W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 29 stycznia 2024 r.

29.01.2024

Jądrowe Wiadomości

JĄDROWE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska

29 stycznia 2024 r.


1. Według IEA produkcja energii jądrowej osiągnie nowy rekord do 2025 r.

Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), globalna produkcja energii jądrowej będzie rosnąć średnio o blisko 3% rocznie, osiągając nowy rekordowy poziom w 2025 roku. Ponad połowa nowych reaktorów, które mają zostać uruchomione w okresie objętym prognozą, powstanie w Chinach i Indiach.

Przewiduje się, że do końca 2025 r. produkcja energii jądrowej osiągnie najwyższy dotychczas notowany poziom, przekraczając poprzedni rekord ustanowiony w 2021 r. Z powodu wzrostu produkcji we Francji, ponownego uruchomienia elektrowni w Japonii i rozpoczęcia komercyjnej działalności nowych reaktorów w wielu krajach, w tym w Chinach, Indiach, Korei Południowej i Europie, MAE oczekuje, że globalna produkcja energii jądrowej będzie o prawie 10% wyższa w 2026 r. w porównaniu z 2023 r.

W latach 2024-2026 spodziewane jest uruchomienie dodatkowych 29 GW nowych mocy jądrowych na całym świecie. Azja pozostaje głównym motorem wzrostu w energetyce jądrowej, a udział tego regionu w globalnej produkcji energii jądrowej ma osiągnąć 30% w 2026 roku.

 

2. Premier Słowenii zwołuje szczyt i dąży do konsensusu w sprawie energetyki jądrowej

Premier Robert Golob zapowiedział spotkanie z wysokiej rangi politykami, w tym liderami partii opozycyjnych oraz parlamentarzystami z Węgier i Włoch, w celu osiągnięcia jak najszerszego konsensusu politycznego w zakresie wykorzystania energii jądrowej w Słowenii.

Słowenia planuje budowę nowej elektrowni jądrowej - projekt JEK2 o mocy do 2400 MW - obok istniejącej elektrowni jądrowej Krško, reaktora wodnego ciśnieniowego o mocy 696 MWe, który generuje około jednej trzeciej energii elektrycznej w kraju i który jest współwłasnością sąsiedniej Chorwacji. Grupa robocza słoweńskich ministrów i przedstawicieli przemysłu została powołana we wrześniu w celu przyspieszenia realizacji projektu. Ponadto planowane jest referendum, które według rządu jest niezbędne do realizacji projektu.

Planowany harmonogram zakłada podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej w sprawie JEK2 do 2028 r., a celem jest uruchomienie nowych mocy w latach trzydziestych.

W ubiegłą środę biuro premiera ogłosiło, że premier zaprosił prezydenta kraju Natašo Pirca Musara, przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Urško Klakočara Zupančiča, a także przewodniczących partii parlamentarnych oraz parlamentarzystów z Włoch i Węgier na spotkanie w sprawie JEK2, na którym uczestnicy zajmą się kwestią ustanowienia procesu decyzyjnego w sprawie budowy drugiego bloku elektrowni jądrowej. Według słoweńskiej agencji informacyjnej STA, spotkanie odbędzie się w najbliższym tygodniu.

 

3. Firmy zaproszone do składania ofert na budowę nowych bloków w Kozłoduju

Spółka Kozloduy NPP-Newbuild (Kozloduy NPP Novi Mostnosti) zaprasza zainteresowane firmy lub konsorcja do składania ofert na budowę bloków nr 7 i 8 w bułgarskiej elektrowni jądrowej Kozloduy w ramach kontraktu typu EPC (projektowanie, zaopatrzenie i budowa). Chociaż bloki mają być wyposażone w reaktory Westinghouse AP1000, amerykańska firma Westinghouse nie będzie uczestniczyć w budowie, ale zachowa ogólną kontrolę nad projektem. Oferty muszą być sporządzone w języku angielskim i muszą zostać złożone do 2 lutego.

Wiceminister energetyki Nikolay Nikolov zapowiedział, że celem jest osiągnięcie ceny około 6 mld euro (6,5 mld USD) za każdy z bloków. Potencjalne firmy wykonawcze zostały zawężone do Bechtel, Fluor i Hyundai, a bułgarski skarb państwa ma być jedynym inwestorem w projekcie.

