Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 20 sierpnia 2021 r.
Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
20 sierpnia 2021 r.
BIEŻĄCY PRZEGLĄD WYDARZEŃ W ENERGETYCE JĄDROWEJ NA ŚWIECIE
NOWY REAKTOR JĄDROWY SPRAWI, ŻE SŁOWACJA STANIE SIĘ EKSPORTEREM ENERGII ELEKTRYCZNEJ Zgodnie z raportem Ministerstwa Gospodarki dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego, nowy jądrowy blok energetyczny Mochovce 3 na Słowacji ma zostać uruchomiony i wytwarzać energię elektryczną w bieżącym roku, a uruchomienie bloku 4 nastąpi w 2023 roku. WIELKA BRYTANIA DOSTRZEGA ROLĘ ENERGETYKI JĄDROWEJ W GOSPODARCE WODOROWEJ Rząd Wielkiej Brytanii twierdzi, że energia jądrowa odegra znaczącą rolę w rozwoju dobrze prosperującego sektora niskoemisyjnego wodoru, aby sprostać ambicjom kraju posiadania 5 GW zdolności do jego produkcji do 2030 roku. ENERGIA JĄDROWA MOŻE BYĆ KLUCZEM DO DEKARBONIZACJI ŻEGLUGI MORSKIEJ Według amerykańskich ekspertów, energia jądrowa jest największym bezemisyjnym źródłem energii w USA i może uwolnić ogromny potencjał paliw bezemisyjnych w celu dekarbonizacji światowej żeglugi morskiej. ENERGIA JĄDROWA MUSI BYĆ REPREZENTOWANA NA COP26, MÓWI ŚWIATOWE STOWARZYSZENIE JĄDROWE Energia jądrowa musi uzyskać sprawiedliwą reprezentację na 26. Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w dniach od 31 października do 12 listopada w Glasgow, powiedziała dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (World Nuclear Association, WNA) Sama Bilbao y León w liście otwartym do prezydenta COP26 Aloka Sharmy. NINE MILE POINT BĘDZIE PRODUKOWAĆ WODÓR NA WŁASNE POTRZEBY Kontenerowy elektrolizer z użyciem membrany do wymiany protonów (Proton Exchange Membrane, PEM) zostanie zainstalowany w elektrowni jądrowej Nine Mile Point należącej do Exelon Generation w stanie Nowy Jork w ramach projektu demonstracyjnego produkcji wodoru. Jednostka będzie dostarczać wodór do chłodzenia turbiny i kontroli chemicznej. |
1. NOWY REAKTOR JĄDROWY SPRAWI, ŻE SŁOWACJA STANIE SIĘ EKSPORTEREM ENERGII ELEKTRYCZNEJ
Zgodnie z raportem Ministerstwa Gospodarki dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego, nowy jądrowy blok energetyczny Mochovce 3 na Słowacji ma zostać uruchomiony i wytwarzać energię elektryczną w bieżącym roku, a uruchomienie bloku 4 nastąpi w 2023 roku.
Po uruchomieniu bloku Mochovce 3 natychmiast zmieni się bilans energetyczny Słowacji, która z powrotem stanie się eksporterem energii elektrycznej.
Słowacja dodaje znaczne moce czystej generacji w dążeniu do realizacji celów Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji jej państw członkowskich. Ministerstwo spodziewa się, że w ciągu następnej dekady oprócz 942 MWe pochodzących z dwóch nowych reaktorów w EJ Mochovce, zostanie dodanych 670 MWe energii słonecznej i 497 MWe z wiatru.
„Powyższe zmiany, zwłaszcza komercyjna eksploatacja Mochovce 3 i 4, znacząco zmienią bilans mocy na Słowacji” – powiedział resort. „Po uruchomieniu Mochovce 3 charakter systemu zmieni się z importu 1,1% w 2020 r. do eksportu 9,0% w 2022 r.”
Mochovce 3 i 4 to reaktory wodne ciśnieniowe WWER-440/V-213, które są budowane od 2008 roku. Każdy z nich będzie generował 471 MWe.
W maju słowacki dozór jądrowy wydał zezwolenie na eksploatację bloku Mochovce 3, a właściciel przedsiębiorstwo Slovenské elektrárne ma załadować paliwo i uruchomić blok jeszcze w tym roku. Mochovce 4 ma rozpocząć działalność w 2023 roku, zgodnie z prognozami resortu.
