W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 25 marca 2024 r.

25.03.2024

Jądrowe Wiadomości

JĄDROWE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
25 marca 2024 r.


1. Przywódcy podczas przełomowego szczytu zobowiązali się do uwolnienia potencjału energetyki jądrowej

Przywódcy i przedstawiciele 32 krajów podczas Szczytu Energetyki Jądrowej w Brukseli poparli działania w obszarach takich jak finansowanie, innowacje technologiczne, współpraca regulacyjna i szkolenie pracowników, aby umożliwić rozwój potencjału jądrowego w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Szczyt krajów wspierających energetykę jądrową został zorganizowany wspólnie przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) i Belgię, gdzie się odbył. W serii przemówień przywódców uczestniczących w szczycie często wspominano o potrzebie bezpieczeństwa energetycznego i energii zeroemisyjnej, a dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol powiedział, że "bez wsparcia energetyki jądrowej nie mamy szans na osiągnięcie naszych celów klimatycznych na czas".

We wspólnej deklaracji przyjętej podczas szczytu uczestnicy potwierdzili swoje silne zaangażowanie w energetykę jądrową jako kluczowy element globalnej strategii redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zobowiązali się do kontynuowania innowacji technologicznych, dalszej poprawy wydajności operacyjnej, bezpieczeństwa i ekonomiki elektrowni jądrowych oraz do zwiększenia odporności i bezpieczeństwa globalnych łańcuchów dostaw dla energetyki jądrowej.

Uczestnicy szczytu zadeklarowali zaangażowanie w tworzenie sprawiedliwego i otwartego globalnego otoczenia rynkowego dla rozwoju energetyki jądrowej oraz promowania wymiany i współpracy między krajami. Wyrazili poparcie dla zwiększenia wysiłków na rzecz ułatwienia inwestycji publicznych oraz - w uzasadnionych przypadkach - inwestycji prywatnych w obszarze energetyki jądrowej. Postanowili też w dalszym ciągu przyczyniać się do edukacji i badań w dziedzinie energetyki jądrowej, podkreślając przy tym, że dla rozwoju energetyki jądrowej niezwykle ważne jest wyszkolenie i zatrzymanie w branży licznej i zmotywowanej siły roboczej.

 

2. Bułgarski parlament ratyfikuje umowę z USA o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej

Bułgarskie Zgromadzenie Narodowe (parlament) ratyfikowało międzyrządową umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej, podpisaną w lutym między Bułgarią a USA. Umowę poparło 149 deputowanych z partii rządzącej. Około 50 przedstawicieli opozycji głosowało przeciwko umowie.

W styczniu bułgarski rząd zatwierdził projekt umowy z USA w sprawie współpracy przy budowie dwóch reaktorów jądrowych wykorzystujących technologię Westinghouse AP1000 w elektrowni jądrowej Kozłoduj (bloki nr 7 i 8). Po jej podpisaniu w lutym, bułgarska parlamentarna komisja ds. energii poinformowała, że południowokoreańska firma Hyundai Engineering & Construction (Hyundai E&C), będąca częścią Hyundai Corporation, zostanie zaproszona do złożenia wiążącej oferty obejmującej projekt, budowę, dostawę, instalację i uruchomienie bloków nr 7 i 8. Szacowany koszt budowy to około 14 mld USD, choć niektórzy eksperci twierdzą, że może on wzrosnąć do 30 mld USD.

Obecnie w elektrowni jądrowej Kozłoduj działają dwa reaktory WWER-1000 produkcji radzieckiej (bloki nr 5 i 6). Bułgaria została zobowiązana do zamknięcia czterech starszych reaktorów WWER-440 jako warunek przystąpienia do Unii Europejskiej, mimo że reaktory te przeszły znaczące modernizacje w zakresie bezpieczeństwa.

 

3. Pierwsza partia paliwa od Westinghouse dociera do ukraińskiej elektrowni jądrowej Chmielnicki

Pierwsze paliwo dostarczone przez amerykańską firmę Westinghouse dotarło do ukraińskiej elektrowni jądrowej Chmielnicki, jak poinformowała spółka Energoatom. Świeże paliwo jądrowe zostało dostarczone do dwóch bloków z reaktorami WWER-1000. Wcześniej elektrownia jądrowa Chmielnicki wykorzystywała rosyjskie paliwo.

