W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 25 kwietnia 2022 r.

25.04.2022

Jądrowe wiadomości ze świata

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska

25 kwietnia 2022 r.

I. Bieżące Wydarzenia w Energetyce Jądrowej na Świecie

1. Uruchomiono amerykański program kredytów jądrowych

Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) otworzył proces składania wniosków o pierwszy cykl dofinansowania w ramach programu Civil Nuclear Credit (CNC) o wartości 6 miliardów dolarów, aby wesprzeć dalszą eksploatację amerykańskich reaktorów jądrowych zagrożonych przedwczesnym wyłaczeniem ze względów ekonomicznych.

Istniejąca flota reaktorów jądrowych w USA jest kluczowym zasobem do osiągnięcia zerowej emisji netto w całej gospodarce do 2050 r., ale zmieniające się rynki energii i inne czynniki ekonomiczne spowodowały wcześniejsze zamknięcie 12 reaktorów komercyjnych w Stanach Zjednoczonych od 2013 r., poinformował DOE.

Program CNC – część dwupartyjnej ustawy o infrastrukturze podpisanej przez prezydenta Joe Bidena w listopadzie 2021 r. – ma na celu sprostanie tym wyzwaniom poprzez przydzielanie kredytów „certyfikowanym” reaktorom, które mogą wykazać, że przewiduje się ich zamknięcie ze względów ekonomicznych i że ich wyłączenie doprowadzi do wzrost zanieczyszczeń powietrza i emisji dwutlenku węgla, co do których Komisja Regulacji Jądrowych Stanów Zjednoczonych ma „uzasadnione zapewnienie”, że reaktor będzie nadal działał bezpiecznie.

Amerykańskie elektrownie jądrowe dostarczają ponad połowę bezemisyjnej energii elektrycznej w kraju, powiedziała sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

Wykorzystujemy każde dostępne narzędzie, aby kraj był zasilany czystą energią do 2035 r., a to obejmuje priorytetowe traktowanie naszej istniejącej floty jądrowej, aby umożliwić dalsze bezemisyjne wytwarzanie energii elektrycznej i stabilność gospodarczą.

Pierwszy cykl dotacji CNC będzie traktował priorytetowo reaktory, które już ogłosiły zamiar zaprzestania działalności, poinformował DOE. Departament Energii wydał wytyczne dla właścicieli lub operatorów takich zakładów, w jaki sposób formułować i składać swoje zapieczętowane wnioski o przydział środków finansowych. W tym pierwszym okresie przyznawania dotacji CNC DOE przyjmuje wnioski o certyfikację i dotacje jako pojedyncze zgłoszenie, aby wdrożyć program w szybszym terminie. Przyszłe cykle przyznawania dotacji nie będą ograniczać się tylko do reaktorów jądrowych, które publicznie ogłosiły zamiar zakończenia pracy i przejścia do fazy likwidacji obiektu, lecz także obejmować będą inne jednostki zagrożone wyłączeniem.

Wnioski o certyfikację i kredyty w ramach pierwszego cyklu dopłat należy składać nie później niż do 19 maja. Drugi cykl dotacji ma się rozpocząć w pierwszym kwartale roku podatkowego 2023.

2. Sojusz na rzecz innowacji jądrowych wzywa do „terminowego, wydajnego i powszechnego” wdrażania zaawansowanych reaktorów

Stany Zjednoczone powinny dążyć do podwojenia krajowej produkcji energii jądrowej do 2050 r., aby pomóc osiągnąć 100% produkcji czystej energii dzięki powszechnemu wdrożeniu zaawansowanych reaktorów, które są kluczowym elementem polityki energetycznej, twierdzi zespół ekspertów z Sojuszu Innowacji Jądrowych (Nuclear Innovation Alliance, NIA).

W raporcie na temat przyszłości rozszczepienia jądrowego NIA twierdzi, że zaawansowana energetyka jądrowa może znacznie zmniejszyć emisje dwutlenku węgla do połowy stulecia i pomóc w osiągnięciu 100% czystej energii w USA. Ale tę obietnicę można osiągnąć tylko dzięki „terminowemu, wydajnemu i powszechnemu wdrożeniu zaawansowanych reaktorów”.

