Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 22 listopada 2021 r.
Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
22 listopada 2021 r.
BIEŻĄCY PRZEGLĄD WYDARZEŃ W ENERGETYCE JĄDROWEJ NA ŚWIECIE
KRAJE V4 PONAWIAJĄ POPARCIE DLA ENERGII JĄDROWEJ
Ministrowie Węgier, Słowacji, Czech i Polski (Grupa Wyszehradzka, V4) spotkali się w Paks i uzgodnili, że bez energii jądrowej nie będzie możliwe osiągnięcie celów neutralności klimatycznej. Wezwali Komisję Europejską do zatwierdzenia jej włączenia do taksonomii zrównoważonych inwestycji.
Gospodarz spotkania, które odbyło się w pobliżu elektrowni jądrowej Paks dostarczającej 48% energii elektrycznej Węgier, minister odpowiedzialny za rozbudowę Paks, János Süli, poprowadził rozmowę na temat suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego.
Grupa Wyszehradzka „jest zaangażowana w wykorzystanie energii jądrowej, ponieważ elektrownie jądrowe pomagają osiągnąć cel Unii Europejskiej, jakim jest neutralność klimatyczna, przy jednoczesnym wzmocnieniu bezpieczeństwa dostaw i zapewnieniu czystej energii elektrycznej po przystępnych cenach” – stwierdziła spółka realizująca projekt budowy Paks II.
„Z moimi kolegami ustaliliśmy, że bez energetyki jądrowej nie da się osiągnąć celów neutralności klimatycznej” – podkreślił słowacki minister gospodarki Karol Galek. Do Süli i Galka dołączył Adam Guibourgé-Czetwertyński, polski podsekretarz stanu ds. energii oraz przedstawiciel czeskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
Czwórka podpisała oświadczenie w sprawie znaczenia energii jądrowej pod względem neutralności klimatycznej oraz pod względem taksonomii UE i zrównoważonych inwestycji, a także bezpieczeństwa dostaw.
Deklaracja V4 to najnowsza deklaracja za lub przeciw energetyce jądrowej w Unii Europejskiej, gdy Komisja Europejska zmierza do podjęcia decyzji, czy można ją włączyć do swojej taksonomii zrównoważonych technologii. Jest to decyzja polityczna, a aspekt naukowy został pozytywnie rozstrzygnięty w marcowym raporcie Wspólnego Centrum Badawczego.
Niemcy, Austria, Dania, Portugalia i Luksemburg sprzeciwiają się włączeniu energii jądrowej. Za atomem opowiada się „Sojusz nuklearny”, który obejmuje Bułgarię, Chorwację, Finlandię, Francję, Rumunię i Słowenię, a także grupę V4 z Czech, Węgier, Polski i Słowacji.
KAMPUS DANYCH ZASILANY ENERGIĄ JĄDROWĄ
Firma GSE Solutions została zakontraktowana przez Talen Energy w celu wsparcia rozwoju infrastruktury potrzebnej do dostarczania energii z dwublokowej elektrowni jądrowej Susquehanna do flagowego kampusu Susquehanna Hyperscale Data Center Campus (SHC), który jest rozwijany przez spółkę zależną Talen, Cumulus Data. Kampus w Pensylwanii będzie siedzibą bezemisyjnej kopalni kryptowaluty, a także centrum przetwarzania danych.
Cumulus szybko rozwija SHC na niezabudowanym terenie obok elektrowni i wezwał GSE DP Engineering, firmę GSE Solutions, która jest już dostawcą usług inżynieryjnych dla elektrowni, do przygotowania zmian projektowych w celu podłączenia nowych linii przesyłowych do istniejących linii 230 kV oraz 500 kV obsługujących obecnie główne rozdzielnie w obiekcie. Podstacja zasilająca kopalnię kryptowalut i centrum danych ma potencjał wzrostu mocy do 300 MWe.
„Wraz z postępem technologii i zużyciem coraz większej ilości energii rośnie zapotrzebowanie na energię bezemisyjną dla centrów danych, które obsługują aplikacje takie jak przetwarzanie w chmurze, przechowywanie danych i kopanie kryptowalut” – powiedział Kyle Loudermilk, prezes i dyrektor generalny GSE Solutions. „Energia jądrowa zapewnia wysoce niezawodną, wolną od dwutlenku węgla energię przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i jest naturalnym rozwiązaniem do zasilania tych kluczowych centrów danych”.
