W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata, z 21 lipca 2021 r.

Jądrowe wiadomości ze świata

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
21 lipca 2021 r.

BIEŻĄCY PRZEGLĄD WYDARZEŃ W ENERGETYCE JĄDROWEJ NA ŚWIECIE

Egipsko-rosyjscy urzędnicy przeprowadzają inspekcję obiektu El Dabaa

15 lipca delegacja egipsko-rosyjska wysokiego szczebla złożyła roboczą wizytę na placu budowy elektrowni jądrowej El Dabaa. Delegacji przewodniczyli minister energii elektrycznej i energii odnawialnej Egiptu Mohamed Shaker oraz dyrektor generalny Rosatom Aleksiej Lichaczow. Po ogłoszeniu 1 lipca, że Urząd Elektrowni Jądrowych (NPPA) Egiptu wystąpił do egipskiego Urzędu Regulacji Jądrowych i Radiologicznych o pozwolenie na budowę bloków 1 i 2 pierwszej elektrowni jądrowej w Egipcie Rosatom zapowiedział, że po uzyskaniu pozwolenia prace budowlane ruszą na pełną skalę.

Wycofanie się Belgii z energii jądrowej zwiększy emisje i import energii

Belgijskie Federalne Biuro Planowania (FPB), ostrzega przed zwiększoną produkcją elektrowni gazowych i systematycznym wzrostem emisji CO2 związanej z produkcją energii elektrycznej. Planowane przez Belgię wycofanie się z elektrowni jądrowych do 2025 r. ma zwiększyć emisje gazów cieplarnianych, a także import energii.

Pozwolenie energetyczne wydane na budowę drugiego słoweńskiego reaktora jądrowego

Słoweńskie Ministerstwo Infrastruktury wydało 19 lipca pozwolenie energetyczne dla GEN Energija na budowę drugiego reaktora w istniejącej elektrowni jądrowej Krško, zwanego projektem JEK2. Spółka zwróciła uwagę, że choć ostateczna decyzja o budowie nowego bloku nie została jeszcze podjęta to uzyskanie zezwolenia pozwala na rozpoczęcie procedur licencyjnych i zarząd firmy sugeruje, że budowa może rozpocząć się około 2026 r.

Amerykańska ustawa o infrastrukturze wysyła pozytywny sygnał dla energetyki jądrowej

Sojusz Innowacji Jądrowych (Nuclear Innovation Alliance, NIA) z zadowoleniem przyjął ponowne wprowadzenie w ubiegłym tygodniu amerykańskiej ustawy o infrastrukturze jądrowej (American Nuclear Infrastructure Act, ANIA) przez pięciu amerykańskich senatorów, trzech republikanów i dwóch demokratów. Stanowi to ciągłe wsparcie obu partii dla zaawansowanych reaktorów, twierdzi to niezależne grono ekspertów.

Energetyka jądrowa w Illinois bije rekordy niezawodności

Amerykański koncern energetyczny Exelon poinformował, że cztery elektrownie jądrowe w stanie Illinois, którym grozi trwałe zamknięcie, zbliżają się do rekordu 15 000 dni nieprzerwanej pracy w czasie, gdy amerykańska sieć energetyczna jest coraz bardziej zagrożona przez ekstremalne upały i burze. Przy pierwszych wyłączeniach zaplanowanych na wrzesień, decydenci polityczni kontynuują wysiłki na rzecz zachowania tych zakładów.


1. EGIPSKO-ROSYJSCY URZĘDNICY PRZEPROWADZAJĄ INSPEKCJĘ OBIEKTU EL DABAA

15 lipca delegacja egipsko-rosyjska wysokiego szczebla złożyła roboczą wizytę na placu budowy elektrowni jądrowej El Dabaa. Delegacji przewodniczyli minister energii elektrycznej i energii odnawialnej Egiptu Mohamed Shaker oraz dyrektor generalny Rosatom Aleksiej Lichaczow. Po ogłoszeniu 1 lipca, że Urząd Elektrowni Jądrowych (NPPA) Egiptu wystąpił do egipskiego Urzędu Regulacji Jądrowych i Radiologicznych o pozwolenie na budowę bloków 1 i 2 pierwszej elektrowni jądrowej w Egipcie Rosatom zapowiedział, że po uzyskaniu pozwolenia prace budowlane ruszą na pełną skalę.

