W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 4 maja 2022 r.

04.05.2022

Jądrowe wiadomości ze świata

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska

4 maja 2022 r.

I. Bieżące Wydarzenia w Energetyce Jądrowej na Świecie

1. Statek jądrowy może być pływającą stacją ładowania dla elektrycznych statków wycieczkowych

Norweska firma konstrukcyjna Ulstein przedstawiła koncepcję projektową statku zaopatrzeniowego, badawczego i ratowniczego - Thor - który będzie wyposażony w reaktor ze stopionymi solami toru. Firma twierdzi, że statek może być używany jako mobilna stacja zasilania/ładowania akumulatorów dla nowej generacji statków wycieczkowych z napędem elektrycznym.

Statek o długości 149 metrów zawiera lądowiska dla helikopterów, sprzęt przeciwpożarowy, wysięgniki ratownicze, łodzie robocze, autonomiczne pojazdy naziemne i drony powietrzne, dźwigi, laboratoria i salę wykładową.

Reaktory ze stopionymi solami (molten salt reactors, MSR) wykorzystują paliwo (uran lub tor) rozpuszczone w stopionej soli fluorkowej lub chlorkowej, które działa zarówno jako paliwo (produkujące ciepło), jak i chłodziwo (odprowadzające ciepło do urządzeń wytwarzających energię elektryczną). Istnieje wiele różnych koncepcji projektowych MSR i wiele interesujących wyzwań związanych z komercjalizacją, zwłaszcza w przypadku paliwa torowego.

Aby zademonstrować wykonalność Thora, Ulstein opracowała również koncepcję Sif, 100-metrowego, bezemisyjnego statku wycieczkowego. Mieszczący do 80 pasażerów i 80 członków załogi, Sif będzie oferować ciche, bezemisyjne rejsy wycieczkowe i badawcze do odległych obszarów, w tym na wody Arktyki i Antarktydy. Statek będzie zasilany z akumulatorów nowej generacji, wykorzystując Thor do ładowania na morzu.

Ulstein twierdzi, że zdolność zasilania akumulatorów Thora została dobrana, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię czterech statków wycieczkowych jednocześnie. Sam Thor nigdy nie musiałby tankować i ma on na celu przedstawienie koncepcji całkowicie samowystarczalnych statków przyszłości.

Mamy tutaj dwie koncepcje w jednym, aby pokazać czystszą, bezpieczniejszą i bardziej zrównoważoną drogę dla właścicieli i operatorów statków wycieczkowych, nie wspominając ogólnie o transporcie morskim

– powiedział główny projektant Ulstein Øyvind Kamsvåg.

„Thor i Sif pokazują, co jest możliwe do zrealizowania, gdy podchodzimy do wyzwań z nowego kierunku”.

Firma twierdzi, że koncepcja Thora „jest w stanie urzeczywistnić wizję bezemisyjnych rejsów” i może być „brakującym elementem układanki o zerowej emisji w szerokim zakresie zastosowań w przemyśle morskim i oceanicznym”.

Mamy cele, ambicje i imperatyw środowiskowy, aby przejść na operacje o zerowej emisji, ale do tej pory nie mieliśmy rozwiązania

– powiedziała dyrektor generalna Ulstein, Cathrine Kristiseter Marti. „Wierzymy, że Thor może być odpowiedzią, której szukaliśmy. Thor jest zasadniczo pływającą, wielofunkcyjną ‘elektrownią’, która umożliwi rewolucję w napędach elektrycznych”.

„Statki ekspedycyjne działają na coraz bardziej odległych i wrażliwych pod względem środowiska obszarach. Jednocześnie branża staje w obliczu rosnącej presji ze strony różnych interesariuszy, aby chronić przyrodę taką, jaka jest i zakazać wpływu żeglugi wycieczkowej i badawczej na środowisko. Thor umożliwia uzupełnianie energii i zaopatrzenia na miejscu, a także może pochwalić się technologią ułatwiającą prowadzenie akcji ratowniczych oraz realizację zadań badawczych. W rzeczywistości jest to kluczowy element infrastruktury wspierający zrównoważone i bezpieczniejsze operacje morskie”.

Lars Ståle Skoge, dyrektor handlowy w Ulstein Design & Solutions AS, dodał:

Mamy ogromne zaufanie do tego rozwiązania i chcemy dalej angażować się w rozmowy o tym, jak możemy wprowadzić niezbędne zmiany, których wymaga świat.