Inne reaktory jądrowe na Słowacji to Mochovce 1, które również wytwarzają 471 MWe; Mochovce 2; który został zmodernizowany do generowania 500 MWe; oraz dwa reaktory WWER-440/V-213 w elektrowni Bohunice, każdy o mocy 466 MWe.
W sumie Słowacja posiada 1837 MWe mocy zainstalowanej w energetyce jądrowej, która w roku 2020 dostarczyła 15444 GWh energii elektrycznej, co stanowiło 53,1% produkcji krajowej.
Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/New-nuclear-reactor-will-make-Slovakia-a-power-exp
2. WIELKA BRYTANIA DOSTRZEGA ROLĘ ENERGETYKI JĄDROWEJ W GOSPODARCE WODOROWEJ
Rząd Wielkiej Brytanii twierdzi, że energia jądrowa odegra znaczącą rolę w rozwoju dobrze prosperującego sektora niskoemisyjnego wodoru, aby sprostać ambicjom kraju posiadania 5 GW zdolności do jego produkcji do 2030 roku.
Opublikowana przez Department for Business, Energy & Industrial Strategy (BEIS) dokument zatytułowany Hydrogen Strategy stwierdza, że gospodarka wodorowa może wspierać ponad 9000 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii i uruchomić inwestycje rzędu 4 miliardów funtów (5,5 miliarda dolarów) do 2030 roku, potencjalnie zwiększając liczbę miejsc pracy do 100 000 i przynosząc dochód nawet 13 miliardów funtów do 2050 roku.
Pierwsza w historii brytyjska strategia wodorowa realizuje zobowiązania określone w ambitnym 10-punktowym planie premiera Borisa Johnsona – ogłoszonym w listopadzie 2020 r. – na rzecz zielonej rewolucji przemysłowej, kładąc podwaliny pod współpracę rządu Wielkiej Brytanii z przemysłem w celu spełnienia jego ambitnego planu posiadania 5 GW niskoemisyjnych zdolności produkcyjnych wodoru do 2030 roku.
Taki poziom produkcji wodoru może odpowiadać ilości gazu zużywanego przez ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii każdego roku.
Według rządu do 2030 r. wodór może odegrać ważną rolę w dekarbonizacji zanieczyszczających, energochłonnych branż, takich jak przemysł chemiczny, rafinerie ropy naftowej, energetyka i transport ciężki (transport morski, ciężarówki i pociągi), pomagając tym sektorom w odchodzeniu od paliw kopalnych. Do 2050 roku 20-35% zużycia energii w Wielkiej Brytanii może pochodzić z wodoru. Wodór może mieć kluczowe znaczenie dla osiągnięcia brytyjskich celów redukcji emisji o 78% do 2035 r. i zerowej emisji netto do roku 2050.
Strategia wodorowa przedstawia, w jaki sposób Wielka Brytania szybko i znacząco zwiększy produkcję i położy podwaliny pod niskoemisyjną gospodarkę wodorową do 2030 r., a także w jaki sposób rząd będzie wspierać innowacje i stymulować inwestycje w latach 2020. w celu zwiększenia skali produkcji niskoemisyjnego wodoru.
Zakłada ona podejście „dwutorowe”, wspierając zarówno „zieloną” elektrolityczną, jak i „niebieską” produkcję wodoru z wychwytywaniem dwutlenku węgla, i zobowiązuje się do przedstawienia dalszych szczegółów w 2022 r. na temat rządowej strategii produkcyjnej. Rząd twierdzi, że będzie współpracować z przemysłem w celu opracowania brytyjskiego standardu dla niskoemisyjnego wodoru, dającego pewność producentom i użytkownikom, że wodór wytwarzany przez Wielką Brytanię jest zgodny z polityką zera emisji netto, jednocześnie wspierając wdrażanie wodoru w całym kraju.
Rząd dokona również przeglądu, aby wesprzeć rozwój niezbędnej infrastruktury sieciowej i magazynowej, w celu wzmocnienia dobrze prosperującego sektora produkcji wodoru. Będzie współpracować z przemysłem w celu oceny bezpieczeństwa, wykonalności technicznej i opłacalności dodawania 20% wodoru do istniejących dostaw gazu. Może to przynieść redukcję emisji gazu ziemnego nawet o 7%. Na początku 2022 r. rząd uruchomi również plan działania na rzecz rozwoju sektora wodorowego, określający, w jaki sposób będzie wspierać firmy w zabezpieczaniu łańcucha dostaw, umiejętności i miejsc pracy w tym sektorze.
