W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 29 października 2021 r.

Jądrowe wiadomości ze świata

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
29 października 2021 r.

BIEŻĄCY PRZEGLĄD WYDARZEŃ W ENERGETYCE JĄDROWEJ NA ŚWIECIE

PRZEWODNICZĄCA KOMISJI EUROPEJSKIEJ TWIERDZI, ŻE UE POTRZEBUJE ENERGII JĄDROWEJ

Unia Europejska potrzebuje energii jądrowej i gazu jako stabilnych źródeł energii, w czasie gdy zarządza przejściem do gospodarki niskoemisyjnej, powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

NOWE REAKTORY MOGĄ POMÓC FRANCJI OSIĄGNĄĆ NEUTRALNOŚĆ POD WZGLĘDEM EMISJI DWUTLENKU WĘGLA DO 2050 ROKU

Francuski operator sieci energetycznej RTE stwierdził, że reaktory jądrowe nowej generacji stanowią przystępną cenowo drogę do odejścia od paliw kopalnych i osiągnięcia celu neutralności węglowej do 2050 roku.

SIŁY POWIETRZNE USA POTWIERDZAJĄ MIEJSCE BUDOWY PIERWSZEGO MIKROREAKTORA

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych potwierdziły, że baza Eielson na Alasce jest miejscem, w którym powstanie pierwsza mała elektrownia jądrowa. Mikroreaktor o mocy do 5 MWe mógłby tam działać już w 2027 roku, jak podaje Eielson.

 ZAKŁAD UNIESZKODLIWIANIA ODPADÓW Z CZARNOBYLA BLISKI URUCHOMIENIA

Trwają końcowe testy w zakładzie, który będzie przyjmował, przetwarzał i unieszkodliwiał stałe odpady promieniotwórcze powstałe w wyniku likwidacji elektrowni w Czarnobylu. "To bardzo ważne wydarzenie" - powiedział pełniący obowiązki dyrektora generalnego Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej Walerij Seyda. "Ostatnia 'długoterminowa budowa' na terenie zakładu wreszcie zmierza ku zakończeniu".

KANADYJSKA FIRMA ARTMS REJESTRUJE CYKLOTRONOWĄ PRODUKCJĘ GALU-68

Firma ARTMS, kanadyjski producent izotopów medycznych, zarejestrowała cyklotronową produkcję galu-68 w kanadyjskim urzędzie, składając wniosek w oddziale ds. produktów zdrowotnych i żywności kanadyjskiego ministerstwa zdrowia.


1. PRZEWODNICZĄCA KOMISJI EUROPEJSKIEJ TWIERDZI, ŻE UE POTRZEBUJE ENERGII JĄDROWEJ

Unia Europejska potrzebuje energii jądrowej i gazu jako stabilnych źródeł energii, w czasie gdy zarządza przejściem do gospodarki niskoemisyjnej, powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Jej komentarze pojawiły się po szczycie 27 państw członkowskich, po którym francuski prezydent Emmanuel Macron również zabrał głos w sprawie energii jądrowej, mówiąc, że "nigdy wcześniej nie wyrażono tak wyraźnego i szerokiego poparcia dla potrzeby wykorzystania energii jądrowej do osiągnięcia naszych celów klimatycznych".

Macron ogłosił niedawno, że do 2030 roku Francja, która z energii jądrowej wytwarza większą część energii elektrycznej niż jakikolwiek inny kraj, musi być liderem w produkcji energii bez emisji dwutlenku węgla, z jednym małym reaktorem modułowym w eksploatacji i elektrowniami jądrowymi wykorzystywanymi do produkcji czystego wodoru poprzez elektrolizę.

Ursula von der Leyen powiedziała, że podczas gdy UE musi drastycznie ograniczyć emisję CO2, aby walczyć ze zmianami klimatu, "jest oczywiste, że potrzebujemy więcej odnawialnej i czystej energii".

Jak powiedziała na konferencji prasowej, odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce, stały się tańsze i nie zależą od importu, dodając, że zapewnią one UE "dużą niezależność".

Jednak obok odnawialnych źródeł energii "potrzebujemy stabilnego źródła, jakim jest energia jądrowa, a w okresie przejściowym oczywiście gaz ziemny" - powiedziała szefowa organu wykonawczego bloku.