W listopadzie 2020 r. międzynarodowy zespół, w tym Core Power (UK) Ltd, Southern Company, TerraPower i Orano USA, złożył wniosek o dotacje w ramach Programu Demonstracji Zaawansowanych Reaktorów Departamentu Energii USA w celu zbudowania średniego komercyjnego reaktora morskiego opartego na technologii MSR.

Earth 300, w marcu 2021 r., przedstawiła koncepcję 300-metrowego statku badawczego napędzanego MSR, wyposażonego w 22 najnowocześniejsze laboratoria, w których pracuje 160 czołowych naukowców na świecie, w celu dostarczenia szybkich, dalekosiężnych rozwiązań rynkowych.

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ nakazała żegludze, aby do roku 2050 zmniejszyła emisje o 50% w stosunku do roku 2008.

2. Nowe realia dla wzbogacania uranu

Społeczeństwo i przemysł jądrowy stoją dziś w obliczu nowej rzeczywistości: zadawania sobie pytań o bezpieczeństwo i niezależność energetyczną. Tak stwierdził John-Paul Jones, szef wywiadu handlowego i rynkowego w Urenco, podczas konferencji poświęconej jądrowemu cyklowi paliwowemu World Nuclear Fuel Cycle 2022.

Jones powiedział, że rynek związany z początkowym etapem jądrowego cyklu paliwowego równoważy się od 2011 roku. Podaż była znacznie poniżej rocznego zapotrzebowania, zwłaszcza w przypadku wydobycia i konwersji uranu. Tę lukę wypełniło wyczerpywanie światowych zapasów za pośrednictwem sektora wzbogacania, który cechuje nadwyżka zdolności do wzbogacania uranu.

Operacyjne aktywa uranu – w przeciwieństwie do kopalni uranu – nie mogą być łatwo przestawione w stan konserwacji w odpowiedzi na nierównowagę na rynku. „Nie wyłączasz ich po prostu – one ulegają likwidacji” – powiedział. „Więc zamiast tego zmieniamy nasze operacje, aby lepiej dopasować nasze aktywa i podaż do popytu”.

Naturalny uran zawiera 0,7% izotopu U-235 – reszta to głównie cięższy izotop U-238. Reaktory lekkowodne - ciśnieniowe i wrzące - wykorzystują paliwo z uranu wzbogaconego do 3-5% U-235. Jest to osiągane komercyjnie poprzez przepuszczanie gazowego uranu – sześciofluorku uranu, UF6 – przez wirówki w celu wzbogacenia rozszczepialnego U-235. Proces ten wytwarza również strumień materiału – (tails) – który jest zubożony w U-235.

Tam, gdzie podaż zdolności wzbogacania przewyższa popyt na uran wzbogacony, podmioty wzbogacające zwracają się w kierunku procesu znanego jako underfeeding: eksploatacja zakładów wzbogacania przy niższej zawartości U-235 w strumieniu zubożonym (tails) oznacza, że do uzyskania tej samej ilości wzbogaconego produktu potrzeba mniej surowego wsadu uranu oraz więcej pracy wzbogacania. Pozwala to na zachowanie ciągłości pracy zakładu, a także zmniejsza ilość wykorzystywanego naturalnego uranu. Zaoszczędzone nadwyżki (jako dodatkowe źródło uranu) można następnie sprzedać innemu zakładowi wzbogacenia.

Efektywnie oszczędzamy UF6

– powiedział Jones.

Patrząc wstecz na ostatnie 10 lat, projekty wzbogacania zostały opóźnione i anulowane, stwierdza Jones. Nowy projekt wzbogacania w Eagle Rock w USA został anulowany; bankructwo USEC z cenami podanymi jako zbyt niskie i opóźnienia w projekcie wzbogacania laserowego GLE. „Samo Urenco zatrzymało i ograniczyło swoją ekspansję. Przeszliśmy przez te same trudności, co niektóre przedsiębiorstwa… Musieliśmy zredukować ludzi, koszty i odpisać aktywa warte miliardy dolarów – jest to bolesne."

Inni gracze na rynku wzbogacania stosują różne strategie. Chińskie firmy obsługują krajowy, rosnący rynek, a ich celem jest wzrost wraz z rosnącą bazą popytu. Rosja – która posiada „zdecydowanie” największe zdolności wzbogacania uranu – utrzymała w ciągu ostatniej dekady bardzo duże możliwości wzbogacania.