Raport ostrzega, że Stany Zjednoczone będą musiały odbudować łańcuch dostaw, realizować projekty jądrowe na czas i zgodnie z budżetem, stworzyć zachęty do ich uruchamiania i wprowadzić polityki umożliwiające prywatne inwestycje.

Raport przytacza warunki sukcesu, które według niego są kluczowe dla pomyślnego rozmieszczenia zaawansowanych reaktorów. Obejmują one modernizację regulacji dotyczących zaawansowanej energetyki jądrowej, postępy w zakresie postępowania z wypalonym paliwem jądrowym, wybór właściwej lokalizacji i priorytetowe traktowanie sprawiedliwości środowiskowej i energetycznej. Zapewniłoby to na przykład, że społeczności skorzystałyby na zmianie przeznaczenia wycofywanej infrastruktury paliw kopalnych na wdrażanie zaawansowanych reaktorów.

Według raportu podwojenie krajowej produkcji energii jądrowej z 800 TWh do co najmniej 1600 TWh do 2050 r. wymaga szybkiego i trwałego wdrożenia zaawansowanych obiektów energetyki jądrowej. Podwojenie krajowej produkcji energetyki jądrowej do 2050 r. wymaga zbudowania co najmniej 100 GW nowych mocy jądrowych w ciągu najbliższych 30 lat.

Ten wskaźnik rozmieszczenia może wydawać się zniechęcający, zauważa raport, ale energetyka jądrowa była już wcześniej rozwijana w takim tempie w USA. W latach 1960-1990 zbudowano ponad 100 GW reaktorów lekkowodnych.

„Zastosowanie nowoczesnych praktyk i technologii produkcyjnych oraz budowlanych może pomóc nam osiągnąć lub przekroczyć historyczne wskaźniki wdrażania energetyki jądrowej i umożliwić podwojenie krajowej produkcji energii jądrowej do 2050 r. przy użyciu zaawansowanej energii jądrowej” – czytamy w raporcie.

Stany Zjednoczone dysponują obecnie flotą 93 komercyjnych reaktorów jądrowych, ale tylko dwa są w budowie w Vogtle w Georgii.

3. Chiny zatwierdzają budowę sześciu nowych reaktorów

Rada Państwa w Chinach zatwierdziła budowę dwóch nowych bloków energetycznych w każdej z elektrowni jądrowych Sanmen, Haiyang i Lufeng. Zezwolenia dotyczą jednostek Sanmen 3 i 4, Haiyang 3 i 4 oraz jednostek 5 i 6 EJ Lufeng.

20 kwietnia na posiedzeniu wykonawczym Rady Państwa, której przewodniczył premier Li Keqiang, zauważono, że energia jest niezbędna do wspierania rozwoju gospodarczego i społecznego.

„W oparciu o warunki naturalne Chin konieczne jest reagowanie na nowe wyzwania w środowisku zewnętrznym, wzmacnianie dostaw energii i podejmowanie budowy dojrzałych projektów energetycznych oraz promowanie ciągłej optymalizacji struktury energetycznej” – podała państwowa agencja informacyjna Xinhua. „Może to również przyczynić się do efektywnego zwiększenia inwestycji i wzrostu zatrudnienia, co jest korzystne zarówno w czasach obecnych, jak i w dłuższej perspektywie”.

Rada Państwa stwierdziła, że energetyka jądrowa „powinna być rozwijana w sposób uporządkowany, z założeniem ścisłego nadzoru i w warunkach absolutnego bezpieczeństwa”.

Po latach przygotowań oraz dokonaniu wszechstronnej oceny i przeglądu zatwierdzono trzy nowe projekty jądrowe w Sanmen w prowincji Zhejiang, Haiyang w prowincji Shandong i Lufeng w prowincji Guangdong, które zostały uwzględnione w planie krajowym

– poinformował Xinhua.

