W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 25 października 2021 r.

jądrowe wiadomości ze świata

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
25 października 2021 r.

BIEŻĄCY PRZEGLĄD WYDARZEŃ W ENERGETYCE JĄDROWEJ NA ŚWIECIE

BRUKSELA OPÓŹNI DECYZJĘ W SPRAWIE UWZGLĘDNIENIA ENERGII JĄDROWEJ W UNIJNEJ TAKSONOMII

Bruksela opóźni długo oczekiwane rozpatrzenie propozycji dotyczących klasyfikacji energii jądrowej i gazu ziemnego w ramach unijnego systemu taksonomii, ponieważ kraje członkowskie domagają się luźniejszych zasad, aby pomóc w przeciwdziałaniu kryzysowi energetycznemu na kontynencie.

CHINY: W ELEKTROWNI JĄDROWEJ ZHANGZHOU-1 HUALONG ONE ZAINSTALOWANO ZBIORNIK CIŚNIENIOWY REAKTORA

Zbiornik ciśnieniowy reaktora został zainstalowany w bloku nr 1 elektrowni jądrowej Zhangzhou, budowanej w prowincji Fujian w południowo-wschodnich Chinach - poinformowała spółka China National Nuclear Corporation (CNNC).

FUZJA JĄDROWA: KOSZTY KAPITAŁOWE SĄ WYSOKIE, ALE MOŻNA JE OBNIŻYĆ DO KONKURENCYJNEGO POZIOMU

Według raportu opublikowanego przez grupę technologiczną Assystem, koszty kapitałowe budowy nowej generacji reaktorów syntezy jądrowej są wysokie i wynoszą około 100 funtów za MWh, ale duży program budowy standardowych reaktorów może obniżyć je do realnego poziomu 60-70 funtów za MWh.

SONDAŻ POKAZUJE ROSNĄCE POPARCIE SPOŁECZNE DLA ENERGETYKI JĄDROWEJ WE FRANCJI

Jak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę badawczą i konsultingową BVA na zlecenie Orano, dla większości Francuzów sektor jądrowy jest postrzegany jako atut dla niezależności energetycznej kraju. Sondaż wykazał również, że 53% Francuzów uważa, że energia jądrowa jest niezbędna dla niezależności energetycznej kraju.

WYTYCZNE MAEA W SPRAWIE ROLI CYBERBEZPIECZEŃSTWA W BEZPIECZEŃSTWIE JĄDROWYM

MAEA wydała niedawno swój pierwszy przewodnik wykonawczy, który kompleksowo zajmuje się cyberbezpieczeństwem - Nuclear Security Series (NSS) No. 42-G Computer Security for Nuclear Security - aby wesprzeć ekspertów na całym świecie we wdrażaniu środków bezpieczeństwa informatycznego w celu wzmocnienia ich krajowych systemów bezpieczeństwa jądrowego.


1. BRUKSELA OPÓŹNI DECYZJĘ W SPRAWIE UWZGLĘDNIENIA ENERGII JĄDROWEJ W UNIJNEJ TAKSONOMII

Bruksela opóźni długo oczekiwane rozpatrzenie propozycji dotyczących klasyfikacji energii jądrowej i gazu ziemnego w ramach unijnego systemu taksonomii, ponieważ kraje członkowskie domagają się luźniejszych zasad, aby pomóc w przeciwdziałaniu kryzysowi energetycznemu na kontynencie.

Komisarz UE ds. finansów Mairead McGuinness powiedziała Financial Times, że Bruksela będzie potrzebowała więcej czasu, zanim zdecyduje, jak traktować kontrowersyjne źródła energii w ramach tak zwanej "taksonomii zrównoważonego finansowania", która miała być gotowa jesienią tego roku.

Debata o tym, jak sklasyfikować niskoemisyjny gaz ziemny i energię jądrową, które nie produkują CO2, ale których produkty uboczne są toksyczne dla środowiska, została spotęgowana przez gwałtownie rosnące koszty energii elektrycznej, które skłoniły rządy krajów UE do podjęcia nadzwyczajnych działań finansowych w celu ochrony gospodarstw domowych.

Europejscy przywódcy mają debatować nad taksonomią i sposobami łagodzenia gwałtownie rosnących cen na szczycie w Brukseli w czwartek.