Od teraz wszystkie krajowe elektrownie jądrowe będą wykorzystywać amerykańskie zestawy paliwowe. Zostaną one załadowane do reaktorów Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej w tym roku podczas zaplanowanej konserwacji. Spółka przeprowadziła szereg prac technicznych i zakupiła niezbędny sprzęt, aby zapewnić, że wszystkie ukraińskie elektrownie jądrowe WWER-1000 i WWER-440 będą działać na paliwie jądrowym wyprodukowanym przez amerykański Westinghouse.

 

4. Umowa na demontaż zbiornika reaktora w Mühleberg

Konsorcjum niemieckich firm otrzymało kontrakt na demontaż i usunięcie zbiornika ciśnieniowego reaktora, w tym jego pokrywy i osłony zewnętrznej, w elektrowni jądrowej Mühleberg w Szwajcarii. Konsorcjum UfG - składające się z firm Uniper Nuclear Services GmbH, Framatome GmbH i GNS Gesellschaft für Nuklear-Service mbH - będzie odpowiedzialne za demontaż i usunięcie szeregu elementów zbiornika ciśnieniowego reaktora. Całkowita ilość materiału, który ma zostać usunięty w ramach umowy - której wartość nie została ujawniona - wynosi około 270 ton. Prace rozpoczną się pod koniec 2025 roku.

Elektrownia Mühleberg - składająca się z jednego reaktora wodnego wrzącego o mocy 373 MWe - rozpoczęła działalność w 1972 roku i została zamknięta 20 grudnia 2019 roku. Działania związane z likwidacją obiektu rozpoczęły się 6 stycznia 2020 roku. Elektrownia została jednak uznana za trwale wyłączoną z eksploatacji dopiero 15 września 2020 r., kiedy jej koncesja została zastąpiona nakazem likwidacji. Mühleberg jest pierwszą elektrownią jądrową w Szwajcarii przeznaczoną do likwidacji.

Elektrownia jest demontowana w trzech fazach. Pierwsza faza trwała do momentu usunięcia wszystkich 418 elementów paliwowych elektrowni. Została ona zakończona we wrześniu ubiegłego roku, 16 miesięcy przed pierwotnie zaplanowanym terminem. Druga faza kończy się zniesieniem lub oczyszczeniem stref kontrolowanych, podczas gdy trzecia faza obejmuje prace mające na celu wykazanie, że teren nie jest już źródłem zagrożenia radiologicznego. Oczekuje się, że teren będzie dostępny do innych zastosowań od 2034 roku.

 

5. Kanadyjskie partnerstwo na rzecz wdrożenia mikroreaktorów

Prodigy Clean Energy i Des Nëdhé Group - wspólnota rdzennych mieszkańców na rzecz rozwoju gospodarczego - podpisały protokół ustaleń w celu rozwijania możliwości zasilania odległych kopalni i społeczności w Kanadzie za pomocą przenośnych elektrowni jądrowych firmy Prodigy działających w oparciu o mikroreaktory jądrowe.

Na mocy podpisanego protokołu uzgodnień Prodigy i Des Nëdhé zbadają potencjalne projekty przenośnych elektrowni jądrowych (TNPP) i nawiążą współpracę z Pierwszymi Narodami, Eskimosami i Metysami w całej Kanadzie, identyfikując, w jaki sposób rdzenni mieszkańcy mogliby mieć udział w nowych konstrukcjach TNPP oraz w jaki sposób rdzenni pracownicy mogliby odgrywać wiodącą rolę w komercjalizacji TNPP i w strategicznym rozwoju infrastruktury jądrowej.

Prodigy Microreactor Power Station (TNPP) może integrować różne typy mikroreaktorów. Zostanie wyprodukowana, wyposażona i częściowo uruchomiona w stoczni, a następnie przetransportowana na miejsce instalacji na lądzie lub w pobliżu linii brzegowej. Prodigy współpracuje z Westinghouse w celu opracowania TNPP wyposażonego w mikroreaktor Westinghouse eVinci.


Opracowano w DEJ na podstawie NEI Magazine i WNN

{"register":{"columns":[]}}