W elektrowniach Sanmen i Haiyang pracują już po dwie jednostki AP1000, a dwie jednostki CAP1000 – chińska wersja AP1000 – zostały już zatwierdzone do fazy II ich rozbudowy (bloki 3 i 4) każdej elektrowni.

Proponowana budowa czterech reaktorów CAP1000 (jednostek 1-4) w nowej lokalizacji Lufeng została już zatwierdzona przez Narodową Komisję ds. Rozwoju i Reform (NDRC), ale nie otrzymała jeszcze aprobaty Rady Państwa. Jednak Rada Państwa zatwierdziła teraz budowę bloków 5 i 6 elektrowni Lufeng, co do której koncern China General Nuclear w oświadczeniu przekazanym Giełdzie Papierów Wartościowych w Shenzhen z 21 kwietnia potwierdził, że będą to reaktory Hualong One.

W ubiegłym miesiącu NDRC opublikowało 14. plan pięcioletni dotyczący nowoczesnego systemu energetycznego Modern Energy System 14th Five-Year Plan, w którym wyznaczono cel do 2025 r. zwiększenia do około 20% udziału energii niekopalnej w krajowym zużyciu energii oraz do około 39% jej udziału w krajowym bilansie wytwarzania energii. Zgodnie z planem rząd proponuje „stabilną budowę przybrzeżnych obiektów energetyki jądrowej z naciskiem na ich bezpieczeństwo eksploatacji”. Zainstalowana jądrowa moc energetyczna ma osiągnąć 70 GWe do 2025 r.

4. IEA podkreśla obawy związane z wycofywaniem elektrowni jądrowych w Belgii

Według nowego przeglądu polityki energetycznej dokonanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA) planowane stopniowe wycofywanie się Belgii z energii jądrowej prawdopodobnie doprowadzi do większego wykorzystania energii gazowej i zwiększenia emisji w tym kraju.

IEA poinformowała, że od jej ostatniego przeglądu polityki energetycznej z 2016 r. Belgia poczyniła postępy w transformacji energetycznej. W latach 2010-2020 udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii końcowej w Belgii wzrósł z 6% do 12%, napędzany wzrostem wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, głównie z fotowoltaiki i wiatru, oraz zwiększonym wykorzystaniem bioenergii, głównie w przemyśle, do ogrzewania budynków i w transporcie. Zauważono, że postęp w dziedzinie energii odnawialnej jest szczególnie wyraźny w przypadku morskiej energetyki wiatrowej. W 2021 r. Belgia miała szóstą co do wielkości moc morskiej energii wiatrowej na świecie i planuje znaczną jej rozbudowę.

Jednak do tej pory kraj poczynił ograniczone postępy w zmniejszaniu zależności od paliw kopalnych, a szacunki rządowe sugerują, że popyt na nie może jeszcze wzrosnąć do 2030 r. W 2020 r. ropa stanowiła 46% całkowitego zapotrzebowania na energię, następnie gaz ziemny (27%) i niewielki udział (3%) węgla.

Według najnowszego przeglądu IEA, ze względu na wysoki udział paliw kopalnych w dostawach energii, Belgia odnotowała w ostatnich latach jedynie ograniczone redukcje emisji gazów cieplarnianych. W latach 2011-2019 emisje gazów cieplarnianych związane z energią spadły o zaledwie 3,5 miliona ton dwutlenku węgla, osiągając 90 mln ton CO2.

Chociaż rządowa długoterminowa strategia na rzecz energii i klimatu ma na celu skierowanie Belgii na ścieżkę zgodną z celami klimatycznymi Porozumienia Paryskiego i Unii Europejskiej, nie zawiera jasnego celu dla krajowej neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Belgia planuje wycofać do 2025 r. większość energetyki jądrowej – która historycznie odpowiadała za około połowę produkcji energii elektrycznej w kraju, co budzi obawy o utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego i wzrost emisji gazów cieplarnianych.

Potrzebna jest bardziej agresywna polityka, aby zmniejszyć zależność Belgii od paliw kopalnych i przyspieszyć redukcję emisji, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wycofywanie się z energii jądrowej zwiększy emisyjność produkcji energii elektrycznej

– stwierdza IEA.