Patrząc na rynek wzbogacania jako całość, istnieje wyraźna dysproporcja między podażą a popytem na poziomie regionalnym, powiedział Jones. „Więc, jeśli pytanie brzmi: niezależność energetyczna to jak radzić sobie z tymi lukami?”

Powiedział, że odpowiedź leży zarówno w podejściu krótkoterminowym, jak i długoterminowym. Zakłóceniom w najbliższym czasie można przeciwdziałać, wykorzystując strategiczne zapasy w całej branży i ponownie optymalizując operacje, aby w pełni wykorzystać możliwości wzbogacania.

Zakłady wzbogacania mogą powstrzymać underfeeding – ale naprawdę należy to przemyśleć

– powiedział.

„Brzmi to trywialnie, ale przednia część cyklu paliwowego jest systemem wysoce zintegrowanym. Gdzie będą punkty krytyczne?” Powiedział, że konwersja stałaby się wtedy takim wąskim gardłem, gdyby realizowana była taka strategia.

W dłuższej perspektywie zakłady wzbogacania mogą budować nowe zdolności. „Ale to nie jest strategia, którą można zrealizować z dnia na dzień – to zajmie trochę czasu. I podobnie jak reszta cyklu paliwowego, aby wesprzeć tę inwestycję, będą musiały być podjęte długoterminowe zobowiązania” – powiedział. „Musimy zwiększyć produkcję wirówek, musimy zainwestować w siłę roboczą, potrzebujemy magazynowania, potrzebujemy zakładów dekonwersji, transportu… jest o czym myśleć”.

Aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw, musimy także pomyśleć o ewolucji cyklu paliwowego, powiedział Jones. Ta następna generacja paliw jądrowych będzie obejmować LEU+ dla istniejących reaktorów – paliwo wzbogacone do ponad 5% w U-235 oraz nisko wzbogacony uran o podwyższonym stopniu wzbogacenia – HALEU – dla reaktorów nowej generacji. Produkcja uranu wzbogaconego do tych poziomów będzie wymagała specjalnych, odpowiednio licencjonowanych obiektów. „Mogę dziś potwierdzić, że my (Urenco) myślimy o tym i mamy nasze preferowane zakłady – jeden w Wielkiej Brytanii i jeden w USA”.

„Wszyscy znajdujemy się na tej ścieżce prowadzącej do społeczeństwa zerowego netto. Wszyscy zgadzamy się, że potrzebujemy energetyki jądrowej – jedynej sprawdzonej, bezpiecznej niskoemisyjnej technologii do wytwarzania energii elektrycznej oraz – jeśli jest prawidłowo skonfigurowane – źródła energii, które może zapewnić bezpieczeństwo dostaw i niezależność energetyczną”.

3. Wielka Brytania rozmawia z Koreą Płd. na temat budowy nowej generacji elektrowni jądrowych

Wojna Rosji na Ukrainie wymusiła pilne przemyślenie kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Korea Południowa prowadzi rozmowy na temat budowy nowej generacji elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii, podczas gdy ministrowie starają się poprawić dostawy energii w kraju, poinformował w poniedziałek The Telegraph.

Brytyjski minister biznesu Kwasi Kwarteng spotkał się z państwową korporacją Korea Electric Power Corporation, aby omówić inwestycje w brytyjski przemysł jądrowy i obecnie trwają rozmowy pomiędzy specjalistami i urzędnikami, dodaje Telegraph.

Korea Południowa wykorzystała ostatnio technologię reaktora APR-1400 do budowy czterech bloków w elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Druga z czterech jednostek rozpoczęła działalność komercyjną w marcu.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson chce, aby do 2050 r. wybudowano w Wielkiej Brytanii osiem nowych reaktorów jądrowych, aby zaspokoić w jednej czwartej przewidywane zapotrzebowanie na energię elektryczną, w ramach dążenia do zwiększenia niezależności energetycznej Wielkiej Brytanii.

Johnson powiedział po poniedziałkowej wizycie w elektrowni jądrowej Hartlepool, że energia jądrowa jest „absolutnie kluczowa dla odzwyczajenia nas od paliw kopalnych”, w tym rosyjskiej ropy i gazu. Stwierdził, że zamiast nowego reaktora co dekadę, będziemy budować jeden co roku, zasilając domy czystą, bezpieczną i niezawodną energią.

