Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 22 stycznia 2024 r.
22.01.2024
JĄDROWE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA
Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
22 stycznia 2024 r.
1. Globalne badanie wykazało wysokie poparcie społeczne dla energetyki jądrowej
Indeks Public Attitudes toward Clean Energy (PACE) to największe na świecie międzynarodowe badanie dotyczące tego, co ludzie myślą o energii jądrowej. Zawiera dane od ponad 20 000 respondentów z 20 krajów.
Badanie przeprowadzone w październiku i listopadzie ubiegłego roku wykazało, że w 20 badanych krajach 28% respondentów sprzeciwia się wykorzystaniu energii jądrowej, podczas gdy 46% ją popiera. Spośród 20 krajów objętych badaniem, 17 ma wysokie poparcie dla wykorzystania energii jądrowej. W dwóch najbardziej zaludnionych krajach świata, Chinach i Indiach, poparcie było ponad trzykrotnie wyższe niż sprzeciw.
Preferencje dla energetyki jądrowej okazały się większe niż dla lądowej energii wiatrowej, biomasy lub gazu. Energia jądrowa jest postrzegana jako najbardziej niezawodne źródło energii cieplnej, jednak ponad połowa (53%) respondentów uważa, że energetyka jądrowa generuje dość dużo lub dużo emisji gazów cieplarnianych. Koszt energii jądrowej jest postrzegany jako niski.
Na całym świecie 79% respondentów stwierdziło, że obawia się o bezpieczeństwo jądrowe. W tej grupie większość - 40%, popiera jednak wykorzystanie energii jądrowej, podczas gdy 33% jest temu przeciwna.
2. Duński uniwersytet tworzy nowe centrum badań jądrowych
Duński Uniwersytet Techniczny tworzy nowe interdyscyplinarne centrum, które skonsoliduje i wzmocni badania nad technologiami energetyki jądrowej. Pod kierownictwem Benta Lauritzena, doświadczonego badacza z DTU Physics, nowe centrum - o nazwie DTU Nuclear Energy Technology - wzmocni współpracę między odpowiednimi środowiskami badawczymi, obecnie zlokalizowanymi na różnych wydziałach uczelni.
Celem nowego centrum będzie przyciąganie i wspieranie talentów akademickich w celu wzmocnienia badań w zakresie technologii energii jądrowej oraz zwiększenie możliwości nauczania i nadzoru nad studentami, w tym doktorantami. Rolą centrum będzie też stworzenie obiektów eksperymentalnych dla takich obszarów jak inżynieria materiałowa i symulacja nowych technologii reaktorów oraz wzmocnienie współpracy z duńskimi i międzynarodowymi firmami.
Dania posiadała trzy badawcze reaktory jądrowe, które zostały uruchomione w latach 1957-1960 w Narodowym Laboratorium Risø. Zakłady produkcji paliwa zostały zamknięte w 2002 roku. Badania jądrowe są nadal kontynuowane, a w laboratorium Hevesy znajduje się cyklotron, który jest wykorzystywany do produkcji radioizotopów.
3. Grossi promuje energię jądrową na Światowym Forum Ekonomicznym
Podczas odbywającego się w ubiegłym tygodniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi oraz inni eksperci ds. energetyki zabierali głos podczas wielu sesji i spotkań.
Pierwsza taka sesja dotyczyła nowych technologii jądrowych oraz rozwoju energetyki jądrowej. Prezentacje dotyczyły obecnej i przyszłej roli energii jądrowej w miksie energetycznym oraz możliwości komercyjnych, jakie otwierają małe reaktory modułowe (SMR) i technologia fuzji jądrowej.
Grossi zapowiedział pierwszy w historii Szczyt Energii Jądrowej, który odbędzie się w Brukseli w marcu. Stwierdził, że przez siedemdziesiąt lat komercyjnej eksploatacji energii jądrowej nigdy nie było okazji, by światowi przywódcy spotkali się na ten temat. W Brukseli zostaną przedyskutowane m.in. kwestie finansowania energetyki jądrowej w celu sprostania globalnemu wyzwaniu, jakim są zmiany klimatu.