W skład delegacji weszli również: Alexander Lokshin, pierwszy zastępca dyrektora generalnego Rosatomu i prezes JSC ASE; Giennadij Sacharow, dyrektor Rosatom ds. inwestycji kapitałowych, państwowego nadzoru budowlanego i ekspertyz państwowych; Amged El-Wakeel, przewodniczący NPPA; Ahmed Kuchuk, wiceminister finansów Egiptu; a także urzędnicy z Departamentu Kontroli Jądrowej i Radiacyjnej Egiptu, Egyptian Electric Power Holding Company, Egipskiego Urzędu Energii Atomowej oraz pionu inżynieryjnego egipskich sił zbrojnych.

„Zespoły pracują jak jedno ciało, wyznaczając ambitne cele i dokładając wszelkich starań, aby je osiągnąć” – powiedział Lichaczow. "Tak skoordynowane prace zakończyły się być może najważniejszym wydarzeniem na obecnym etapie projektu, jakim było przekazanie przez nas pod koniec czerwca regulatorowi całego pakietu dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę dwóch pierwszych bloków energetycznych", dodał.

„Zaobserwowaliśmy pozytywną dynamikę w realizacji projektu” – stwierdził Shaker. „Oczywiście systematyczne podejście do egipskiego marzenia nuklearnego ma miejsce przy pełnym poparciu przywództwa politycznego Egiptu. Bez względu na to, jak złożone są wyzwania, przed którymi stoimy, egipsko-rosyjski zespół profesjonalistów będzie w stanie skutecznie sobie z nimi poradzić”.

Lokshin określił wizytę jako „produktywną i intensywną” oraz, że „można było zsynchronizować zegary z naszymi egipskimi partnerami i nakreślić dalsze kroki w kierunku realizacji postawionych zadań”.

El-Wakeel powiedział, że budowa elektrowni jądrowej będzie stymulować dalszy rozwój gospodarczy kraju, pomoże mu w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i będzie stanowić zachętę do zwiększenia potencjału przemysłowego i turystycznego Egiptu, a szczególnie prowincji Matrouha.

Oprócz zwiedzania placu budowy delegacja skontrolowała również obiekty portowe, które mają być wykorzystywane do transportu ciężkiego sprzętu do bloków reaktorów. Urzędnicy Rosatomu ocenili także rozwój „infrastruktury społecznej” niezbędnej do wsparcia projektu.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Egipcie zostanie zbudowana w mieście El-Dabaa w regionie Matrouh na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Będzie składać się z czterech bloków energetycznych wyposażonych w reaktory jądrowe WWER-1200/V-529 (AES 2006E), podobne do działających w elektrowniach jądrowych Leningrad i Nowoworoneż w Rosji oraz Ostrowiec na Białorusi, która została przyłączona do sieci w listopadzie 2020 roku.

Projekt elektrowni jądrowej El Dabaa opiera się na kontraktach, które weszły w życie 11 grudnia 2017 r. Zgodnie z nimi Rosatom nie tylko zbuduje elektrownię, ale będzie też dostarczał rosyjskie paliwo jądrowe przez cały cykl jej życia. Rosyjscy eksperci będą również pomagać egipskim partnerom w szkoleniu personelu i konserwacji zakładu przez pierwsze 10 lat jego funkcjonowania. Rosatom otrzymuje również kontrakt na budowę specjalnego magazynu i dostaw pojemników do przechowywania zużytego paliwa jądrowego.

Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Egyptian-Russian-officials-inspect-El-Dabaa-plant

2. WYCOFANIE SIĘ BELGII Z ENERGII JĄDROWEJ ZWIĘKSZY EMISJE I IMPORT ENERGII

Belgijskie Federalne Biuro Planowania (FPB), ostrzega przed zwiększoną produkcją elektrowni gazowych i systematycznym wzrostem emisji CO2 związanej z produkcją energii elektrycznej. Planowane przez Belgię wycofanie się z elektrowni jądrowych do 2025 r. ma zwiększyć emisje gazów cieplarnianych, a także import energii.