Francuski państwowy EDF jest obecnie jedynym deweloperem planującym nowe projekty jądrowe w Wielkiej Brytanii, wraz ze swoim państwowym partnerem mniejszościowym - China General Nuclear, którego zaangażowanie w sektor jądrowy rząd Zjednoczonego królestwa chce zablokować. CGN przygotowuje się do zastosowania swojego reaktora ciśnieniowego Hualong One (UK HPR1000) w EJ Bradwell B w Essex w południowo-wschodniej Anglii.

The Telegraph zacytował źródło rządowe, które mówi, że ministrowie chcą współpracować z „podobnie myślącymi sojusznikami demokratycznymi” w celu opracowania dalszych projektów. Uważa się, że rozmowy z Koreą Południową są na wczesnym etapie, ponieważ nie ma jeszcze konkretnego kontraktu na budowę nowego obiektu.

W ubiegłym miesiącu rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że w ramach „odważnej” nowej strategii energetycznej, której celem jest zwiększenie niezależności energetycznej, rezygnacja kraju z drogich paliw kopalnych i przeciwdziałanie rosnącym cenom, może zostać zbudowanych osiem dodatkowych reaktorów jądrowych.

Brytyjska Strategia Bezpieczeństwa Energetycznego określa, w jaki sposób Wielka Brytania przyspieszy wdrażanie nowych technologii jądrowych, wiatrowych, słonecznych i wodorowych, jednocześnie wspierając produkcję krajowej ropy i gazu w bliższej perspektywie – w której 95% energii elektrycznej do 2030 r. może być niskoemisyjna.

Strategia mówi, że tempo rozmieszczenia nowej energetyki jądrowej przyspieszy od budowy jednego reaktora o dużej mocy w ciągu dekady do jednego rocznie. Johnson powiedział również, że chce zobaczyć nową elektrownię jądrową – prawdopodobnie z dwoma blokami – zbudowaną w Wylfa na wyspie Anglesey w północnej Walii.

Wielka Brytania wytwarza około 15% energii ze swojej floty 11 komercyjnych bloków jądrowych, ale większość z nich zostanie wycofana w tej dekadzie, a ostatni – Sizewell B – ma zostać zamknięty w 2035 roku. Bez zbudowania nowych obiektów pozostaną jedynie dwa nowe bloki EPR, które sa obecnie w budowie w Hinkley Point C.

Johnson zasugerował też, że może rozważyć przedłużenie działalności Sizewell B o 20 lat.

EDF buduje Hinkley Point C w Somerset, jedyną nową elektrownię jądrową w Wielkiej Brytanii. Trzy wcześniejsze projekty – Wylfa, Moorside i Oldbury – zostały albo anulowane, albo odłożone na półkę, głównie z powodu problemów finansowych, podczas gdy Bradwell B pozostaje na wczesnym etapie technicznym.

Horizon, spółka zależna Hitachi planowała budowę dwóch zaawansowanych reaktorów wrzących w Wylfa, ale w 2001 r. oficjalnie ogłosiła, że wycofała wniosek o pozwolenie na budowę i eksploatację stacji oraz związanej z nią infrastruktury, powołując się na problemy z finansowaniem. Zakład Wylfa miał dwa reaktory chłodzone gazem o mocy 490 MWe, które oddano do użytku w latach 70. i zamknięto w latach 2012 i 2015.

Raporty mówią, że rząd ma zamiar przejąć 20% udziałów w Sizewell C, proponowanej przez EDF elektrowni jądrowej we wschodniej Anglii o koszcie 20 miliardach funtów, ponieważ dąży do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego kraju w kontekście globalnej niestabilności na rynku paliw.

W styczniu rząd zainwestował 100 milionów funtów w Sizewell C w celu zwiększenia zaufania inwestorów. Ten drugi impuls zwiększyłby jego inwestycję do 4 miliardów funtów, w oparciu o szacowany ostateczny koszt projektu.

W marcu wprowadzane w Wielkiej Brytanii przepisy dotyczące finansowania jądrowego zostały zatwierdzone przez izbę wyższą parlamentu, co oznacza, że wymaga jedynie formalnej zgody królowej, zanim stanie się prawem i zniesie bariery dla prywatnych inwestycji w nowe projekty energetyki jądrowej.