Strategia wodorowa zawiera również szczegółowe informacje na temat różnych sposobów produkcji wodoru oraz rządowe prognozy kosztów technicznych każdej technologii do 2050 roku.
Rola energii jądrowej
Strategia Green Hydrogen określa plany wykorzystania istniejących elektrowni jądrowych w tej dekadzie. Istniejące i przyszłe technologie jądrowe mogą odegrać rolę w planowanej gospodarce wodorowej obejmującej całą Wielką Brytanię, a istniejące komercyjne elektrownie jądrowe będą wykorzystywane do generowania zielonego wodoru do końca dekady.
Strategia mówi, że niskotemperaturowa elektroliza jądrowa z wykorzystaniem istniejących elektrowni jądrowych może być dostępna w latach 2020. Wysokotemperaturowa elektroliza jądrowa może wytworzyć wodór z zaawansowanych elektrowni jądrowych do 2030 r., a dalsze innowacje i zmiany są oczekiwane w latach 2020. Rozszczepianie termochemiczne wody – bezpośrednie rozszczepianie wody przy użyciu ciepła o bardzo wysokiej temperaturze z zaawansowanych modułowych obiektów jądrowych – może zacząć działać od połowy do końca lat 30. XXI wieku, chociaż do opracowania technologii komercyjnej potrzebne będą dalsze prace innowacyjne.
Biała księga energetyczna (Energy White Paper), opublikowana w grudniu 2020 r., określa, w jaki sposób Wielka Brytania będzie rozwijać wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych przy jednoczesnym dalszym obniżaniu emisji z sektora energetycznego, w tym poprzez zamiar czterokrotnego zwiększenia mocy morskich elektrowni wiatrowych do 40 GW do 2030 r. oraz dążenie do nowej wielkoskalowej energetyki jądrowej przy jednoczesnym inwestowaniu w technologie jądrowe na małą skalę. „Ta niskoemisyjna energia elektryczna będzie główną drogą do dekarbonizacji wielu części systemu energetycznego, a także będzie wspierać elektrolityczną produkcję wodoru” – mówi strategia wodorowa.
„Począwszy od lat 30. XXI wieku, możemy zaobserwować szerszy zakres technologii produkcyjnych wchodzących na rynek, w tym więcej wodoru z energii jądrowej, wykorzystujących niskoemisyjne ciepło oraz energię z małych i zaawansowanych reaktorów modułowych, a także biowodór z wychwytywaniem, utylizacją i składowaniem węgla (CCUS), które mogą powodować ujemne emisje”, dodaje. „Dynamiczny rynek będzie obejmował wiele źródeł i końcowych zastosowań wodoru”.
Wykorzystanie elektrowni jądrowych do produkcji wodoru wiązałoby się z przesyłaniem energii elektrycznej wytwarzanej przez reaktor do elektrolizerów, które produkowałyby ekologiczny lub niskoemisyjny wodór dla przemysłu, transportu i ogrzewania domów, w miejscach, w których jest na niego zapotrzebowanie. Technologia nie jest jeszcze dojrzała i pozostaje droga, ale zwolennicy twierdzą, że może pomóc w przejściu na bezemisyjną gospodarkę opartą na wodorze bez konieczności korzystania z paliw kopalnych.
Rząd Wielkiej Brytanii rozpoczął również publiczne konsultacje na temat preferowanego modelu biznesu wodorowego, który – zbudowany na podobnych założeniach co kontrakty różnicowe dla morskich elektrowni wiatrowych – ma na celu przezwyciężenie luki kosztowej między niskoemisyjnym wodorem a paliwami kopalnymi. Ponadto rząd prowadzi konsultacje dotyczące projektu Net Zero Hydrogen Fund o wartości 240 mln GBP, który ma na celu wspieranie komercyjnego wdrażania nowych niskoemisyjnych zakładów produkcji wodoru w Wielkiej Brytanii.
W lipcowym raporcie Nuclear Sector Deal’s Innovation Group stwierdzono, że Wielka Brytania może osiągnąć zero netto na czas i niedrogo do 2050 r., jeśli „natychmiast i w pełni” dostrzeże możliwości oferowane przez zielony wodór z elektrowni jądrowych, chociaż musi wprowadzić silniejszą współpracę przemysłową i rządową, aby wdrożyć technologię „w tempie”.