W raporcie FPB stwierdzono, że energia jądrowa ma dostarczać 35% energii elektrycznej w Belgii w 2023 r., ale ostrzega się, że udział ten spadnie do zera na początku 2026 r., co spowoduje wzrost produkcji energii elektrycznej z elektrowni gazowych i „systematyczny wzrost” emisji.

W efekcie energetyka z gazu ziemnego zrekompensuje utratę produkcji jądrowej, a jej udział ma wzrosnąć z 19% w 2021 r. do 28% w 2023 r. i do 56% do końca 2025 r. Źródła odwracalne będą dostarczać 30% energii elektrycznej w 2026 r., wzrost z 26% w 2021 r.

FPB, niezależna agencja publiczna, która sporządza analizy dotyczące kwestii polityki gospodarczej, społecznej i środowiskowej, stwierdziła również, że spodziewa się wzrostu importu energii elektrycznej i gazu ziemnego po wycofaniu się z elektrowni jądrowych. Belgia nie importuje energii elektrycznej, ale według raportu import będzie stanowić około 9% dostaw energii elektrycznej w 2026 roku.

W raporcie stwierdzono, że emisje gazów cieplarnianych mają „systematycznie wzrastać” w 2023 i 2026 r. po wyłączeniu floty jądrowej i ze względu na wyższą produkcję energii z gazu.

Szacunki wykazały, że emisje związane z energią w 2020 r. wyniosły 78,2 mln ton ekwiwalentu CO2, podczas gdy prognozy na 2026 r. wynoszą 94,7 mln ton. Ogólnie emisje związane z energią w 2026 r. nadal byłyby o około 9% niższe niż w 1990 r.

Belgia posiada siedem komercyjnych bloków jądrowych – trzy w Tihange koło Liège i cztery w Doel koło Antwerpii o sumarycznej mocy 5,92 GWe. W roku 2020 wyprodukowały one 32,793 TWh energii elektrycznej, co stanowiło 39,1% produkcji krajowej.

Koalicja rządząca w Belgii oświadczyła w październiku 2020 r., że dotrzyma planów zamknięcia floty jądrowej w 2025 r. ogłoszonych przez poprzednie administracje, pod warunkiem, że nie zostanie naruszone bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.

Plany przewidują zamknięcie bloków Doel-3 i Tihange-2 w 2022 i 2023 roku, a Doel-1, -2, -4 oraz Tihange-3, - 4 zostaną zamknięte do 2025 roku.

Plany zostały zapisane w ustawie z 2003 r., a następnie potwierdzone w 2015 r. i ponownie w 2018 r.

W 2018 r. Belgia zgodziła się dotować nowe moce energetyczne – w tym energię ze spalania gazu – w celu zrównoważenia rezygnacji z energii jądrowej.

W ubiegłym roku informowano, że Engie Electrabel planuje zbudować cztery nowe elektrownie gazowo-parowe o łącznej mocy 2950 MW do 2025 r., aby zaspokoić potrzeby energetyczne Belgii.

Rząd pozostawił też otwarte drzwi dla potencjalnego przedłużenia pracy najnowszych bloków jądrowych – Doel-4 i Tihange-3 – w przypadku problemów z dostawami energii. Raport na temat przyszłych potrzeb energetycznych kraju ma powstać pod koniec 2021 roku.

Źródło: https://www.nucnet.org/news/nuclear-phaseout-will-increase-emissions-and-energy-imports-says-independent-report-7-1-2021

3. POZWOLENIE ENERGETYCZNE WYDANE NA BUDOWĘ DRUGIEGO SŁOWEŃSKIEGO REAKTORA JĄDROWEGO

Słoweńskie Ministerstwo Infrastruktury wydało 19 lipca pozwolenie energetyczne dla GEN Energija na budowę drugiego reaktora w istniejącej elektrowni jądrowej Krško, zwanego projektem JEK2. Spółka zwróciła uwagę, że choć ostateczna decyzja o budowie nowego bloku nie została jeszcze podjęta to uzyskanie zezwolenia pozwala na rozpoczęcie procedur licencyjnych i zarząd firmy sugeruje, że budowa może rozpocząć się około 2026 r.