NUSCALE WSPÓŁPRACUJE Z PRODIGY I KINECTRICS W CELU BUDOWY MORSKIEJ ELEKTROWNI JĄDROWEJ
NuScale Power, Prodigy Clean Energy i Kinectrics podpisały protokół ustaleń (MoU) w celu zbadania i opracowania ram regulacyjnych dotyczących licencjonowania i wdrażania elektrowni morskiej Prodigy Marine Power Station (MPS). Od 1 do 12 modułów mocy NuScale, miałoby utworzyć system morskiej elektrowni jądrowej.
„Dzięki tej umowie trzy firmy opracują specyfikacje techniczne i dokument dotyczący kwestii regulacyjnych w zakresie MPS, który zostanie wykorzystany do zaangażowania organów regulacyjnych i potencjalnych klientów” – powiedział rzecznik NuScale. Firmy będą również „współpracować w celu oceny możliwości komercyjnego wdrożenia, gdzie MPS może być zainstalowana jako źródło energii w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii lub wykorzystywana na skalę komercyjną do generowania czystych paliw, takich jak wodór i amoniak”.
NuScale i firma Prodigy z siedzibą w Quebec współpracują od 2018 r. w celu zbadania możliwości integracji modułów NuScale Power z systemem MPS firmy Prodigy, a także zakończyły fazy projektowania koncepcyjnego i oceny ekonomicznej. W maju tego roku obie firmy podpisały protokół ustaleń w celu wsparcia możliwości biznesowych dla morskiej elektrowni jądrowej z wykorzystaniem małego reaktora modułowego (SMR) NuScale.
Prodigy rozpoczyna współpracę z Kanadyjską Komisją ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i jest w trakcie proponowania działań przedlicencyjnych dla morskich systemów elektrowni jądrowych.
Elektrownia morska Prodigy MPS byłaby zbudowana w stoczni i przetransportowana drogą morską do miejsca przeznaczenia. Zacumowana w osłoniętych i chronionych wodach przy linii brzegowej elektrownia zostałaby następnie podłączona do istniejącego systemu przesyłowego od strony lądu. Oprócz dostarczania energii elektrycznej i cieplnej, wyprodukowana energia może być również wykorzystywana do wytwarzania pary technologicznej, wodoru i amoniaku oraz do odsalania lub uzdatniania wody.
Moduł mocy NuScale to ciśnieniowy reaktor wodny o mocy 77 MWe, w którym wszystkie komponenty do wytwarzania pary i wymiany ciepła są zintegrowane w jednym urządzeniu. Otrzymał standardowe zatwierdzenie projektu przez amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego - pierwszy i jak dotąd jedyny SMR, który to zrobił. NuScale i Fluor pracują obecnie dla Utah Associated Municipal Power Systems, aby wprowadzić projekt SMR do komercjalizacji, mając na celu uruchomienie pierwszej elektrowni w Idaho do 2030 r.
INNE WIADOMOŚCI
Rosatom zlecił badania nad koncepcją połączenia małych reaktorów modułowych z produkcją i magazynowaniem wodoru w celu stworzenia niezawodnego, elastycznego i autonomicznego rozwiązania energetycznego dla zasilania i transportu w regionach Arktyki. Jak wynika z raportu TASS, spółka zależna Rosatomu, NIKIET, zleciła wykonanie prac firmie Polet-Service.
TVEL, spółka zależna rosyjskiego koncernu Rosatom zajmująca się paliwem jądrowym, ogłosiła, że obecnie zmodernizowała cztery kaskady wzbogacania uranu do najnowszej technologii wirówek gazowych w zakładzie w Żeleznogorsku. Firma poinformowała, że program modernizacji, rozpoczęty w 2019 r., powinien do końca tego roku doprowadzić do modernizacji w sumie pięciu kaskad. Zakład TVEL w Zheleznogorsk jest największym z czterech zakładów wzbogacania uranu w Rosji.
Kanadyjska firma Global First Power Ltd ogłosiła mianowanie Dominique Minière na stanowisko prezesa i dyrektora generalnego. Minière jest jednocześnie wiceprezesem wykonawczym ds. nowej krajowej i międzynarodowej strategii w dziedzinie energii jądrowej w Ontario Power Generation, a jego poprzednie stanowiska obejmują dyrektora operacyjnego w EDF. GFP jest współwłasnością Ontario Power Generation i USNC-Power Ltd i pracuje nad zbudowaniem demonstracyjnego mikromodułowego reaktora zaprojektowanego przez USNC w zakładzie Atomic Energy of Canada Ltd w Chalk River Laboratories.
Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NucNet