Tom Greatrex, dyrektor naczelny Stowarzyszenia Przemysłu Jądrowego (NIA), z zadowoleniem przyjął uznanie przez rząd ważnej roli, jaką będzie odgrywać energia jądrowa.
„Strategia potwierdza, że reaktory jądrowe – duże, małe, obecne i zaawansowane – odgrywają kluczową rolę w produkcji niskoemisyjnego wodoru” – powiedział. „Energia jądrowa jest jedynym źródłem energii, które może wytwarzać czystą energię i czyste ciepło, co czyni ją istotnym elementem w procesie dekarbonizacji sektorów poza energią elektryczną”.
„Niezależnie od tego, czy jest oznaczony jako „zielony” czy „niskoemisyjny”, tylko wodór ze źródeł o zerowej emisji, takich jak energia jądrowa i OZE, może wywrzeć znaczący, długoterminowy wpływ na dekarbonizację. Rząd musi teraz szybko wdrożyć nowy model finansowania energii jądrowej, aby ciąć koszty, iść naprzód z Sizewell C i nadal wspierać rozwój reaktorów modułowych, aby zapewnić, że energia jądrowa jest częścią silnej niskoemisyjnej mieszanki technologii produkcji wodoru”.
Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/UK-sees-role-for-nuclear-in-hydrogen-economy
3. ENERGIA JĄDROWA MOŻE BYĆ KLUCZEM DO DEKARBONIZACJI ŻEGLUGI MORSKIEJ
Według amerykańskich ekspertów, energia jądrowa jest największym bezemisyjnym źródłem energii w USA i może uwolnić ogromny potencjał paliw bezemisyjnych w celu dekarbonizacji światowej żeglugi morskiej.
Raport Grupy Zadaniowej ds. Czystego Powietrza (CATF), zatytułowany Bridging the Gap: How Nuclear-Derived Zero-Carbon Fuels Can Help Decarbonize Marine Shipping, zawiera zalecenia dotyczące polityki przejścia od wykorzystywania paliw kopalnych w żegludze morskiej na rzecz paliw pochodzenia jądrowego i nośników energii, takich jak wodór i amoniak.
Firmy zajmujące się technologią jądrową nawiązały współpracę z komercyjnymi podmiotami zajmującymi się żeglugą w celu zbadania możliwości zastosowania pokładowych mikroreaktorów jądrowych. Raport skupia się jednak na tym, w jaki sposób reaktory lądowe – w tym reaktory działające obecnie – mogłyby być wykorzystane do produkcji wodoru. Wodór może być spalany jako paliwo i często jest przechowywany i transportowany jako amoniak (NH3), który określany jest mianem „nośnika wodoru”.
Według CATF, w 2018 r. międzynarodowy przemysł żeglugowy odpowiadał za 2,6% światowej emisji dwutlenku węgla – więcej niż międzynarodowy sektor lotnictwa. Emisje w całym sektorze mają się potroić do 2050 r.
Raport mówi, że istnieje wiele kroków, które Stany Zjednoczone mogą podjąć w krótkim okresie, aby urzeczywistnić opcję energii jądrowej, takich jak wykorzystanie istniejących niewykorzystanych mocy jądrowych.
Raport stwierdza, że energia jądrowa ma szczególną zaletę wysokiej wydajności, niskiego wykorzystania gruntów i historii szybkiego zwiększania skali, „gdy polityka i zachęty sektora prywatnego są skoordynowane”.
Źródło: https://www.nucnet.org/news/nuclear-can-be-key-to-decarbonising-industry-says-us-report-8-4-2021
4. ENERGIA JĄDROWA MUSI BYĆ REPREZENTOWANA NA COP26, MÓWI ŚWIATOWE STOWARZYSZENIE JĄDROWE
Energia jądrowa musi uzyskać sprawiedliwą reprezentację na 26. Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w dniach od 31 października do 12 listopada w Glasgow, powiedziała dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (World Nuclear Association, WNA) Sama Bilbao y León w liście otwartym do prezydenta COP26 Aloka Sharmy.