"W miarę zbliżania się do końca roku będzie coraz większa presja, by to rozwiązać" - powiedziała McGuinness. "Nie mamy gotowego rozwiązania, ponieważ jest to, zarówno technicznie jak i politycznie ... jedna z tych kwestii, w których mamy bardzo podzielone poglądy".

Europejskie kraje pro-jądrowe, na czele z Francją, i pro-gazowe państwa członkowskie na południu i wschodzie, domagają się, aby zasady taksonomii nie karały technologii, które ich zdaniem są niezbędne do zapewnienia osiągnięcia zerowej emisji netto.

Grupy ekologiczne chcą jednak, aby system opierał się na kryteriach naukowych, aby zapewnić, że zasady te będą raczej eliminować niż zachęcać do tak zwanego "ekologicznego populizmu" w branży inwestycyjnej.

McGuinness powiedziała, że "nadal celem" jest zaproponowanie zasad do końca roku. "Ale kto wie, jakie będą zwroty akcji" - dodała, odnosząc się do wyborów w krajach UE i procesów tworzenia rządu, które nie zostały jeszcze rozstrzygnięte. We Francji w kwietniu odbędą się wybory prezydenckie, a w Niemczech trzy partie prowadzą rozmowy koalicyjne. Propozycja taksonomii będzie musiała zyskać poparcie państw członkowskich oraz poszczególnych eurodeputowanych.

"Słyszymy od obywateli i przedsiębiorców o wyższych kosztach energii. Musimy upewnić się, że nie wywołamy obaw, że transformacja jest problemem, ponieważ transformacja jest rozwiązaniem" - powiedziała.

Kryzys energetyczny w Europie jest najnowszym wyzwaniem dla wiarygodności unijnego systemu zielonych certyfikatów, który został zaprojektowany jako "złoty standard" dla inwestorów, aby wiedzieli, co zalicza się do prawdziwie zrównoważonej działalności gospodarczej.

Zasady te są jednak przedmiotem kontrowersji, ponieważ Bruksela stara się zachować równowagę między nauką a delikatnymi decyzjami politycznymi dotyczącymi przyznawania niektórym rodzajom działalności najwyższego oznaczenia ekologicznego i karania tych, które tego nie robią.

Dziesięć krajów, w tym Francja, Finlandia, Polska i Węgry, powiedziało w tym tygodniu, że jest "absolutnie konieczne, aby energia jądrowa została włączona do ram taksonomii".

McGuinness powiedziała, że pozostaje "kwestią otwartą", czy zielona etykieta zostanie rozszerzona, aby "objąć energię jądrową i gaz". Powiedziała, że możliwe kompromisy obejmują stworzenie "bursztynowej" etykiety dla działalności, która nie uzyskała zielonej etykiety, ale nadal zapewniałaby miejsce w transformacji i nie zniechęcała sektora prywatnego do inwestycji.

Komisja bada również, w jaki sposób ponownie zdefiniować tzw. działania przejściowe, które mają mniejszy wpływ na środowisko, aby zapobiec przekształceniu się taksonomii w "zbyt zerojedynkową" - powiedziała McGuinness.

"Jeśli wszystkie pieniądze popłyną dziś w kierunku działań ekologicznych, to ogromne kwoty zostaną zmarnowane. Nie przybliży nas to bardziej do osiągnięcia neutralności klimatycznej".

Taksonomia stała się wczesnym papierkiem lakmusowym ambitnych celów klimatycznych UE, które zakładają redukcję średnich emisji dwutlenku węgla o 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z poziomem z 1990 r.).

Zasady te są uważnie obserwowane przez inwestorów i organy regulacyjne w USA i Wielkiej Brytanii, które również zapowiedziały, że wprowadzą własne systemy klasyfikacji. W UE taksonomia będzie wykorzystywana do oceny, czy inwestycje państw członkowskich są rzeczywiście ekologiczne, i będzie stanowić podstawę unijnego standardu "zielonych obligacji", który zostanie wykorzystany do wyemitowania 250 mld euro zrównoważonego długu w ramach unijnego funduszu naprawczego.

Źródło: https://www.ft.com/content/898e6c53-8e85-4cfc-b00b-16a09d50b462

2. CHINY: W ELEKTROWNI JĄDROWEJ ZHANGZHOU-1 HUALONG ONE ZAINSTALOWANO ZBIORNIK CIŚNIENIOWY REAKTORA

Zbiornik ciśnieniowy reaktora został zainstalowany w bloku nr 1 elektrowni jądrowej Zhangzhou, budowanej w prowincji Fujian w południowo-wschodnich Chinach - poinformowała spółka China National Nuclear Corporation (CNNC).