Do końca roku Komisja musi przedstawić ostateczne propozycje dotyczące taksonomii zrównoważonego finansowania - listy źródeł energii uznawanych za korzystne dla klimatu.

Otworzy to dostęp do finansowania, które da tym technologiom kluczową przewagę konkurencyjną.

"Bardzo duża większość państw członkowskich" chce włączenia do taksonomii zarówno gazu, jak i energii jądrowej, powiedział AFP unijny dyplomata. Dwóch innych urzędników potwierdziło poziom poparcia.

W kontekście obecnego kryzysu cen gazu 10 państw UE, z Francją na czele, opublikowało w połowie października oświadczenie popierające energię jądrową. Francja, która uzyskuje około 70% energii z elektrowni jądrowych i jest głównym eksporterem energii elektrycznej, przygotowuje się do wznowienia budowy elektrowni jądrowych.

Jednak inne kraje, w tym Niemcy, Austria i Luksemburg, sprzeciwiają się energetyce jądrowej, wskazując na problem długoterminowego składowania odpadów radioaktywnych.

Taksonomia to pakiet przepisów regulujących inwestycje w działalność, która zdaniem UE jest przyjazna dla środowiska. Bruksela ma nadzieję, że przepisy te skierują prywatny kapitał na projekty przyjazne dla klimatu.

Komisja Europejska początkowo postanowiła nie włączać energii jądrowej do taksonomii, ale później stwierdziła, że włączy ją do niej na mocy uzupełniającego aktu delegowanego. Akt ten zawierałby techniczne kryteria kontroli w celu określenia warunków, w jakich energia jądrowa mogłaby zostać uznana za przyczyniającą się do zrównoważonego rozwoju i łagodzenia zmiany klimatu.

Decyzja Komisji w sprawie energetyki jądrowej była opóźniana od miesięcy i napotykała na silny lobbing ze strony rządów państw UE, które nie zgadzają się co do tego, czy paliwo to zasługuje na etykietę zrównoważonego rozwoju.

Komisarz ds. energii Kadri Simson powiedział, że ostateczna wersja taksonomii i aktów delegowanych jest spodziewana w najbliższej przyszłości, podczas gdy obserwatorzy mieli nadzieję na grudniową aktualizację przed końcem francuskiej prezydencji w UE. "Z naszego punktu widzenia każde państwo członkowskie może wybrać swój własny miks energetyczny i mieć własną drogę do neutralności węglowej" - powiedziała Simson.

Powiedziała, że energia jądrowa jest konsekwentnie uznawana za źródło energii o niskiej emisji dwutlenku węgla, ale opinie na temat jej potencjalnego wpływu na "cele środowiskowe" są różne. Powiedziała, że wpływ odpadów jądrowych na środowisko jest powodem, dla którego komisja uważnie analizuje opinie ekspertów i ich raporty.

Przyszły koszyk energetyczny potrzebuje więcej odnawialnych i czystych źródeł energii oraz stabilnych źródeł w okresie przejściowym, zarówno energii jądrowej, jak i gazu ziemnego, powiedziała pani Simson. "Są to źródła, którymi Komisja zajmie się w najbliższej przyszłości w naszym drugim akcie delegowanym w zakresie taksonomii".

Wspólne Centrum Badawcze UE (JRC), naukowe ramię eksperckie Komisji, zostało poproszone o ocenę, czy UE powinna oznaczyć energię jądrową jako zieloną inwestycję. W kwietniu uznało ono, że paliwo jądrowe jest zrównoważone i nie szkodzi zdrowiu ludzkiemu ani środowisku bardziej niż inne źródła produkcji energii elektrycznej uwzględnione już w unijnej taksonomii.

Komisja Europejska zwróciła się do dwóch kolejnych grup ekspertów - grupy ekspertów powołanej na mocy art. 31 traktatu Euratom oraz komitetu naukowego ds. zdrowia, środowiska i pojawiających się zagrożeń (Scheer) - o dokonanie przeglądu raportu JRC i wydanie opinii w tej sprawie w odniesieniu do kryterium taksonomii o "nie wyrządzaniu znacznej szkody".