Poniżej przedstawiono pełny tekst listu z 16 sierpnia:
„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni wiadomością, że każdy wniosek w sprawie dostępu energii jądrowej do Zielonej Strefy na zbliżającej się konferencji COP26 został odrzucony. Mamy nadzieję, że nie wskazuje to na to, jak energia jądrowa jako całość będzie traktowana na COP26. W związku z tym wzywamy Państwa i innych organizatorów COP26 do sprawiedliwego traktowania energii jądrowej i zapewnienia jej dobrej reprezentacji obok innych niskoemisyjnych źródeł energii, zgodnie z zaleceniami wielu organizacji eksperckich.
Raport Techniczny: Nuclear Power opublikowany 12 sierpnia przez Europejską Komisję Gospodarczą Organizacji Narodów Zjednoczonych (UN ECE) podkreślił kluczową rolę, jaką energia jądrowa może odegrać w skutecznym zwalczaniu zmian klimatu, jednocześnie budując bardziej odporne społeczeństwo. To nie jest odosobniony pogląd; organizacje eksperckie z całego świata, w tym Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), Międzynarodowa Agencja Energii, Agencja Energii Jądrowej OECD, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oraz Inicjatywa Energetyczna MIT, uznały, że energia jądrowa jest kluczowym elementem każdej realistycznej transformacji do niskoemisyjnej przyszłości, która jest również dostępna cenowo i opłacalna. Rzeczywiście, scenariusz „środka drogi” IPCC, który zakłada, że trendy społeczne, gospodarcze i technologiczne będą podążać za obecnymi wzorcami rozwoju i nie będą narzucać zmian w diecie lub nawykach podróżowania, przewiduje sześciokrotny wzrost zapotrzebowania na energię jądrową do roku 2050.
Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem COP26, ubiegłotygodniowa publikacja IPCC Climate Change 2021: The Physical Science Basis jest otrzeźwiającą lekturą. Przesłanie społeczności naukowej jest głośne i jasne: potrzebujemy radykalnej zmiany, aby zapobiec bardzo realnym szkodom wynikającym ze zmian klimatu. Ogrom i pilność wyzwania, wymaga jak najlepszego wykorzystania wszystkich dostępnych nam narzędzi. Jako największe pojedyncze źródło niskoemisyjnej energii elektrycznej w krajach rozwiniętych, energia jądrowa wraz ze wszystkimi innymi technologiami niskoemisyjnymi jest gotowa do dalszej dekarbonizacji światowej gospodarki.
W naszych wysiłkach na rzecz walki ze zmianami klimatu mamy doskonałą okazję do jednoczesnego budowania społeczeństw, które są naprawdę zrównoważone, czyste i sprawiedliwe. Ponieważ zdecydowana większość światowej populacji nie osiągnęła jeszcze jakości życia, jaką cieszymy się w Wielkiej Brytanii, musimy znaleźć sposoby na zaspokojenie oczekiwanego znacznego wzrostu zapotrzebowania na energię w sposób, który nie zwiększy emisji dwutlenku węgla ani zanieczyszczenia powietrza, a tym samym odblokuje ogromny potencjał ludzki, który istnieje we wszystkich zakątkach świata. Dzięki unikalnej kombinacji cech – przystępności cenowej, ciągłości dostaw, niezawodności i odporności na zakłócenia – oraz potwierdzonej niskoemisyjności, energia jądrowa stanowi istotny element każdej transformacji do czystej energii.
COP26 daje wyjątkową szansę na przedefiniowanie przyszłości ludzkości i jeśli spotkamy się jako jedność, możemy przyspieszyć globalne działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Będzie to jednak wymagało znacznego zwiększenia ambicji i odwagi politycznej. W listopadzie świat oczekuje od Wielkiej Brytanii przywództwa ideowego. Światowe Stowarzyszenie Jądrowe z dumą reprezentowało światowy przemysł jądrowy na konferencjach ONZ poświęconych zmianom klimatu od czasu COP5 i nie możemy się doczekać, aby nadal móc przekonywać w Glasgow do energii jądrowej jako kluczowej technologii budowania czystszej i jaśniejszej przyszłości.
Z poważaniem,
Dr Sama Bilbao y Leon”
Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Message-Nuclear-must-be-represented-at-COP26,-says
5. NINE MILE POINT BĘDZIE PRODUKOWAĆ WODÓR NA WŁASNE POTRZEBY
Kontenerowy elektrolizer z użyciem membrany do wymiany protonów (Proton Exchange Membrane, PEM) zostanie zainstalowany w elektrowni jądrowej Nine Mile Point należącej do Exelon Generation w stanie Nowy Jork w ramach projektu demonstracyjnego produkcji wodoru. Jednostka będzie dostarczać wodór do chłodzenia turbiny i kontroli chemicznej.