Ustawa o (finansowaniu) energii jądrowej zapewni finansowanie nowych elektrowni jądrowych poprzez wprowadzenie modelu regulowanej bazy aktywów (RAB), który upoważnia regulatora gospodarczego do nakładania opłat na konsumentów.

Inne wiadomości

Nuclear Power Corporation of India Ltd poinformowała, że 28 kwietnia odbyła się uroczystość z okazji rozpoczęcia prac ziemnych pod budowę bloków 5 i 6 w elektrowni jądrowej Kaiga w indyjskim stanie Karnataka. Zgodę na rozpoczęcie takich prac Rada Regulacji Energetyki Atomowej wydała 31 marca. Kaiga 5 i 6 to pierwszy zestaw dziesięciu zaprojektowanych w Indiach ciężkowodnych reaktorów ciśnieniowych o mocy 700 MWe, zatwierdzonych przez rząd w maju 2017 r., które mają być zbudowane w trybie flotowym.

NASA wybrała USNC Advanced Technologies – oddział firmy Ultra Safe Nuclear Corporation – do opracowania obiektu przeznaczonego do testowania w ultrawysokiej temperaturze zachowania się materiałów planowanych do zastosowania w systemach kosmicznych jądrowych napędów termicznych (NTP). Wysokie wymagania stawiane systemom NTP wymagają opracowania przełomowych materiałów ogniotrwałych i ceramicznych zdolnych do pracy w ekstremalnie wysokich temperaturach.

Energetyka jądrowa będzie odgrywać kluczową rolę w chińskiej strategii dekarbonizacji, zwiększając moce produkcyjne o około 7% rocznie do 2035 r. podsumowuje raport S&P Global Ratings. Raport mówi, że Chiny nigdy nie porzuciły swoich ambicji związanych z energią jądrową i rozwój sektora przyspiesza, a połowa z 16 budowanych reaktorów została zatwierdzona w ciągu ostatnich trzech lat. Na początku tego miesiąca Rada Państwa zatwierdziła do budowy sześć reaktorów, wykorzystujących chińską technologię III generacji. Nowe jednostki będą znajdować się w Sanmen w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach; Haiyang w prowincji Shandong we wschodnich Chinach i Lufeng w południowej prowincji Guangdong.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson obiecał, że nowa elektrownia jądrowa – prawdopodobnie z dwoma blokami – zostanie zbudowana w Wylfa na wyspie Anglesey w północnej Walii. Johnson złożył obietnicę podczas wizyty w regionie w ramach kampanii wyborczej do władz lokalnych 5 maja. Johnson powiedział, że chce, aby projekt Wylfa został uruchomiony „tak szybko, jak to możliwe”. Powiedział:

Musimy zastosować odpowiedni typ reaktora i musimy upewnić się, że postępujemy z odpowiednim modelem finansowym. Chcemy się upewnić, że otrzymujemy odpowiednią ofertę dla podatnika, ale chcemy też mieć coś, co jest naprawdę ambitne i odda skalę możliwości tej lokalizacji w Wylfa.

Powiedział, że w tym miejscu może znajdować się kilka reaktorów.

Chcemy ruszyć z budowa w ciągu najbliższych kilku lat

– dodał.

Energetyczny blok jądrowy Kanupp-3 w południowym Pakistanie, z chińskim reaktorem ciśnieniowym Hualong One, rozpoczął komercyjną eksploatację 18 kwietnia, jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Oznacza to, że Kanupp-3 stał się teraz czwartą na świecie jednostką Hualong One, która osiągnęła status komercyjny i drugą poza Chinami. W elektrowni jądrowej Fuqing w Chinach działają komercyjnie dwie jednostki – i jedna w Pakistanie – identyczne z Kanupp-3.

Rosatom poinformował, że w bloku nr 3 w EJ Kudankulam w Indiach zbiornik reaktora został zainstalowany w pozycji projektowej.

Po raz pierwszy podczas montażu jednostki typu WWER zmontowano zbiornik reaktora metodą Open Top

– powiedział Rosatom, dodając, że pozwala to znacznie skrócić czas realizacji projektu poprzez optymalizację i skrócenie czasu oraz liczby czynności montażowych.