Państwowa korporacja podała na swojej stronie internetowej, że ważący ponad 300 ton RPV został wciągnięty na miejsce w trakcie dziewięciogodzinnej operacji.

Główne urządzenia elektrowni, w tym zbiornik ciśnieniowy i wytwornice pary, znajdują się obecnie na miejscu w Zhangzhou-1, co jest warunkiem wstępnym do późniejszego wzniesienia osłony reaktora i spawania głównego rurociągu - poinformowała CNNC. Według CNNC kopuła wewnętrzna osłony reaktora ma zostać wzniesiona pod koniec bieżącego miesiąca.

W Zhangzhou budowane są dwa reaktory wodne ciśnieniowe HPR1000s (Hualong One) o mocy 1 126 MW. Budowa Zhangzhou-1, rozpoczęła się w październiku 2019 roku, a wylanie pierwszego betonu pod instalację bezpieczeństwa reaktora dla Zhangzhou-2 miało miejsce we wrześniu 2020 roku, oznaczając oficjalne rozpoczęcie budowy.

CNNC twierdzi, że Zhangzhou-1 ma wejść do komercyjnej eksploatacji w 2024 roku, a Zhangzhou-2 w 2025 roku.

Hualong One, czyli HPR1000, to chiński, trójpętlowy reaktor wodny ciśnieniowy. Zawiera on elementy konstrukcji reaktorów ACP1000 CNNC i ACPR1000+ produkowanych przez China General Nuclear.

Według statystyk Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Chinach w budowie znajduje się siedem bloków Hualong One. Oprócz dwóch bloków Zhangzhou, CNNC rozpoczął budowę pierwszego z dwóch bloków Hualong One w Taipingling w prowincji Guangdong, w południowych Chinach, w grudniu 2019 roku. CNNC buduje również dwa bloki w swoim zakładzie Fuqing w prowincji Fujian w południowo-wschodnich Chinach, podczas gdy China General Nuclear (CGN) buduje dwa w Fangchenggang w prowincji Guangxi na południu kraju.

W pakistańskim Kanupp budowane są również dwa bloki Hualong One. Są to pierwsze tego typu obiekty budowane poza Chinami.

CGN proponuje wykorzystanie brytyjskiej wersji swojego projektu Hualong One w Bradwell w Anglii.

Źródło: https://www.nucnet.org/news/rpv-lifted-into-place-at-zhangzhou-1-hualong-one-nuclear-plant-10-4-2021

3. FUZJA JĄDROWA: KOSZTY KAPITAŁOWE SĄ WYSOKIE, ALE MOŻNA JE OBNIŻYĆ DO KONKURENCYJNEGO POZIOMU

Według raportu opublikowanego przez grupę technologiczną Assystem, koszty kapitałowe budowy nowej generacji reaktorów syntezy jądrowej są wysokie i wynoszą około 100 funtów za MWh, ale duży program budowy standardowych reaktorów może obniżyć je do realnego poziomu 60-70 funtów za MWh.

Zgodnie z raportem, który analizuje potencjał fuzji jądrowej w Wielkiej Brytanii, rząd oszacował koszty energii elektrycznej (LCOE) dla Wielkiej Brytanii w 2040 roku dla autonomicznej morskiej energetyki wiatrowej, lądowej energetyki wiatrowej i wielkoskalowej energetyki fotowoltaicznej na odpowiednio £40/MWh, £44/MWh i £33/MWh.

W raporcie stwierdza się, że koszt 60-70 funtów za MWh w przypadku fuzji jądrowej "stanowi pierwszy cel, dla którego fuzja jądrowa ma być konkurencyjna ekonomicznie ". Według raportu synteza jądrowa nie jest obecnie konkurencyjna w stosunku do innych opcji niskoemisyjnych dostępnych w Wielkiej Brytanii - w tym energii wiatrowej i lekkowodnych reaktorów jądrowych. Powodem tego jest połączenie stosunkowo wysokich kosztów budowy (5 887 funtów/kWe) i niskiego współczynnika wykorzystania mocy (56%).

Międzynarodowa Agencja Energii szacuje LCOE dla zaawansowanej technologii jądrowej na 63 USD/MWh (ok. 45 GBP/MWh).