Exelon Generation otrzymał dotację od Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) na zbadanie potencjalnych korzyści z produkcji wodoru w EJ Nine Mile Point. Firma będzie współpracować z Nel Hydrogen, Argonne National Laboratory, Idaho National Laboratory i National Renewable Energy Laboratory, aby zademonstrować zintegrowaną produkcję, przechowywanie i normalne użytkowanie wodoru w elektrowni.
Eksploatacja elektrolizera PEM ma się rozpocząć w 2022 roku. Będzie on wykorzystywał istniejący w zakładzie system magazynowania wodoru i infrastrukturę towarzyszącą. Exelon Generation zauważyło, że ilość bezpiecznie przechowywanego wodoru w zakładzie nie zmieni się znacząco w wyniku tej inicjatywy, a personel zakładu jest w pełni przygotowany do wsparcia projektu przy użyciu istniejących protokołów operacyjnych.
„Projekt wygeneruje ekonomiczne dostawy wodoru, naturalnego produktu ubocznego energii jądrowej, który będzie bezpiecznie wychwytywany, przechowywany i potencjalnie wprowadzany na rynek jako w 100% wolne od węgla źródło energii do innych celów, w tym zastosowań przemysłowych, takich jak transport” – powiedział Exelon Generation.
„To partnerstwo z DOE odzwierciedla nasze ciągłe zaangażowanie w innowacje i dodatkowo pokazuje ogromną wartość naszej floty jądrowej i jej zdolność do dostarczania bezemisyjnej energii społecznościom, którym służymy”, powiedział Dave Rhoades, dyrektor ds. jądrowych Exelon Generation. „Spośród naszych wielu opcji wybraliśmy elektrownię w stanie Nowy Jork, uznając silne partnerstwo, jakie mieliśmy z tym stanem, w tym wsparcie dla energii jądrowej zapewniane przez standard czystej energii Komisji Usług Publicznych”.
Projekt jest finansowany przez Biuro Technologii Wodoru i Ogniw Paliwowych DOE w ramach programu H2@Scale. H2@Scale to inicjatywa DOE, która skupia interesariuszy w celu rozwoju przystępnej cenowo produkcji, transportu, przechowywania i wykorzystywania wodoru w celu umożliwienia dekarbonizacji i uzyskania przychodów w wielu sektorach.
W ubiegłym tygodniu norweska firma Nel ASA ogłosiła, że jej filia Nel Hydrogen w USA otrzymała kontrakt o wartości 2,6 miliona dolarów od „wiodącego dostawcy w USA” na kontenerowy elektrolizer PEM o mocy 1,25 MW. Elektrolizer MC250 zostanie zainstalowany w elektrowni jądrowej do produkcji wodoru na własne potrzeby elektrowni do chłodzenia turbiny i kontroli chemicznej.
Nel wprowadził na rynek kontenerowe elektrolizery PEM MC250 i MC500 w lutym tego roku, mówiąc, że reprezentują one „zautomatyzowane autonomiczne generatory wodoru klasy MW wykorzystujące modułową konstrukcję kontenerową w celu ułatwienia ich instalacji i integracji”.
„Ten projekt stanowi ważny pierwszy krok w kierunku rozwoju regionalnych dostaw wodoru o zerowej emisji dwutlenku węgla, przy jednoczesnym wspieraniu czystych zasobów energii elektrycznej w podstawie obciążenia w sieci” – powiedział Stephen Szymanski, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w Nel Hydrogen US.
„Główny cel projektu obejmuje pomyślną eksploatację i kontrolę pierwszego elektrolizera PEM w elektrowni jądrowej w USA skonfigurowanego do dynamicznej pracy” – twierdzi Nel. „Ponadto projekt zademonstruje techniczną wykonalność i ekonomiczne uzasadnienie produkcji wodoru w elektrowniach jądrowych, aby zapewnić eksport bezemisyjnego wodoru na dużą skalę i realizację celów programu DOE H2@Scale”.
Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Nine-Mile-Point-to-produce-hydrogen-for-self-suppl
Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NucNet, WNA, NEInt