W Słowenii przed rozpoczęciem procedur lokalizacyjnych należy uzyskać pozwolenie rządowe dla każdego obiektu energetycznego o mocy wytwórczej powyżej 1 MWe. We wniosku należy przekazać Ministrowi Gospodarki informację o rodzaju i wielkości projektowanego zakładu, warunkach wyprowadzania energii z zakładu, a także o planach jego likwidacji po zakończeniu eksploatacji. Przedsiębiorstwo energetyczne GEN Energija złożyło wniosek o takie pozwolenie 31 stycznia 2020 r.

Szczegóły projektu nie są jeszcze sprecyzowane, ale minister infrastruktury Jernej Vrtovec powiedział, że plan zakłada budowę bloku z reaktorem wodnym ciśnieniowym (PWR) o mocy 1,1 GW o szacowanej produkcji 8-12 TWh energii elektrycznej rocznie i żywotności 60 lat.

„Pozwolenie energetyczne dla JEK2 to milowy krok, od którego rozpoczynamy wdrażanie procedur administracyjnych oraz przygotowanie dokumentacji do podjęcia decyzji inwestycyjnej w sprawie JEK2, która jest niezbędną podstawą do ostatecznej decyzji o optymalnym scenariuszu energetycznym dla przyszłych dostaw niskoemisyjnej energii i niezależności energetycznej Słowenii – powiedział minister Vrtovec. „Jednocześnie wraz z pozwoleniem energetycznym dla JEK2 otwieramy również publiczną debatę w dążeniu do osiągnięcia jak najszerszego konsensusu społecznego w kwestii wspierania przyszłości czystej, zielonej energii”.

GEN Energija poinformowało, że przygotowania do budowy drugiego bloku jądrowego w EJ Krško są jednym z kluczowych strategicznych projektów rozwojowych Grupy GEN. Po projekcie przedinwestycyjnym i wielu innych profesjonalnych opracowaniach - które były podstawą do uzyskania pozwolenia energetycznego - nastąpi wybór i potwierdzenie lokalizacji, podjęcie decyzji o inwestycji, a następnie faktyczna budowa.

„Przeprowadzone do tej pory studia wykonalności pokazują, że JEK2 jest projektem wykonalnym z technicznego, środowiskowego i inwestycyjnego punktu widzenia dla przyszłych niezawodnych dostaw energii elektrycznej w Słowenii, który odpowiada na kluczowe wyzwania energetyczne i umożliwia Słowenii skuteczne stawienie czoła wyzwaniom zielonego przejścia na energię elektryczną” – powiedział dyrektor generalny GEN Energija Martin Novšak.

Dyrektor Novšak wskazał, że wydawanie pozwoleń może zająć optymistycznie pięć lat, przy czym budowa rozpocznie się około 2026 roku i potrwa kolejne pięć lat. Powiedział, że nowa jednostka mogłaby być sfinansowana kapitałem krajowym, potencjalnie przy pomocy współinwestorów i być może ze środków unijnych.

Strategia klimatyczna

W ubiegłym tygodniu Słowenia opublikowała swoją Strategię Klimatyczną do 2050 roku, określającą przejście Słowenii na zerowe emisje netto i neutralność klimatyczną do połowy stulecia. Strategia określa energię jądrową jako długoterminową opcję energetyczną.

Vrtovec stwierdził: „W Strategii Klimatycznej postawiliśmy sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji netto lub neutralności klimatycznej do 2050 roku. To wielkie wyzwanie i przed nami stoją ważne decyzje, które wpłyną na dobrostan i środowisko, w którym po nas będą żyły pokolenia”.