Belgia posiada siedem reaktorów jądrowych zlokalizowanych w dwóch elektrowniach jądrowych: Doel we Flandrii (cztery reaktory) i Tihange w Walonii (trzy reaktory), o łącznej mocy wytwórczej 5,94 GW.

Krajowe prawo federalne z dnia 31 stycznia 2003 r. wymaga stopniowego wycofywania całej produkcji energii jądrowej w kraju. Ustawa została zmieniona w 2013 i 2015 r., aby reaktory Tihange 1, Doel 1 i 2 działały do 2025 r. W odpowiedzi na działania militarne Rosji na Ukrainie i cele zmniejszenia zależności od paliw kopalnych rząd federalny zdecydował w marcu, aby podjąć niezbędne kroki w celu przedłużenia pracy 2 GW mocy jądrowych (bloki Tihange 3 i Doel 4) o dziesięć lat.

„Wycofywanie większości energii jądrowej będzie miało duży wpływ na belgijski system elektroenergetyczny, w tym wyższe emisje gazów cieplarnianych i potencjalne wyzwania związane z utrzymaniem bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej”, twierdzi IEA. „Osiągnięcie przedłużenia pracy 2 GW mocy jądrowych będzie trudne, biorąc pod uwagę ograniczenia regulacyjne i techniczne związane z wydłużeniem żywotności reaktorów jądrowych. Rząd ma nadzieję, że będzie dysponował 2 GW mocy jądrowych w 2026 r.”

IEA zaleca, aby rząd belgijski szybko podjął działania w celu zapewnienia, że przedłużenie pracy 2 GW mocy jądrowych o dziesięć lat może zostać zakończone w sposób terminowy i opłacalny. Rząd powinien sfinalizować krajowe długoterminowe strategie gospodarowania odpadami wysokoaktywnymi.

Kolejne kroki obejmują zdefiniowanie kluczowych kamieni milowych i wybór lokalizacji składowiska wraz z powiązanymi wstępnymi badaniami, przy jednoczesnym zapewnieniu terminowego zaangażowania interesariuszy i społeczności lokalnych. Ponadto powinien zostać opracowany krajowy plan dla sektora jądrowego, który zapewni długoterminową przezroczystość pozostałych działań jądrowych i będzie wspierać współpracę między organizacjami krajowymi i międzynarodowymi w kluczowych obszarach (zwłaszcza likwidacja i długoterminowe zarządzanie wysokoaktywnymi odpadami promieniotwórczymi) oraz zapewni stałą dostępność wykwalifikowanego personelu.

Inne wiadomości

Emirates Nuclear Energy Corporation obchodziła pierwszą rocznicę rozpoczęcia działalności komercyjnej bloku nr 1 w EJ Barakah w regionie Al Dhafra w emiracie Abu Zabi, który od kwietnia 2021 wyprodukował ponad 10,5 terawatogodzin energii elektrycznej i zapobiegł emisji ponad 5 milionów ton dwutlenku węgla. Nawah Energy Company, spółka zależna ENEC zajmująca się eksploatacją i konserwacją elektrowni, rozpoczęła planową przerwę na obsługę techniczną urządzeń i przeładunek paliwa w elektrowni. Proces obejmuje wykonanie tysięcy planowanych czynności konserwacyjnych i wymianę około jednej trzeciej zestawów paliwowych w rdzeniu reaktora. Po zakończeniu prac jednostka zostanie ponownie uruchomiona i podłączona do sieci, aby działać przez kolejne 12 miesięcy, przy czym planowany proces przeładunku paliwa ma odbywać się w każdym bloku co 12 miesięcy.

Candu Energy Inc, członek grupy SNC-Lavalin, została wybrana przez Bruce Power do świadczenia usług projektowych i inżynieryjnych przy budowie oprzyrządowania do montażu kanałów paliwowych w bloku Bruce 3. Systemy oprzyrządowania pozwolą na montaż kanałów paliwowych w ramach projektu wymiany głównych podzespołów Bruce Power (Bruce Power's Major Component Replacement Project) i związany z nim remont reaktora w zakładzie w Ontario. Mandat Candu Energy Inc obejmuje również produkcję i testowanie oraz stanowi część długoterminowego programu inwestycyjnego Bruce Power mającego na celu modernizację wszystkich ośmiu reaktorów w tej elektrowni.