W przypadku ulepszonej, dużej konstrukcji syntezy jądrowej koszt budowy spada do 4 135 GBP/kWe, a współczynnik wykorzystania mocy rośnie do 75%. Te dwa efekty poprawiają ekonomikę fuzji jądrowej, obniżając LCOE do przedziału 60-97 GBP/MWh. W przypadku niewielkiego reaktora termojądrowego koszt 75 bloków energetycznych wynosi 69-99 GBP/MWh - jest to przedział porównywalny z 10 blokami dużych reaktorów termojądrowych, a także z kosztem energetycznym reaktorów lekkowodnych.

LCOE uwzględnia zarówno koszty kapitałowe, jak i operacyjne, które muszą zostać pokryte. Jest to długoterminowa cena, po której energia elektryczna produkowana przez elektrownię będzie musiała być sprzedawana, aby inwestor mógł pokryć wszystkie swoje koszty.

W raporcie stwierdza się, że wart 20 mld euro projekt międzynarodowego eksperymentalnego reaktora termojądrowego (Iter) we Francji powinien wykazać wykonalność syntezy jądrowej i dostarczyć do połowy lat trzydziestych użytecznych wskazówek technologicznych dla kolejnych elektrowni termojądrowych.

Niektóre kluczowe kwestie dotyczące technologii i integracji konstrukcji tych elektrowni będą nadal nierozwiązane i zostaną podjęte w ramach równoległych projektów rozwojowych.

W raporcie stwierdza się, że szacunkowe koszty energii termojądrowej na obecnym etapie rozwoju są "nieuchronnie niepewne". Bez przełomu w kosztach kapitałowych wczesne duże projekty syntezy jądrowej mogą być trudne do osiągnięcia konkurencyjności, nawet przy korzyściach płynących z szeroko zakrojonego programu uczenia się w zakresie ich budowy i produkcji.

Koszty kapitałowe syntezy jądrowej są wysokie, przy czym koszty podstawowych urządzeń - magnesów, zbiornika, rozdzielacza i osłony - stanowią ponad 66% kosztów bezpośrednich i prawie 50% kosztów całkowitych. Obniżenie kosztów tych kluczowych komponentów poprzez innowacje w projektowaniu lub produkcji oraz poprzez rozwój technologii będzie miało największy wpływ na konkurencyjność fuzji jądrowej.

Chociaż koszty paliwa są niskie, inne koszty eksploatacji i konserwacji są znaczne - w szczególności koszty wymiany zbiornika i płaszcza, elementów o ograniczonej żywotności.

Zmniejszenie ilości energii potrzebnej do utrzymania plazmy i pracy reaktora może znacząco zwiększyć wydajność netto i obniżyć koszty energii termojądrowej.

Wyższa dostępność energii lub współczynnik wydajności oraz wyższa sprawność przetwarzania energii bezpośrednio wpłyną na poprawę kosztów, oraz na krótszy czas budowy i niższe opłaty finansowe.

Bardziej zaawansowane projekty syntezy jądrowej w stanie ustalonym, dostępne być może dekadę po uruchomieniu reaktora Iter, oferują możliwość uzyskania konkurencyjnych kosztów energii w oparciu o wielokrotną produkcję standardowych systemów, przy niższych kosztach finansowania.

Małe elektrownie termojądrowe mogą potencjalnie zapewnić szybszą drogę do rynku energii termojądrowej, ale początkowo mogą mieć wyższe bariery kosztowe ze względu na nieekonomiczność ich mniejszej skali. Może to zostać zrównoważone zarówno przez ekonomię wielokrotności, jak i krótszy czas budowy tych mniejszych elektrowni.

Assystem zlecił przygotowanie raportu, aby podkreślić obecne możliwości postępu w komercjalizacji energii termojądrowej. Raport stwierdza, że komercyjne wykorzystanie fuzji jądrowej pomogłoby zaspokoić globalne zapotrzebowanie na energię niskoemisyjną, działając jako stabilna podstawa w systemach energetycznych opartych na odnawialnych źródłach energii. Synteza jądrowa może być również źródłem produkcji wodoru i innych nowych paliw/magazynów energii dla przemysłu i transportu.

Na początku tego miesiąca rząd ogłosił, że pięć lokalizacji zostało wybranych jako potencjalne przyszłe miejsce dla pierwszej prototypowej elektrowni termojądrowej w Wielkiej Brytanii - sferycznego tokamaka do produkcji energii, czyli STEP - przy czym ostateczna decyzja ma zostać podjęta pod koniec 2022 r., a włączenie do eksploatacji planowane jest na początek lat czterdziestych.