Obecnie w elektrowni Kozłoduj działają dwa reaktory WWER-1000 produkcji radzieckiej (bloki nr 5 i 6). Bułgaria została zobowiązana do zamknięcia czterech starszych reaktorów WWER-440 jako warunku przystąpienia do Unii Europejskiej, mimo że reaktory te przeszły znaczną modernizację w zakresie bezpieczeństwa.

W styczniu 2023 r. bułgarski parlament większością głosów zdecydował o potrzebie budowy dwóch nowych reaktorów (bloki 7 i 8) w technologii AP1000 i zobowiązał rząd do negocjacji z rządem USA w tej sprawie.

 

4. Finansowe wsparcie dla wdrożenia BWRX-300 w Wielkiej Brytanii

Firma GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) otrzymała dotację w wysokości 33,6 mln GBP (42,7 mln USD) na wsparcie rozwoju małego reaktora modułowego BWRX-300 w Wielkiej Brytanii. Dla inwestycji zostanie rozpoczęty proces ogólnej oceny projektu (GDA).

Oprócz przyznania dotacji, DESNZ zwrócił się do Urzędu Regulacji Jądrowej (ONR), wraz z Agencją Środowiska i Zasobami Naturalnymi Walii, o rozpoczęcie dwuetapowego GDA reaktora BWRX-300.

GDA to proces przeprowadzany przez ONR i organy ochrony środowiska w celu oceny aspektów bezpieczeństwa, ochrony i ochrony środowiska projektu elektrowni jądrowej, który ma zostać wdrożony w Wielkiej Brytanii. Pomyślne zakończenie GDA kończy się wydaniem potwierdzenia akceptacji projektu przez ONR i oświadczenia o akceptacji projektu przez Agencję Ochrony Środowiska. W maju 2021 r. proces GDA został otwarty dla zaawansowanych technologii jądrowych, w tym reaktorów SMR.

Fundusz Future Nuclear Enabling Fund o wartości 120 mln GBP został uruchomiony przez rząd Wielkiej Brytanii w maju 2022 r. w celu wspierania rozwoju nowych projektów energii jądrowej, stymulowania konkurencji w branży i odblokowania inwestycji w całej Wielkiej Brytanii. Fundusz pomoże rządowi osiągnąć ambicje dotyczące 24 GW mocy wytwórczych energii jądrowej do 2050 roku.

 

5. Wyciek pary w japońskiej elektrowni jądrowej Takahama

W bloku nr 1 japońskiej elektrowni jądrowej Takahama w prefekturze Fukui wykryto wyciek pary z przewodów, a także zwiększone ilości wyciekającej wody chłodzącej. Nie doszło do uwolnienia promieniowania i nikt nie został ranny, a elektrownia zmniejszyła moc wyjściową o 40%, aby określić przyczyny – podała agencja NHK, powołując się na operatora elektrowni Kansai Electric Power Company. Stwierdzono wyciek pary z rury łączącej turbinę z pompą w reaktorze. Pracownik przeprowadzający inspekcję w budynku turbiny znalazł wyciek i zatrzymał pompę, która wysyła wodę chłodzącą do urządzeń wytwarzających energię. Rząd prefektury Fukui oświadczył, że nie stwierdzono żadnych zmian w pomiarach promieniowania na obszarach otaczających elektrownię.

W listopadzie 2023 r. firma Kansai Electric złożyła wniosek do Urzędu Regulacji Jądrowej (NRA) o kontynuowanie eksploatacji reaktora wodnego ciśnieniowego o mocy 826 MWe po osiągnięciu 50 lat eksploatacji w listopadzie 2024 roku. Kansai Electric przedstawiło zmiany w przepisach bezpieczeństwa elektrowni, w tym plany inspekcji i konserwacji reaktora na kolejne 10 lat. Takahama 1, najstarszy działający reaktor w Japonii, został uruchomiony w listopadzie 1974 roku. W maju Japonia przyjęła ustawę zezwalającą przedsiębiorstwom energetycznym na eksploatację reaktorów jądrowych przez ponad 60 lat. Ustawa wejdzie w życie w czerwcu 2025 roku.
 

Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NEI

{"register":{"columns":[]}}