Framatome powołała spółkę w całości zależną, Framatome Bulgaria, skoncentrowaną na współpracy z elektrownią jądrową Kozłoduj. Wynika to z niedawno podpisanego kontraktu na usługi związane z zarządzaniem starzenia się, planowanych i nieplanowanych pracach konserwacyjnych w niektórych systemach elektrycznych oprzyrządowania i sterowania, dostawach części zamiennych i pięciu pakietach modernizacyjnych dla obszarów AKPiA i elektrotechniki. „Utworzenie Framatome Bulgaria w celu wsparcia naszego ostatniego kontraktu na usługi jest ważnym kamieniem milowym w naszej długoterminowej współpracy z Bułgarią oraz w rozwoju naszej działalności regionalnej” – powiedziała Catherine Cornand, wiceprezes wykonawczy Installed Base Business Unit Framatome.

Kanadyjska państwowa agencja kredytów eksportowych Export Development Canada potwierdziła zainteresowanie współpracą z Global Atomic w zakresie finansowania projektu wydobycia uranu Dasa w Nigrze, poinformowała Global Atomic. Oczekuje się zawarcia porozumienia finansowego w czwartym kwartale tego roku. Na IV kwartał przewidziane jest także rozpoczęcie budowy części podziemnej kopalni.

II. Opinie, komentarze

Marcos, Pacquiao mogą zdecydować o losie programu jądrowego na Filipinach

19.04.2022 r. POWER

Darrell Proctor|

Kandydat prowadzący w sondażach na kilka tygodni przed wyborami prezydenckimi 9 maja na Filipinach obiecał, że jeśli zostanie wybrany, energetyka jądrowa stanie się częścią miksu energetycznego kraju. Inni kandydaci, dostrzegając znaczenie energii jądrowej, powiedzieli, że kraj musi przejść na bardziej odnawialne źródła energii, jeśli chce rozwiązać zarówno problemy gospodarcze, jak i klimatyczne.

Ferdinand Marcos Jr., którego ojciec Ferdinand Marcos Sr. rządził krajem w latach 1965-1986, w tym wprowadził stan wojenny na prawie dekadę, jest uważany za lidera wśród 10 kandydatów na prezydenta. Na liście rywali znajduje się emerytowany filipiński gwiazdor sportu Manny Pacquiao, czczony na Filipinach za zawodową karierę bokserską, który od 2016 roku pełni w tym kraju funkcję ustawodawcy. Według ostatnich sondaży głównym przeciwnikiem Marcosa Jr. jest Leni Robredo, obecna wiceprezydent kraju.

Inni w wyścigu to burmistrz Manili Isko Moreno Domagoso i ustawodawca Panfilo Lacson. Na Filipinach prezydent i wiceprezydent są wybierani oddzielnie, przy czym do wygrania wymagana jest liczba ponad 40%. Ostatnie sondaże pokazały, że Marcos Jr. ma ponad 50% poparcia, następna Robredo ma około 25% poparcia, a inni, w tym Pacquiao odnotowują jednocyfrowe poparcie.

Leni Robredo, przemawiając na niedawnym wiecu wyborczym, powiedziała, że nie przywróci projektu elektrowni jądrowej w Bataanie, jeśli zostanie wybrana na prezydenta. Robredo przyznała jednak, że energia jądrowa może być częścią przyszłego miksu energetycznego tego kraju.

Niektórzy kandydaci na prezydenta, w tym Domagoso, Lacson i Norberto Gonzales, były sekretarz obrony kraju, zorganizowali wspólną konferencję prasową 17 kwietnia, aby stłumić spekulacje, że wycofają się z wyścigu. Rzecznik Pacquiao powiedział, że mistrz boksu również nie planuje wycofać swojej kandydatury, mimo że przegrywa w sondażach.