„Strategia Klimatyczna i uzyskane pozwolenie energetyczne dla JEK2 otwierają przed Słowenią i regionem możliwość realizacji celów niskoemisyjnej przyszłości, zgodnie z kierunkiem wskazanym przez przedstawiony niedawno europejski pakiet legislacyjny działań na rzecz redukcji emisji o co najmniej 55% do 2030 r. (Fit for 55)” – powiedział Novšak.

„GEN będzie nadal zapewniać, że wszystkie kroki w kierunku podejmowania decyzji i budowy będą przejrzyste i jasno przedstawione wszystkim zainteresowanym stronom” – powiedziała firma. Apeluje o „opartą na danych, wydajną, przejrzystą i odpowiedzialną realizację projektu JEK 2”.

Podczas wizyty w Krško w maju ubiegłego roku, minister Vrtovec powiedział, że Słowenia najpóźniej do 2027 roku podejmie decyzję o budowie drugiej jednostki w tej lokalizacji. Energia jądrowa cieszy się ponadpartyjnym poparciem politycznym, a także szeroką akceptacją publiczną. Kilkakrotnie jednak sygnalizowano, ostatnio przez prezydenta kraju Boruta Pahora, że przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie nowej elektrowni może odbyć się referendum.

EJ Krško, wyposażona w reaktor PWR o mocy 688 MWe, zbudowany we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse, jest jedyną elektrownią jądrową w Słowenii i w 2020 roku wyprodukowała 6 TWh, co stanowiło 37,8% krajowej produkcji energii elektrycznej. Zakład, którego współwłaścicielem jest sąsiadująca Chorwacja, rozpoczął działalność komercyjną w 1983 r., a w 2016 roku Słowenia i Chorwacja zgodziły się przedłużyć początkowy 40-letni okres eksploatacji elektrowni o 20 lat do 2043 roku. GEN Energija reprezentuje słoweński udział we wspólnej słoweńsko-chorwackiej spółce Nuklearna Elektrarna Krško, która jest właścicielem i operatorem zakładu.

Źródła: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Energy-permit-granted-for-second-Slovenian-reactor
https://www.nucnet.org/news/ministry-issues-permit-for-second-nuclear-plant-at-krsko-7-2-2021

4. AMERYKAŃSKA USTAWA O INFRASTRUKTURZE WYSYŁA POZYTYWNY SYGNAŁ DLA ENERGETYKI JĄDROWEJ

Sojusz Innowacji Jądrowych (Nuclear Innovation Alliance, NIA) z zadowoleniem przyjął ponowne wprowadzenie w ubiegłym tygodniu amerykańskiej ustawy o infrastrukturze jądrowej (American Nuclear Infrastructure Act, ANIA) przez pięciu amerykańskich senatorów, trzech republikanów i dwóch demokratów. Stanowi to ciągłe wsparcie obu partii dla zaawansowanych reaktorów, twierdzi to niezależne grono ekspertów.

Ustawa ANIA została przywrócona przez amerykańską senator Shelley Moore Capito, członkinię senackiej komisji ds. środowiska i robót publicznych, wraz z senatorami Sheldonem Whitehousem, Johnem Barrasso, Corym Bookerem i Mike'iem Crapo. Twierdzą, że ANIA może spowodować poprawę krajowej infrastruktury jądrowej, zabezpieczyć łańcuch dostaw uranu, pomóc w rozwoju gospodarki, stworzyć miejsca pracy, a także doprowadzić do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz wzmocnienia energetyki i bezpieczeństwa narodowego.

Dyrektor wykonawcza NIA, Judi Greenwald, powiedziała, że to posunięcie „wysyła silny sygnał” o dalszym wsparciu obu partii dla zaawansowanych innowacji w energetyce jądrowej. ANIA zapewnia „dotację licencyjną” przeznaczoną na zwrot opłat licencyjnych za nowe reaktory, zgodnie z niedawnym raportem NIA na temat reform opłat w celu katalizowania innowacji jądrowych, a projekt modyfikuje również ograniczenia w ustawie o energii jądrowej dotyczące inwestycji zagranicznych w USA, umożliwiając sojusznikom USA, aby w pełni mogli inwestować w amerykańską innowacyjność, zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami NIA.