Sprawozdanie grupy powołanej na mocy art. 31, opublikowane 2 lipca, potwierdziło ogólne ustalenia JRC dotyczące ochrony ludzi przed promieniowaniem, głębokich składowisk podziemnych jako sposobu postępowania z odpadami paliwowymi oraz zgodności energetyki jądrowej z różnymi ramami regulacyjnymi ustanowionymi przez UE.

W sprawozdaniu Scheera stwierdzono, że komisja uznała ustalenia JRC za "wszechstronne" w odniesieniu do nieradiologicznego wpływu energetyki jądrowej. W sprawozdaniu stwierdzono jednak, że "w przypadku kilku ustaleń sprawozdanie jest niekompletne i wymaga uzupełnienia o dodatkowe dowody".

Źródło:  https://www.nucnet.org/news/commission-president-von-der-leyen-says-eu-needs-nuclear-power-10-2-2021

2. NOWE REAKTORY MOGĄ POMÓC FRANCJI OSIĄGNĄĆ NEUTRALNOŚĆ POD WZGLĘDEM EMISJI DWUTLENKU WĘGLA DO 2050 ROKU

Francuski operator sieci energetycznej RTE stwierdził, że reaktory jądrowe nowej generacji stanowią przystępną cenowo drogę do odejścia od paliw kopalnych i osiągnięcia celu neutralności węglowej do 2050 roku.

"Budowa nowych reaktorów jądrowych jest ekonomicznie opłacalna, zwłaszcza że umożliwia utrzymanie mocy zainstalowanej około 40 gigawatów w 2050 roku" - stwierdza RTE w raporcie (tylko w języku francuskim), w którym analizuje różne sposoby zaspokojenia spodziewanego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną.

Zdaniem RTE osiągnięcie przyszłych celów neutralności węglowej bez reaktorów jądrowych wymagałoby zwiększenia skali wykorzystania odnawialnych źródeł energii szybciej niż w przypadku najbardziej dynamicznych miksów energetycznych w Europie.

Według RTE wydłużenie okresu eksploatacji istniejących we Francji reaktorów jądrowych do 2030 roku zmaksymalizowałoby produkcję niskoemisyjną.

Le Figaro poinformował w zeszłym tygodniu, że francuski prezydent Emanuel Macron chce ogłosić budowę sześciu nowych reaktorów jądrowych EPR do końca roku. Macron powiedział również ostatnio, że do 2030 roku Francja musi być liderem w produkcji energii bez emisji dwutlenku węgla z jednym małym reaktorem modułowym w eksploatacji i elektrowniami jądrowymi wykorzystywanymi do produkcji czystego wodoru poprzez elektrolizę.

Tymczasem prezes państwowego przedsiębiorstwa energetycznego i operatora elektrowni jądrowych EDF, Jean-Bernard Lévy, powiedział w wywiadzie dla Politico, że uruchomienie sześciu nowych bloków EPR w latach 2035-2045 pomoże Francji osiągnąć cele neutralności klimatycznej, wspierając jednocześnie przyspieszony rozwój odnawialnych źródeł energii.

W niedawnym felietonie w kilku europejskich gazetach 10 krajów, na czele z Francją, stwierdziło, że energia jądrowa jest niedrogim, stabilnym i niezależnym źródłem energii.

Minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że UE, która zmaga się z wyższymi kosztami energii i dużą zależnością od importu energii, powinna podążać francuską drogą, w której energia jądrowa zaspokajałaby znaczną część jej potrzeb energetycznych. Francja ma 56 komercyjnych reaktorów jądrowych, które dostarczają około 70% energii elektrycznej, najwięcej ze wszystkich krajów.

W bloku 27 państw członkowskich toczy się poważna debata na temat tego, czy energia jądrowa powinna być uznawana za czyste źródło energii. Kluczową zasadą unijnej taksonomii zrównoważonego finansowania jest to, że każda działalność, aby mogła zostać uznana za "zrównoważoną", musi "nie wyrządzać znacznej szkody" środowisku. W najbliższych tygodniach Komisja Europejska rozpocznie publiczne konsultacje na temat tego, czy energia jądrowa powinna zostać uwzględniona w taksonomii.