Źródło: https://www.nucnet.org/news/capital-costs-are-high-but-can-be-reduced-to-economically-competitive-level-10-4-2021

4. SONDAŻ POKAZUJE ROSNĄCE POPARCIE SPOŁECZNE DLA ENERGETYKI JĄDROWEJ WE FRANCJI

Jak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę badawczą i konsultingową BVA na zlecenie Orano, dla większości Francuzów sektor jądrowy jest postrzegany jako atut dla niezależności energetycznej kraju. Sondaż wykazał również, że 53% Francuzów uważa, że energia jądrowa jest niezbędna dla niezależności energetycznej kraju.

Sondaż dotyczący wiedzy i postrzegania energii jądrowej oraz jej przyszłości jako źródła energii we Francji został przeprowadzony online w dniach 3-6 maja br. na próbie 1500 osób, reprezentatywnej dla populacji francuskiej w wieku 18 lat i więcej. Nastąpił on po podobnym sondażu przeprowadzonym w kwietniu 2019 r., na reprezentatywnej próbie 2400 Francuzów, z którymi przeprowadzono wywiady telefoniczne.

Wyniki wykazały, że dla 50% ankietowanych energia jądrowa jest atutem dla kraju. Wśród powodów podawanych przez respondentów opowiadających się za energią jądrową znalazły się niezależność energetyczna Francji (53%, wzrost z 46% w 2019 r.) oraz niski koszt energii elektrycznej (30%). Ankietowani wymieniali również pozytywną rolę energii jądrowej jako źródła nieprzerwanej produkcji energii elektrycznej (39%). Ponadto odsetek Francuzów, którzy określają energię jądrową jako utrudnienie, spadł z 34% w 2019 r. do 15%, co świadczy o erozji sprzeciwu wobec tej formy energii.

Zapytani bardziej szczegółowo o niezależność energetyczną Francji, 42% respondentów uczyniło produkcję energii jądrowej w kraju najważniejszym argumentem dotyczącym związku między energią jądrową a niezależnością Francji, podczas gdy 36% stwierdziło, że lepiej jest, aby Francja utrzymała kontrolę nad swoim sektorem energetycznym.

Orano twierdzi, że wyniki sondażu wskazują na rosnącą wiedzę Francuzów na temat roli energii jądrowej w walce ze zmianami klimatycznymi oraz dla przyszłego miksu energetycznego kraju.

Podczas gdy większość Francuzów (58%, spadek z 69% w 2019 r.) nadal uważa, że energia jądrowa przyczynia się do produkcji gazów cieplarnianych i do zmian klimatycznych, tylko 19% twierdzi obecnie, że wpływ ten jest znaczący (w porównaniu z 34% w 2019 r.). Ta poprawa, jak podała spółka, świadczy o skuteczności działań edukacyjnych w tej kwestii, które należy kontynuować. Jednocześnie o połowę zmniejszył się udział Francuzów wierzących, że węgiel, ropa i gaz produkują mniej CO2 niż energia jądrowa.

Sondaż wykazał, że 64% respondentów uważa, że przyszły miks energetyczny Francji będzie składał się z energii jądrowej i odnawialnych źródeł energii (wzrost z 54% w 2019 r.), podczas gdy 21% uważa, że będzie on oparty w całości na odnawialnych źródłach energii (spadek z 26% w 2019 r.). 59% ankietowanych stwierdziło, że oczekuje, iż wykorzystanie energii jądrowej we Francji wzrośnie lub pozostanie stabilne w przyszłości.

Badanie wykazało, że odpady promieniotwórcze pozostają przedmiotem troski Francuzów. Chociaż 66 proc. respondentów stwierdziło, że wie o możliwości recyklingu zużytego paliwa jądrowego, 59 proc. wyraziło zaniepokojenie wytwarzaniem odpadów promieniotwórczych niepodlegających recyklingowi. Jednak postępowanie z odpadami promieniotwórczymi jest postrzegane jako kwestia mniej kluczowa dla przyszłych pokoleń niż walka ze zmianami klimatycznymi czy ochrona zasobów naturalnych (odpowiednio 30%, 53% i 36%).