Grossi miał również wziąć udział w innych spotkaniach poświęconych możliwościom oferowanym przez niskoemisyjną energetykę jądrową, w tym w dialogu między ekspertami w zakresie technologii jądrowych i decydentami wyższego szczebla. Uczestniczył także w sesji poświęconej temu, w jaki sposób Bliski Wschód i Afryka Północna mogą najlepiej zdekarbonizować swoje sektory energetyczne.
4. Sizewell C: budowa nowego reaktora jądrowego w Wielkiej Brytanii o krok bliżej
Budowa dwóch bloków elektrowni jądrowej Sizewell C w Suffolk w południowo-wschodniej Anglii przybliżyła się o krok po oficjalnym wydaniu zezwolenia na budowę (DCO). Projekt budowy dwóch dostarczanych przez Francję bloków EPR otrzymał pozwolenie na budowę w lipcu 2022 r., co pozwoliło na rozpoczęcie niektórych prac przygotowawczych.
Rząd określił jednak również kilka warunków, które musiały zostać spełnione przed rozpoczęciem budowy elektrowni, w tym kluczowe badania drogowe i ustanowienie grup zarządzających. Przedstawiciel Sizewell C poinformował, że wszystkie te warunki zostały spełnione.
DCO to wniosek o zgodę na realizację "projektu infrastrukturalnego o znaczeniu krajowym" – np. dużego projektu infrastrukturalnego obejmującego elektrownie. Przed rozpoczęciem budowy rząd musi zebrać 20 mld funtów (23 mld euro, 25 mld dolarów) od inwestorów zewnętrznych poprzez połączenie długu i kapitału własnego, przy czym koszty zostaną odzyskane poprzez dopłatę do rachunków za energię podczas budowy.
W ubiegłym tygodniu brytyjski rząd przedstawił plany największej od 70 lat ekspansji brytyjskiej energetyki jądrowej, zakładającej budowę około 11 nowych reaktorów do 2050 r., co wystarczyłoby do zaspokojenia jednej czwartej krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ministrowie opublikowali mapę drogową, która zaleca rządowi budowę floty reaktorów jądrowych zdolnych do produkcji 24 GW do 2050 r. - wzrost z około 5,8 GW obecnie.
5. Kyoto Fusioneering i Karlsruhe Institute będą współpracować nad rozwojem fuzji jądrowej
Japońska firma Kyoto Fusioneering (KF) i niemiecki Karlsruhe Institute of Technology (KIT) podpisały umowę o współpracy w celu przyspieszenia badań i rozwoju technologii elektrowni termojądrowych. Partnerstwo kładzie podwaliny pod wspólne działania w zakresie kluczowych technologii dla elektrowni termojądrowych. Początkowo nacisk zostanie położony na technologię cyklu paliwowego, w szczególności na przetwarzanie trytu.
KIT jest światowym liderem w dziedzinie badań nad fuzją jądrową, posiadającym rozległą wiedzę specjalistyczną w wielu dziedzinach technologii fuzji jądrowej, w tym w zakresie materiałów odpornych na neutrony, ciekłych metali do wymiany ciepła, instalacji do przetwarzania trytu oraz termojądrowego cyklu paliwowego. Zatrudnia 9 800 pracowników i oferuje szeroki zakres dyscyplin w naukach przyrodniczych, inżynieryjnych, ekonomicznych, humanistycznych i społecznych.
Kyoto Fusioneering to finansowany ze środków prywatnych start-up technologiczny założony w 2019 r. z siedzibą w Kioto w Japonii. Opiera się na dziesięcioleciach badań prowadzonych na Uniwersytecie w Kioto i koncentruje się na opracowywaniu zaawansowanych technologii dla komercyjnych reaktorów termojądrowych.
Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NucNet, NEI