Źródło: https://www.nucnet.org/news/new-reactors-can-help-country-become-carbon-neutral-by-2050-says-rte-10-2-2021

3. SIŁY POWIETRZNE USA POTWIERDZAJĄ MIEJSCE BUDOWY PIERWSZEGO MIKROREAKTORA

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych potwierdziły, że baza Eielson na Alasce jest miejscem, w którym powstanie pierwsza mała elektrownia jądrowa. Mikroreaktor o mocy do 5 MWe mógłby tam działać już w 2027 roku, jak podaje Eielson.

"Energia jest krytycznym zasobem zapewniającym ciągłość misji w naszych instalacjach" - powiedział zastępca asystenta sekretarza sił powietrznych ds. środowiska, bezpieczeństwa i infrastruktury Mark Correll w komunikacie Eielson z 15 października. "Mikroreaktory są obiecującą technologią zapewniającą odporność i niezawodność energetyczną i są szczególnie dobrze przystosowane do zasilania i ogrzewania odległych krajowych baz wojskowych, takich jak Baza Sił Powietrznych Eielson."

Eielson jest obecnie podtrzymywana przez własną elektrownię węglową, która może produkować do 25 MWe, ale zazwyczaj pracuje na poziomie 13-15 MWe, zużywając do 800 ton węgla każdego dnia. Na miejscu utrzymywany jest zapas na 90 dni i potrzebne jest urządzenie do rozmrażania węgla. Baza jest niezależna, ale ma połączenie z siecią, co jest przydatne do regulacji częstotliwości.

Planowany mikroreaktor uzupełniłby to o 1-5 MWe energii jądrowej. Eielson powiedział, że mikroreaktor będzie własnością komercyjną, obsługiwany przez przeszkolony personel właściciela i licencjonowany przez Komisję Nadzoru Jądrowego (NRC).

Większość instalacji

Eielson służył jako przypadek referencyjny dla mapy drogowej z 2018 r. dla wdrażania mikroreaktorów przez Instytut Energii Jądrowej, który był wspierany przez Siły Powietrzne USA, które podały ten sam harmonogram działań do 2027 r. Stwierdzono w nim, że "większość obiektów Departamentu Obrony (DoD) będzie poszukiwać jednego lub więcej mikroreaktorów w zakresie 2-10 MWe."

Mikroreaktory oferują szereg korzyści atrakcyjnych dla baz wojskowych. Przede wszystkim eliminują zależność od sieci energetycznej, która jest "podatna na długotrwałe przerwy w dostawie energii z powodu różnych zagrożeń" i mogą zapewnić zarówno energię elektryczną, jak i ciepło, których bazy potrzebują. Co więcej, amerykańskie Ministerstwo Obrony Narodowej widzi, że jego zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie, ponieważ potrzebuje jej do odsalania wody, produkcji wodoru i obsługi rosnącego przetwarzania danych, a także do zasilania robotów i broni o ukierunkowanej energii, takich jak lasery.

Obecnie w procesie licencyjnym NRC uczestniczy jeden producent mikroreaktorów, Oklo, który w marcu 2020 r. złożył wniosek dla swojej konstrukcji Aurora o mocy 1,5 MWe. Wiele innych konstrukcji jest opracowywanych przez różnych dostawców, a niektórzy z nich są w trakcie wstępnego procesu licencyjnego z NRC.

Odrębny projekt Departamentu Obrony o nazwie Projekt Pele ma na celu stworzenie opcji małej energetyki jądrowej dla wysuniętych baz wojsk amerykańskich, które mają podobne potrzeby jak inne obiekty, ale szczególnie chcą ograniczyć zależność od długich i ryzykownych łańcuchów dostaw wody i paliw płynnych.

Źródło: https://world-nuclear-news.org/Articles/US-Air-Force-confirms-site-for-first-microreactor

4. ZAKŁAD UNIESZKODLIWIANIA ODPADÓW Z CZARNOBYLA BLISKI URUCHOMIENIA

Trwają końcowe testy w zakładzie, który będzie przyjmował, przetwarzał i unieszkodliwiał stałe odpady promieniotwórcze powstałe w wyniku likwidacji elektrowni w Czarnobylu. "To bardzo ważne wydarzenie" - powiedział pełniący obowiązki dyrektora generalnego Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej Walerij Seyda. "Ostatnia 'długoterminowa budowa' na terenie zakładu wreszcie zmierza ku zakończeniu".

"Od teraz będziemy w pełni pracować we wszystkich kierunkach: z paliwem, odpadami płynnymi i z odpadami stałymi" - powiedział Seyda.