Energia jądrowa „aby obniżyć stawki za energię elektryczną”

Naszą wizją dla kraju jest posiadanie co najmniej jednej elektrowni jądrowej, abyśmy mogli wreszcie produkować tanią energię i obniżyć stawki za energię elektryczną

– powiedzieli Marcos i jego koleżanka, Sara Duterte, córka obecnego prezydenta Rodrigo Duterte w niedawnym wspólnym oświadczeniu. Rodrigo Duterte na początku tego roku podpisał zarządzenie wykonawcze szczegółowo określające stanowisko Filipin w sprawie programu energetyki jądrowej. Rozporządzenie wykonawcze (EO) nr 164 mówi, że energia jądrowa musi być częścią koszyka energetycznego kraju, biorąc pod uwagę cele gospodarcze, polityczne, społeczne i środowiskowe.

W tym celu i biorąc pod uwagę doświadczenia rozwiniętych i rozwijających się gospodarek, energia jądrowa powinna zostać wykorzystana jako opłacalne alternatywne źródło zasilania w podstawie systemu energetycznego wraz z alternatywnymi źródłami energii, aby zaradzić przewidywanemu spadkowi liczby elektrowni węglowych, które ulegają rosnącemu sprzeciwowi środowiskowemu

– czytamy w dokumencie EO.

Dostarczenie energii jądrowej krajowi wyspiarskiemu stało się kwestią polityczną ze względu na wysokie koszty energii elektrycznej na Filipinach. Najnowszy plan energetyczny kraju, opublikowany w styczniu, przewiduje 7% roczny wzrost zużycia energii elektrycznej. Obecnie wiodącymi źródłami produkcji energii elektrycznej są energetyka węglowa (57%) i gazowa (19%), a kraj w 2020 roku zobowiązał się nie budować więcej elektrowni węglowych w ramach działań na rzecz dekarbonizacji.

Plan energetyczny obejmujący lata 2022-2040 przewiduje podwojenie zapotrzebowania na gaz ziemny, które będzie musiało być obsługiwane przez import skroplonego gazu ziemnego. Filipińscy analitycy energetyczni twierdzą, że szacunkowe koszty nowej energii odnawialnej, w tym zarówno energii słonecznej, jak i wodnej, nie wykazują oszczędności w porównaniu z obecnymi źródłami wytwarzania. Analitycy ci powiedzieli, że dodanie energii wodnej oznaczałoby zalanie ważnych obszarów uprawy ryżu, a spodziewana inwestycja w zwiększenie energii słonecznej wyniesie około 22 miliardów dolarów – przy czym energia słoneczna będzie potrzebować do 20% rezerwy mocy z gazu ziemnego.

EO podpisany przez Duterte, ustępującego prezydenta, w celu promowania wytwarzania energii jądrowej jest „dobrą trampoliną dla następnej administracji do realizacji swoich celów w zakresie energii jądrowej” – powiedzieli Marcos Jr. i Sara Duterte we wspólnym oświadczeniu w marcu.

Urzędnicy amerykańscy i filipińscy wymienili memoranda promujące współpracę krajów w zakresie projektów energetyki jądrowej, które obejmują wykorzystanie technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Część EO wezwała również do wznowienia budowy elektrowni jądrowej w Bataan, jedynej elektrowni jądrowej w kraju zaniechanej w latach 80. XX wieku.

Elektrownia jądrowa Bataan (BNPP), której orędownikiem był były prezydent Ferdinand Marcos senior, została zbudowana w latach 70., ale nigdy nie została oddana do użytku. Urzędnicy na Filipinach dyskutowali o modernizacji elektrowni i jej uruchomieniu w ramach programu jądrowego tego kraju.

Obawy dotyczące bezpieczeństwa dotyczące BNPP

Orędownikiem BNPP był Marcos Sr., a na jej budowę wydano 2,3 miliarda dolarów. Elektrownia nigdy nie została jednak uruchomiona, ponieważ obawy o bezpieczeństwo pojawiły się po wypadku Three Mile Island w USA w 1979 roku i katastrofie w Czarnobylu w 1986 roku w ówczesnym Związku Radzieckim. Corazon Aquino, która zastąpiła Marcosa seniora na stanowisku prezydenta po obaleniu tego ostatniego, nakazała zamknięcie BNPP w jednym z jej pierwszych działań jako przywódcy kraju.