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom powiedział w zeszłym tygodniu, że jego administracja rozważy wykorzystanie niedawno uruchomionego przez rząd federalny programu Civil Nuclear Credit Program, aby nadal utrzymać eksploatację elektrowni jądrowej Diablo Canyon należącej do Pacific Gas and Electric Company poza planowanym terminem jej zamknięcia w 2025 roku. Newsom powiedział „Los Angeles Times”, że byłoby „niedbałe” przegapić możliwość finansowania federalnego, ale powiedział, że urzędnicy stanowi mogą później zdecydować czy przedłużyć żywotność elektrowni.

II. Opinie, komentarze

Szkolenie Ambasadorów Atomistyki nowej generacji

26.04.2022 r. WNN

Eric Meyer

Wyzwaniem dla przemysłu jądrowego jest dotarcie do tych wpływowych decydentów i inwestorów, których poparcie będzie niezbędne, jeśli energia jądrowa ma odnieść sukces, pisze Eric Meyer, założyciel Generation Atomic, która ma na celu „ożywienie i wzmocnienie pozycji dzisiejszych pokoleń w obronie nuklearnej przyszłości”.

„Kilka lat temu rozmawiałem z parą przyjaciół (współzałożycielem firmy zajmującej się zaawansowanym reaktorem i autorem ds. energetyki) po zakończeniu wydarzenia na temat zaawansowanej energetyki jądrowej. Spostrzegliśmy, że pomimo, iż energetyka jądrowa wytwarza ponad 25% bezemisyjnej energii elektrycznej świata, to była ona praktycznie niewidoczna na konferencjach poświęconych czystej energii, stanowiąc mniej niż 1% uczestników takich wydarzeń.

Czy jest to zaskakujące, że sektorowi jądrowemu w dużej mierze brakuje wsparcia ze strony finansów, polityki i społeczności przemysłowej? Nie powinno tak być. Jak mówi przysłowie – „jeśli nie ma Cię przy stole, możesz być w menu”.

Proszę nie zrozumieć mnie źle: przemysł jądrowy wie, jak zorganizować dobrą konferencję. Jesteśmy świetni w podkreślaniu innowacji w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki odpadami i zaawansowanych reaktorów, ale zbyt często robimy to w „bańce jądrowej” naszych własnych wydarzeń, nigdy nie docierając do wpływowych decydentów i inwestorów, których poparcie będzie niezbędne, jeśli energia jądrowa ma odnieść sukces.

Musimy wynieść nasze przesłanie poza drzwi naszych konferencji i kanałów mediów społecznościowych naszych  zwolenników. Nie wydawało się dotąd, aby był to wspólny wysiłek. Do teraz.

Wybraliśmy strategicznie ważne wydarzenia związane z czystą energią, które będziemy sponsorować i uczestniczyć, aby kształtować narrację i znaleźć nowych partnerów dla sektora jądrowego.

Rosnąca obecność „Team Nuclear” na wydarzeniach takich jak Cleantech Forum, CleanTech Ministerial i ONZ Climate Talks otworzyła przestrzeń dla inwestorów i decydentów do zadawania pytań i badania możliwości zwiększenia ilości energii jądrowej w przyszłych miksach energetycznych.

Pomimo tego stosunkowo doraźnego wysiłku, widzimy już, jak znacząco ewoluowała rozmowa na temat energii jądrowej.

Tam, gdzie kiedyś nawet wprowadzanie tego tematu było tematem tabu, teraz energia jądrowa jest postrzegana jako konieczność dla osiągnięcia głębokiej dekarbonizacji i jako czarny koń umożliwiający produkcję wodoru po najniższych kosztach. A teraz, z pomocą programu sponsorowanego przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych o nazwie Gateway to Accelerated Innovation in Nuclear (GAIN), zwiększamy ten wysiłek dzięki programowi Building Bridges.

GAIN wspiera Generation Atomic, organizację pozarządową zajmującą się działaniem na rzecz energii jądrowej, którą założyłem w 2016 roku, aby prowadzić warsztaty szkoleniowe mające na celu zapewnienie zwolennikom energii jądrowej narzędzi i pewności, których potrzebują, aby stać się Ambasadorami Atomistyki (Atomic Ambassadors) dla przemysłu na konferencjach poświęconych czystej energii na całym świecie.

Czteroetapowe szkolenie obejmuje takie tematy, jak podstawy sieci, tworzenie osobistej prezentacji i reagowanie na zastrzeżenia nuklearne, żeby wymienić tylko kilka.

