracował z innymi sektorami i opracowywał programy szkoleniowe w celu przekwalifikowania osób z innych branż.

Kampania będzie również korzystna dla krajowego i regionalnego zatrudnienia, a także będzie wspierać cele w zakresie równości, różnorodności i integracji pracowników oraz zwiększania mobilności społecznej w Wielkiej Brytanii.
 

Opracowano w DEJ na podstawie NEI Magazine i WNN

{"register":{"columns":[]}}