Inni kandydaci na prezydenta nie poszli w ślady Marcosa Jr. publicznie wzywającego do energetyki jądrowej, chociaż wszyscy twierdzą, że należy zająć się wysokimi cenami energii. Pacquiao zaatakował administrację Duterte za to, że nie zrobił więcej, aby obniżyć rachunki za prąd. Jego regionalna partia PROMDI popiera energetykę jądrową, ale także broń jądrową.

Wiceprezydent Robredo powiedziała, że jest „otwarta” na energetykę jądrową dla kraju, choć nie powiedziała publicznie, jakie działania jest gotowa poprzeć. Robredo po marcowej debacie prezydenckiej powiedziała jednak o BNPP: „Nigdy jej nie przywrócimy, ponieważ z kilku powodów nie była nawet kontynuowana, więc nigdy nie będziemy wznawiać jej działalności”. Robredo kontynuowała: „Chociaż jesteśmy otwarci na dyskusję na temat wykorzystania energii jądrowej, jest to najmniejszy z naszych priorytetów, ponieważ zobowiązaliśmy się na COP26, że kraj będzie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.”

Oficjalny plan energetyczny nie precyzuje, jaki udział w rynku energetyka jądrowa mogłaby mieć w przyszłości energetycznej Filipin, stwierdzając jedynie, że budowa BNPP może zostać wznowiona i że mogą powstać nowe projekty, w tym SMR. W badaniu rządowym z 2021 r. zidentyfikowano 10 potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych na ponad tysiącu zamieszkałych wysp archipelagu, choć tylko kilka z nich zostało odnotowanych jako możliwe lokalizacje konwencjonalnego reaktora wielkoskalowego. Opublikowany w styczniu plan energetyczny nie zawierał prognoz dotyczących przyszłych kosztów paliwa i kapitału dla różnych rodzajów wytwarzania energii.

Pacquiao wspiera pływającą elektrownię jądrową

Marcos Jr., który występuje pod pseudonimem Bongbong i często jest określany inicjałami, BBM, bezskutecznie ubiegał się o stanowisko wiceprezydenta w 2016 roku. Jego kampania w tym czasie skupiała się na ożywieniu projektu BNPP.

Manny Pacquiao, były mistrz świata w boksie, jest senatorem na Filipinach od 2016 roku. Na początku tego roku powiedział, że polityka energetyczna kraju powinna zostać zweryfikowana i skrytykował poprzednie rządy za prywatyzację zakładów energetycznych. Pacquiao, uważany za jednego z największych bokserów wszechczasów i mistrza świata w wielu dywizjach i kategoriach wagowych, stwierdził, że nie wznowi projektu BNPP, ale popiera wykorzystanie energii jądrowej jako części przyszłego bilansu wytwarzania energii w kraju. Powiedział, że należy rozważyć budowę pływających elektrowni jądrowych. Popiera również energię odnawialną, mówiąc, że technologie słoneczne, wiatrowe, małych elektrowni wodnych i z fal morskich powinny być częścią krajowego planu energetycznego.

Będziemy zwracać uwagę na wszystkie możliwe źródła energii, ale dobrze przestudiujemy tę kwestię, aby nie zabrakło nam zasilania

– powiedział Pacquiao podczas lutowej trasy wyborczej.

Nie jestem zwolennikiem prywatyzacji przedsiębiorstw użyteczności publicznej, gdy wciąż jesteśmy zadłużeni. Media powinny być naszymi aktywami, ponieważ mogą generować dochody dla rządu.

Lacson nazwał energię jądrową „najczystszym i najtańszym” źródłem energii i powiedział, że popiera EO prezydenta Duterte, aby uwzględnić ją w miksie wytwórczym. Zauważył jednak również obawy dotyczące bezpieczeństwa, mówiąc, że położenie Filipin w Pacyficznym Pierścieniu Ognia – regionie podatnym na trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów – jest problematyczne dla instalacji jądrowych.