Po ukończeniu szkolenia Ambasadorzy Atomistyki są zapraszani na regularne „odprawy”, podczas których mogą wymieniać się między sobą doświadczeniami z odbytych konferencji, planować przyszłe wydarzenia lub doskonalić swoje umiejętności dzięki ćwiczeniom z odgrywania ról.

Co ważniejsze, kwalifikują się do udziału w Building Bridges Program, którego World Nuclear Association jest partnerem, w celu dofinansowania kosztów rejestracji na ich zatwierdzone wydarzenia. Po rozejrzeniu się i uświadomieniu sobie, że nie ma jednego miejsca, w którym można by wymienić nadchodzące wydarzenia związane z czystą energią, postanowiliśmy je stworzyć. Witryna energywealthproject.com przedstawia wyselekcjonowaną listę wydarzeń w formacie umożliwiającym wyszukiwanie, wraz z kanałem informacyjnym zawierającym niektóre z naszych ulubionych źródeł wiadomości o energii.

Wciąż brakuje jednego elementu: większego wsparcia ze strony branży. Nasze starania rekrutacyjne mają dobry początek przy prawie 150 kandydatach z 6 kontynentów, ale nadal jesteśmy niedostatecznie reprezentowani w Europie, Ameryce Południowej i Australii. Wspieranie tego wysiłku i promowanie go wśród pracowników skłonnych do popierania w ten sposób pomogłoby w rozwoju naszego legionu Ambasadorów Atomistyki. I chociaż Building Bridges pokrywa koszty konferencji, przemysł może pomóc w pokryciu kosztów podróży i zakwaterowania, które mogą stanowić barierę nie do pokonania dla wielu potencjalnych zwolenników.

Prosimy również organizacje, w miarę możliwości, o umożliwienie pracownikom uczestniczenia w ramach firmowego czasu pracy – w końcu jest to realizowane dla dobra branży. Nie mam wątpliwości, że ta inwestycja w dotarcie do szerszej społeczności czystej energii przyniesie korzyści w postaci bardziej przyjaznej polityki; już to robi."

III. Czy wiesz, że …

Energetyka jądrowa przyczynia się do osiągnięcia 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

 

Cel 13: Działania w dziedzinie klimatu

 

Energia jądrowa wnosi ogromny wkład w przeciwdziałanie zmianom klimatu

Elektrownie jądrowe pozwalają unikać emisji dwutlenku węgla porównywalnej z emisją połowy z 520 milionów pojazdów na świecie

 

  • Skutki zmian klimatu spowodowane przez emisje antropogeniczne (spowodowane przez człowieka) są liczne i dalekosiężne.
  • Elektrownie jądrowe pozwalają unikać emisji ponad 2 miliardów ton dwutlenku węgla rocznie.
  • Nowe elektrownie jądrowe mogą być rozmieszczane na dużą skalę, umożliwiając szybką dekarbonizację krajowego bilansu wytwarzania energii elektrycznej.

 

Skutki zmian klimatu można już zobaczyć, od zaostrzenie światowego ubóstwa, niedoboru wody i braku bezpieczeństwa żywnościowego, aż po znaczny wpływ na zdrowie publiczne ze względu na rozprzestrzenianie się chorób, ekstremalne zjawiska pogodowe i niszczenie ekosystemów. Szacuje się, że do 2030 roku ponad 100 milionów ludzi będzie zostać zmuszonych do skrajnego ubóstwa i około 250 000 dodatkowych zgonów każdego roku w latach 2030–2050 będzie powodowanych przez zmiany klimatu.

Energia jądrowa ma jeden z najmniejszych śladów węglowych ze wszystkich źródła energii i jest to jedno z największych niskoemisyjnych źródeł energii elektrycznej na całym świecie. Wykorzystanie energii jądrowej pozwala uniknąć ponad dwa miliardy ton emisji dwutlenku węgla rocznie, ekwiwalent usunięcia połowy z 520 milionów pojazdów na świecie.

Energia jądrowa może być wdrażana w tempie wymaganym, aby uniknąć najgorszych skutków zmian klimatu. Widziano to już w krajach takich jak Francja i Szwecja, gdzie szybka ekspansja energetyki jądrowej w latach 70. i 80. przyczyniła się do wysokiego stopnia dekarbonizacji ich systemów elektroenergetycznych, przy jednoczesnym zapewnieniu znacznego wzrostu gospodarczego.

 

Opracowano w DEJ na podstawie: WNA, NucNet, NEInt, MAEA

{"register":{"columns":[]}}