„Zachęcamy do dalszego wsparcia tego kolejnego kroku w umożliwieniu rozwoju, demonstracji i rozmieszczenia zaawansowanych reaktorów w nadchodzących dziesięcioleciach” – powiedziała Greenwald. „Po uchwaleniu to wyraźne stanowisko Kongresu zapewni amerykańskiemu przemysłowi energetycznemu rozwój technologii niezbędnych do osiągnięcia celów klimatycznych w połowie stulecia, jednocześnie tworząc nowe miejsca pracy i pobudzając rozwój gospodarczy w społecznościach w całym kraju. Z niecierpliwością czekamy na współpracę ze sponsorami Kongresu, aby pomóc zebrać wsparcie potrzebne do uchwalenia tego ważnego ustawodawstwa”.

NIA pracuje nad wykorzystaniem energii jądrowej jako globalnego rozwiązania łagodzącego zmiany klimatu. Jest finansowany głównie z dotacji charytatywnych i darowizn filantropijnych od osób i organizacji „zainteresowanych klimatem”.

Senator Capito powiedziała, że energia jądrowa może zapewnić „krytycznie czystą i niezawodną energię elektryczną”, a ANIA pomoże „zachować i rozszerzyć” wykorzystanie energii jądrowej w USA, tworząc miejsca pracy oraz wzmacniając energetykę i bezpieczeństwo narodowe.

Whitehouse dodał: „Nasz projekt ustawy pomógłby bezpiecznie pracującym elektrowniom pozostać w trybie online, zapobiegając ich zastępowaniu brudniejszymi paliwami kopalnymi. Musimy również zainwestować w rozwój technologii jądrowych nowej generacji, które mogą w sposób produktywny ponownie wykorzystywać zużyte paliwo jądrowe”.

Senatorowie twierdzą, że ANIA m.in.: przywróci amerykańską konkurencyjność na arenie międzynarodowej i globalne przywództwo; upoważni Komisję Regulacji Jądrowych (NRC) do prowadzenia procesu budowania konsensusu na forach międzynarodowych w celu ustanowienia przepisów dotyczących zaawansowanych projektów reaktorów jądrowych; zapewni władzom NRC prawo odmowy importu rosyjskiego paliwa jądrowego ze względów na bezpieczeństwo narodowe; umożliwi rozwój energetyki jądrowej dzięki zaawansowanym technologiom jądrowym; oraz będzie zachęcać do pomyślnego prowadzenia procesu licencjonowania technologii i paliw jądrowych nowej generacji.

Ustawa ANIA zatwierdza również ukierunkowany program kredytowy mający na celu ochronę elektrowni jądrowych zagrożonych przedwczesnym zamknięciem ze względów ekonomicznych i modernizuje przepisy dotyczące inwestycji w energię jądrową.

Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/US-infrastructure-bill-sends-a-positive-signal-for

5. ENERGETYKA JĄDROWA W ILLINOIS BIJE REKORDY NIEZAWODNOŚCI

Amerykański koncern energetyczny Exelon poinformował, że cztery elektrownie jądrowe w stanie Illinois, którym grozi trwałe zamknięcie, zbliżają się do rekordu 15 000 dni nieprzerwanej pracy w czasie, gdy amerykańska sieć energetyczna jest coraz bardziej zagrożona przez ekstremalne upały i burze. Przy pierwszych wyłączeniach zaplanowanych na wrzesień, decydenci polityczni kontynuują wysiłki na rzecz zachowania tych zakładów.

Dwublokowa elektrownia Byron osiągnęła w ubiegłym tygodniu wynik 5000 kolejnych dni nieprzerwanej pracy, podała firma, podczas gdy EJ Dresden osiągnęło 4260 kolejnych dni w tym samym okresie oraz EJ Braidwood 3975 dni, natomiast LaSalle Station z wynikiem 1603 dni zbliża się do 41 lat nieprzerwanej pracy. Cztery elektrownie razem dostarczają ponad dwie trzecie bezemisyjnej energii w stanie Illinois, informuje Exelon.