Przyszły obiekt jest oficjalnie znany jako Przemysłowy Kompleks Gospodarki Stałymi Odpadami Radioaktywnymi (ICSRM). Będzie on przetwarzał i przechowywał niektóre odpady już znajdujące się na terenie elektrowni, a także odpady z demontażu bloku 4, który będzie miał miejsce w ramach projektu New Safe Confinement.

Wczoraj rozpoczął się ostatni etap "testów na gorąco" – poinformował przedstawiciel Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, wyjaśniając, że będzie to praca z prawdziwymi materiałami promieniotwórczymi w warunkach jak najbardziej zbliżonych do przyszłej eksploatacji.

ICSRM składa się z czterech obiektów. Część „0” to tymczasowe składowisko długożyciowych odpadów nisko- i średnioaktywnych oraz odpadów wysokoaktywnych. Znajduje się ona w obiekcie magazynowania odpadów płynnych i stałych i została oddana do użytku w 2010 r.

Część 1 służy do odzysku odpadów z istniejącego składowiska odpadów stałych. Przez okres eksploatacji wynoszący 30 lat będzie przetwarzać 3 metry sześcienne odpadów na dobę.

Część 2 będzie sortować odpady stałe i przetwarzać odpady o niskiej i średniej aktywności w ilości 20 metrów sześciennych na dobę. Część odpadów stałych i płynnych będzie spalana, a część cementowana. Instalacja poza przetwarzaniem odpadów może również przechowywać 3500 metrów sześciennych odpadów długożyciowych i wysokoaktywnych.

Część 3 to przypowierzchniowe składowisko nisko- i średnioaktywnych odpadów krótkożyciowych o pojemności 55 000 metrów sześciennych. Będzie ono przyjmować odpady przez kolejne 30 lat i przechowywać je przez okres 300 lat.

Obiekt jest budowany od maja 2014 roku.

Źródło: https://world-nuclear-news.org/Articles/Chernobyl-waste-facility-nears-operation

5. KANADYJSKA FIRMA ARTMS REJESTRUJE CYKLOTRONOWĄ PRODUKCJĘ GALU-68

Firma ARTMS, kanadyjski producent izotopów medycznych, zarejestrowała cyklotronową produkcję galu-68 w kanadyjskim urzędzie, składając wniosek w oddziale ds. produktów zdrowotnych i żywności kanadyjskiego ministerstwa zdrowia.

Radioizotop Ga-68 jest stosowany w diagnostycznej medycynie nuklearnej, wykorzystującej obrazowanie pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). ARTMS twierdzi, że złożenie wniosku pomoże złagodzić obecne ograniczenia w dostawach Ga-68 i zapewni innowatorom możliwość opracowywania nowych leków radiofarmaceutycznych.

ARTMS nawiązał również trójstronną współpracę w zakresie rozwoju i klinicznego zastosowania innowacyjnych radiofarmaceutyków w Kanadzie. Partnerami dołączającymi do ARTMS są POINT Biopharma oraz Canadian Molecular Imaging Probe Consortium, czyli CanProbe, wspólne przedsięwzięcie Centrum Rozwoju i Komercjalizacji Sond oraz University Health Network.

"Złożenie wniosku o rejestrację Ga-68 w Kanadzie to kolejny krok ARTMS w kierunku zapobieżenia poważnym problemom z dostawami tego ważnego izotopu medycznego" - powiedział Charles S Conroy, dyrektor generalny ARTMS. "Obecny łańcuch dostaw generatorów germanu/galu jest nieefektywny, kosztowny i w każdej chwili może zostać przerwany".

Joe McCann, dyrektor generalny POINT Biopharma, dodał: "Zwiększenie dostępności i skali dostaw Ga-68 poprzez produkcję cyklotronową będzie miało istotne znaczenie dla dalszego przyspieszenia rozwoju i komercjalizacji terapii radiofarmaceutycznych nowej generacji. Wierzymy, że solidne podejście ARTMS do produkcji Ga-68 odegra kluczową rolę w zwiększeniu dostępności tego ważnego izotopu."

Źródło: https://www.neimagazine.com/news/newscanadas-artms-registers-cyclotron-production-of-gallium-68-9189609

Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NEI, NucNet

{"register":{"columns":[]}}