Domagoso powiedział w ubiegłym miesiącu, że rząd powinien wykorzystać teren BNPP, ale nie do produkcji energii jądrowej, mówiąc: „Uczynię elektrownię jądrową w Bataanie jak Dolinę Krzemową, ponieważ byłoby marnotrawstwem nie używać jej jako własność rządu. Wykorzystajmy to, ale nie do tworzenia źródła energii z atomu, ponieważ mieszkańcy Bataanu mogą zostać poszkodowani.

Nie wierzę, że nadszedł czas na energetykę jądrową i że jesteśmy gotowi do utrzymania niebezpiecznego obiektu

– powiedział Domagoso lokalnym mediom po wystąpieniu w kampanii w zeszłym miesiącu. „W tej chwili mamy inne źródła energii, odnawialne, gazowe lub węglowe”. Powiedział, że kraj powinien nadal korzystać z „dostępnej technologii, która kosztuje znacznie mniej”.

Darrell Proctor jest starszym redaktorem naczelnym w POWER (@POWERmagazine).

III. Czy wiesz, że …

Energetyka jądrowa przyczynia się do osiągnięcia 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

 

Cel 11: Zrównoważone Miasta i Społeczności

 

Energia jądrowa pomaga miastom i osiedlom ludzkim, aby były integracyjne,
bezpieczne, odporne i zrównoważone

Elektrownie jądrowe w latach 1971 - 2009 zapobiegły ponad 1,8 mln zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza

 

  • Ponad połowa populacji w miastach na świecie doświadcza pogarszającego się stanu czystości powietrza. Jednym z głównych czynników powodujących zanieczyszczenie powietrza w miastach są spaliny pojazdów benzynowych lub z silnikami wysokoprężnymi.
  • Wykorzystanie energii jądrowej do ładowania pojazdów elektrycznych pomaga zmniejszać emisje gazów cieplarnianych w transporcie, a także ograniczać zanieczyszczenie powietrza w miastach.
  • Elektrownie jądrowe mogą być również wykorzystywane w systemach ciepłowniczych, co pozwala unikać zanieczyszczeń powstałych podczas spalania paliw kopalnych.

Rządy na całym świecie wprowadzają polityki wycofywania silników spalania wewnętrznego jako źródło napędu w transporcie drogowym i zachęcają do korzystania z pojazdów elektrycznych, które pozwolą unikać bezpośrednich emisji obecnie wytwarzanych przy spalaniu benzyny lub oleju napędowego.

Jeżeli jednak energia elektryczna wykorzystywana do transportu jest produkowana przy użyciu paliw kopalnych to nadal będzie on powodować zanieczyszczenie powietrza, takie jak smog i ozon, a także emisje gazów cieplarnianych.

Zrównoważone przejście na pojazdy elektryczne zwiększy popyt na czystą energię, w tym energię jądrową. Z ładowaniem nocnym prawdopodobnie jako popularnym wyborem, wysoka dostępność energii z elektrowni jądrowych będzie ważnym czynnikiem.

Wodorowe ogniwa paliwowe mogą również odgrywać znaczącą rolę w przyszłych systemach transportu. Ponownie, konieczne będzie wyprodukowanie wodoru z czystych źródeł energii. Reaktory jądrowe mogą już obecnie być używane do produkcji wodoru poprzez elektrolizę, a reaktory wysokotemperaturowe będą mogły produkować wodór za pomocą technik termochemicznych.

Ogrzewanie domów niskoemisyjnymi alternatywami także przyczyni się do realizacji celu SDG11. Niskoemisyjny wodór mógłby zastąpić gaz ziemny w kotłach c.o. lub w większym stopniu wykorzystane byłyby elektryczne grzejniki akumulacyjne.

Dla mniejszych i oddalonych społeczności małe reaktory modułowe są dobrym rozwiązaniem dla dostarczania czystej energii elektrycznej i ciepła.

 

Opracowano w DEJ na podstawie: WNA, NucNet, NEInt, MAEA

{"register":{"columns":[]}}