"Wyniki tego badania potwierdzają poprawę postrzegania energetyki jądrowej przez naszych współobywateli, jako źródła ciągłych, niskoemisyjnych dostaw energii elektrycznej przyczyniających się do walki ze zmianami klimatycznymi" - powiedział Dyrektor Generalny Orano Philippe Knoche. "Musimy kontynuować prace edukacyjne prowadzone przez grupę i całą branżę, aby szerzej uświadomić znaczenie roli energetyki jądrowej w transformacji energetycznej".

Francja czerpie około 70% swojej energii elektrycznej z energii jądrowej, co wynika z wieloletniej polityki opartej na bezpieczeństwie energetycznym. Polityka rządu zakłada zmniejszenie tego udziału do 50% do 2035 roku.

Źródło: https://world-nuclear-news.org/Articles/Survey-shows-growing-public-support-for-nuclear-in

5. WYTYCZNE MAEA W SPRAWIE ROLI CYBERBEZPIECZEŃSTWA W BEZPIECZEŃSTWIE JĄDROWYM

MAEA wydała niedawno swój pierwszy przewodnik wykonawczy, który kompleksowo zajmuje się cyberbezpieczeństwem - Nuclear Security Series (NSS) No. 42-G Computer Security for Nuclear Security - aby wesprzeć ekspertów na całym świecie we wdrażaniu środków bezpieczeństwa informatycznego w celu wzmocnienia ich krajowych systemów bezpieczeństwa jądrowego.

"Ten przewodnik będzie wspierał państwa członkowskie we wzmacnianiu bezpieczeństwa informatycznego w ich krajowych systemach bezpieczeństwa jądrowego, zapewniając, że korzyści płynące z technologii cyfrowej mogą być wykorzystane bez osłabiania systemu i zdolności do ochrony, wykrywania i reagowania na zagrożenia cybernetyczne" - powiedziała Elena Buglova, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Jądrowego MAEA.

Systemy informatyczne odgrywają zasadniczą rolę we wszystkich aspektach naszego życia, i nie inaczej jest w przypadku działań związanych z energetyką jądrową i pokrewnymi dziedzinami. Systemy te są wykorzystywane na wiele sposobów w przemyśle jądrowym w celu wspierania skutecznego, bezpiecznego i pewnego funkcjonowania obiektów i działań związanych z wykorzystywaniem, przechowywaniem i transportem paliw jądrowych i innych materiałów promieniotwórczych.

Ze względu na ich kluczową rolę systemy cyfrowe mogą stanowić atrakcyjny cel dla terrorystów i sabotażystów. Mogą oni dążyć do wykorzystania potencjalnych słabych punktów systemów informatycznych obiektu, co może prowadzić do nieuprawnionego dostępu, zakłócenia działalności, a nawet sabotażu obiektów lub kradzieży paliw jądrowych i innych materiałów promieniotwórczych.

"Zapewnienie, że systemy te są zabezpieczone przed takimi działaniami, chroni obiekty przed cyberatakami i sabotażem, a także wzmacnia inne obszary bezpieczeństwa jądrowego, utrzymując na przykład sprawność systemów ochrony fizycznej i wykrywania" - powiedziała Buglova.

Nowa publikacja podkreśla potrzebę wdrożenia procedur bezpieczeństwa informatycznego jako integralnego elementu krajowego systemu bezpieczeństwa jądrowego i dostarcza wskazówek w tym zakresie. Wytyczne wspierają rozwój i wdrażanie zintegrowanej strategii krajowej, podejścia regulacyjnego oraz odpowiednich programów ochrony komputerów zaprojektowanych w celu ochrony systemów komputerowych, w których złamanie zabezpieczeń mogłoby mieć negatywny wpływ na ochronę materiałów promieniotwórczych lub bezpieczeństwo jądrowe.

Przedstawiona publikacja zawierająca wytyczne, podobnie jak wszystkie inne publikacje w ramach NSS, jest opracowywana przez MAEA we współpracy z państwami członkowskimi. Inne publikacje w ramach NSS, które dotyczą bezpieczeństwa informatycznego w obszarze bezpieczeństwa jądrowego to NSS nr 17-T (Rev. 1) Technical Guidance on Computer Security at Nuclear Facilities, opublikowana we wrześniu 2021 r., oraz NSS nr 33-T Technical Guidance on Computer Security of Instrumentation and Control Systems at Nuclear Facilities.

Źródło: https://www.iaea.org/newscenter/news/now-available-iaea-guidance-on-computer-security-for-nuclear-security

Opracowano w DEJ na podstawie: Financial Times, NucNet, WNN, IAEA

{"register":{"columns":[]}}