W sumie sześć elektrowni jądrowych – Braidwood, Byron, Clinton, Dresden, La Salle i Quad Cities – dostarcza 90% czystej energii stanu. Firma twierdzi, że elektrownie działają z wydajnością zbliżoną do 100% zarówno latem i zimą, kiedy zużycie energii elektrycznej jest wysokie, podczas gdy średnia wydajność energii słonecznej wynosi 20%, a wiatru 30%.

„Zasilanie Illinois czystą energią 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu jest znakiem rozpoznawczym naszej jądrowej floty reaktorów energetycznych o zerowej emisji dwutlenku węgla” – powiedział Dave Rhoades, główny ekspert ds. jądrowych w firmie Exelon Generation.

Niskie ceny energii i zasady rynkowe dające elektrowniom na paliwa kopalne „nieuczciwą przewagę” skłoniły Exelon w 2019 r. do ogłoszenia, że w tym roku wycofa z eksploatacji dwublokowe elektrownie jądrowe Byron i Dresden, jeśli państwo nie podejmie reform politycznych wspierających ich dalszą działalność. Dwie jednostki EJ Byron mają zostać zamknięte we wrześniu, a Dresden w listopadzie. Elektrownie jądrowe Braidwood i LaSalle są również zagrożone przedwczesnym zakończeniem pracy w najbliższym czasie, podaje firma.

Ustawodawcom nie udało się przed końcem ostatniej sesji legislacyjnej osiągnąć porozumienia w sprawie przepisów dotyczących czystej energii, które umożliwiłyby elektrowniom kontynuowanie działalności, chociaż ustawa może zostać uchwalona jeszcze tego lata.

„Znaczenie niezawodnej, bezemisyjnej energii zostało podkreślone poprzez występowanie ekstremalnych warunków pogodowych spowodowanych zmianami klimatu, zmuszając decydentów politycznych do konfrontacji z trudnymi decyzjami dotyczącymi przyszłości czystej energii w Illinois i w całym kraju” – powiedział Exelon. Zaledwie na kilka tygodni przed datą całkowitego zamknięcia pierwszego z zakładów, decydenci kontynuują prace nad przepisami, które chroniłyby elektrownie w ramach kompleksowego planu utrzymania i rozwoju miejsc pracy związanych z czystą energią, utrzymania przystępnych rachunków za energię i osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050.

Zamknięcie Byron i Dresden spowoduje skumulowany wzrost emisji CO2 o ponad 100 milionów ton w ciągu następnej dekady, nawet po uwzględnieniu proponowanego wzrostu OZE, podała firma. Dodatkowe emisje byłyby spowodowane przez regionalnego operatora sieci uruchamiającego produkcję elektryczności z paliw kopalnych w celu zrekompensowania utraconej energii bezemisyjnej pochodzącej z elektrowni jądrowych.

Cztery zakłady działające w rejonie Chicago zapewniają 28 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy oraz przyczyniają się do rozwoju gospodarki stanu w wysokości 3,5 miliarda dolarów rocznie, informuje Exelon.

„Te elektrownie jądrowe zapewniają wszystko, o co prosili mieszkańcy: miejsca pracy, niezawodne i przyjazne dla środowiska wytwarzanie energii oraz solidną podstawę podatkową dla lokalnych społeczności” – powiedziała Sarah Downs, dyrektor wykonawczy Byron Area Chamber of Commerce. „Inne stany żałują, że nie mają tak dużej ilości bezemisyjnej energii w obciążeniu podstawowym, do zasilania ich firm i domów”.

Senator ze stanu Illinois Sue Rezin powiedziała 14 lipca, że od maja "niewiele się działo" w sprawie ustawy energetycznej, pomimo kilku spotkań między zainteresowanymi stronami. „Musimy jednak zdać sobie sprawę, jak ważna jest energia jądrowa dla bilansu energetycznego naszego stanu, a także dla naszych lokalnych społeczności i uchwalić przepisy, które potraktują ją jako źródło czystej energii, zanim skończy nam się czas” – napisała na Twitterze.

Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Illinois-plants-mark-reliability-milestone


Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NucNet, WNA, NEInt

{"register":{"columns":[]}}